Jak NIE ŁĄCZYĆ podłogówki z grzejnikami

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 7. 09. 2024

Komentáře • 65

  • @grzegorzczelusniak4430
    @grzegorzczelusniak4430 Před rokem +9

    Ten zawór nie jest rozwiązaniem rewelacyjnym, ale proszę nie wprowadzac ludzi w bład ze stosuje się go tylko do cwu. Ten zawór jest do ograniczenia temperatury ogrzewania podłogowego, na temperature 20 ÷ 43°C i ma przepływ Kvs: 2,5 m³/h, więc na rotametrach przy 9 pętlach średnio powinno być 2,5l/min. Błąd jest w sposobie montazu tego zaworu. Nie jestem zwolennikiem tego rozwiązania przy kotłach gazowych ale jak widać starszych instalatorów czasem jeszcze ponosi fantazja.

    • @whiskacz7106
      @whiskacz7106 Před rokem

      czy za mieszaczem powinna być pompa? u mnie jest taki problem ze nie ma przepływu a zawór rozbierałem i jest z nim wszystko ok... ja nie mam pompy za nim i wydaje mi sie ze gdy zawór zamyka obiega to pompa wali w powrót w zawór kierunkowy i robi się korek i cisza..

    • @michakazimierczuk9609
      @michakazimierczuk9609 Před rokem

      @@whiskacz7106 u mnie osobiscie na rozdzielaczu za zaworem mieszajacym jest pompa i chodzi cały czas na średnich obrotach w sezonie grzewczym i przepływy jak najbardziej są i pomieszczenia dogrzane do max 32 C. Komfort jest a na grzejniki piętro drugi rozdzielacz podłaczony do kotła i idzie temperatura na pompie z kotła, tyle że mam kocioł termet integra 2 plus pwm i musialem podnieśc minimalny wydatek pompy w kotle o jakieś 15% i jest git. Dodatkowo delta pompy z fabrycznych 6 stopni na jakies 12 i grzejniki dosyć długo oddają ciepło. Grzejniki uprzednio kryzowane.

    • @michakazimierczuk9609
      @michakazimierczuk9609 Před rokem

      zapomniałem dodać że kocioł chodzi na niskim parametrze w przedziale 25-55 C , z ograniczona temperaturą do max 38 stopni i jest komfort letnich grzejników i pomieszczenia dogrzane.

    • @Alexander-ny5kr
      @Alexander-ny5kr Před 11 měsíci

      Po pierwsze tego typu zawory termostatyczne mają rację bytu tylko tam, gdzie podłogówka nie stanowi jedynego źródła ciepła w danym pomieszczeniu i gdzie podłogówka jest tylko dodatkiem.
      Po drugie można je stosować tylko tam, gdzie mamy odseparowany obieg podłogówek od obiegów grzejnikowych czyli mamy sprzegło hydrauliczne lub kocioł pojemnościowy, który nie posiada własnej pompy (np. kocioł węglowy, na drewno, pelletowy).

    • @Alexander-ny5kr
      @Alexander-ny5kr Před 11 měsíci

      @@whiskacz7106 Pompy obiegu podłogowego zawsze montuje się za mieszaczem.

  • @radeks2678
    @radeks2678 Před rokem +1

    Zawor atm 361 ma kvs 1,6 m3/h. Może atm 561 z kvs 2,5 byłby rozwiązaniem albo jakis separator zanieczyszczeń. Jaki był zamysł montować wógole ten zawór skoro na kotle można ustawić temperaturę odpowiednia dla podłogówki jak by byl kocioł na paliwo stałe to tak można go zamontować żeby pracował na nominalnej mocy a nie przydłwiony bo inaczej przegrzewały dom.

  • @user-vh6yg2mf2d
    @user-vh6yg2mf2d Před 7 měsíci +1

    Prototypy są najlepsze miałem przez 7 lat na patencie podłączone ogrzewanie i działało bez zarzutu jak kasa się nazbierała zrobiłem zgodnie ze sztuką i jest chujnia.

  • @grzegorzczelusniak4430
    @grzegorzczelusniak4430 Před rokem +2

    Kurde oglądam dalej i nie wierzę w to co słyszę! 5:25 sprzęgło rozwiązuje problem przepływu. Osobna pompa ze zmieszaniem na podłogę a pompa bezpośrednia na grzejniki. W tym konkretnym przypadku brak przepływu na rotametrach jest winą małej średnicy zasilania rozdzielacza albo zbyt długie pętle. Przy takim rozwiązaniu podłoga zawsze grzeje a grzejniki mają problem bo wydajność pompy od podłogi jest równa wydajności pompy kotłowej(zależy od ustawień pomp)

    • @Alexander-ny5kr
      @Alexander-ny5kr Před 11 měsíci

      Wiesz w ogóle co do jest sprzęgło hydrauliczne i do czego ono służy?

    • @grzegorzczelusniak4430
      @grzegorzczelusniak4430 Před 11 měsíci +1

      @@Alexander-ny5kr No. W aucie mialem sprzęgło na linkę a teraz mam hydrauliczne wysprzeglanie.

    • @pawesz5124
      @pawesz5124 Před 10 měsíci

      Bzdury piszesz. Za główne problemem z przepływami odpowiada niewłaściwy zawór mieszający. ATM 361 to się nadaje jako zawór do cwu albo gora jednej, dwóch pętli OP. Druga kwestia w sytuacji kiedy zachodzi potrzeba montażu dodatkowej pompy, montaż sprzęgła jest obligatoryjny! Kwestia trzecia, to niedouczeni monterzy. Jeśli zachodzi potrzeba podmieszania zasilania to stosuje się zawory 3D sterowane siłownikiem. Stosowanie 3D termostatycznych to jest partactwo!

    • @grzegorzczelusniak4430
      @grzegorzczelusniak4430 Před 10 měsíci

      @@pawesz5124 prosze czytać ze zrozumieniem

    • @pawesz5124
      @pawesz5124 Před 10 měsíci

      @@grzegorzczelusniak4430 Celna uwaga. Podtrzymuję komentarz. Dodam tylko, że ani średnica zasilająca, ani długość pętli w tym przypadku nie są powodem za małych przepływów, tylko wspomniany zawór termostatyczny.

  • @pablop.2939
    @pablop.2939 Před 2 měsíci

    Montuję podłogówkę w modernizowanym domu (2 piętra). Na każdej kondygnacji 50m2 podłogówka w piwnicy dodatkowy grzejnik (tylko do lekkiego podgrzania). Piec Junekrs Cerapur 2200. Czy da się bez pomp mieszających? Jeden sterownik na piętrze dla całego pietra. Jak to spiąć?

  • @majkel2933
    @majkel2933 Před 7 měsíci

    1 litr przepływu gratulacje na pewno bedzie ciepło 😅😅😅😅 wystarczyło ten zawór Afriso zmienić na 3.2 kvs tez taki maja.

  • @pawem1205
    @pawem1205 Před rokem +1

    W wielu "gotowych " grupach pompowych ze zmieszczam występuje ten sam zawór albo nawet i gorszy,tak ze to nie to...Z kolei widać zasisialania rozdzielacza jest zrobione z pexa,jeszcze na zacisk(xd),po drodze pewnie z milion kolanek i mamy efekt.
    Pytanie-jak teraz się zachowują grzejniki?! :P Pozdro

    • @okiemserwisanta
      @okiemserwisanta  Před rokem

      To czemu po wywaleniu zaworu pojawił się przepływ? ;)
      Owszem te zawory dają radę ALE kiedy woda nie zabrudzi niewielkich prześwitów, a na Śląsku w zasadzie jedynie w Katowicach jest na tyle czysta woda, że po kilku latach pracy układu z wody nic albo prawie nic się nie wytrąca

  • @matgeringify
    @matgeringify Před 10 měsíci

    U Mnie jest podobny problem, przepływy na parterze max 0.8l, jest wykorzystany mieszacz jak na filmie. Tylko powstaje problem bo piec również grzeje zasilanie grzejników na 1 piętrze. Temperatura 30stopni na piecu nie ogrzeje mi góry...

  • @pitgra
    @pitgra Před rokem

    Witam u mnie to somo wymienie zawor na nowy poniewaz dobrze mi sie steruje nim temeratura podlogowki

  • @marcinkania7879
    @marcinkania7879 Před 6 měsíci

    Mam podobny problem w sumie chyba to samo, chce dołożyć pompę dodatkowa i sprzęgło oczywiście ma to wykonać fachowiec. A mam pytanie do czego ten licznik który wskazuje w początkowej fazie 29 a końcowej 30 po lewo od pieca

  • @monikfreak19
    @monikfreak19 Před 8 měsíci

    Jak kręcę "wajchę" otwierajac lub zamykajac zawór codziennie i instalacja jest stara, uszczelki są stare i mogą pęknąć, czy istnieje ryzyko że będzie wyciek gazu przy ogrzewaniu gazowym ?

  • @michakazimierczuk9609
    @michakazimierczuk9609 Před rokem +1

    Dobry wieczór, ja osobiście wywaliłbym tą pompę z aktualnego miejsca i próbował zamontować na rozdzielaczu podłogówki razem z zaworem mieszającym, nawet najtańszym z odpowiednim przepływem. Pompę ustawić na średni bieg niech chodzi cały czas temperaturę wysterować wg potrzeb i nie ma sensu więcej jak 30 C. W miejsce pompy przy kotle zaślepić i można dawać większą temperaturę na grzejniki a na podłogę zostaje ograniczona temperatura. Czy to rozwiązanie będzie spoko ? Po co to sprzęgło jak można prościej.

    • @Alexander-ny5kr
      @Alexander-ny5kr Před 11 měsíci

      Po co tak kombinować? Podnoszenie temperatury na kotle to niepotrzebne zmniejszenie sporawności kotła, a tym samym zwiększenie kosztów ogrzewania. Gdyby to był system mieszany ogrzewania wtedy taki układ byłby wręcz niezbędny + sprzęgło hydrauliczne. Ale tutaj jest mowa o dwóch malutkich grzejniczkach drabinkowych w łazienkach, które służą tylko i wyłacznie do powieszenia ręczników.

  • @ryszardturzynski418
    @ryszardturzynski418 Před rokem

    Witam Pana.Właśnie stoję przed doborem odpowiedniego systemu do ogrzewania swojego domu i nie ukrywam jest to ogromny problem,bo dwóch różnych fachowców i dwie opinie co do montarzu,może od początku....dom będzie grzany prądem kocioł kospel 4/6/8KW i to tyle z jasnych rzeczy,parter to podłogówka a piętro to grzejniki,Pan wykonawca który to zapoczątkował powiedział że takie rozwiązanie to nie problem,ale potem sobie zmarł i teraz mam problem,bo jeden następca mówi że zawór trójdrożny załatwi sprawę a drugi wykonawca mówi że tylko sprzęgło zda egzamin,ale jak sterować sprzęgłem skoro jest manualne,jakie rozwiązanie mogę zastosować?chodzi mi o automatykę temperatury wew.pomieszczeń

  • @misiek3134
    @misiek3134 Před 10 měsíci

    Cześć mi dzisiaj wymienili zawor atv na ten co w filmiku mam nadzieje ze pomoze zastanawia mnie dlaczego pompa jest przed zaworem atm a powinna byc chyba za mam racje? Mam piec na pelet i wlasnie problem z popchaniem wody do obiegu

  • @mof1707
    @mof1707 Před rokem

    a co sądzisz o takich zestawach z afriso np primobox acb 930? czy to też nie będzie działać.

  • @rafalr6145
    @rafalr6145 Před 7 měsíci

    Mam podlogowke caly poziom i z tego rozdzielacza jest jeden grzejnik łazienkowy. Na mieszaczu recznie ustawiam 30° na podloge, czyli grzejnika nie czuc. Jak to wyregulować?

  • @okiemserwisanta
    @okiemserwisanta  Před rokem +1

    SPRZĘGŁO HYDRAULICZNE - zasada działania, wady, zalety 👉czcams.com/video/pWW06cGEX-k/video.html

  • @adrianlason1117
    @adrianlason1117 Před 9 měsíci

    Witam. Posiadam 100% podłogówki w układzie piwnica, parter, piętro. Chciałbym zastosować 3 grupy pompowe. Czy muszę stosować mieszacze na każdej grupie czy nie?

  • @dieselinside3363
    @dieselinside3363 Před rokem

    To jaka teraz idzie temperatura na podłogówkę? Jak to prawidłowo połączyć przy kotle na ekogroszek?

    • @okiemserwisanta
      @okiemserwisanta  Před rokem

      Taka jak ustawiona w kotle gazowym +/- histereza. Kotłami na paliwa stałe się nie zajmuję, więc się nie wypowiadam.

    • @Alexander-ny5kr
      @Alexander-ny5kr Před 11 měsíci

      Podłogówka nie powinna być zasilana wodą o temperaturze wyższej jak 42 stopnie Celsjusza.
      Aby prawidłowo wykonać instalację grzewczą podłogową z kotłem na paliwa stałe (węglowym, pelletowym czy na drewno) to w obiegu podłogówek musi się znaleźć zawór mieszający z siłownikiem sterowanym regulatorem pogodowym. Za zaworem musi być odpowiednio wydajna pompa cyrkulacyjna, któa zapewni odpowiedni przepływ w podłogówkach. Ponadto powinien też się znaleźć za pompą termostat, który wyłączy pompę jeżeli temperatura wody w obiegu podłogowym przekroczy 45-50 stopni Celsjusza. To jest zabezpieczenie, które nie pozwala pompować zbyt gorącej wody w podłogówkę i daje czas na zadziałanie układu sterowania i na przymknięcie się zaworu mieszającego.

  • @slawekgraczyk1484
    @slawekgraczyk1484 Před rokem +1

    Skoro nie przepuszcza wody to czemu go nie wymienić na nowy?

    • @okiemserwisanta
      @okiemserwisanta  Před rokem

      Bo za jakiś czas będzie ta sama historia - przerabiane wielokrotnie.

    • @slawekgraczyk1484
      @slawekgraczyk1484 Před rokem +1

      @@okiemserwisanta a są takie ze zwiększonym przepływem i też nie dają rady?

  • @sylwek3277
    @sylwek3277 Před rokem

    Witam wiec jesli nie ma tego mieszacza to czym zmniejszyc temperature w ogrzewaniu podlogowym przeplywami? Co jest bardziej ekonomiczne gdy piec chodzi caly czas czy wylacza sie sterownikiem?

  • @TheGophe
    @TheGophe Před rokem

    Co znaczy niewielki przepływ jaki jest kvs zaworu ?

  • @koscielski08
    @koscielski08 Před rokem

    Spotkałem się z rozdzielaczem odpowiedzialnym za instalację z piętra zamontowanym przy suficie parteru, co więcej zawartość szafki, przepływomierze były zamontowane do góry nogami. Czy coś takiego jest poprawne i nie stwarza później jakiś problemów?

    • @Alexander-ny5kr
      @Alexander-ny5kr Před 11 měsíci

      Zasadniczo nie powinno się tak robić, ponieważ przy zbyt małych przepływach będzie problem z odpowietrzeniem takiej instalacji i będzie ona miała tendencję do częstego zapowietrzania się. Ale jeżeli pompa jest wydajna i zapewnia duże przepływy w podłogówkach, a podłogówka ma krótkie pętle to pompa jest w stanie odpowietrzyć te obiegi w takim układzie.

  • @andruaka677
    @andruaka677 Před rokem

    Mam kocioł gazowy grzejniki na piętrze i podłogówkę na parterze wszystko wpięte w rurę fi 22 i jest problem jak grzejniki działają to podłogówka nie koniecznie i tak na zmianę 🤔 czy musi być sprzęgło zamontowane?

    • @okiemserwisanta
      @okiemserwisanta  Před rokem

      Jak dla mnie pomijając 1 łazienkę na RTLu to ZAWSZE powinno być sprzęgło / bufor.

  • @daniovito
    @daniovito Před rokem

    Witam. Może pan udzieli konkretnej odpowiedzi. Mamy malutki stary domek 50m2 z kotłem gazowym i... Kaloryferami. Czy jest możliwość zamiany grzejników na podlogowke? W sensie odpiąć kaloryfery i założyć podlogowke bez kucia ścian, zrywania glazury i generalnie doprowadzenia domu do stanu przed remontem? Dodam, że nie mamy kotłowni, a piec wisi w łazience.

    • @Alexander-ny5kr
      @Alexander-ny5kr Před 11 měsíci +1

      To zależy jak jest wykonana obecnie instalacja CO i jakie są przekroje rur. Jeżeli jest wykonana w systemie rozgałeźnym (od kotła odchodzą dwie rury i po kolei do tych rur są odgałeżienia na trójnikach) to może być problem aby to działało. Jeżeli jest zrobiona systemem rozdzielaczowym (kocioł zasila rozdzielacz, a od rozdzielacza wyprowadzone są oddzielne rury do grzejnikó) to możliwe, że bedzie działać.
      Co prawda są tzw. systemy suche podłogówek, które nie wymagają robienia wylewek i posadzek. Montuje się na aktualnej podłodze (posadzce czy nawet na płytkach) specjalne kształtki w których układa się rury i na to układa się panele czy też klei się płytki. Ale systemy te są dość drogie. Drogie są te kształtki.
      Jednak aby móc korzystać z wszystkich zalet ogrzewania podłogowego i tak trzeba zerwać aktualne posadzki, ułozyć podłogówki, a nastepnie wylać nowe posadzki

    • @daniovito
      @daniovito Před 11 měsíci

      Skucie i wylanie na nowo posadzki to nie problem bo to naprawdę malutkie powierzchnie więc i tak byśmy robili od nowa. Kocioł niestety nie zasila rozdzielacza także temat się wyjaśnił. Kilku pseudo fachowców (takich jak ten, który zakladał nam C.O.) proponowali żeby po prostu odpiąć grzejniki i w to miejsce pociągnąć pekse i zalac nowa posadzkę ale było też kilku fachowców, ktorzy właśnie twierdzili, że jedyne rozwiązanie to wyprowadzić z pieca rozdzielacz i od rozdzielacza cała resztę, a w naszym przypadku wiąże się to z całkowita rozbiorą łazienki i jej przebudowa.

    • @Alexander-ny5kr
      @Alexander-ny5kr Před 11 měsíci +1

      ​@@daniovito Można co prawda zrobić podłogówki z powrotów obwodów grzejnikowych, ale jest to czasami jak "rosyjska ruletka". Wszystko zależy od parametrów budynku tzn. jego jakości ocieplenia oraz do jakich parametrów są dobrane grzejniki.
      Najlepiej jest robić jednolity system w domu tzn. albo same grzejniki, albo sama podłogówka. Ukłądy mieszane są problematyczne i o wiele kosztowniejsze. Ale trzeba też policzyć czy likwidacja grzejnikó i montaż tylko i wyłacznie podłogówek będzie w stanie prawidłowo ogrzać dom. Zależy to od jakości ocieplenia domu, czyli grubości izolacji termicznej ścian, najwyższego stropu czy dachu poddasza, typu zamontowanych okien oraz izolacji posadzki na parterze. Wazne jest też czy są piwnice. Dopiero znając te wszystkie dane można określić czy dana przeróbka ma w ogóle sens. Wykonanie podłogówek nie jest tanie. Poza matriałami tj. rura, rozdzielacz, potrzebne są wylewki, folie, spinki, robocizna itd.

    • @daniovito
      @daniovito Před 11 měsíci

      @@Alexander-ny5kr jest to budynek postawiony w latach '60... Mury o grubości 50cm ocieplone styropianem 10cm Lambda 32 o ile dobrze pamiętam. Brak piwnic. Posadzki wylewane metodą lat' 90. Chudziak, na to papa (jakaś podłogowa - tak twierdzi tata, który to wylewał) i kolejna warstwa posadzki właściwej. Strop drewniany. Na nim leży 30cm wełny "z rolki" z folią chyba alu. Nie znane jej parametry. I nad tym już więźba dachowa i blacha (poddasze nie użytkowe). Pomieszczenia mieszkalne o wysokości ~220cm. Okna i drzwi wstawiane nowe 5 lat temu. Kuchnia otwarta do salonu i otwarty przedpokój. Na 55m2 - 40m są połączone. Łazienka i sypialnia oddzielne pomieszczenia. W przedpokoju jest podłogówka. W ostatniej chwili zmieniliśmy ja z grzejnika bo ni w pięć ni w dziewięć nie było go gdzie powiesić więc zapytałem owego fachowca czy można zmienić na podłogówkę bo i tak (proszę wygodnie usiąść) będziemy podnosić posadzki o 4-5cm. Fachowiec stwierdził, że to nawet taniej wyjdzie i "lepsze". Kurde wiedział, że w całym domu będziemy lać posadzki i nie zaproponował podłogówki 🥴🥴🥴. Zanim doczekaliśmy się zbiornika na gaz to ogrzewalismy dom z małych butli 4x 33kg. Czasami gdy brakło tego gazu to w domu robiło się już chłodno (temp spadała ok 2,5°) to w przedpokoju nadal było czuć ciepło i podłoga była bardzo ciepła gdzie grzejniki były już zimne.

    • @Alexander-ny5kr
      @Alexander-ny5kr Před 11 měsíci

      @@daniovito Jeżeli skuwanie i wylewanie nowych posadzek nie stanowi problemu to w czym problem? Przecież w łązience też chyba będziesz skuwał posadzki to wyprowadzenie od kotła nowych rur zasilających rozdzielacz podłogówki położysz w warstwie styropianu, który musisz położyć na chudziaku, pod posadzką. Pod podłogówkę muszisz ułożyć chociaż 10cm styropianu. Bez tego styropianu, podłogówka nie ma najmniejszego sensu. Dotychczasowych rur nie musisz wyrywać, wystarczy je odciąć. Jeżeli jest to kocioł kondensacyjny to podłączenie masz najprostsze z możliwych. Nie potrzeba żadnych sprzęgieł czy mieszaczy. Podłączasz rury wprost od kotła do rozdzialacza podłogówki. Jeżeli jest to kocioł niekondensacyjny, czyli z otwartą komorą spalania lub z zamkniętą komorą spalania, ale niekondensacyjny tzw. turbo to wtedy za kotłem będzie potrzebne sprzęgło hydrauliczne lub bypass, a dalej mieszacz z siłownikiem i sterownikiem pogodowym oraz dodatkowa pompa obiegowa.
      Wykonanie:
      Skuwasz posadzki, jeżeli chudziak jest zbyt wysoko to skuwasz chudziaka, wylewasz chudziaka, układasz styropian najlepiej w 2 warstwach np. 5cm + 5cm w tej wyższej warstwie styropianu prowadzisz od kotła rury od kotła do rozdzielacza, na styropian układasz podłogówkę, robisz wylewki.
      Jaki masz kocioł?
      Możesz zdradzić w jakim rejonie Polski jest ten dom?

  • @ukaszgrecel2516
    @ukaszgrecel2516 Před rokem

    Jak zwiększyć wydajność pompy podpowiesz?

    • @okiemserwisanta
      @okiemserwisanta  Před rokem

      Hej, odpowiedź na Twoje pytanie w najnowszym odcinku Q & A na kanale.

  • @ukaszwiorko3811
    @ukaszwiorko3811 Před rokem +1

    Moje ogrzewanie to jest jeden spory problem nie tylko sama podłogówka gdyż Hydraulik chyba nie miał pojęcia co robi.

    • @Alexander-ny5kr
      @Alexander-ny5kr Před 11 měsíci

      No to masz spory problem :)
      Pytanie tylko: chwalisz się, skarżysz czy szukasz pomocy?

  • @jacekpiechowiak9655
    @jacekpiechowiak9655 Před rokem

    Jak wywali pompę to popłynie jeszcze lepiej.😁

  • @arulee2754
    @arulee2754 Před rokem

    6:00 Lepiej grzałkę do drabinki..

  • @Mikejr043
    @Mikejr043 Před rokem

    żadne sprzęgło, tylko 2 różne obiegi

    • @Alexander-ny5kr
      @Alexander-ny5kr Před 11 měsíci +1

      "Mądrość nad mądrościami" :)
      A jak sobie wyobrażasz zrobić te 2 różne obiegi bez sprzęgła? Dwa oddzielne kotły gazowe? Jeden dla podłogówki, a drugi dla grzejników?

    • @Mikejr043
      @Mikejr043 Před 11 měsíci

      @@Alexander-ny5kr poczytaj