Jak bojovat s kůrovcem

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 1. 04. 2019
  • Video o způsobech odstranění kůrovce obsahující rady, na koho se mají vlastníci lesů obrátit .

Komentáře • 14

  • @AgroRacuel
    @AgroRacuel Před 10 měsíci

    Tak Vysočino byl jsem teďka uvas na dovolené a je to něco odporného .

  • @Listerr
    @Listerr Před 4 lety +2

    Bříza na přípravu pak dub, třešeň, jeřáb... motyky do ruk a jedem. S kůrovcem je dávno dobojováno :)

  • @AnonymniNPCVesnican
    @AnonymniNPCVesnican Před 4 lety +4

    Smrky jsou krásné důležité je udržovat lesy a né čekat až budou jen holé svahy. Nemocné stromy se ne s pracují a stromy které jsou pokácení se ne odvážejí a ne uklízí se polom.

  • @tomaslp802
    @tomaslp802 Před 4 lety +3

    Je to smutne

  • @honzykk
    @honzykk Před 4 lety +2

    Ve videu jsem žádné konkrétní rady pro likvidaci kůrovce nepochytil, jen že je dobré začít s tím co nejdříve. Vlastním kousek lesa, nemám ale, kromě pily, žádné stroje. Jak tedy zatočit s kůrovcovým stromem ? Stačí uřezat a postříkat růžovou chemikálií, nebo je lepší oloupat strom z kůry a tu následně spálit? Musím takto ošetřený strom hned odvézt z lesa?

    • @radekpintner6943
      @radekpintner6943 Před 4 lety +1

      Pokud již máte napadený les, vykácejte všechny napadené stromy, ty dle stádia vývoje,zrzavý či černý brouk pouze chemie,imaga larvy odkornit, při chemickém oštření nechte 30 dní ležet, růžová barva je jen smáčedlo, musíte dodat jed,nakácejte zdravé stromy, ty chemicky ošetřete, zakryjte větvemi aby rychle nevyschli a uvidíte. Pak už jen záleží na tom, jestli soused je pořádný hospodář nebo lempl. Počítejte ale s tím, že okolo nalezených stromů jsou další, které nevyznačují napadení, ale brouk tak je je vždy lepší obkácet kůrovcové kolo my říkáme na první zdravý, ten použijte na otrávený lapák. Snad Vám to trochu pomůže. Jinak z praxe vím, že nejdůležitější jsou první otrávené lapáky, ty jsou nejúčinnější, množství se počítá dle vytěžené hmoty.7m3 vytěženého dřeva na 1m3 lapáků.Teplota pro orientační výlet brouka po zimním období se počítá na 32,5 stC, vždy když teploměr ukazuje teplotu nad 10stC tak se počítá jen to co je nad 10 stC. Např. 16,5 je 6,5 stupně, pak plus mínus ochlazení víte kdy už musí ležet lapáky. Raději dříve, min o týden odhadu rojení.Smáčedlo s jedem vydrží dle množství deště cca 30 dní fungovat,zase záleží na počasí.

    • @honzykk
      @honzykk Před 4 lety +1

      @@radekpintner6943 Díky za odpověď, už to čtu asi po čtvrté a trochu jste mi v tom udělal guláš :D Já mám naštěstí mladší les, tak 30 let, takže stromy se jakž takž brání samy, ale pár kůrovcových jsem tam přesto minulý rok měl. Ty jsem neprodleně uřezal. Tím se přerušil chod živin do stromu a časem tedy kůrovec, co tam byl, tak začne střádat a zdechne? Nebo si zvládne dokončit vývoj a vyletět? A ta růžová chemikálie teda není jed? S těma stromama na lapáky tedy stačí, že zkácím dejme tomu sedum stromů s kůrovcem a jeden lapák, který bude zdravý a ten v tom lese nechám a těch 7 odvezu? . Kvůli čemu do něho ale kůrovec poleze a neupřednostní zdravý nepokácený strom? Potřeboval bych pochopit, proč se co dělá.

    • @radekpintner6943
      @radekpintner6943 Před 4 lety +1

      @@honzykk Pošlete mi svůj tel.na radek.pintner@seznam.cz a bude to rychlejší než toto datlování

    • @radekpintner6943
      @radekpintner6943 Před 4 lety +1

      Napište mi na mail to bude rychlejší, taktéž úplně nerozumím Vaší odpovědi.

  • @davidkrivan4704
    @davidkrivan4704 Před 4 lety

    Otázka: Proč se kůrovci tak daří , když už existuje tisíce let a při zmiňovaném geometrickém růstu populace by tu de facto neměl být ani jeden zdravý strom ?

    • @pavolmalencik2699
      @pavolmalencik2699 Před 4 lety +1

      v bezbřehé demokradcii se daří všem parazitúm ?!§

    • @radekpintner6943
      @radekpintner6943 Před 4 lety +2

      Jednoduchá odpověď Davide, vše je o penězích, víte co bylo u nás v lesích za kapitál?Tak je to třeba zničit. Vím o čem píši,jsem v lesnictví od roku 1984 a vím, mám to osobně vyzkoušené, že brouk se dá dostat do latentního stavu z kalamitního za rok max dva. Hodně práce, chemie, ale jde to. Jenže dnes?