Tiešsaistes diskusija | KUR PAZUDA VALSTS | 15.12.2022. | DAILES TEĀTRIS

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 14. 12. 2022
  • Diskusiju Dailes teātrī vada dramaturgs Matīss Gricmanis. Diskusijā piedalās bijušais valsts prezidents Valdis Zatlers, vēsturnieks, Latvijas Universitātes vēstures pasniedzējs un grāmatu “Latvija: neatkarības pēdējais cēliens” un “Kārļa Ulmaņa autoritārā režīma saimnieciskā politika (1934 - 1940)” autors Aivars Stranga, vēsturnieks, radio raidījuma “Vēstures ķīlis” vadītājs, Eiropas Universitātes institūta doktorants, kā arī Nacionālās enciklopēdijas šķirkļa par Kārli Ulmani autors Kārlis Sils, politikas un vēstures pētnieks, žurnālists, grāmatas “Pielāgošanās. Padomju laiki Latvijā” viens no autoriem Māris Zanders. Tāpat sarunā piedalās izrādes režisors Toms Treinis un Kārļa Ulmaņa lomas atveidotājs Imants Strads.
    Diskusijā tiiek spriests par to, kā uz Kārļa Ulmaņa pieņemtajiem lēmumiem varam raudzīties no mūsdienu un mūsu pieredzes skatu punkta, ko un vai kaut ko vispār varēja darīt labāk brīdī, kad Latvijas liktenis jau bija apdraudēts un skaidrs? Sarunā tiek publiskotas īpašas vēstures liecības par to, ko Latvijas politiķi zināja, ko nojauta un kā domāja tolaik. Vai Latvijas militārās spējas un sabiedriskā doma būtu ļāvusi rīkoties citādi? Tāpat diskusijā runā par to, kā ar šo mūsu vēstures pieredzi sadzīvojam šobrīd - mūsdienu politikas kontekstā, tostarp arvien nerimstošu Krievijas militārās agresijas un draudu tuvumā.
    Atzīmējot latviešu mākslinieka Raimonda Staprāna un iedvesmojoties no slavenā mākslinieka lugām, Toma Treiņa režijā Dailes teātrī top dokumentāls detektīvs "Kur pazuda valsts". Jauniestudējuma pirmizrāde 2023. gada 6. janvārī. Izrādes centrā ir Latvijas valsts okupācija, kas paslīdēja garām pasaules acīm, kā arī Kārļa Ulmaņa personība, kas arvien netiek viennozīmīgi vērtēta, dažos turpinot izraisīt interesi, skepsi, ctos- apbrīnu. Vai Latvija varēja saglabāt brīvību arī vistumšākajā vēstures brīdī? 1940. gadu mēs saucam par baigo, šausmās un bezpalīdzībā tas iegrūda Latvijas tautu vairākās paaudzēs.
    Izrādes oriģināldramaturģiju veidojis Matīss Gricmanis, iedvesmojoties no diviem Dailes teātra uzvedumiem - “Gūsteknis pilī” (2011) un “Četras dienas jūnijā” (1989), kas ir īpaši leģendārs Atmodas laika iestudējums. Tas notika tagadējā Prezidenta pilī, prezidenta Ulmaņa darba kabinetā, kur Ulmani atveidoja aktieris Uldis Vazdiks.
    Par izrādi: ej.uz/kur_pazuda_valsts_
    Biļetes: ej.uz/kur_pazuda_valsts_biletes
    Video izmantoti arhīva materiāli no Latvijas valsts vēstures arhīva (LVVA), Latvijas Valsts arhīva (LVA) Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvs (LKFFDA)
    #SekoDailei
  • Zábava

Komentáře •