A vércsoportok, az AB0-ás és az Rh vércsoportrendszerek, vércsoport összeférhetetlenségek

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 16. 06. 2020
  • Tanulást könnyítő, magyarázó videó a véradás történetéről, a vércsoportokról, az AB0-ás és az Rh vércsoportrendszerekről, a vércsoport összeférhetetlenségekről. Az antigének és antitestek szerepe a véradásban. Az immunrendszer működése és az idegen vércsoportra nyújtott reakciói.
    #vércsoportok
    ‪@pinkpointhu‬
    Készítette: Pinkpoint Studio Kft.

Komentáře • 13

  • @ilonaberta9393
    @ilonaberta9393 Před 3 lety +2

    Remekül van, meg írva.. Csodás tanulságos! KÖSZÖNETTEL, ÉS TISZTELETTEL, MIND AZOKNAK, akik ezt létre hozták, Rajzban is! Ilona Berta

  • @ilonaberta9393
    @ilonaberta9393 Před 3 lety +3

    Gyors rajzolatok szinte, le kötött engem..!! Köszönettel.! Ilona Berta

  • @szintiasebestyen6481
    @szintiasebestyen6481 Před 3 lety +2

    Nagyon hasznos videó, köszönöm! :)

  • @belohelo2903
    @belohelo2903 Před 4 lety +4

    Ezek nagyon jó videók imádom ezeket

    • @pinkpointhu
      @pinkpointhu  Před 4 lety +1

      Köszönöm, örülök, hogy tetszik.

  • @kiratikas266
    @kiratikas266 Před 3 lety +1

    Nagyon jó lett ! Megszeretném kérdezni hogy amikor utoljára látjuk teljes egészében az ábrát , azt nem tudnák lescreenelni ? szeretném kinyomtatni , de mindig hidetéseket ad be a végén így nem tudom lefotózni.

    • @pinkpointhu
      @pinkpointhu  Před 3 lety

      ha küldessz egy email-t akkor csinálok egy képernyőképet neked, de mivel a screenshot csak 72dpi-ben készül, nem biztos, hogy nyomtatásra is alkalmas lesz. ez a felbontás inkább csak web-en használatos.

  • @sandorbaba7919
    @sandorbaba7919 Před 3 lety +1

    Üdv! Egy kèrdès. Mièrt 10-15% csak Rh negatív a Föld nèpessègèben ?? Kb 85% Rh+ ! (Jelenleg) mièrt ilyen kevès az Rh negatív? Köszönöm a választ :) jó lett a Videó :)

    • @pinkpointhu
      @pinkpointhu  Před 3 lety +1

      ez egy jogos, és eléggé összetett kérdés. az öröklődés elmélete nagyrészt tisztázott - az Rh- vércsoport egy recesszíven öröklődő tulajdonság, vagyis ha mindkét szülő Rh- akkor csak Rh- negatív utód lehet, ha a szülők nem homozigóta, hanem heterozigóta Rh+-ak, vagy csak az egyikük az és a másik Rh-, akkor lehet az utód Rh- - de ez még nem indokolna ekkora mennyiségi eltérést népességi szinten. A válasz ezért feltételezhetően inkább származáselméleti - bár olvastam már olyan konteókat is, miszerint az "idegenektől" származik. Vagyis a negatív vércsoport olyan kisebb lélekszámú népcsoportoktól "érkezett", amelyek a mai ember genetikai állományának kialakulásában csak kisebb arányban vettek részt. de hangsúlyozom, én nem találtam még rá tudományosan és általánosan elfogadott választ, inkább csak elméleteket.

    • @sandorbaba7919
      @sandorbaba7919 Před 3 lety +1

      @@pinkpointhu Jó magam 0 Rh Negatív vagyok , ès vagyunk páran a családba Rh negatívak ! Sajnos elkaptuk a Covidot! Apum, Èn Anyum, Tesóm! Apum A Rh negatív (volt) :( sajnos őt elvitte! Anyum, Èn, Tesóm 0Rh negatívak vagyunk ! Mi könnyebben átvèszeltük! Hozzá se tudott nyúlni a Tüdőnkhöz, de a Szív èrrendszerhez sem(Szívultrahang meg volt ) nekem sípol a Fülem egy ideje de már rajta vagyok az Ügyön! Ezèrt kutatok a Vèrrel kapcsolatos Dolgokban! + genetikába, Immunológiába, Agy kutatásba! Valami van a 0 ás vèrben ami ellenállóbbá teszi a Betegsègek fogèkonyságában! Nyílván vannak bizonyos magyarázatok de elèg keveset tudnak a kutatók mèg a Vèrről!
      Ui: köszönöm a választ :)

  • @zsofiaborka
    @zsofiaborka Před 11 měsíci

    Szia! Ha A RH(D) pozitív vagyok akkor most az A csoportba vagy az RH csoportba tartozom? Egyszerűen nem tudom megérteni, ehhez nagyon kezdő vagyok… RH az mindenkinek van a vérében?

    • @agnesanonim7905
      @agnesanonim7905 Před 9 měsíci

      Akkor A RH+ vagy. Majd tanítják általánosban, úgyhogy addigra majd érthetőbb lesz. Tudományosan majdnem 40 különböző vércsoport rendszer van, de általában az AB0-t és az RH-t használjuk. Az RH 61 antitestből áll, vagyis jelenleg ennyiről tudunk. Ezeknek valamelyike szinte minden ember vérében jelen van. Azért csak szinte, mert ha jól tudom, eddig csak kb. 40 emberről tudnak az egész világon, akinek nullás RH-ja van/volt. Ők az aranyvérűek.