Jak funguje gender a genderové stereotypy

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 28. 02. 2016
  • Naše druhé video popisuje, jak se projevuje gender v akademickém prostředí a jak vlastně otázku genderové rovnosti v institucích řešit.
    Ve videu se dozvíte více o konceptu genderu a tom, jak se projevují genderové stereotypy ve vědeckém prostředí, jak tyto stereotypy ovlivňují možnosti žen a mužů uplatnit se ve vědecké profesi.
    Řešení je třeba hledat ve více rovinách. Musíme se zaměřit hlavně na úroveň individuální, vztahovou a institucionální. Zeptejme se sami sebe jak hodnotíme muže a ženy? Jaké pozice v akademické hierarchii zastávají muži a jaké ženy? Jsou akademické instituce a pravidla a pracovní podmínky nastaveny genderově citlivě? Co můžeme udělat pro to, abychom omezili vliv genderových stereotypů?
    Česká věda má problém!
    Ženy a muži v ní nemají rovné postavení. Nejhorší situace je v oblasti řízení vědy.
    Máme pouze 12 % žen v řídících orgánech, což je nejhorší údaj ze zemí Evropské Unie, kde je průměr 36 %. Například ve Skandinávii je zastoupení žen a mužů prakticky vyrovnané.
    Z těchto čísel logicky vyplývá, že nerovnoměrnost ve vědě není způsobena biologicky danými rozdíly mezi pohlavími. Neexistuje přece jediný důkaz, že by v ostatních evropských zemích žili jiné ženy a muži než u nás.
    S Národním kontaktním centrem - gender a věda, vědecké oddělení Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i., připravili Doc.PhDr. Irena Smetáčková, Ph.D., a Ing. Petr Pavlík, Ph.D.
    Jsme národním kontaktním místem pro genderovou rovnost v Horizontu 2020, provádíme genderové audity a pomáháme implementovat plány genderové rovnosti.
  • Věda a technologie

Komentáře •