Jak ustalić podstawę wynagrodzenia i zasiłku chorobowego?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 3. 05. 2019
  • W artykule 92 kp, z którego wynika prawo pracownika do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy znajduje się zapis, że pracodawca wypłacając jego wysokość stosuje zasady takie jak przy wyliczaniu zasiłku chorobowego. Ustawa „zasiłkowa” posługuje się tu pojęciem podstawy wymiaru zasiłku.
    Podstawa wymiary zasiłku chorobowego
    Zgodnie z art. 36 ustawy zasiłkowej podstawę wymiaru zasiłku dla ubezpieczonego będącego pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Ważne jest, że mowa tutaj o wynagrodzeniu „za okres”, czyli istotny jest moment, za który należne jest to wynagrodzenie, a nie moment jego wypłaty.
    Jeżeli staż pracownika u pracodawcy jest krótszy niż 12 miesięcy, dane pobierane są z wszystkich pełnych miesięcy kalendarzowych zatrudnienia.
    Więcej na temat świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa przeczytasz w mojej najnowszej książce "Wszystko co musisz wiedzieć o świadczeniach z tytułu choroby i macierzyństwa".
    Szczegóły: akademia.monikasmulewicz.pl/p...

Komentáře • 2