Dana Drábová: Jeden nový blok v Dukovanech nebude výhledově stačit

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 20. 11. 2019
  • Kdy se reálně začne stavět nový blok jaderné elektrárny Dukovany? Je reálné jeho stavbu stihnout do roku 2036, jak tvrdí vláda? A je v dnešní době správné sázet na rozvoj jaderné energetiky? Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová je hostem Michaela Rozsypala v Interview Plus.
    Článek + audio: rozhl.as/3OE
    -------------------------------------------------------------
    » Sledujte nás na Facebooku: / rozhlasplus
    ​» Sledujte nás na Twitteru: / croplus
    » Články, online poslech a audioarchiv Plusu na webu: plus.rozhlas.cz
  • Věda a technologie

Komentáře • 65

  • @ladislav2594
    @ladislav2594 Před 4 lety +34

    Česká republika potřebuje více Dan Drábových☺

  • @rudolfpilik6479
    @rudolfpilik6479 Před 4 lety +25

    Vážená paní Drábová;jste jednička!!

  • @JohnyAngelo
    @JohnyAngelo Před 4 lety +13

    Drábová, protože je odborník, je taky praktik. Ona není vyloženě proti zeleným zdrojům, ale dobře si uvědomuje jejich omezený potenciál. Správně řekla, že potenciál obnovitelných zdrojů naplno otevře až se naučíme skladovat ve velkém energii.

  • @Atarian6502
    @Atarian6502 Před 4 lety +14

    Skvela zenska! Chytra, vzdelana, vtipna, s prehledem!

  • @lukaspolak4829
    @lukaspolak4829 Před 4 lety +12

    Proč jí ten moderátor furt skáče do řeči?????

    • @toycocz
      @toycocz Před 3 lety +3

      Vy by jste se se nesnazil prevzit iniciativu, kdyz Vas host vzdy utre dobre postavenou odpovedi? :D Modarator na to hold nemel :)

  • @JamesCh.
    @JamesCh. Před 4 lety +8

    Doporučuji pokládat vědecky zajímavější otázky, kupříkladu na adresu Thoria. Ptát se stále na stejné věci jako jiná média a jen zabíhat do politiky skrze výzkumy o kterých něco vím jen protože je přerecituji mi nepřijde velmi profesionální.

  • @ZARV01
    @ZARV01 Před 4 lety +11

    Škoda, že takových lidí není víc...

  • @MirexCZ
    @MirexCZ Před 4 lety +11

    Ten moderátor je fakt hroznej :(

  • @qwe5qwe566
    @qwe5qwe566 Před 4 lety +8

    Proč mám pocit, že ten moderátor paní Drábovou ohledně uhlíkové stopy vůbec nepochopil. Celé je to nesmysl, už jen dýcháním produkuje CO2 a dále zjevně neřeší jak je to s výrobou !zelených" panelů, baterií a větrníků a jejich následná likvidace při relativně krátkém životním cyklu.

  • @nehorlavazapalka
    @nehorlavazapalka Před 2 lety

    Na nahrazení uhlí by teď stačily 3 - 4 nové bloky. Mají to špatně spočítané!

  • @tomaskorda5872
    @tomaskorda5872 Před 4 lety +4

    Dobrá věta paní Drábové, že stavba jaderné elektrárny je strategická investice, na kterou by se právě proto nemělo tolik dívat z časového hlediska a ani tolik z hlediska ekonomického, ale z hlediska toho, že se jí vůbec podaří realizovat. Jinými slovy nás stavba jaderné elektrárny - na rozdíl od sázení obnovitelných zdrojů - nutí myslet a jednat v delších strategičtějších časových horizontech a nikoli krátkodobě ze dne na den, jak uvažují například děti, nebo bohužel z donucení okolností bezdomovci.

    • @patrikmachac3935
      @patrikmachac3935 Před 3 lety

      Souhlas. Je to typický příklad toho, kdy ekonomická teorie a ucebnice tohle povolují.

  • @RN-of4sb
    @RN-of4sb Před 4 lety +2

    Kolik ta jistota pres Nemecko stoji navic?

  • @SvK-Apollo
    @SvK-Apollo Před 4 lety

    Odporúčam pozrieť videá s Michaelom Shellenbergerom. Ten na svojich videách pekne vysvetľuje všetko okolo jadrových elektrární, ale aj obnoviteľných zdrojov (cena a ekologické dopady).

  • @mikko3470
    @mikko3470 Před rokem

    mne to pripada neskutocne arogantne. chceme hovorit co bude za 20 rokov a nedovidíme do minulosti (tendenčne) pomaly ani tolko.

  • @stefanriho6363
    @stefanriho6363 Před 2 lety

    Ježíši to je vůl ten moderátor 🙄

  • @mira144
    @mira144 Před 4 lety +8

    Jasné je jen jedno. Stavět jaderné elektrárny je ekonomická sebevražda.

    • @janberan1449
      @janberan1449 Před 4 lety +3

      Co navrhujete?

    • @radovanmoravek9195
      @radovanmoravek9195 Před 4 lety

      to mi vysvetli

    • @alexandrramesse1245
      @alexandrramesse1245 Před 4 lety

      Kdyby jen ekonomická, ten jadernej odpad skladovanej v "plechovkách", který reznou taky není zrovna bezpečný.Dementi typu Drábová zámoří planetu radioaktivním odpadem a ještě to nazývají čistou energií.

    • @urbanpocspol4472
      @urbanpocspol4472 Před 4 lety

      @@alexandrramesse1245 Je bohužel praxí zemí provozujících jad.reaktory, že sypou/vylévají odpad do Atlantiku s tím, že se naředí na "bezpečnou(?) úroveň".

    • @janpelka98
      @janpelka98 Před 4 lety +1

      @@urbanpocspol4472 WTF co to tu povídáte za klamné představy takhle to vůbec nefunguje

  • @jiriinczedy4466
    @jiriinczedy4466 Před 4 lety +3

    100 x do roka se zeptají veškerá média Drábové na jádro, protože ona má vždycky čas.🤣🤣Vždyť to Česko, to je pár domácností, tam vždycky někdo rád nějakou elektřinu pošle.👍

  • @peleska1
    @peleska1 Před 4 lety +2

    To jsou docela pěkné pohádky, proud z JE by byl tak drahý, že je neprodejný! Podle jiných odborníků jde o "tunel" , kdy jde jenom o ty peníze na projekt a přípravu, ale k žádné stavbě z ekonomických důvodů už nedojde!! Více jak celý roční výkon Temelína vyvážíme,takže reálně žádný blok teď není potřeba! Spíše se podívejme, jak naši sousedé Němci budou řešit ukončení provozu JE , ke kterému má dojít za dva roky! Němci nejsou žádní hlupáci, aby odešli od jádra a neměli to spočítané!! Tady už není o čem diskutovat!

    • @janpelka98
      @janpelka98 Před 4 lety +3

      @@rz6354 takže za prvé problematiku je potřeba vidět i jinak než přes peníze pokud to nedokážete a peníze jsou pro vás jediný ukazatel potom se nemáme o čem bavit
      co se vývozu výkonu do německa a do RAKOUSKA týče tak to je pravda vyvážíme nevím jestly 2GW/h ale nechť je to tak v tom případě to značí že jsme jako republika energeticky soběstační což v mích očích je opravdu velké PLUS ale proč by se měla stavět duk5 možná proto že dukovany o kterých jste se ani slovem nezmínil tak za 15 - 20 let jdou do důchodu a potom už to nebude tak růžové temelín jde o několik let na to a to by potom znamenalo co no že přestaneme být enegreticky soběstační takže teď začít stavět duk5 je nejvyšší čas néli už s křížkem po funuse ale i tak či onak je potřeba s tím už ted začít něco dělat aby se nestalo že v roce 37 zapnete žárovku a ona se nerozvítí ještě že u nás v našem městě můžeme běžet v ostrovním režimu (USFG)

  • @gringo2303
    @gringo2303 Před 3 lety +1

    Ten Rozsypal,to je vůl, typický produkt sorosova rozhlasu.

  • @jirkageorge5650
    @jirkageorge5650 Před 4 lety +2

    Proč vždycky zvou Drábovou a ne ekonomy a ekology, kteří by po pravdě řekli, jak to s jadernou energetikou je, že je neekologická, nebezpečná a drahá. Jaderné elektrárny staví jen rozvojové země, nebo země prolezlé korupcí.

    • @Petr_MB
      @Petr_MB Před 4 lety +10

      @@pavelhamouz5519 Ekologa nemá smysl zvát nikam a u ekonoma záleží kdo ho platí, podle toho počítá. Paní Dana Drábová byla nejlepší volbou.

    • @PanFortress
      @PanFortress Před 4 lety +1

      Co to je za blábol? Jestli je něco drahé tak výroba elektřiny ze solárních a větrných elektráren. Už teď mají soláry instalovaný výkon jako Temelín ale vyrobí jen 3 % energie oproti JE která vyrobí cca 18 %. Druhá věc je také "centralizace" jedna JE a uložiště štve tak max dvě obce. Kolik lidí budou otravovat lány větrných a solárních polí/farem?

    • @VavrMar
      @VavrMar Před 4 lety

      @@PanFortress Dobrý den, nerozumím co myslíte že solární elektrárny mají instalovaný výkon jako JE ale dodávají jenom 3% a JE 18%. Můžete to prosím rozepsat.
      Jinak k tomu co koho bude štvát. Proč se neustále snažíme centralizovat. Daleko efektivnější by bylo kdyby každý dům měl svou vlastní kombinaci solární/větrné elektrárny + solárního kolektoru. Dnes už jsou malé větrné turbíny které dokáží celkem znatelně přispět ke snížení spotřeby domu. Navíc kolik máme nevyužitých střech a brownfieldu. Stále ale jakákoliv podpora individuální elektrifikace je mizivá.

    • @toycocz
      @toycocz Před 3 lety

      @@VavrMar Proc by to stat mel podporovat, kdyz je to tak skvele a levne tak pevne verim, ze vy nejste pripojen k elektricke siti ale pouze jedete na zdroje ktere mate instalovany na svem dome, ze ? :D Tuto energii proste skladovat hold neumime, aspon ne efektivne. Porad nechapete potrebu vyvazovat energii vyrobenou sluncem v noci a vetrem v dobe bezvetri ... na to je prave atomka celkem uspokojina varianta. Ono nejlevnejsi je uplne vodni elektrarna, ale my v nasi zemi uz jsme na limitu vyuziti vody a bude to z hlediska sucha jeste horsi.
      PS: Pokud nerozumite co je instalovany vykon, je tezke Vam neco vysvetlovat. Pokusim se.... Kazda elektrarna ma svou vyrobni kapacitu a nyni atomy delaji 36% (dano tim, ze v Dukovanech jsou 4x VVER-440 - nyni už vylepšené a v Temelině 2x VVER-1000) tedy proto vyrabi Temelin 18% nasi spotreby .... obnovitelne zdroje vyrabi 3% spotřeby i kdyz jejich maximalni vykon je s Temelinem srovnatelny, Proc? Je to nyni nedokonala technologie, ktere jeste hold neuzral cas a ani prostredi a potyka se jasne danym prostredim (viz vyse den/noc...)
      Osobne se myslim, ze stejne tady jaderky dlouho nebudou a nakonec prejdeme k fuzi, ktera garantuje nevycerpatelnost zdroje.

    • @filipes2535
      @filipes2535 Před 3 lety +1

      @@VavrMar každá FVE je elektrická instalace která dříve nebo později bude potřebovat servis v podobě výměny komponent (kabely, panely, střídače) což je u obrovského množství malých instalací zoufale neefektivní. Proto fotovoltaické asociace silně lobují pro stavby velkých a ještě větších FVE (10ky, 100ky MW) protože z hlediska servisu, řízení, výstavby je to mnohem efektivnější a levnější.
      Aby jste nahradili 2 Temelinske bloky, potřebujete z hlediska množství energie instalovat v našich podmínkách cca 14 000 MW bez akumulace. Pokud by jste chtěl schovávat rozumně přebytky energie z léta na použití od podzimu do jara, budete muset použít konverzi power to gas a plynové elektrárny s celkovou ucinnosti řetězce 50% se dostáváme k tomu, že dva Temelinske bloky mohou být plně nahrazeny cca 28GW FVE doplněné o obrovské podzemní úložiště plynu a 2GW plynovou elektrárnu.
      Musíte počítat s tím, že charakter FVE je spotřební, průměrná životnost střídačů je 10let, panelů 25 let. Komponenty se vyrábějí brutálně vzhledem k životnímu prostředí aby bylo možné udržet nízkou cenu a proto se to odehrává v Asii kde jsou regulace výrazně nižší než v EU nebo v USA.
      Každý kdo má na střeše FVE z asijskych komponent, tak udělal něco pro svoji kapsu, ale ne pro životní prostředí.