Így lehet még a prémium állampapírnál is magasabb hozamot elérni

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 7. 09. 2024

Komentáře • 43

  • @inwestmentors
    @inwestmentors  Před 10 měsíci +1

    Az állampapírpiac működéséről még több részlet ismerhető meg a hamarosan megjelenő Érthetően a befektetésről című könyvünkből. Részletekről is a kiemelkedő előrendelési kedvezményről több infó itt: inwestmentors.hu/erthetoen-a-befektetesrol/

  • @antalsipos4918
    @antalsipos4918 Před rokem +26

    Üdvözlet! Valóban az hiányzott nagyon a beszélgetésből, hogy hol is érdemes vásárolni a más devizában kalkulált állampapírokat: pl. hazai és külföldi szektorokban, ETF-ben, vállalati kötvényekben. Ezekkel lehetne a tájékoztatás még hasznosabb. Köszönjük, ha erről is lesz szó mihamarabb.

  • @gubazoltanhu
    @gubazoltanhu Před rokem +17

    Sziasztok! Lehetne egy rész erről a sokat emlegetett, misztikus másodpiacról is. Hol lehet ezt megtalálni, hogy lehet ott vásárolni, eladni. Van valami elektronikus felülete, webkincstáron elérhető? Nekem ez nem triviális.

    • @inwestmentors
      @inwestmentors  Před rokem +7

      Szia! Vettük a kérést. Hamarosan jövünk egy részletes videóval, ami csak a másodpiacról szól 😉. Addig is röviden, egyszerűsítve: a másodpiac a "használt" kötvénypiac. A korábban kibocsátott, de még nem lejárt kötvényekkel tudnak így kereskedni. A kínálat itt magában foglalja a nemzetközi állampapírokat, különböző devizásokat, vállalati kötvényeket... szóval több ezerszer nagyobb a választék. A webkincstáron ilyen jellegű értékesítés nincs, mert ott a hangsúly a friss kibocsátású kötvények eladásán van (elsődleges piac). A másodpiaci kötvényhez jellemzően privát bankokon és egyes brókercégeken keresztül lehet hozzáférni.
      Érdeklődés esetén mi is tudunk az elérésében segíteni: inwestmentors.hu/kapcsolat/

  • @BG-zl4dg
    @BG-zl4dg Před rokem +3

    Végig néztem es koszonjuk a munkatokat !!

  • @szegmens-jj6mh
    @szegmens-jj6mh Před rokem +5

    Korrektebb lett volna ha azállampapírok vásárlási, és tartási költségeit is beleszámolják!

    • @inwestmentors
      @inwestmentors  Před rokem +4

      Tény, hogy a fix hosszú távú kötvényeknél mindenképpen kell számolni díjakkal, míg a prémiumnál ez nullázható. A mértéke viszont széles skálán mozog attól függően, hogy hol, mit és milyen szolgáltatással kísérve vásárolnak. Az adás elsősorban a jelenséget hivatott bemutatni, nem pedig mindenre kiterjedő tájékoztatást nyújtani. Hasonlóan a kötvényeken elérhető extra árfolyamnyereséghez (és még több extra jellemzőhöz), ebben a részben csak a nyers eredményeket vetettük példaként össze.

  • @eadipi
    @eadipi Před rokem +5

    Sziasztok!
    Nagyon egyoldalúra sikerült ez az elemzés. Teljesen inkorrekt volt a hosszú távú kötvényeknél kamatos kamatot számolni azonos bázison. Ti magatok is mondjátok, hogy évről évre változni fog az újrabefektetett összegre vonatkozó kamatláb. Sokkal korrektebb lett volna 10 éves szinten kamatos kamat nélkül összehasonlítani a hozamokat. Nyilván így is a kötvény nyer azokkal az inflációadatokkal, amiket írtatok (bár alakulna így az infláció!), de a különbség nem ekkora. Másfelől pedig az infláció lehet magasabb is. Ezért érdemes lett volna pl. sávos becslést adni a PMÁP teljesítményéről.

    • @inwestmentors
      @inwestmentors  Před rokem +1

      Szia! A podcast elsősorban egy lehetséges állampapír alternatívát és az MNB inflációs prognózis szcenárióját mutatja be.
      - a hosszú kötvényeknél mindenképp érvényesül kamatos kamat, nyilván a mértékét nehéz belőni. Tény, hogy ha csökken az infláció a világban, igencsak valószínű, hogy a fix kötvények szelvénykuponjai is zsugorodnak. Ezt kompenzáló pozitívumként a másodpiacon vehető kötvényeknél extra árfolyamnyereség is megjelenik ilyenkor, amit szintén nem számoltunk.
      - még ha alacsonyabb kamatú újrabefektetéssel számolsz, akkor is jelentős különbség a két kötvény között
      - PMÁP esetében az MNB prognózis két szintjével is számoltunk, a sáv közepével és tetejével.
      Ettől függetlenül köszönjük a visszajelzést! Szerintem csinálni fogunk majd egyszer egy olyan adást is, ahol megnézzük, hogy ha szinte minden lehetséges változót (kamat, árfolyam, infláció, deviza..) figyelembe veszünk és a legjobb és legrosszabb forgatókönyvekkel is számolunk akkor milyen irtó széles sávon mozognak az elérhető eredmények.

    • @Peter-bx2bq
      @Peter-bx2bq Před 10 měsíci

      Ezt én sem értettem, hogy miért feltételezi hogy a jövőbeni kamatokat más feltétellel tudom majd újra befektetni ha az PMÁP-ból származik, mint ha fix kamatozású kötvényből. Szerintem alap lenne, hogy ugyanolyan feltételekkel. Ezen kívül összemossa a hozamot a kamattal, nem mindegy hogy évente fixen fizet 7,5% kamatot, vagy ebben már benne van az árfolyam nyereség is, amit majd lejáratkor tudok realizálni

  • @gyorgyzsoltpap7941
    @gyorgyzsoltpap7941 Před rokem +1

    Pont ezt magyarázom, már 2 hónapja az ismerőseimnek.

  • @bacskoistvan
    @bacskoistvan Před 10 měsíci

    Üdvözletem! A kérdésem az lenne, ha még a régebbi,1,5%-os prémiumot fizető PMÁP-t vettem, akkor is érdemes kiszállnom belőle és 10 éves fix kamatozású állampapírra átváltani ?

  • @user-pt5qv7nn3c
    @user-pt5qv7nn3c Před rokem +2

    Üdvözlöm az Urakat! A kérdésem az lenne, hogy hol lehet magánszemélynek külföldi állampapírt venni?

    • @inwestmentors
      @inwestmentors  Před rokem +1

      Üdvözlöm! Privát banki részlegeken és brókercégeknél lehet elsősorban vásárolni. Többek között mi is tudunk benne segíteni. Érdeklődni ezen a linken tud: www.inwestmentors.hu/kapcsolat

    • @user-wt9ri2pd8l
      @user-wt9ri2pd8l Před rokem

      Üdvözlöm T. Uraim Önöket. A kérdésem nekem is az, hol lehet külföldi $_t vagy EU, _t befektetni? Köszönöm szépen a választ. Barátságos üdvözlettel.

  • @zsoltfehervari625
    @zsoltfehervari625 Před rokem +3

    Szerintem az MBN-s inflációs adatok pont semmire nem jók. Nekik az a dolguk, hogy 3% közelében legyen, persze hogy az lesz reportálva, hogy nagyjából ott lesz valahol.
    Megnézve mit jeleztek előre anno 2023-ra es 2022-re, vagy mi volt a költségvetésbe tervezve látható, hogy csak futnak a számok után és korrigálnak.
    Ennek sok köze nincs a videóhoz, azt köszönjük :).

  • @1Paliii
    @1Paliii Před 11 měsíci

    Hello érdemes most még pmap-t venni? Úgy hogy eurót átváltom.
    Gondolnom 2 év alatt jobban járok, mint euróba állna vagy nem?

  • @AsztaliTenisz
    @AsztaliTenisz Před 11 měsíci

    2032/A Magyar államkötvény például 7,08% 9 év 1 hónap van még hátra, 10 év 10 hónapos futamidőn. Elsődleges piacon is lehet lőni ilyeneket, vagy teljesen félrebeszélek?

    • @inwestmentors
      @inwestmentors  Před 11 měsíci +1

      Másodlagos piacon jelenleg ennél magasabb kamatokat lehet elérni USD-ben.

  • @gaborszucs4056
    @gaborszucs4056 Před rokem

    Tudnátok írni egy állampapír sorozatot amit most érdemes venni, hol láthatóak ezek az árfolyam értékek? Az államkincstár oldalát átnéztem nem találtam. Köszönöm szépen a segítséget.

    • @ferencliptak4689
      @ferencliptak4689 Před rokem +1

      Kamu video

    • @inwestmentors
      @inwestmentors  Před rokem +2

      Az államkincstárnál csak az elsődleges kibocsátásban kapható államkötvények vehetőek. (pl. PMÁP) Jelenleg tudomásom szerint nem kínálnak fix, hosszú lejáratú papírokat. Ezeket kizárólag másodpiacon lehet megvásárolni, ami privát bankokon és egyes brókercégeken keresztül érhető el. A példában szereplő egyik kötvény a 7,625% USD 11/41 volt. Érdeklődés esetén privát bankáraink szívesen adnak további tájékoztatást: inwestmentors.hu/kapcsolat/

  • @martonk1555
    @martonk1555 Před 11 měsíci

    Egy fontos tényező kimaradt, az adó... Magyar papírnál ez nincs, de mi van a dollárossal (leginkább)? Hogyan hat rá a kettős adóztatás változása jövőre? Ha meg nem a kötvényt, hanem kötvény ETF-et vesz valaki, akkor hogy alakul a várható hozam, amiatt, hogy az ETF-ek rendszeresen cserélgetik, nem tartják lejáratig a kötvényeket?

    • @inwestmentors
      @inwestmentors  Před 11 měsíci +1

      Végig magyar államkötvényekről van szó, így nem érinti az usa kettős adóztatós megszünése még akkor se ha usd-ben fizet kamatot. A kötvény ETF meg egy külön story, aminél kifejezetten az árfolyamnyereség hozza a hasznot (ha visszaforgató). Igény esetén szívesen csinálunk róluk egy külön adást.

    • @martonk1555
      @martonk1555 Před 11 měsíci

      @@inwestmentors De hát eurós és usd-s kötvényekről is beszéltetek. Az EMÁP-ot ne vegyük ide. Hogy vesz egyáltalán olyat magánszemély? És ha vesz is, azok is biztos adómentesek?

    • @inwestmentors
      @inwestmentors  Před 11 měsíci +1

      Megánszemély is tud eurós és dolláros állampapírokat vásárolni másodpiacon keresztül. 2019 után kamatadó-mentes, az előtte kibocsátottakat TBSZ-szel lehet adómentessé varázsolni.

    • @martonk1555
      @martonk1555 Před 11 měsíci

      @@inwestmentors Értem, köszönöm. Akkor már csak az a kérdés, hogy hogyan jutunk ilyenhez. De látom egy másik kommentnél a válaszotok hasonló kérdésre.

  • @peterkurucz3583
    @peterkurucz3583 Před rokem +1

    10 év alatt dupláz? Kb. ekkora a hosszútávú infláció is. Ekkra időtávon inkább részvény. Persze azzal kell kicsit foglalkozni.

  • @zsoltsarkany6303
    @zsoltsarkany6303 Před rokem +1

    Nem kell kicsipegetni semmit. 😁

  • @kocka9002
    @kocka9002 Před rokem

    Hol lehet ilyen amerikai kötvényeket vásárolni?

    • @ferencliptak4689
      @ferencliptak4689 Před rokem

      Sehol. Ez csak alom

    • @inwestmentors
      @inwestmentors  Před rokem +1

      Magyar államkötvényekről volt szó, csak a példa egyik felében olyat néztünk, ami usd-ben fizet. Jellemzően privát bankoknál és egyes brókercégknél lehet vásárolni. Érdeklődés esetén mi is tudunk az elérésében segíteni: inwestmentors.hu/kapcsolat/

  • @gabornagy7582
    @gabornagy7582 Před 10 měsíci

    Állam papírt ettől az államtól? Miből fizetik ki? Ja árfolyam nyereségből ami nem lesz mert megeszi az infláció! Az egy igazi pilóta játék!

  • @naptarborond5604
    @naptarborond5604 Před rokem +1

    nesze semmi fogd meg jól, összesen egy marketing video, de nem szól pl. a több %-os kezelési költségről, hogy nem lehet TBSZ számlára venni, adóvonzatról, stb.

    • @inwestmentors
      @inwestmentors  Před rokem +2

      Lehet TBSZ számlára vásárolni az összes említett kötvényt, így kamatadó-mentessé varázsolható az elért hozam.
      A díjak valóban nem szerepelnek a számításban, viszont nehéz is lett volna egységesen kalkulálni, mert függ attól, hogy hol, mekkora összegben, mit és milyen kísérő szolgáltatással vásárolunk. Ugyanígy a potenciális árfolyamnyereségről (és még sok másról) sincs szó, ami jelentősen megdobhatja a hosszú kötvények eredményét. Ennek ellenére úgy gondoljuk, hogy még a költségekkel együtt is bőven versenyképes alternatívát nyújtanak a hosszú lejáratú és fix kamatozású kötvények.

    • @ernosoltesz8501
      @ernosoltesz8501 Před rokem

      @@inwestmentors 🤭

  • @zsoltdr.viniczay5367
    @zsoltdr.viniczay5367 Před rokem +1

    Sziasztok! A Prémium Állampapír 2024-ben nem a 2023-as infláció szerint fizet! A kamatbázis meghatározása a kamatperiódus kezdetét megelőző év inflációja. Tehát 2024-ben a 2022-es év inflációja alapján fizet. Azaz 14,5% alapján 14,75, vagy 16% kamatot. Amiről Attila beszél, az 2025-ben lesz. Tehát 2024-ben 16% kamat lesz, 2025-ben pedig 18% kamat, ha a 2023-as infláció 16,5% lesz, és régi 1,5% prémiumos Pmáp van.

    • @inwestmentors
      @inwestmentors  Před rokem +2

      Sajnos nem így van. Idén (2023) is a 2022-es inflációt veszik alapul. Gondolj bele, hogy 2021-ben nem volt 14,5% infláció, ami indokolná ezeket a magas kamatokat. 2024-ben a 2023-as infláció alapján fizetnek, 2025-ben a 2024-es alapján...

    • @zsoltdr.viniczay5367
      @zsoltdr.viniczay5367 Před rokem

      Sajnos nem. Idén 5,1+1,5% lett volna, de megemelték 11%-ra időarányosan.Nézz utána. Ez egyedi lépés volt. A szabály az amit írtam.
      Részlet az ajánlattételből:"A kamatbázis - az első kamatperiódus kivételével - megegyezik a megállapítás évét megelőző naptári évre vonatkozóan a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett éves átlagos fogyasztói árindex-változás százalékos mértékével. A megállapítás éve szükségszerűen a kamatperiórus kezdete, hiszen utólag nem állapíthat meg kamatot. Olvassátok el a nyilvános ajánlattételt a 2029/J PMÁPról. Mindez benne van.
      @@inwestmentors

    • @zsoltdr.viniczay5367
      @zsoltdr.viniczay5367 Před rokem +1

      Szia! A kamatperiódus kezdete a fordulónap. Tehát a 2029/J március 21-én fizet. A 2024-es fordulónap tehát 2024,03.21 A kamatperiódus kezdete 2023.03.22. Az azt megelőző infláció a 2022-es év inflációja:14,5%@vargataful

    • @zsoltfehervari625
      @zsoltfehervari625 Před rokem

      @@inwestmentors itt azért van egy annyi elcsúszás, hogy mire az ember megkapja tényleg 2 év telik le, mivel elkezd kamatozni adott évi inflációval, de egy évig termeli azt mire kifizeti. Így például ami 2024 januárjában fizet tényleg a 2022-es adattal ketyeg addig.

  • @mobilceges
    @mobilceges Před 11 měsíci

    Hülyeségeket beszéltek. Jobban fel kellene készülnötök és pontos adatokat mondanatok. Miért jó, hogy próbáljátok elbizonytalanítani az embereket téves infókkal?

    • @inwestmentors
      @inwestmentors  Před 11 měsíci +2

      Konkrét államkötvények kerültek összevetésre egy lehetséges szcenárió mentén.