Nie wydawaj na to KASY! Te 5 rzeczy to marnowanie pieniędzy w trakcie budowy Twojego domu!

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 30. 05. 2024
  • #moja_woda #strata_kasy #błędy
    ------
    Narzędzia, z których korzystam i które bardzo polecam!
    ⬇️⬇️⬇️
    🧰Odkurzacz Budowlany Karcher WD 6 P Premium :
    www.ceneo.pl/66308953#crid=58...
    ---
    🧰Młotowiertarka Makita Sds-Plus Hr1841F:
    www.ceneo.pl/60708451#crid=58...
    ---
    🧰Ukośnica Evolution 210mm 1500W:
    www.ceneo.pl/76894783#crid=58...
    ---
    🧰Szlifierka kątowa Bosh PWS 750:
    www.ceneo.pl/113435786#crid=5...
    ---
    🧰Poziomica Laserowa Bosh PLL 360:
    www.ceneo.pl/106161461#crid=5...
    ---
    🧰Wkrętarka Metabo SB 18 L:
    www.ceneo.pl/57168649#crid=58...
    🎥Tym sprzętem nagrywam:
    ⬇️⬇️⬇️
    📸GoPro Hero 10 Black:
    www.ceneo.pl/115112880#crid=5...
    ---
    🎤Mikrofon Rode VideoMIcro
    www.ceneo.pl/40850687#crid=58...
    ---
    🎥MediaMod do GoOPro
    www.ceneo.pl/99643655#crid=58...
    data nagrania 05.01.2023
    0:00 - wstęp
    1:05 - Dlaczego nie warto zakopywać zbiornika na deszczówkę, dlaczego zbiornik moja woda to błąd?
    2:07 - Zbiornik na deszczówkę jest pełny po dwóch dniach opadów
    2:57 - Dlaczego muszę ponownie spuszczać wodę z rór od zbiornika na deszczówkę?
    3:14 - Czy moja woda się opłaca?
    3:46 - Jaki koszt zrobienia zbiornika na deszczówkę?
    4:40 - Czy warto mieć zbiornik na wodę deszczową?
    6:20 - Wady posiadania zbiornika na deszczówkę
    10:00 - Czy warto robić obudowę do rekuperacji w garażu
    10:57 - Czy warto robić ściankęodgradzającą w garażu
    12:01 - Jakie jest najlepsze miejsce na rekuperator w miom domu
    13:09 - Czy czeka mnie przebudowa garażu?
    14:04 - Dlaczego nei warto kłaść tynków ani gładzi w garażu?
    16:33 - Płytki w piwnicy zamiast tynków i farny
    Współpraca
    ▶ Facebook - / lczerniawski
    ▶ Kontakt - lczerniawski@gmail.com

Komentáře • 661

  • @tomaszpietrzak787
    @tomaszpietrzak787 Před rokem +35

    Mam zbiornik na deszczówkę z betonowego szamba 10m3.Koszt szamba 3200 plus koparka i rury od rynien 500pln.Mam zrobiony przelew.Gdy się napełni to woda spływa rurami w warstwę przepuszczalną.Ani razu nie musiałem wypompowywac wody jesienią czy zimą.Woda tez nigdy nie zamarzła.Nie mam jeszcze rozprowadzonego nawodnienia.

    • @poznajaximum4955
      @poznajaximum4955 Před 5 měsíci +2

      Zbiornik na deszczówkę działa tylko w rocznym cyklu. Zimą zbierać 70m3 wody, a latem zuzywa sie.
      I tylko tak to może zadziałać.
      Robimy wykop 6x6 metrów głębokością 3m i robimy szczelną hydroizolacje, szacowany koszt to tylko 25 tys. zl.
      Ale w razie wyłączenia wody miastom, czy zanieczyszczenia wód gruntowych radiacją albo chemią to mamy roczny zapas wody.

  • @Hartke7
    @Hartke7 Před rokem +16

    Wystarczyło wkopać 10m3 zbiornik betonowy, do tego studnia chłonna na 6 kręgów i nic nie trzeba robić. Pozdrawiam

  • @BronisawSzczepanik
    @BronisawSzczepanik Před 5 měsíci +10

    Wiercenie studni głębinowej średnica 110mm 27m głębokości, polska pompa IBO (+sterownik lub zbiornik hydroforowy), wkopana beczka plastikowa z pokrywą 200l z otworem w dnie, rury PE (kształtki, kolanka). Łączny koszt 4800zł, woda zdatna do picia więc jaki jest sens bawić się w deszczówkę jak raz pada raz nie.

  • @TheLocutusBorg
    @TheLocutusBorg Před rokem +108

    Cześć, oglądając dokładnie cały filmik, mam kilka uwag, które należało uwzględnić podczas projektowania domu:
    1) Zbiornik na deszczówkę, należało dobrać uwzględniając powierzchnię dachu oraz średnioroczną ilość opadów w rejonie, zbiornika nie budujemy żeby się zwrócił a żeby zadbać o środowisko i oszczędzać wodę.
    2) Rurki zamarzają bo system poboru wody jest źle zaprojektowany, rury od zbiornika powinny być położone na odpowiedniej głębokości poniżej strefy zamarzania lub zaizolowane lub oplecione kablem grzejnym, punkty poboru wody nie muszą wystawać z gołymi rurkami, są specjalne skrzynki z ociepleniem, lub krany można zamontować w warstwie ocieplenia budynku i na szybkozłączach podłączyć wąż
    3) Moim skromnym zdaniem największym błędem jaki popełniłeś to budowa tego balkonu, który kosztował pewnie tyle co zbiornik albo i więcej a korzystał z niego będziesz kilka razy w roku, dodatkowo generuje to duże straty ciepła
    4) Budowa garażu w bryle budynku pod warunkiem że nie jest specjalnie ocieplony (również docieplona brama) to strata pieniędzy oraz duże straty ciepła
    5) Budowa piwnicy to również dodatkowa powierzchnia, która wychładza budynek i generuje spore koszty podczas budowy
    Innymi słowy, chciałem przekazać że dom musi być przemyślany na etapie projektu, ponieważ później wychodzą takie kwiatki, sporą rolą jest tutaj rola architekta, który powinien poznać Twoje potrzeby i doradzić lub odradzić pewne rozwiązania. Z drugiej strony to również po części Twoja wina, że podczas projektowania nie zwróciłeś uwagi na pewne rzeczy.
    Znajdą się zaraz osoby, które powiedzą, że nie każdy musi się znać na budowlance i mają rację ale, skoro tak to wytłumaczcie mi proszę dlaczego ktoś kto kupuje samochód za powiedzmy 50.000 zł ogląda wszystko dokładnie, sprawdza grubość lakieru, sprawdza czy radio działa, czy klimatyzacja jest sprawna, bada dokładnie samochód od A do Z, jedzie na stację diagnostyczną itp. a ta sama osoba, która na dom wydaje generalnie 10 razy tyle (nie mówię tutaj o Tobie a ogólnie o kosztach domów) traktuje etap projektowania po macoszemu ?
    Ten wpis nie miał na celu obrażenia Ciebie, czy Twojej pracy ale zwrócenia uwagi na ogólny trend jaki zauważyłem podczas rozmowy z moimi znajomymi i przeglądania czeluści Internetu.

    • @pierre11112
      @pierre11112 Před rokem +8

      Zgadzam się w całej rozciągłości. Najlepszym kwiatem jest balkon.

    • @ukaszwojcik6061
      @ukaszwojcik6061 Před rokem +8

      te zbiorniki to naciaganie ludzi na kase i pierdzielenie o ekologii. LOcutus jak wolisz byc dymany to dbaj o to srodowisko

    • @karolsz.488
      @karolsz.488 Před rokem +4

      Zdecydowanie, ten balkon to jedna wielka pomyłka, która powinna być wymieniona jako nr 1! Płytki, brudzace się ściany to pierdoly.

    • @phoearwenien4355
      @phoearwenien4355 Před 11 měsíci +7

      @@ukaszwojcik6061 A ja osobiście nie wyobrażam sobie płacić za regularne podlewanie trawnika i zużycie wody w domu, gdy mogę mieć za darmo. W połączeniu z filtrami wody można wyposażyć większość albo czasami nawet i całość domu w wodę. Druga sprawa, którą wszyscy pomijają, to niezależność. Nie trzeba ponosić ogromnych kosztów lub rezygnować z budowy, jeśli działka nie ma dostępu do mediów, gdy jest usytuowana w niedogodnym miejscu.

    • @arrturino
      @arrturino Před 11 měsíci +7

      Zgadzam sie z toba w stu procentach a od siebie dodam ze oprócz braku projektu brak wiedzy cen porównań ... rozsączanie nadmiaru? a gdzie mały stawik a gdzie nasadzenia a gdzie naturalne przelewy ... pompy ? plastikowe zbiorniki ? ludzie z nadmiaru reklam maja pstro w głowach , zapomnieli już o najtańszych teraz prawie darmowych izolatorach ( takich jak glina ) za 13 tyś. można było zbudować kilka takich zbiorników + stawik + naturalna oczyszczalnie roślinną ścieków.... a w dzisiejszych czasach w dobie Internetu można znaleźć sposobu na bez prądowe przeniesienia wody wyżej litr na dół litr wyżej ... wykurza mnie nie wiedza ludzi, tak jak na przykład określenie zimnej cegły , na cegłę silikatowa wymyślaną w PRL tak zwana śmietnikowa, tania cegła , ale ludzie nie wiedza że jest świetnym akumulatorem zarówno ciepła jak i zimna wnioski powinny nasunąć się same jak to wykorzystać a nie zapomnieć .... pozdrawiam

  • @czrs1056
    @czrs1056 Před rokem +2

    Z tą deszczówką to żeś na motał ! U mnie zrobiłem deszczówkę 9000 litrów sam ale odlewałem z betonu z betoszczelem ,dno podwójnie zbrojone by tego ciśnienie wody gruntowej nie połamało.Zbiornik jest zakopany w ziemi i ziemią zasypany by woda nie kwitła za zielono.A z rynien woda idzie do filtra osadczego a z niego do zbiornika z deszczówką a przelew z deszczówki idzie do studzienki potem w rury drenacyjne po całej działce i nie mam problemu z dużą ilością wody. W domu mam pompę Gardeny i jest doprowadzona deszczówka do kranów zewnętrznych i do kotłowni by uzupełniać instalację CO, bo ta woda jest najlepsza nie osadza się kamień w podłogówce i bez chloru i innych trucizn którymi potem będziesz podlewał swoje roślinyi mył auto iwtedy jest auto bez plam po kamieniu bo to miękka woda! Pomyśl o tym! A latem kiedy mam za mało wody w zbiorniku mogę pompą wlać że studni.studnia na 3 kręgi i ciągle jest w niej woda pomyśl skąd ona tam się bierze.W twoim przypadku wystarczy pompa z pływakowym włącznikiem i trochę rur drenacyjnych na działce i woda z rynien się nie leje!Ale zrobiłeś falstart na początku i teraz łykasz te błędy.Przeróbki zawsze drogo kosztują.Ale za to mądrzejesz z wiekiem.Ja piwnicę całą zrobiłem w płytkach bo płytki z Opoczna kosztowały wtedy 12zł za m2 1 gatunek,takie zielone w paseczki i wychodziło o wiele taniej jak szpachlować i malować a potem co pare lat nową farbę kłaść.Szkoda że się uczysz na własnych błędach a nie rozmawiasz z tymi co już mieszkają w wykończonych domach i jak rozwiązali swoje niedoróbki lub co by poprawili. Pozdrawiam ciebie i twego teścia bo już sam sporo razy zostałem teściem i muszę poprawiać nieprzemyślane inwestycje i nie wiem czy do grobu je wszystkie ogarnę.Bo dziś młodzi nie mają tyle kasy by na starcie zrobić jak trzeba a z biegiem życia trzeba wszystko odkręcać.

  • @Adam-gz5de
    @Adam-gz5de Před rokem +15

    Nie gniewaj się, ale po prostu całą instalację masz przekombinowaną pod względem rurek, zaworów, itp, a brakuje tutaj podstaw.
    Zasada przy budowie retencji wody jest prosta, wielkość zbiornika dopasowujemy do sytuacji gleby, im mniejsza chłonność tym większy zbiornik, żeby przyjąć największa ilość wody (a jeśli chcesz zrobić przelew automatyczny to z zbiornika wyprowadzasz dodatkowa rurkę do miejsca gdzie ma być odprowadzona woda, osobna pompa i kontrakton sterujący tą pompą-działa bezobsługowo).
    Ostatnia kwestia… możesz podlewać z kranu z podlicznikiem, żeby było nieco taniej, ale przy retencji wody chodzi w głównej mierze o ekologię (oszczędzamy wodę) i chyba nie muszę mówić, ze woda deszczowa jest nieporównywalnie lepsza do podlewania niż woda z wodociągów.
    Jak już ktoś napisał…pomieszkaj trochę, bo chyba niepotrzebnie się frustrujesz 😉
    Zycze wytrwałości i wszystkiego dobrego w Nowym Roku🍾

  • @jarekkrawczyk6108
    @jarekkrawczyk6108 Před rokem +2

    Pięknie! Wreszcie ktoś odczarowuje te populistyczne opinie, które tylko nakręcają biznes niektórym firmom. Tak jak mówisz - zamiast mieć spokój to łazisz i pilnujesz kraników.

  • @gandalfszary4479
    @gandalfszary4479 Před rokem +4

    Ja tam mam 5000 l i polecam, zwykly przelew i saczek, na ogrodek i własne warzywka w sam raz, zawsze soczyste i zielone na ziemi mega piaszczystej i kamiennej

  • @agamalinowa
    @agamalinowa Před 3 měsíci +2

    Aż Cię subnę - tak dobrze gadasz 🙂 PS .Nie mamy na szczęście pojemnika na deszczówkę , ale mamy garaż oddzielnie stojący co było najgorszym błędem podczas budowy. Płaci się za niego większy podatek , zamarzają rzeczy podczas zimy, bo nie jest ogrzewany. No i przejść do auta w czasie deszczu i śniegu nie jest fajnie , o zakupach z bagażnika nie wspomnę

  • @Elosska
    @Elosska Před rokem +10

    Hej, nie buduję domu, ale Cię oglądam, bo marzy mi się swój własny domek z ogródkiem;) ja mam płytki położone bez tynków już 6 lat i się trzymają, ale jak to było zrobione to nie wiem, ale pamiętam, że tam tynków nie robiliśmy. Rób więcej filmików, nie myli się ten kto nic nie robi, każdy może mieć inne zdanie, ale jest tu wiele ludzi co lubi oglądać , szuka inspiracji, porad, więc to bardzo cenne:) działaj dalej, rozwijaj kanał i ogólnie powodzenia:)!

  • @ewelaewela1756
    @ewelaewela1756 Před rokem +16

    Być może ma Pan za mały zbiornik. Ja ma 10m³ z rozsączeniem do drenażu. Nigdy mi się nie przelał, a dom parterowy 140 m więc jest z czego zbierać. Na dodatek w poprzednie lato tylko raz mi wody w nim brakło, a podlewam z niego wszystko (działka 1000 m). U mnie woda jest po 8 zł więc dużo droższa. Dla mnie ta inwestycja była jedną z lepszych.

    • @suwarez22
      @suwarez22 Před rokem

      U mnie podobnie, a do tego sucho wokół domu, wcześniej wszysko wsiakalo wokół fundamentu.

  • @mariowario9938
    @mariowario9938 Před rokem +11

    Płytki na ścianę bez tynków jak najbardziej. Położyłem u siebie w 2010 roku i nadal jest dobrze. Drugim razem zrobiłbym dokładnie tak samo. Zagruntowalem ściany po uprzednim przetarkowaniu aby pozbyć sie wszelkich odstających drobin. Potem zatopilem siatkę klejem tak samo jak się to robi na elewacji. Następnie już bez gruntowania położyłem kafle od podłogi do sufitu. Na sufit położyłem biały siding. Jestem zadowolony do dziś. Jak się zakurzy mniej więcej co 2 -3 lata zmywam to karczerem i znowu jest jak nowopolozone. Najlepsze rozwiązanie do takich pomieszczeń. Pozdrawiam

  • @user-he5ni7gm4o
    @user-he5ni7gm4o Před 9 měsíci +1

    5 tys wiercona studnia😊Mauser 1000 litrow 250zl i mozna grawitacyjnie pobierać.Ale wiadomo, slowo"dotacja " dziala jak gów.. na muche.a wystarczylo parę metrow drenu z odprowadzeniem do studni gdy zbiorniki pełne lub puszczone pod trawnik

  • @marcinwaley3613
    @marcinwaley3613 Před rokem +11

    Te same przemyślenia.
    Zrobiłem zbiornik na deszczówkę betonowy 6 m a teraz muszę pilnować kiedy się przeleje. Mam na dnie pompę w automacie a wylot 20 m dalej , ale chuj z tego że rura 1,2 pod ziemią jak kran na zewn. zamarza. Mam do tego podłączone stacje uzdatniania i tylko czekam podczas regeneracji aż woda sie cofnie jak prześpię sprawę.
    W kotlowni zrobiłem tynki a później na to płytki.......(bez komentarza) W garażu jak policzyłem tynki i szpachlowanie , malowanie wyszło drożej od tanich płytek......
    W salonie kazalem otynkować sufit żelbetowy 35 zł za metr a teraz zakładam folie napinaną. W suszarni na piętrze zrobiłem sufity z KG i went grawitacyjne, później to rozebralem bo wpadłem na pomysł, że przydałyby się schody strychowe..... Mogę wymieniać tak bez końca przez te 4 lata budowy. Dodam, że większość robie sam jestem bliski końca, a już mam łeb zryty co muszę poprawić.
    Jakbym ja z tych 4 lat filmy krecił to by dopiero Bareja z tego wyszedł

  • @atam3977
    @atam3977 Před rokem

    Ten zbiornik na deszczówkę to coś nieźle przekombinowany. To się robi prościej, tak aby właśnie nie trzeba było latać i nie powinno wybijać wody przy rynnach w żadnym wypadku. Ale fakt, finansowo to się i tak nie opłaca. Odpowiednio zagospodarowany ogród nie wymaga obfitego podlewania. Ale jeśli ktoś woli wymuskane pole golfowe wokół domu to fakt, trzeba sporo podlewać i nawozić. Gładzie w garażu?! OMG... zdecydowanie lepiej było dać te płytki. Fakt, funkcja tynku to wyrównanie ścian a ściana z BK (o ile nie murowana przez papudroka) jest wystarczająco równa by kleić płytki bezpośrednio.

  • @RobertFryga5
    @RobertFryga5 Před rokem +33

    Zbiornik na deszczówkę trzeba dostosować raz do powierzchni dachu i rocznych opadów, a dwa do zużycia tej deszczówki. W naszym rejonie (też jestem pod Olsztynem) bez marginesu trzeba przewidziec zbiornik 10-14m3. I w zależności od "dodatkowego" zużycia (poza podlewaniem ogrodu) można zmniejszyć objętość - u mnie np. spłukiwanie kibelków, mycie auta. W takim układzie mam 10m3 i w normalnym cyklu rocznym zbiornik się nie przepełnia. Przepełnianie natomiast tak czy siak trzeba zaplanować podobnie jakbyś planował odwodnienie dachu gdyby zbiornika nie było.

    • @mateuszek2662
      @mateuszek2662 Před rokem

      I jak się system sprawdza w przypadku spłukiwania toalety?

    • @rafasitnik2113
      @rafasitnik2113 Před rokem +4

      Nie rozumiem w czym jest problem...
      proszę o oświecenie
      Jest odprowadzenie z rynien do zbiornika, który jest zakopany lub nie
      I woda dochodzi do pewnego momentu, to nie można zrobić rozsącznika? na trawnik? "zaleje" nam ogród
      są ulewy ze momentalnie spada kilka dziesiąt m3 na dach i pływamy bo jest powódź,
      rozsącznik odprowadzi zbyt dozą ilość wody, automatycznie bez żadnych auto-przełaczników.
      Ja mam zbiornik z 10m3 i dach z 160m2.
      Widziałem ile wody z niego leci, podczas ostatniej powodzi, gdzie znikneła jedna miejscowość w niemczech.
      mam zrobiona maxymalna dywersyfikację wody na ile mogłem wpaść na daną chwile niskim kosztem i korzystając z ukształtowania terenu mojej działki
      2 studnie chłonne z jednej strony z drugiej strony normalna studnia kregowa z rozsacznikiem na trawnik oraz trzeci rozsacznik z innej strony domu, który podlewa korzenie drzewą.
      zamykanie wody szczelnie w studniach jest tylko opcja jak mamy zwartą zabudowę, ale tez widzialem zwartą zabudowę, gdzie niema wyjscia, albo zalewamy siebie albo sasiada.... ktos musi ponieść koszty inwestycji aby odebrać cześć wody, chyba ze ugadacie się z gminą aby wasz nadmiar deszczówki trafiał do kanalizacji....
      myślę ze tutaj gmina musi rozpatrzeć taki przypadek indywidualnie, bo różne są przypadki. ludzie maja wybetonowane przy domu i deszcz niema gdzie się podziać, a wywalenie go na ulice skutkuje ze sasiad najniżej zostanie zalany przez resztę.... dla mnie to jest abstrakcja, ale tutaj kazdy musi dbac o swoj nos
      Pozdrawiam.

    • @RobertFryga5
      @RobertFryga5 Před rokem +4

      @@mateuszek2662 w ostatnim sezonie 5m3 poszło na kibelki z 40m3 deszczówki łącznie. Filtrowanie przez filtr sznurkowy i ekonomiczny węglowy i brak jakichś syfow w toalecie czy spłuczce

    • @maciekwydrychiewicz5339
      @maciekwydrychiewicz5339 Před 10 měsíci +6

      Oczywiście, że trzeba dopasować i policzyć roczne opady i planowane zużycie. I odpowiednio wykonać cały system. Ja mam zbiornik zakopany głębiej i nie mam żadnych rurek z których trzeba spuszczać wodę przy mrozach bo nic nie zamarza. Spuszczam wodę tylko raz do roku z systemu podlewania ogrodu. System mam tak skonstruowany, że podlewanie ogrodu wykorzystuje wodę zebraną z deszczówki, a kiedy jej zabraknie to sam się przełącza na wodę z sieci (licznik ogrodowy). Jeśli są duże opady to w zbiorniku mam rurę przelewową i woda leci do ścieków. System totalnie bezobsługowy. Działa sprawnie od 8 lat. Wtedy koszty też były inne i nie było żadnych dotacji. A wykorzystanie naturalnych zasobów wody jest dla mnie ważne dla zasady.

    • @poznajaximum4955
      @poznajaximum4955 Před 5 měsíci

      Zbiornik na deszczówkę działa tylko w rocznym cyklu. Zimą zbierać 70m3 wody, a latem zuzywa sie.
      I tylko tak to może zadziałać.
      Robimy wykop 6x6 metrów głębokością 3m i robimy szczelną hydroizolacje, szacowany koszt to tylko 25 tys. zl.
      Ale w razie wyłączenia wody miastom, czy zanieczyszczenia wód gruntowych radiacją albo chemią to mamy roczny zapas wody.

  • @SanMigell
    @SanMigell Před měsícem

    Najlepsze rozwiązanie to studnia i hydrofor. Woda gratis tylko za prąd płacisz w trakcie jak działa.
    Rekuperacja decentarilowana a więc w ścianach. Ja mam i mega dobre. Filtruje powietrze ogrzewa a nie ma serwisów i grzyba kurzu w rurach. Koszta dużo mniejsze.

  • @grzes13ful
    @grzes13ful Před rokem +1

    Zbiornik na deszczówkę stanowczo za mały i za drogi. Opróżnianie zbiornika nie przemyślane. Można to zrobić bez obslugowo. DOM duży z piwnicami a rekuperator na przejściu w garażu. To pomieszczenie na duperele w garażu gdy ma się piwnicę to strzał w kolano. Płytki też mają swoje wady . I wcale nie jest powiedziane ze za kilka lat będziesz szczęśliwy z ich posiadania .A wręcz potrafią być problemem.

  • @piojak4782
    @piojak4782 Před 3 měsíci +2

    dzięki za ten film bo wiekszosc ludzi słowa prawdy Ci nie powie.. mają zero samokrytyki i brak przemyśleń. Ty zwracasz uwage przynajmniej na to co należałoby lepiej przemyśleć

  • @oscaradrenalina1
    @oscaradrenalina1 Před rokem +1

    Ta instalacjaodzyskiwania wody nie jest po to żeby się zwrociła tylko żeby oszczędzać wodę.

  • @adammatuszek3291
    @adammatuszek3291 Před rokem +1

    u mnie jest zbiornik 10 M3, odprowadzenie z rynien rurami do zbiornika kosztowało 600 zł, sam zbiornik 2400zl, koparka 700 zł, odprowadzenie wody nadmiarowej ze zbiornika i spod domu ok. 1000 zł, prawie wszystko pokryła dotacja, robocizna we własnym zakresie, po dwóch latach jego użytkowania wszystko bezproblemowe, bezobsługowe i bezkosztowe, to był sukces, w tamym roku przey 2 tygodniach bez opadów i codziennym podlewaniu krzewów, zbiornika ubyło w 2/3, wszystko zależy od konkretnego przypadku, ten gość przesadzil z rozmachem tego więc u niego to jest przerost formy nad treścią, ja był siedział cicho i nie chwali się tym dziwactwem

  • @raddzio5846
    @raddzio5846 Před rokem +1

    Ja mam zbiornik tylko że jest zrobiony przelew. Wykopany rów na 3m głęboki 10 długi 1m szeroki na 2metry zasypany żwirem dołem przelew puszczony rurą PVC 250 z dziurami obłozona geowukliną potem 30cm żwir i piach i spokój.

  • @MaMac1980
    @MaMac1980 Před rokem +7

    TYNKI SĄ POTRZEBNE! Nawet pod płytki. A warto je robić, bo wyrównują ścianę. Jeśli nie wyrównasz jej tynkiem - będziesz musiał wyrównać klejem to płytek. Klej zawsze będzie droższy niż tynk. Malowanie rzeczywiście można sobie darować, jeśli później chcesz kłaść płytki, ale wtedy tynk zagruntuj

    • @robespierrarobespierra4831
      @robespierrarobespierra4831 Před 2 měsíci +1

      Racja. Tez posluchalismy takiego madrego i w lazienkach nie zrobilismy tynku. Kleju nie nadazalismy kupowac, zeby to wyrownac. Klasc tynki wszedzie i wtedy nawet z malymi umiejetnosciami kafle sie polozy. Do beztynkowej tylko dobry kafelkarz. Na szczescie mialam profesjonaliste.

  • @januszgromek
    @januszgromek Před rokem

    Farba np. ceramiczna na ścianę i po kłopocie. Płytki a właściwie fugi też potrzebują konserwacji i po kilku latach wyglądają nieestetycznie. Od zbiornika można rozprowadzić sączki przelewowe. Gdy poziom wody będzie zbyt wysoki woda wypłynie drenami do ziemi. I wyrzucić zbędne silniki czy pompy ze zbiornika. Rury wpadające do zbiornika ocieplić. Ewentualnie zbudować następny zbiornik na wodę dużo większy np. betonowy swoim gospodarczym sposobem. Janu

  • @kazimierzzywicki8533
    @kazimierzzywicki8533 Před měsícem

    Co do zbiornika to się zgodzę bo sam mieszkam nad rzeką i jak podliczyłem kupno hydroforu węży kabla itp to wyszło mi 2500 czyli nie licząc prądu musiał bym zużyć prawie 1000 m³ wody , by się zwróciły koszty czyli to około 25 lat odlewania. Wątpię że hydrofor i te sprzęty wytrzymają 25 lat. A co do plytek w garażu to mam inne zdanie bo od 24 lat układam płytki i by układać płytki na gołe pustaki to trzeba mieć idealnie równo ponurowane oraz kable do prądu wkute w bloczki . Do tego należy doliczyć klej fugę silikony i robocizna czyli minimum 100 zł za metr na gotowo. W garażu widziałem tańsze rozwiązanie. Często bywa że zostaje tynk z elewacji to ludzie mieszają wszystko co zostało i tym robią garaż

  • @wszystkosami
    @wszystkosami Před rokem +16

    Do zbiornika na deszczówkę musi być przelew z odprowadzeniem najlepiej do rowu ,no i najlepiej betonowy najtaniej pokażę to u siebie

    • @Wojciuszkiewicz_Bartlomiej
      @Wojciuszkiewicz_Bartlomiej Před rokem

      Też planuje betonowy, koszt nieporównywalnie mniejszy. Jeden z elektrozaworów będzie skierowany na wyrzucanie wody do rowu. Niestety grawitacyjnie "przelewowo" nie uda mi się tego zrobić...

    • @matyldamatylda611
      @matyldamatylda611 Před rokem +1

      To po co to instalować jezeli trzeba ta wodę później na zewnatrz wylać a latem tej wody jest jak na lekarstwo

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  Před rokem +1

      Dobre pytanie

    • @wszystkosami
      @wszystkosami Před rokem +2

      @@matyldamatylda611 wszystko zależy od danej sytuacji mi się dosyć tanio wyjdzie taka instrukcja bo sam sobie wykopałem i mieszkam na "górce " więc nie mam problemu z odprowadzeniem nadmiaru wody my uprawiamy dużo warzyw więc potrzebujemy wodę a ostatnio latem to tylko burze przechodzą więc dobrze jest łapać tą wodę my mamy 12m3 zbiornik i żałuję że nie wziąłem 16m3

    • @Wojciuszkiewicz_Bartlomiej
      @Wojciuszkiewicz_Bartlomiej Před rokem

      @@matyldamatylda611 w moim przypadku chociażby na usytuowanie działki. Nie jestem w stanie wyrzucić wody bezpośrednio do rowu. Jak rury będą w ziemi to mi woda sama do rowu nie wleci :) a na działce wody też nie zagospodaruje ze względu na wiosenny poziom wód gruntowych.

  • @michallo4062
    @michallo4062 Před 6 měsíci

    Kup pompę z pływakiem
    Zakop w ziemie na głębokość przemarzania rurę którą puść albo do burzówki albo widzę pole masz na końcu to puść rure na koniec działki i niech sobie sika co jakiś czas żeby jeziora nie było
    W pole czy ziemie wsiąknie

  • @czesawkapsia9438
    @czesawkapsia9438 Před rokem +1

    Tak przez przypadek nawinął mi się pana filmik. Rada dla chcących budować swój dom. Przed zleceniem projektu trzeba odwiedzić parę znajomych co już mają własne domy i ich wysłuchać co zrobili źle i co by poprawili. A ta instalacją na deszczówkę to jakiś kosmos. Coś trzeba spuszczać pilnować itd. Nawet przy gruncie piaszczystym trzeba się liczyć z tym że się przeleje. Złoże chłonne nie pochłonie całego burzowego opadu. Jak jest pełny zbiornik. Tutaj trzeba mieć rynny spustowe w takich miejscach gdzie woda z kosza rynnowego się awaryjnie przeleje powierzchniowo. Ale to trzeba juz mieć na uwadze jak się zleca projekt. Woda ma tą wadę że sama do góry nie poleci.

  • @ROMANKON1
    @ROMANKON1 Před 3 měsíci

    Wszystko ma sens jeżeli jest zrobione z głową można było uniknąć chodzenia przy tym wystarczyło tylko wpuścić rury przelewowe raz woda spuszczona z systemu Kranów by się ponownie nie napełniała a woda która będzie wpadała do zbiornika nie wypływała na powierzchnię bo system Przelewowy by odprowadza wodę

  • @SanMigell
    @SanMigell Před měsícem

    W garażu mogłeś dać tylko tynk cementowy i pomalować. Bez sensu gładzie dawać które niestety szybko zaczną pleśnieć z uwagi na to że samochód wprowadza dużo wrogości zima i po deszczu. Położenie płytek będzie powodować mokre ściany bo to co odparuje z auta będzie się wykraplac. Druga opcja najlepsza to tynk gliniany albo wapienny. Przez firmę droższe są więc mając czas samemu bym położył. Powód taki że idealnie reguluje temperaturę i wilgotność. Nadaje się do łazienek. ja dziś mam nowy dom i w łazience żałuję że nie dałem 1 ściany z tynku glinianego. Można to ładnie zrobić jako 1 tafla strukturalna . Taki manewr powoduje że w łazience nie ma żadnej pary. Zimne kafelki i szkło nie paruje bo ściana reguluje to . Oczywiście wentylacja również. Po za tym mega fajny film bo pokazuje prawdę co chcemy a co potrzebujemy. Pozostałe komentarze widzę że mówią co jak można było by zrobić inaczej poprawić ale po co. Skoro coś mija się z sensem to nie ma znaczenia jak jest wykonane. 👍 Nie przydatna rzecz nawet sprawna jest bezsensu

  • @balcerowicz7990
    @balcerowicz7990 Před rokem +2

    Deszczowka to minimum 6m3 10m3 a nie małe beczki.
    Dobrze zrobić i tyle. Betonowe zbiorniki sa gotowe bez wylewania betonu

  • @szuwarrro
    @szuwarrro Před rokem +11

    Zbiornk na deszczówkę jak najbardziej TAK, (klimat się zmienia i woda będzie coraz droszsza) jednak przed instalacją trzeba przewidzieć jak ma działać przelew bez obslugowy - grwitacyjny

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  Před rokem +1

      :)

    • @dawidtrela8209
      @dawidtrela8209 Před rokem +10

      Studnia panie, tylko studnia. 2k dałem za wykopanie, kupiłem pompę 9 bar i wody w opór, 12h bez przerwy się lało w ostanie lato, sąsiad sobie nawet taki zbiornik na deszczówkę zalał moją wodą do podlewania jak miał tam sucho. przez jeden sezon mi się zwróciła

    • @AndrzejDunowski
      @AndrzejDunowski Před rokem +2

      @@dawidtrela8209 Własna studnia to super sprawa, taniej i niezależnie. Tylko gdy wyłączą prąd, to nie ma wody... wiem bo mam studnię na cały dom. Różnie bywa z jakością wody, u mnie jest całkiem nieźle. Można mieć też wodę w domu z wodociągów a własna studnia do podlewania, świetne rozwiązanie.
      Woda deszczowa ma sporą zaletę, że jest lepsza dla roślinek.

    • @poznajaximum4955
      @poznajaximum4955 Před 5 měsíci +1

      Zbiornik na deszczówkę działa tylko w rocznym cyklu. Zimą zbierać 70m3 wody, a latem zuzywa sie.
      I tylko tak to może zadziałać.
      Robimy wykop 6x6 metrów głębokością 3m i robimy szczelną hydroizolacje, szacowany koszt to tylko 25 tys. zl.
      Ale w razie wyłączenia wody miastom, czy zanieczyszczenia wód gruntowych radiacją albo chemią to mamy roczny zapas wody.

    • @mikej.3045
      @mikej.3045 Před 3 měsíci +1

      @@poznajaximum4955to jest woda z dachu, z tym wszystkim co na nim ląduje.. ptasie g.. itp

  • @jerzys1555
    @jerzys1555 Před 3 měsíci

    Zbiorniki są potrzebne jako mała retencja.Można zrobić oczko wodne,wkopać betonowe szambo to koszt około 3500 zł.Takie na 3000 litrów ma wysokość zaledwie 65 cm czyli nie trzeba kopać bardzo głęboko a płytę można zabezpieczyć warstwą styroduru. Nad zbiornikiem można postawić garaż, wiatę na narzędzia i mamy dodatkową izolację od mrozu.Można zrobić czujkę z pompą jeśli działka jest płaska albo na zasadzie przelewu.Pełny zbiornik to puszczamy wodę w trawnik albo w dreny albo do rowu jeśli mamy na granicy działki.Im mniej elektroniki,zaworków duperelek tym prościej.To co masz zrobione to porażka.Nie można wyjechać z domu jak są ulewy albo na narty jak jest mróz?

  • @zenonstronk240
    @zenonstronk240 Před rokem +6

    Jeżeli chodzi o deszczówkę to mam 3 mauzery pod rynnami i w lecie właściwie nie używałem wody z sieci do podlewania warzywnika. Na trawniki oczywiście zabraknie , ale nie podlewam całego bo i tak wyschnie przy długotrwałych upałach. W lecie nie koszę w upały trawy bardzo nisko tylko wyrównuję , bo skoszona nisko wysycha do korzeni.

    • @poznajaximum4955
      @poznajaximum4955 Před 5 měsíci

      Zbiornik na deszczówkę działa tylko w rocznym cyklu. Zimą zbierać 70m3 wody, a latem zuzywa sie.
      I tylko tak to może zadziałać.
      Robimy wykop 6x6 metrów głębokością 3m i robimy szczelną hydroizolacje, szacowany koszt to tylko 25 tys. zl.
      Ale w razie wyłączenia wody miastom, czy zanieczyszczenia wód gruntowych radiacją albo chemią to mamy roczny zapas wody.

    • @jerzys1555
      @jerzys1555 Před 3 měsíci

      Mausery wyglądają paskudnie a do tego przy mrozach może je rozsadzić.

  • @Bedziesz_Pan_Zadowolony
    @Bedziesz_Pan_Zadowolony Před rokem +1

    Witam . Mysle ze Ty masz problem z zupelnie czyms innym . Ty masz ogolny problem z odprowadzeniem wody deszczowej z dzialki. Zainstalowanie zbiornika na wode nie rozwiazuje Twojego problemu , zrobiles sobie poprostu bufor/magazyn wody i po jego zapelnieniu problem wraca- szcegolnie jesli poziom wod gruntowych jest wysoki . Do puki wraz z sasiadami nie rowiazecie problemu odpowadzenia wody deszczowej np podlaczajac sie do rowu melioracyjnego nie rozwiazecie tego problemu. Wtedy robisz sobie przelewowy do rowu i tyle :) jescze jesli ziemia jest wmiare przesiakliwa to maly klopot aby to rozsaczycz ale jesi gliniaste to nic tylko rzut do rowu albo podniesienie gruntu dzialki o jakies 30-40cm lepszej jakosci ziemi i tam rozsaczac .

  • @annazyszczynska1936
    @annazyszczynska1936 Před rokem +2

    Też trawnika nie podlewam. sam rośnie i jest ok.

  • @A0d0i00
    @A0d0i00 Před rokem +9

    Ad 14:7 tu masz rację. W garażach warto dać płytki. Zawsze je można wytrzeć z kurzu, usunąć pajęczyny i umyć

    • @hulaszczezycie6130
      @hulaszczezycie6130 Před rokem +1

      Ja pomalowałem jasnoszarą farbą fasadową na tynki cementowo-wapienne. Na posadzce żywica.

    • @mikoajufnal
      @mikoajufnal Před rokem +3

      30zl tynk 20zl Gładź 12 malowanie = 62zl malowanie po 5 latach 150zl za farbę i przy kawie w sobotę można zrobić, a płytki to niech będą po 30zl chodź jakość będzie słaba będzie trzeba dać większe krzyżyki i dodatkowo minimum 80zl m2 położenie za robociznę (na tynk ) a na mur to w zależności od pionu No plus Klej elastyczny 40zl worek beż tynku na tynku można zastosować tańszy po 25 zł, do tego Listwy przy oknie bo szlif na 45 nie wchodzi w grę . Tak więc tynki z farba na tą wnękę na oko 15m2 wyjdzie 930zl a płytki 30zl płytka, 80zl robota, Klej z 5 worków bez tynku 200zl i Listwy z 40zl, 1890zl liczone szybko to nie jest roche więcej tylko drugie tyle , a z czasem fugi zrobią się brudne i 2 dni szorowania . Pozdrawiam

    • @michal5869
      @michal5869 Před rokem

      @@mikoajufnal no tak, ja szoruje parą, schodzi od razu. Już mu posałem niech se tapetę przyklei zmywalną, najlepiej gładką aby nei wchodzil syf.

  • @andrzejzajst8533
    @andrzejzajst8533 Před rokem +5

    Na zbiornik deszczówki się nie zdecydowałem - stwierdziłem, że jak będę robił ogród (porządkował działkę) to się tym zajmę - trochę szkoda mi na to kasy i dzięki Tobie widzę, że słusznie, że się na to nie porwałem.
    Jeżeli jednak chodzi o pomysł z płytkami to tu nie jestem pewny czy dobrze myślisz. Mój kierownik budowy nalegał na tynk wszędzie - tam gdzie płytki też - tyle, że tam nie robili na gładko tylko tynk jest chropowaty - żeby właśnie klej lepiej łapał - a gdzie o płytkach pomyślałem później muszę szlifować.
    Tak czy inaczej z tego co się orientuję to tynk wzmacnia ściany, żeby nie pękały - różne materiały budowlane różnie pracują i takie "warstwy buforowe" jakiś sens mają - nawet mój KB mówił, że zbyt cienkich tynków nie odbierze.
    Tak więc na tynkach się nie oszczędzi i dziś za te 40zł robią na gotowo - czyli materiał + praca. Jeżeli chodzi o płytki to da się tanio kupić, na black week zdarzały się po 30zł/m2, my do pomieszczeń gospodarczych kupiliśmy w outlecie same dekory z serii, których nie produkują - wyszło 20-25zł na m2. Tylko cena płytek to jedno, drugie to cena kleju - ceresit CM 16 to koszt za worek 45zł, CM11 plus 32zł - więc za m2 za sam klej dochodzi 5-10zł i więcej w zależności od płytek i jaki ten klej ma być, fugi do tego: 3-5zł - w zależności od wielkości płytek - mniejsze i tańsze to więcej fug. A układanie płytek to około 100zł za m2.
    Tak więc biorąc najtaniej i robiąc samemu to 1m2 płytek wyjdzie 40zł i drugie 40 i tak idzie za tynki. Ale nawet policzmy sobie garaż 20m2 po obwodzie, 2,2m wysokości to z zapasem wychodzi 100m2.
    Ja zdecydowałem się na farbę zmywalną, którą można kłaść bezpośrednio na tynki KABE Aquatex (polecił sąsiad co sobie cały dom tym przeleciał) - więc oszczędzam na gładzi. Wychodzi około 4zł za m2 przy katalogowym zużyciu i takie rzeczywiście mi wyszło jak malowałem kotłownię na próbę - ale zakładając 5zł to wychodzi całkiem dobrze i samemu bez problemu można to zrobić. Czy się sprawdzi w garażu zobaczymy - w gospodarczych daję i tak płytki do sufitu.

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  Před rokem +2

      Dzięki za wpis, na szczęście jedyną decyzją jaką muszę podjąć w przyszłości będzie czy kłaść płytki na tynk, czy poprostu malować co jakiś czas

    • @poznajaximum4955
      @poznajaximum4955 Před 5 měsíci

      Zbiornik na deszczówkę działa tylko w rocznym cyklu. Zimą zbierać 70m3 wody, a latem zuzywa sie.
      I tylko tak to może zadziałać.
      Robimy wykop 6x6 metrów głębokością 3m i robimy szczelną hydroizolacje, szacowany koszt to tylko 25 tys. zl.
      Ale w razie wyłączenia wody miastom, czy zanieczyszczenia wód gruntowych radiacją albo chemią to mamy roczny zapas wody.

  • @SzadiB
    @SzadiB Před rokem +5

    Ja jestem na trochę wcześniejszym etapie niż Ty z zagospodarowaniem domu. Widzę u siebie, że trochę rzeczy zrobił bym inaczej, ale zostawiam to "na przyzwyczajenie", na jakiś czas. Z resztą... jak wszystko zrobimy teraz to będzie nuda później ;)

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  Před rokem +3

      hehe, powodzenia

    • @ostoja2004
      @ostoja2004 Před 6 měsíci +1

      Ludzie setki lat temu wymyślili wierzę ciśnień i przelew na górze do odprowadzenia nadmiaru , poco kombinować ? Zbiornik na wysokości 3 m nad ziemią
      resztę robi grawitacja , po co pajacować i robić z siebie idiotę ?

  • @cezaryczech3817
    @cezaryczech3817 Před rokem +64

    Niestety po obejrzeniu pierwszej porady straciłem ochotę oglądać ten film dalej. Zbiornik na deszczówkę jest wspaniałym rozwiązaniem. Tylko, że do posesji jednorodzinnej pojemność poniżej 10 m3 to pomyłka. Po drugie oprócz zbiornika musi być studnia chłonna i/ lub drenaż. Więc to że u autora filmiku zostało to nieprzemyślane i krótko mówiąc spieprzone,. nie oznacza, że nie należy tego wykonywać, wręcz przeciwnie, malezy to robic, ale w sposób przemyślany.

    • @grzesio1712
      @grzesio1712 Před 7 měsíci +11

      Na dwoje babka wróżyła. Wg mnie zbiornik ma sens w przypadku wody z wodociągów. Ale z drugiej strony wolałbym wywiercic sobie studnie do podlewania zieleni.

    • @spqba747
      @spqba747 Před 7 měsíci +4

      piszesz bzdury. przelicz sobie ze statystycznych opadow ile wody zbierzesz w okresie kiedy ta woda jest potrzeba.. tyle co nic. potem w okresie kiedy tej wody do ogrodu nie potrzeba zbiornik jest pelny. do tego serwisowanie tego, montaz, itp. nie ma to najmniejszego sensu. studnia byc moze- nie przeliczalem. ale zbiornik na deszczowke to totalna bzdura. chyba ze sobie wkopiesz 100m3 zbiornik i zlapiesz wody na valy sezon podlewania. oczywiscie jest to nieoplacalne.

    • @witoldgrzywaczewski1441
      @witoldgrzywaczewski1441 Před 5 měsíci +3

      1. zbiornik na deszczowke ma sens jesli ta woda jest dalej wykorzystywana. Z tego co widze, to nie ma u Pana ogrodu. Wiec na co ma isc ta woda? Na mycie aut? Wtedy jest bez sensu.
      U nas zbierane jest pod ziemia kilkanascie tysiecy litrow wody. Do tego, na terenie postawione jest druhie tyle zbiornikow mauser. Po opadach dotankowujemy mausery do pelna, pozniej deszcz dotankowuje zbiorniki podziemne. I tak w kolko. Woda deszczowa ifzie na zakladany ogrod. Dzialka ma 6 tys. mkw. Jesli odliczyc dom, plac pod drugi dom, wiate samochodowa, szope, drogi, taras etc. to terenu zielonego jakies 4 tys. mkw. Przez cale lata od nasadzenia trzeba to podlewac. Pozniej, jak urosnie, to z terenu znikna mausery.
      W okresie bardzo intensywnych opadow oczywiscie ze mam nadmiar wody, ale nic rynnami nie wybija. Po prostu ma Pan to spitolone.
      2. zabudowa za tysiaka, nawet jesli to "strata" to w kosztach calosci nieistotna. Bardzo dobrze za to wyglada. Garaz nie musi wygladac jak piwnica domu mojej babki. "Po ciemku tam nie schodz".
      3. plytki bez tynkow, mozna. I na pewno beda duzo drozej kladzione niz na dobre tynki. Bo majster powie, ze sie musial narobic z rownaniem powierzchni. I jak znam zycie, to beda wygladaly jak "robione krzywym ch..." a majster powie, ze nie jego wina bo nie bylo tynkow. Wszyscy sa zawsze winni tylko nie majster.
      Co do przestrzeni w garazu, zgoda. Lotnisko jest latwiej zaaranzowac, a zawsze trzeba zmiescic jeszcze kilka rowerow i regaly magazynowe :/
      Aaaa... co do plytek do sufitu, to moze sie pojawic problem zamykania wody w scianie. Czasem izolcje nie sa idealne, czasem gdzies cos kondensuje, jak jest sciana w tynku to odda. A w plytkach juz nie. A z drugiej strony np. styropian... tez nie odda. Moze nie byc widac problemu az sie plytkami wylozy. To tak samo jak kazda zabudowa rur, geberita etc. powinna miec na dole i na gorze male wywietrzniki. Nikt o to nie dba, pozniej przy remoncie zeywa sie kartongipsy i... krolestwo grzyba.

    • @piotrniklas4453
      @piotrniklas4453 Před 4 měsíci +2

      Otototo. Już wspomniałem że nie kupuje się projektów katalogowych za tanie pieniądze bo zaś są takie skutki. Dodatkowe koszty i problemy. Błędy projektowe generują straty i problemy przez cały okres użytkowania domu. Ale nie ma się czego dziwić. Standard projekt katalogowy kosztuje od 2.000 do 4,500Pln niektórzy robią adaptacje. Chujowa. Ale to i tak lepsze niż jej nie robienie. Średni koszt to 9.000 PLN za adaptację. Natomiast projekt profesjonalny i dedykowany, przemyślany kosztuje około 28.000pln. Brutto. 🤷🏻‍♂️ większy koszt? Nie. To oszczędność. By właśnie nie słuchać takich głupot jak rada odnośnie retencji. Osobiście nigdy w życiu się nie skuszę na retencje refundowaną. Koszty. Najlepszy sposób jest jak budowa „szamba” tania, pojemna efektywna. Łatwa w czyszczeniu. Zebrał się brud na dnie? Szambiarkę za 300pln raz na 10 lat wjeżdża i ci syf wyciąga. 💪🏻 możesz tam wejść, umyć. Dużo by tu mówić jeszcze. Także jeszcze raz. Róbcie retencje. Róbcie to z głową. Przemyślcie to wszystko. Lepiej za duży. Niż za mały. Tam nawet możecie podpiąć drenaż który macie wokół domu. 🤌

    • @piotr592
      @piotr592 Před 3 měsíci +4

      Takie małe zbiorniczka na deszczówkę 1-3m3 mają taki sens jak zakładanie 1-3kW paneli, koszty instalacji i osprzętu przerosnąć korzyści, a problemów z tym tyle będzie. Szwagier ma 10m3 zbiórki z tzw "zbiornika na szambo" koszt 4x mniejszy, a co beton to beton. Wody raz mu brakło przez 5lat ( podlewa 22a działkę).

  • @hulaszczezycie6130
    @hulaszczezycie6130 Před rokem +112

    To, że coś jest źle wykonane to wcale nie oznacza iż nie należy tego robić u siebie (wykonując prawidłowo). Zbiornik na deszczówkę super rzecz! Przed ostatnimi mrozami wykorzystałem tę wodę do wylania dzieciom lodowiska w ogrodzie. 3 metry3 wody jak znalazł. Pompę mam na łatwo rozpinanych złączkach gardeny fi32 i przepinam na calowy wąż i mogę wylać tę wodę gdzie chcę nawet podczas mrozów. Po przepełnieniu woda idzie w drenaż gdzie bez problemu wsiąka. Koszt samodzielnego wykonania 7tysięcy minus dotacja 5 tys z Moja Woda i dzięki temu za 2 tys. mam pompę, sterowniki, rury, zraszacze itp. no i wodę w suche lato. Jedyne czego żałuję, że nie zrobiłem zbiornika betonowego minimum 10m3 już podczas budowy domu i umiejscowionego pod powierzchnią tarasu.

    • @adamdrzewiecki8643
      @adamdrzewiecki8643 Před rokem +27

      Szanowny kolego, jesteście młodymi ludźmi i nie zdajecie sobie sprawy jakim dobrodziejstwem jest posiadanie kopanej studni z kręgów. W razie nieszczęścia, brak prądu. Kręcisz korbą i czerpiesz wody skolko godno-jak mówią rosjanie. Więcej armatury, czujników, pomp same kłopoty. Szanowny przedmówca mówi że szkoda ze nie wykonał zbiornika 10 m3 pod tarasem. Zbiornik że stojąca woda nadaje się do spłukiwania toalety i podlewania trawnika. Cele spożywcze odpadają. A policz jakie koszty wybrania ziemi, szalowania, zbrojenia i betonowania. Studnia z kręgów zdecydowanie ma większe wykorzystanie. Pozdrawiam

    • @hulaszczezycie6130
      @hulaszczezycie6130 Před rokem +1

      @@adamdrzewiecki8643 Studnię kopaną mam, ale niestety teren gliniasty i jej wydajność jest za mała na podlewanie trawnika. Latem dopełniam z niej zbiornik po kilkaset litrów co kilka godzin, aby wieczorem móc podlać ogród. Taras mam na podwyższeniu więc musiałem jeszcze tej ziemi nawieźć. Koszt wybrania znikomy przy okazji robienia fundamentów. Do celów spożywczych zawsze mam w zapasie ok 100 litrów w baniakach 5L. Dłuższych braków bym się nie spodziewał.

    • @Muchomorrek
      @Muchomorrek Před rokem +11

      Też jestem tego samego zdania, uważam, że zbiornik deszczówki to CENNA rzecz, zwłaszcza w takim nowoczesnym wydaniu. Mieszkam w województwie lubuskim i wiem z jaką pieczołowitością mieszkający tu kiedyś Niemcy gromadzili deszczówkę, a robili to metodami o niebo bardziej prymitywnymi, niż jest to możliwe dziś. Wodę trzeba szanować. Ludzie myślą że woda po prostu pochodzi z kranu, a to przecież jest tylko ułamek prawdy o wodzie.

    • @hulaszczezycie6130
      @hulaszczezycie6130 Před rokem +2

      @@Muchomorrek Dreny na mojej działce też poniemieckie - ceglane ceramiczne rurki takie ok fi50mm zakopane ok 1m pod ziemią.

    • @TheEryk03
      @TheEryk03 Před rokem +6

      Czyli dla tych którzy nie robią lodowiska jest beznadziejnym pomysłem.

  • @MatiPatriota
    @MatiPatriota Před rokem +7

    A ja myślę, że źle masz to trochę zrobione i dlatego masz taki kłopot. Ze zbiornika powinieneś mieć zrobiony przelew jak woda dojdzie do maksimum i rozprowadzić nadmiar rurą drenażową po podwórku. Co do kosztów, to nawet jakbyś nie robił zbiornika to i tak z każdej rynny musiałbyś zrobić drenaż więc cześć kosztów i tak byś poniósł.
    Co do tynkowania garażu, tynk ma też za zadanie uszczelnić budynek. Nie wiem czy same płytki równie dobrze poradziłyby sobie z tym zadaniem.

    • @Mr90TS
      @Mr90TS Před rokem +2

      Zgadzam się w 100%. Zbiornik zle zrobiony + wydana kupa kasy na zbiornik z tworzywa, zamiast na szambo betonowe. Byłoby wiecej wody za mniejsze pieniądze.

    • @kojakmedia4344
      @kojakmedia4344 Před 10 měsíci +1

      Uwielbiam takich gości: wydałem bezmyślnie kasę i to jest niepotrzebne 😂😂😂😂

  • @januszjendrzejewski7501
    @januszjendrzejewski7501 Před rokem +3

    Świetny film poradnikowy . Pozdrawiam z Katowic .
    Te przeszkadzające ściany od wiatrołapu - do wyburzenia - widać że autem ledwie można zaparkować .
    Obudowa rekuperatora też jakoś dziwnie wygląda - takie pudło wiszące nad podłogą - do przeróbki . Powodzenia .

  • @robo4061
    @robo4061 Před rokem +1

    Kolego, masz za mały zbiornik, o kosztach jego zakupu nie wspomnę. Ja kupiłem zbiornik szczelny betonowy 10m3 do dachu ok. 100m2, zakup z wkopaniem ok. 3 tys. zł. Rury PVC były rozłożone podczas utwardzania tarasów. Ewentualny nadmiar wody odpływa do studni chłonnej (5 kręgów - 5 m3), więc podczas nieobecności nie ma problemu. Bez ww nie dałbym rady, bo ilość wody z dachu była duża, działka przed niwelacją była pochyła, woda płynęła pod dom, podczas budowy wracała do wykopów, ziemia gliniasta, tworzyły się bajora itd. Poza tym nie licz ile kosztuje m3 wody. Ja też patrzyłem ile kosztuje 1m3 gazu, i że pompa ciepła nie opłaca się. Od tamtej pory cena gazu wzrosła dwukrotnie, a ile jeszcze będzie kosztować to nie wiadomo. Więc nie wiesz ile woda jeszcze będzie kosztować, albo czy nowe przepisy nie wprowadzą innych opłat. Oczywiście producenci pomp ciepła też podnieśli ceny. Musisz mieć duży min.10-12m3 zbiornik i przelew do studni chlonnej. Pomyśl też, że woda w twoim wodociagu pochodzi z ujęć podziemnych które nie są niewyczerpalne, a ich eksploatacja obniża lustro wody podziemnej i powoduje zanik źródeł i cieków wodnych na powierzchni.

  • @michawiniarski4832
    @michawiniarski4832 Před rokem

    Też miałem problem z pilnowaniem zbiornika żeby się nie przelał. Rozwiązaniem była najtańsza pompa zatapialna podwieszona pod wlazem tak by plywak załączał się przy maksymalnym napełnieniu. Rozwiązanie ma minus gdy podczas burzy zabraknie prądu A zbiornik jest pełny. Na szczęście przez dwa lata tylko raz tak się zdarzyło przy czym brak prądu trwał 1h A opady ustały. Jak już będzie podlewanie trawnika wtedy widząc iż zbliżającą się opady będzie można bezproblemowo opóźnić zbiornik. Podwieszona pompę stosować tylko zimą. Pozdrawiam

  • @kankel7420
    @kankel7420 Před rokem +4

    Ściany w garażu można pomalować taką samą farbą epoksydową jaką można pomalować podłogę (inny kolor oczywiście) i bez płytek też da radę

    • @marcinchmur3520
      @marcinchmur3520 Před 11 měsíci +2

      Lub lateksowa farbą.
      Myjesz ścianę podlaskim mopem jak podłogę.

  • @mariuszpustelnik
    @mariuszpustelnik Před 9 měsíci

    Witam , nie czytałem wszystkich komentarzy ale pierwszy z brzegu przeczytałem . Zbiornik na deszczówkę fajna rzecz ale musi być pojemny ( u siebie mam tylko 6m3 , zdecydowanie za mało ) , najlepiej przelew , żeby nadwyżki same się odprowadzały . Trawnika nie podlewam bo deszczówkę wykorzystuje do oczka wodnego i ewentualnie podlewania większych krzewów . Woda z kopanych studni nie wszędzie się sprawdza bo parametry nie pozwalają ze względu na wysoką zawartość pierwiastków . Deszczówka napewno ma niższe pH .

  • @sawomirpawezka3663
    @sawomirpawezka3663 Před rokem +2

    gdy pomalujesz dobrymi farbami to też delikatne zabrudzenia zmyjesz (chyba na bazie sylikonu). Jak na garaż to ewentualnie można i podmalować. Natomiast płytki dobre są do łazienki ewentualnie masarni wg mnie płytki na ścianie w garażu trącą latami 90mi. Obecnie się brudzi szybko bo jesteś jeszcze na etapie prac budowlanych czy urządzania się. Ja bym zostawił tak jak jest.

    • @jerzys1555
      @jerzys1555 Před 3 měsíci

      Za 30 lat to co jest teraz na tapecie też będzie trącało latami 20 XXI wieku.
      Widziałem garaż człowieka, który wyłożył płytkami kupowanymi na wyprzedażach.

  • @pawedabrowski2320
    @pawedabrowski2320 Před rokem +1

    Z tą deszczówką to się nie zgodzę, uważam, że takie zbiorniki trzeba robić i to jak największe 10m3,a nawet 20m3.
    I to murowany,a nie jakieś badziewie z plastiku "napompowane" dofinansowaniami...

  • @Ixodides
    @Ixodides Před rokem +3

    1. Moim zdaniem jak zaczniesz mieszkać dłużej to kompletnie przestaniesz zwracać uwagę na takie rzeczy.
    2. Moja rada do wszystkich jest taka, że możecie spokojnie przymknąć oczy na perfekcje. Podczas mieszkania i codziennego życia w ogóle nie będzie was to wkurzać.
    3. Płytki na ścianach bez tynków ma szereg niedogodności. Przy zmianie może być problem, dom chodzi więc (szczegolnie na komórkowcach) płytkę ci na pół przerżnie. Moim zdaniem przy wieszaniu regałów, półek itd. może to być taki dziwne :). No i musisz mieć idealnie proste ściany bo jak nie to będziesz musiał sam tynki rzucać :) Jedynie to właśnie można zaoszczędzić, że jak się będzie wiedzieć, że płytki mają być w łazience od podłogi do sufitu to lepiej tynków tam nie robić a zrobić sobie potem przed kładzeniem samemu.
    4. Z tą ścianką działową w garażu to rzeczywiście ograniczające, zamiast ścianki mogły być regały do których masz dostęp z obu stron.
    5. Ta wisząca zabudowa rekuperacji, jak na nią patrze to boli mnie płat czołowy :) Trzeba było zrobić do ziemi. Drzwiczki wtedy walnąć z płyty meblowej do samego dołu i masz schowek na łopate, miotłe itd. W ogóle na taki schowek można zrobić atrapę szafy z płyt meblowych, nie trzeba wszystkiego robić z gipsu. Fajnie to wygląda i przy otwarciu dwóch drzwi masz idealny dostęp do urządzenia.
    6. Ogólnie to gratuluję domu oraz tego, że sam do czegoś dążysz. Nie przejmój się za dużo bo i tak w przyszłości machniesz na wiele rzeczy ręką. Pozdro.

  • @norbertborkowski9651
    @norbertborkowski9651 Před rokem +1

    Trochę śmieszne rzeczy z tą wodą się zgodzę ale o garaż to oczywiste że płytki a piwnica nikt nie zwraca uwagi na to czy ściany są mega czyste to tylko piwnica

  • @leszekl7898
    @leszekl7898 Před rokem +1

    Ja też mam zbiornik na deszczówkę i jedynyna robota jaką muszę wykonywać to czyszczenie filtra i odstojnika, nie posiadam żadnych zbędnych zaworów. Posiadam drenaże na ewentualne nadwyżki wody i w najgorszym wypadku jak są wielodniowe intensywne opady deszczu to pompą ma przelac wodę do instalacji burzowej jaka jest przy drodze rurą 50mm. Ale jak na razie nie zaopserwowalem aby się załączyła a to dlatego że mam tam zamontowany zawór burzowy i przy czyszczeniu zbieram pajęczyny. Instalacja ma już 3 lata. Twoja instalacja jest chyba przekombinowana dlatego tyle z nia problemów. Pozdrawiam

  • @83ldamian
    @83ldamian Před rokem +1

    Kurna 5 lat temu kupiłem zbiornik cos około 4500 zł za 4000 litrów ktory zbiera wodę z dachui nie mam zadnych problemów włożona pompa do pompy rura PE zakonczona szybko złączką do węża ogrodowego nic nie zamarza jak braknie wody to podlewam z sieci. Jak jest ulewa zbiornik zakopany w najnizszym punkcie z dala od domu w rogu działki i jak sie zapełni nadmiar wody wsiaka do okoła obsypany piaskiem pozniej dana włuknina zwir i wieksze kamienie

  • @jakubczakpawel
    @jakubczakpawel Před rokem +4

    Proponuje pompę z pływakiem którą będzie się włączyła przy pewnym poziomie wody i wprowadzeniem sztywnym przewodem bez łączeń. W zimę jak napełnić się zbiornik pompa sama się włączy. Sztywnym przewód odpowiednio ułożony bez żadnych załamań i zachowanym spadkami w których woda by zamarzła spowoduje samo opróżnianie się przewodu. Woda nie zamarznie a zbiornik będzie pusty. W moim przypadku wyjście z studni wygląda mało estetycznie bo wystaje z niej przewód ale można to dopracować. Latem gdy będziesz częściej na dworze można system zdemontować.

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  Před rokem +1

      pomyśle o takim rozwiązaniu bo zabawy jest przy moim zbiorniku aż za dużo

    • @poznajaximum4955
      @poznajaximum4955 Před 5 měsíci

      Zbiornik na deszczówkę działa tylko w rocznym cyklu. Zimą zbierać 70m3 wody, a latem zuzywa sie.
      I tylko tak to może zadziałać.
      Robimy wykop 6x6 metrów głębokością 3m i robimy szczelną hydroizolacje, szacowany koszt to tylko 25 tys. zl.
      Ale w razie wyłączenia wody miastom, czy zanieczyszczenia wód gruntowych radiacją albo chemią to mamy roczny zapas wody.

  • @pawerutkowski5770
    @pawerutkowski5770 Před rokem +1

    U mnie zbiornik można zapełnić do 90% a nadmiar wylewany jest na pole. Nic nie trzeba pilnować. Nic nie zamarza w zimę bo w zimę pompa nie chodzi i w instalacji nie ma wody. Ale fakt wody nie starcza na długo zbiornik 5m3

  • @fus1078
    @fus1078 Před 5 měsíci

    Co do ścian polecam farby zmywalne. „Prawdziwe” farby zmywalne, które można myć nawet szorować. Taka farba jest np Flugger dekso 20
    Co do deszczówki papa pływakowa z wężem ogrodowym.
    Pozdrawiam

  • @jacek2125
    @jacek2125 Před rokem

    Ja jestem b.zadowolony z deszczówki.Wdzystko wykonałem na etapie budowy, wszystkie rury i zbiornik poniżej strefy zamarzania, przez cały rok nie używam nawel litra wody do spłuczek.Mam hydrofor Omnigeny, bez problemu podaje wodę do góry. Zwróciło mi się wszystko po 5 latach. Ponadto czasem latem też używam do ogrodu,ale do ogrodu to takiej wody jest zawsze za mało.

  • @jary116
    @jary116 Před 7 měsíci +8

    Pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi dla przyjaciela, trzeci dla siebie. Ewentualnie tak jak większość z nas, do pierwszego domu się przyzwyczajasz i przestajesz myśleć o błędach.

  • @szpakin_stare_maczki
    @szpakin_stare_maczki Před rokem +6

    Dlatego pozostanę przy swoich 3 mauzerach, jesienią i tak musze je spuszczać zazwyczaj przed zima, wiosna zużywamy te 3m3 na wymianę wsadu w oczyszczalni przydomowej, rocznie jak sie przerobi 12m3 to jest maks na 5 arach ogrodu.. Wyszło mnie to ok 1000 PLN z rynnami i rurami spustowym do zbiorników i porządnym 50m wężem i pompa jak chce dalej podlewać. Widze ze załapałeś jak nas wsadzają na miny dopłatami :) w piwnicy masz zatem ziemianke i możesz sobie tam zapasy na zimę przechowywać

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  Před rokem +3

      Z tymi dopłatami to tak jest, nie warte zachodu

    • @tomaszleszczynski4161
      @tomaszleszczynski4161 Před rokem +1

      Fachowiec zakładający mi oczyszczalnię przydomową powiedział, że podczas wywozu nieczystości należy wsad czyli wodę uzupełnić z wodociągu. Dopytałem go czy mogę zalać wodą deszczową i niestety nie mogę, gdyż skład deszczówki nie pozwala prawidłowo pracować oczyszczalni ekologicznej. Jaka jest prawda - czy można zalewać oczyszczalnię deszczówką.

    • @szpakin_stare_maczki
      @szpakin_stare_maczki Před rokem +6

      @@tomaszleszczynski4161 to teraz pomysł do tej oczyszczalni musisz wrzucić bakterie - zdechną szybciej w chlorze czy w deszczówce? Co więcej do deszczówki producenci bakterii zalecają podawać podobne bakterie by sie glony nie tworzyły na słońcu, wiec wszedzie sa bakterie a chlor je po prostu przynajmniej hamuje, ja tam wlewam większość deszczówki a jak mi braknie to dopiero z wodociągu do poziomu filtrów i działa 3 lata a ze mam całkowicie grawitacyjna to mi żadnej ściemy nie pocisnął bo sam wybierałem i sam ja montowałem.

    • @hmmtentego5542
      @hmmtentego5542 Před rokem

      @@szpakin_stare_maczki RACJA

    • @poznajaximum4955
      @poznajaximum4955 Před 5 měsíci

      Zbiornik na deszczówkę działa tylko w rocznym cyklu. Zimą zbierać 70m3 wody, a latem zuzywa sie.
      I tylko tak to może zadziałać.
      Robimy wykop 6x6 metrów głębokością 3m i robimy szczelną hydroizolacje, szacowany koszt to tylko 25 tys. zl.
      Ale w razie wyłączenia wody miastom, czy zanieczyszczenia wód gruntowych radiacją albo chemią to mamy roczny zapas wody.

  • @FastElectronic
    @FastElectronic Před 2 měsíci

    Potrzebujesz czujnik przepełnienia/poziomu wody + zawory elektryczne + czujnik temperatury który spóźni wody gdy idą mrozy. A trawę aby mieć piękny trawnik jednak potrzeba podlewać nieco więcej. Zależy od potrzeb, ale szkoda trawy i pracy włożonej w trawnik i lepiej podlewać.

  • @Wojciuszkiewicz_Bartlomiej

    Ja do pomieszczeń technicznych dam chyba żywice zarówno na ściany jak i podłogi :) zalety płytę, łatwość farby

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  Před rokem +1

      to może być dobre rozwiązanie

    • @szyp2v6
      @szyp2v6 Před rokem +3

      Posiadam w garazu żywice i polecam raz ze wodo i mrozo odporne to łatwe w utrzymanie w dodatku latwosc nałożenia najlepiej pomalowac tak sciany tak z 20cmod podlogi aby stworzyc szczelna powłokę al na sciany sredni pomysl sciany musza oddychac aby wilgoc sie wyrównywała. Dobrym pomyslem jak juz chcesz pomaloeac tez sciany pochlaniacz wilgoci zwykly pojemniczek z wkladkami z kostki itp. Spisuje sie rewelacyjnie starcza na długo i brak jakiego kolwiek skraplania pozdrawiam.

    • @Wojciuszkiewicz_Bartlomiej
      @Wojciuszkiewicz_Bartlomiej Před rokem +1

      @@szyp2v6 akurat nie będę miał garażu tylko sama "maszynownie" do tego reku więc wilgoci się nie boję. Jak bym miał garaż pewnie bym się bardziej zastanowił co na ściany dać, chociaż i tak w domu na ściany daje się farby które nie oddychają, zmywalne, lateksowe etc

  • @dracov6664
    @dracov6664 Před měsícem

    Tutaj Byłem Tony Halik 2O24
    Pozdrawiam wszystkich serdecznie .

  • @MrTomekkrys
    @MrTomekkrys Před měsícem

    Ze wszystkim sie zgadzam . Dzieki za potwierdzenie moich odczuć na te problemy .fajny filmik i ladnie wszysto opisane

  • @602260297
    @602260297 Před rokem

    Szczerze 1 . zbiornik na deszczówkę zamontować i zapomnieć tylko na zimę zawory otworzyć aby nie zamarzły tak jak bez zbiornika co roku na zimę i nic więcej nie trzeba robić pod warunkiem że został zamontowany tak zwany przelew z zbiornika aby pozbyć się nadmiaru wody . Opisywany problem powstał u pana na własne życzenie . Jak to mawiał mój majster " maszyna gwizda tylko maszynista p...a " . Ten problem to fikcja ... :)

  • @pawelwilk7847
    @pawelwilk7847 Před rokem +3

    Płytki kłaść na pustaki to trochę trudno i dużo kleju. mnóstwo roboty, żeby w miarę ładnie zrobić samemu, a fachowiec to jednak kosztuje bez względu czy to garaż czy salon. Tynk, bez gładzi i na to płytki - ok, ale to są prace ostatniej kolejności. Ja planuję sam tynk i jakaś farba na początek, a potem czas pokaże.
    Zbiornik planuję beton 10m3, chyba tu jest problem z pojemnością. A jak spuszczasz wodę to osobnym wyjściem, nie przez te kraniki, tylko całkiem osobny wąż. Załóż trójnik za pompą i do wypompowania po prostu przełączasz zawór. Ominiesz konieczność spuszczania wody z rurek. Czyli ogólnie mówiąc zawór ustawiasz albo na wodę do użytkowania, albo na wypompowanie jak już jest spuszczona na zimę.3
    Podoba mi się, że dzielisz się swoimi uwagami i krytycznie podchodzisz do swoich decyzji.
    Pozdrawiam.

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  Před rokem +1

      Dobry pomysł, muszę to rozwiązać na wiosnę

    • @boguslawodrowaz6521
      @boguslawodrowaz6521 Před rokem

      Ja tam jestem za położeniem płytek sam mam taki zamiar zrobić u siebie w kotłowni bo tynk u mnie 40zlm2 teraz płytki też tyle wyjdzie z 40 dychy z klejem i fachowiec kolejne 40 za M2 za robociznę razem 120zl samemu po troche 40zl M2 a w kotłowni gości nie będę przyjmował i zawsze lepiej płytkę wytrzeć nic ściany które będą się tam brudzić jak cholera

  • @michalczik
    @michalczik Před rokem

    Zbiornik wody to nie tylko kwestia oszczędności w opłatach za wodę. To przede wszystkim zmniejszenie globalnego zużycia wody

  • @witek18001
    @witek18001 Před rokem +1

    Wystarczy kupić kilka mauserów w o wiele niższym koszcie, a nie lecieć ślepo na dofinansowania itd. U siebie myślę postawić kilka szeregowo wzdłuż ogrodzenia, każdy następny niżej od poprzedniego tak, aby ten zapełniony przelewał nadmiar wody do następnego i wszystko obsadzić bluszczem. Do ostatniego mausera puścić kabel w peszlu, aby móc podłączyć tanią pompę z allegro. Bedę miał trochę szerszy żywopłot wypełniony wodą, a bluszcz zimą też rośnie, więc problem estetyczny znika.

    • @archieskwarczewski4704
      @archieskwarczewski4704 Před rokem

      MoNa mausery postawic pionowo..i miec cusnienue bez pompy..potem obudowac aby nie zamarzalo..
      Przelewowy- gornopluk kiedys byl- w uk sa specjalne domowe zbiorniki200l na strychu

  • @pierre11112
    @pierre11112 Před rokem +10

    Na temat fotowoltaiki której nie jesteś fanem, to moja cała robota przez 3,5 roku polegała na jednym włączeniu bezpiecznika który raz wyskoczył. Innej pracy z mojej strony nie było.

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  Před rokem +2

      a Jak finansowo to wyszło?
      Tak jak obiecali w folderach?

    • @hulaszczezycie6130
      @hulaszczezycie6130 Před rokem +3

      @@kukeszko3534 Co firma to inna wycena. Teraz za takie 3kWp biorą od 17-20tys. Ja zamontowałem sobie samemu na domku narzędziowym. 8 paneli 400W na mikroinwerterach hoymiles HM-1500. Wystarczy na jednej fazie i kabel 3x2.5mm2 oraz dodatkowy uziom jeśli to na domku narzędziowym. Plus taki, że nie masz nigdzie wysokich napięć prądu stałego bo podpina się je równolegle z napięciami 40V. Jeden mikroinwerter na 4 panele. Koszt całości wyszedł 13 tys., elektryk podbił przy okazji przeglądu 5letniego instalacji. Dotacja to teraz 6tys plus odliczenie z ulgi termomodernizacyjnej ok 1 tys. Wyjdzie Cię to finalnie 6-7 tys i zwróci się w 2-3 lata. Produkcja roczna z takich 3 kWp wyjdzie około 3000kWh. Większość skonsumujesz na bieżąco przy tak małej instalacji. Możesz też na HMS-2250 na 6paneli, ale wtedy podłączasz kablem 3fazowym.

    • @pierre11112
      @pierre11112 Před rokem +1

      @@kukeszko3534 Przyjechali zrobili zapłaciłem, finansowo jeszcze się nie zwróciła ale kiedyś wyjdę na +

    • @acme6988
      @acme6988 Před rokem

      Ja nie miałem odebranego budynku, więc na dofinansowanie się nie załapałem. Instalacja 9,4kWp za 33 000pln. Produkcja roczna 10 800kWh, co przy obecnych cenach daje około 12 000pln oszczędności - dużo zużywam, szczegolnie w ciągu dnia. Nawet jeśli ceny nie wzrosną to zwróci się w niecałe 3 lata. U mnie wychodzi lepiej niż w folderach, bo dach jest prosty pod idealnym kontem na południe, niczym nie zacieniony. U sąsiada instalacja wschód-zachód, dach z lukarnami - i on już nie jest zadowolony, pomimo dofnasowania jakie dostał. Wszystko więc zależy od tego czy są warunki do fotowoltaiki.

  • @wawa_marek8491
    @wawa_marek8491 Před 11 měsíci

    Tynk co najwyżej przeszkadza w trwałości ułożenia płytek. Ja mam w łazience płytki na skosach od 30 lat przyklejone na Ceresit i nic nie odpada. Tynk był uprzednio skuty. Dziwnie to może brzmi, ale ta łazienka po tylu latach wygląda współcześnie i przez następne 30 (o ile dożyję) nie zamierzam nic zmieniać. Włoski marmur i wysokiej klasy ceramika z czasem się bronią.

  • @m.t.5555
    @m.t.5555 Před rokem +1

    dzięki za informację. Pozdrawiam, o ile dobrze kojarzę, Twój dom jest pod moim kochanym Olsztynem, jestem Olsztynianką ale dom na Suwalszczyźnie. 😎

  • @marcinkoomanski3130
    @marcinkoomanski3130 Před 3 měsíci

    Odpadłem jak jeszcze mówiłeś o zbiorniku na deszczówkę.
    Kupiłeś zbiornik Wobet, chyba oni mają taki kolor.
    Przyoszczedziles i teras masz żal.
    Żeby system działał prawidłowo, musisz rozsaczyc nadmiar wody.
    Powinieneś mieć zbiornik 5-8m3 - większy nie ma sensu
    Jeśli chcesz wyeliminować problemy odezwij się

  • @jakubs.6768
    @jakubs.6768 Před rokem +6

    Zbiornik jest super sprawą. Tylko trzeba dobrze rozwiązać kwestię przelewu. Odwodnienie w formie drenażu. Jeżeli on by nie dawał rady przy ulewach, rura 110 wypuszczona do rowu, jeżeli nie ma opcji ułożenia że spadkiem tej rury, to pompa z pływakiem.

  • @robstark1077
    @robstark1077 Před měsícem

    Ja mam wbitą rurkę na 9 metrach plus pompa i wszystko śmiga, woda z rynien rozprowadzona rura drenarska w gruncie. Zbiornik na deszczówkę jest bez sensu na dużej działce, raczej bardziej się to kalkuluje na małej.

  • @user-hw1cw3wi2t
    @user-hw1cw3wi2t Před 2 měsíci

    Kupujesz mauzer (czasem nawet ktoś oddaje za friko), stawiasz pod rynną, obsadzasz np. ogórkami czy innymi roślinami, żeby ładniej wyglądało. Stawiasz na dwóch pustakach, z kranika leci woda. Jak jest dużo opadów to woda sama przeleje się górą. Nic nie trzeba pilnować. Stawiasz pod dwiema rynnami i wystarcza na miesiąc podlewania. W Twoim przypadku pewnie na całe lato, bo roślin nie masz. Często najprostsze rozwiązania są najlepsze. Prawie bezkosztowo, pracy na pół godziny. Nie warto rzucać się na dofinansowania.

  • @annawieczorek6265
    @annawieczorek6265 Před rokem +8

    Przy płytkach w piwnicy, od dołu do góry możesz mieć problem z wilgocią w piwnicy. Może skraplać się woda

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  Před rokem

      W moim przypadku w piwnicy jest bardzo sucho, więc u mnie nie powinno być wilgoci

    • @annawieczorek6265
      @annawieczorek6265 Před rokem +3

      @@kukeszko3534 ale jest różnica temperatur

    • @hmmtentego5542
      @hmmtentego5542 Před rokem +3

      @@kukeszko3534 teraz masz sucho bo tynk oddycha przy plytkach nastepuje kondensacja i punkt rosy ...do tego dybys plytki polozyl na sam bloczek to by sciany zewnetrzne byly jeszcze zimniejsze ...masz dobrze a jak sie brudzi to poloz z plytek lamperie tam gdzie sie brudzi ...:) to nie lazienka :)

    • @mateuszbochenek6056
      @mateuszbochenek6056 Před rokem +1

      Nie będzie się skraplać przy odpowiedniej wentylacji pomieszczeń. Ale należy o tym problemie pamiętać i odpowiednio do niego podejść.

  • @witeksza915
    @witeksza915 Před 3 měsíci

    Duże drzewa odbierają nadmiar deszczówki. Dlatego miasta sądzą na potęgę drzewa

  • @rafalpytko2946
    @rafalpytko2946 Před měsícem

    No cześć :) właśnie jestem na etapie budowy swojego domu. No powiem że info przydatne, te płytki w garażu, to dobry trop. Chyba Sam tak zrobię :) dzięki i fajnie się ogląda, wypadasz na filmie na w porządku człowieczka. Pozdrawiam i piątka!

  • @Aryan87pl
    @Aryan87pl Před 7 měsíci

    1. Zamiast zbiornik z tworzywa - szambo betonowe, jest duzo tańsze.
    2. Przelew ze zbiornika do studni chłonnej, studnia chłonna wykopana do glebokosci warstwy przepuszczalnej, oczywiście wykonał pan badanie gruntu jezeli jest piwnica ?. Studnia chłonna gotowa lub z kregow z odzysku, geowłóknina drogowa plus żwir i spokój. Skrzynki rossaczne w glinie to panska szósta rzecz na besensowne wydawanie kasy.....
    3. Plytki w piwnicy to nie jest najlepszy pomysł, napewno nie przez pierwsze 2 - 3 lata, niechce mi sie pisać o higroskopi ścian ale, sciany w piwnicy muszą swoją wilgoć "oddać".... i może sie okazac jakis przeciek w izolacji piwnicy, z plytkami nie do namierzenia.
    Dom siada, ściany pracują.... plytki moga odpadać...radze sie wstrzymac okafelkowaniem calej piwnicy...

  • @sylwiaj5749
    @sylwiaj5749 Před 5 měsíci +7

    Jak budowalem pierwszy dom 20 lat temu, tez zrobilem zbiornik na deszczowke ale majster podpowiedzial zeby zamotowac rynny z otwieranym spustem na koncu. Kilka razy mi sie przelalo, pozalewalo troche i jak po roku mieszkania otowrzylem te rynny tak jest i do dzisiaj, problemu zadnego nie ma. a zbiornik sobie jest nie otwierany od 15 lat.

  • @parowoz80
    @parowoz80 Před rokem

    Budynek i zbiornik na deszczówkę masz - jakby na górce ...ja myślę (mam podobną sytuację przyszłościowo) aby zrobić system opróżniana zbiornika po napełnieniu powyżej "pewniej" granicy - grawitacyjnie (coś w rodzaju spuszczania np. paliwa ze zbiornika paliwa - trzeba zassać) - tu musi się się zapełnić pewna średnica (nie za duża) rury i po prostu "wydaja" zbiornik do dna. Gdzieś coś takiego widziałem - ale nie mogę znaleźć gdzie (jak znajdę dam znać). Wada jest taka, że zbiornik służy 0 - 1 ....albo trafimy, że woda jest i skorzystamy, albo "przedupczymy" i się wydoi ;)

    • @poznajaximum4955
      @poznajaximum4955 Před 5 měsíci +1

      Zbiornik na deszczówkę działa tylko w rocznym cyklu. Zimą zbierać 70m3 wody, a latem zuzywa sie.
      I tylko tak to może zadziałać.
      Robimy wykop 6x6 metrów głębokością 3m i robimy szczelną hydroizolacje, szacowany koszt to tylko 25 tys. zl.
      Ale w razie wyłączenia wody miastom, czy zanieczyszczenia wód gruntowych radiacją albo chemią to mamy roczny zapas wody.

  • @lechkrekoten761
    @lechkrekoten761 Před 9 měsíci +1

    Dziękuję wyleczyłeś mnie ze zbiornika na deszczówkę

  • @szymon6918
    @szymon6918 Před 2 měsíci

    Jeśli chodzi o tynki to się zgodzę. Ale jeśli chodzi deszczówkę to już zależy gdzie mieszkasz, oraz czy rok jest suchy czy deszczowy

  • @unstop109
    @unstop109 Před 3 měsíci

    13 tyś na deszczówkę dla środowiska haha tak samo jak solary są dla środowiska a nie żeby kabze zapychać krzakowym firmom. Kiedyś za "Niemca" nikt wody nie łapał a przy każdym domu była minimum 1 studnia , czasem nawet i 3 w większych gospodarstwach.Sam mam taką u siebie i nawet przy mega suszach nigdy nie było tam brak wody. Teraz wystarczy przeliczyć sobie czy nie taniej by wyszło wykopać studnie... Kwestia jest tylko taka że duża powierzchnia dachu to mega problem z deszczówką jeśli nie ma gdzie jej odprowadzić i wtedy takie zbiorniki faktycznie mają sens.

  • @warchlak8680
    @warchlak8680 Před 5 měsíci +2

    W zupełności się zgadzam.Obejrzałem kolejny Twój film i po raz kolejny się z Tobą zgadzam.Zbiornik na deszczówkę to nie potrzebny wydatek

    • @Rafik-ch1qd
      @Rafik-ch1qd Před 5 měsíci +1

      jak kupił plastikowe gówno na deszczówkę to się nie dziwię. mógł kupić jak ludzie za 5000 betonowe a po pierwsze
      on chyba nawet trawy utrzymać nie potrafi więc po co mu deszczówka

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  Před 5 měsíci +1

      skąd Ty się urwałeś? I coś taki mocny w komentarzach?

  • @tabletdom5625
    @tabletdom5625 Před rokem

    Plytka to tylko plytka na wszystkim mozna ją przykleic na zaprawie cementowej czy kleju bedzie trzymać. Mozna dawac na bloczek bez problemu. Kilka lat temu malowalem farba firmy para. Ma ona po wyschnieciu strukture plytki. Możesz tez pomalowac sciany farbą do betonu z jakąś dobrą chemią to tez nie beda sie brudzic.

  • @arta5512
    @arta5512 Před 3 měsíci

    Dzięki za fajne tematy,,Tak urządzam dom aby minimalizować robotę której i tak nie brakuje.

  • @krzysztofpastor7812
    @krzysztofpastor7812 Před 6 měsíci

    zbiornik na deszczówkę ma sens.. parę zbiorników 1m2 połączone ze sobą powyżej gruntu i darmowa woda do podlewania ogródka (nie w ziemi zakopane)z przelewem. Wszelkie dotacje są dla naiwniaków damy ci stówkę dołożysz cztery.. a bez spełnienia zasad dotacji wyłożyłbyś trzy i miasz to samo :). Kładzenie kafli bez tynków chłopie to przed 90 znajdź wykonawce który położy ci kafle w tej metodzie. Kleje w tej metodzie hehe.. 100% popękane szkliwo tak elastycznych klei do kafli nie ma by kompensowały prace muru. A i co z gipsowymi materiałami na ścianach które regulują mikroklimat za dużo wilgoci wchłaniają ja za mało oddają. Wykafelkuj ściany a po nich będzie fontanna wody spływała w momencie dużej wilgotności w powietrzu. Widzę ze do czynienia masz tylko z czystością swej klawiatury..

  • @miecholek
    @miecholek Před rokem

    W zbiorniku na deszczówke lepiej zrobić przelew tak aby woda nie stała i własnie w razie nadmiaru odprowadzić ja dalej - np do kręgów w ziemii z zasypanym zwirem. Wszystko zależy od powierzchni trawnika ale przy rosnących cenach wody i miesiecznych rachunkach na poziomie 1000pln to taka inwestycja potrafi sie w kilka lat zwrocic. dodatkowo woda opadowa ma wlasciwe ph dla roslin a ta z hydrantu czesto nie - zdarza sie ph ponad 8 i pozniej nic nie chce rosnąc. Plusem jest ze wlasnie w zbiorniu mozna modyfikować sklad wody - np dolac odżywek itd i rozsączkować tylko we skazane miejsca zeby zbytnio nie dokarmiac chwastów w okolicy. Ja planuje 2 zbiorniki po 12m3 i mozliwe że będe musial jeszcze studnie zrobić zeby to uzupelniac.

  • @skurvil3690
    @skurvil3690 Před rokem

    Płytki na bloczku komórkowym spokojnie można kłaść, po ówczesnym zagruntowaniu i na normalnym kleju. Ja tak robiłem i 3 lata już płytki się trzymają

  • @okiemgolebia
    @okiemgolebia Před 2 měsíci

    Tak się zastanawiam czy każdy doczytuje warunki dofinansowań np do zbiorników, czy wiecie kto ma prawo w pierwszej kolejności z niego korzystać, jeśli zajdzie taka potrzeba? Czy nie lepiej wybudować sobie mini staw, i do niego odprowadzić wodę, kwestia gruntu jak glina to woda będzie, jak grunt przenikalny to go wyłożyć czym trzeba i bedzie....

  • @robertgorski2327
    @robertgorski2327 Před 2 měsíci

    Ze zbiornikiem na deszczówkę pełna zgoda. W lato susza i na 2 dni może starczy a jak zaczyna padać to idą i pada i trzeba pilnować żeby coś się nie przelało. Jeszcze trzeba czyścić woda z kranu

  • @rafat9216
    @rafat9216 Před 9 měsíci

    jesli chodzi o zbiornik na deszczowke. A nie lepiej miec studnie.
    Kopiesz studnie. obok w ziemi zakopujesz zbironik na wode powiedzmy 500 - 1000l. I nawet jak studnia nie jest za bardzo wydajna to dopompowujesz wode do zbiornika co jakis czas i uzywasz kiedy potrzebujesz. Pompka wodna nie musi byc duza. i tak naprawde robiac odpowiednie zawory mozesz przekierowywac wode do zbiornika ze studni a kiedy chcesz podlewac to wypomowujesz wode z e zbiornika na ogrod (przekierowane z kierunku ku studnii ).
    Jak do tego dorzucisz jakas fotowoltaike to po zakupie operujesz juz tym bezkosztowo.
    Pompa wodna 12V. (800PLN-100l/min)
    W koszcie co wydales na ta deszczowke mialbys stdunie bez problemu. A jak masz dobrego sasiada to koszty morzecie podzielic na dwoch i wtedy zrobic jedna na dwa domy. Ale dzisiaj dobry sasiad jutro wroc numer jeden hehehe. Wiec jako opcja.
    Taka sugestia . Ja wiem ze to jest kolejny wydatek ale pomysl o pompie uruchamianej zdalnie w celu oproznienia zbiornika na deszczowke. Sa to elementy programowalne albo zdalne obecnie juz operujace z telefonu/ tabletu. Wtedy jesli jestes juz w lozku albo na wyjezdzie to zalaczasz wypompowanie i nie stresujesz sie,.Okreslasz czas pracy. Do tego czujnik poziomu wody taki bajer bardzie ale mozna. wlaczasz na kilka minut i masz zglowy problem
    Pozdrawiam

  • @krzysztofklusaczyk7237

    zamiast kupywac plastikowy zbiornik mozna kupic betonowy na szambo 12m obecnie kolo 2.5 do 3.500 tys

  • @norkibas7155
    @norkibas7155 Před 9 měsíci

    Wszystko czemuś służy. Zbiornik na deszczówkę ma kilka zastosowań:
    1) Podlewanie ogrodu (np. warzywa, trawa lepiej rosną na deszczówce niż chlorowanej wodzie), więc są ludzie dla których to ma kluczowe znaczenie.
    2) Oszczędność pieniędzy. W niektórych gminach woda jest droga, więc przy 80% dotacji, może się opłacać i niektórym się opłaca.
    3) Odprowadzenie wody. Są takie działki, gdzie ludzi zalewa nawet przy małym dość deszczu, bo mają nieprzepuszczalne podłoże. Zbiornik redukuje, a dobrze dobrany system praktycznie w 100% eliminuje problem.
    U Ciebie kolego być może źle zaprojektowałeś cały system, stąd rozczarowanie.
    Jaki był Twój cel? Podlewanie ogrodu? Oszczędność pieniędzy? Odprowadzenie wody? Po co robiłeś ten system? Z tego co mówisz chodziło Ci o oszczędność wody (pieniędzy). Trzeba było zatem kupić sobie piękny dekoracyjny zbiornik naziemny na 2m3 z systemem i pompami. Zapłaciłbyś nie więcej niż 6,25 tys. zł, w tym wziąłbyś ok. 5 tys. dotacji. Czyli koszt dla Ciebie - ok. 1 tys. zł. Przy cenie za wodę 3,42 netto (+ VAT, nie wiem dlaczego nie doliczyłeś) = 3,69 zł/m3, wychodzi że system zwróciłby sie po 1000/3,69 = 271 m3 wykorzystanej deszczówki. System można zaplanować praktycznie bezobsługowo. Ty jak słyszę nie podlewasz ogrodu/ trawy, ale są ludzie co podlewają. Różnie ludzie leją wodą na ogród. U mnie idzie z deszczówki ok. 15 m3 wody miesięcznie (działka ok. 600 m2) w okresie maj - sierpień, co daje ok. 60 m3 w sezonie. Gdyby u Ciebie tak było, to zwrot z inwestycji (1 tys. zł) wyjdzie po 271/60= 4,5 roku. A u mnie dodatkowo bardzo dobre ogórki rosną na deszczówce.

  • @user-uy2ik3ce3z
    @user-uy2ik3ce3z Před 2 měsíci

    Moim zdaniem przekombinowales ale najprostszym sposobem jest zrobienie otkrytego zbiornika na koncu ogrodu bo masz miejsce.
    Prosty przyklad na strefach przemyslowych robione sa odkryte duze zbiorniki na deszczowke i zdaje to egzamin

  • @piotr7931
    @piotr7931 Před rokem +8

    Dużo racji, ale tak właśnie powstało stwierdzenie: pierwszy dom dla wroga, drugi dla przyjaciela a trzeci dla siebie 🤔👍 Bezcenne doświadczenie i wiedza zdobyte bezpośrednio na włsnej skórze w codziennej eksploatacji.

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  Před rokem +1

      coś w tym jest, ale nie planuję drugi raz budować, szkoda czasu

    • @czrs1056
      @czrs1056 Před rokem +1

      @@kukeszko3534 Kto jego wie czy zdążysz budować 2 raz popatrz na Ukrainę jakie kikuty po domach zostały! Gdyby Ukraina padła te kikuty były by już u nas.I dużo ludzi by skończyło strzałem w potylicę.Taki jest Ruski MIR.Jak nie pomożemy Ukrainie nas to czeka!

  • @johnynoise1474
    @johnynoise1474 Před 10 měsíci

    Płytki możesz pianą aktywną pokryć, zmyć, wode zebrać - samochodowa piana aktywna genialnie czyści :)

  • @mravirus5276
    @mravirus5276 Před rokem +39

    wyluzuj , jeszcze nie skończyłeś całości a byś coś zmieniał itp :) Pomieszkaj trochę. Sprawdź. Nic narazie nie zmieniaj i nie kombinuj, może to co jest minusem teraz będzie plusem później. Tak samo jak wody nie będzie przez miesiąc - to będziesz błogosławić ten zbiornik na deszczówkę. Wiesz jak płytki wyglądają po 10 latach? staro a po 15-20 latach - jak skansen. A tynki pomalujesz po prostu. A rogi ścian -można zabezpieczyć czymś.

    • @kukeszko3534
      @kukeszko3534  Před rokem +9

      Głoś rozsądku:) dzięki

    • @leszeklicznerski453
      @leszeklicznerski453 Před rokem

      Ja myślę, że z płytkami to akurat ma rację ;-)

    • @czrs1056
      @czrs1056 Před rokem +3

      @@kukeszko3534 Płytki na płytki możesz przykleić i po skansenie. Mi córka dała ciężki orzech do zgryzienia płytka ma 60cm x 120cm i trzeba kleić przyssawkami z manometrem bo jak taka odleci ci z przyssawki to masz dużo w plecy.Pierwsze 3 rzędy to jeszcze nie problem,ale 4 rząd to kosztuje dużo siły i potu! Spokojnie powoli masz życie przed sobą będziesz swoje gniazdko ulepszał. W stosunku do swego wieku będziesz miał inne zapotrzebowania do przeróbki. A co każde 10 lat to byś inaczej wszystko budował. Jak będzie zdrowie to będziesz przerabiał ale często bywa że pojawia się brak zdrowia i żyje się w tym co się ma. Lub jak się nie ma z czego żyć i to co się ma straci to jest inny punkt widzenia i podejścia do życia.Powodzenia!

    • @wol2
      @wol2 Před 6 měsíci

      już chyba lepiej tynk mineralny położyć i szybciej i łatwiej i tak samo wytrzymałe

  • @Znachorek
    @Znachorek Před 7 měsíci

    1. Zbiornik na wodę deszczową, zgadzam się że się nie zwróci. Ale co z deszczówką? Ma pod dom lecieć? U mnie i tak musiałem gdzieś wyprowadzić rynny. Gleba glina, bardzo słabo wsiąka woda, więc rury zebrałem w jedną, przez zbiornik 3m i dalej przelew w pole. Czyli dodatkowy koszt to wybebeszona oczyszczalnia wkopana na drodze deszczówki. Do wypompowywania 2 pompy po 50 zł, trochę rury i złączek. Nic na zimę nie trzeba spuszczać. Wodą podlewam czasem, myje samochód.
    2. Obudowa rekuperatora? A po kiego? U mnie stoi na kawałku wełny żeby wibracji nie przenosił na nieogrzewanym poddaszu. Czyli zimą jest tam bardzo zimno, ale mu to nie przeszkadza. Skroplin nie ma bo to obrotowy.
    3. Płytki tak, super pomysł. U mnie w garażu graciarnia i na razie się tym nie przejmuję.

  • @jamjest2585
    @jamjest2585 Před 3 měsíci

    Wszystko spitolone potem narzekanie😂, zbiornik mam jest bezobsługowy i jest ekstra👍