Biały Kamień - Wałbrzych

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 28. 08. 2024
  • Biały Kamień (niem. Weisstein, Weißstein, łac. Albus Lapis) - dzielnica mieszkaniowa Wałbrzycha i jego jednostka pomocnicza leżąca w zachodniej części. Dawniej samodzielne miasto. Z Białego Kamienia pochodzi najstarszy zapis o wydobyciu węgla w regionie wałbrzyskim (1561).
    Osada u podnóża Chełmca istniała już przeszło 700 lat temu. Dawna posiadłość Schaffgotschów i Piastów, wzmiankowana została po raz pierwszy w 1305. W „Księdze uposażeń biskupstwa wrocławskiego” (Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis) sporządzonej w końcu XIII lub na początku XIV wieku przyszła dzielnica Wałbrzycha figuruje jako „Albus Lapis alias Wissenstein” W 1648 kupili ją Czettritzowie, zaś w 1838 roku została zakupiona od zadłużonych Czetrittzów przez ród Hochbergów. Początkowo nazwę miejscowości pisano „Weißenstein”, w końcu skróć nazwę na „Weißstein” i tak zostało do 1945 roku. W Polsce do 1950 samodzielne miasto[3][4][5], od 1951 dzielnica Wałbrzycha, graniczące z miastami Boguszów-Gorce i Szczawno-Zdrój, dzielnicami (niegdyś również osobnymi miejscowościami): Sobięcin, Stary Zdrój, Konradów i Nowe Miasto (sąsiadowała do 1953). Do 1945 na terenie osobnej gminy Biały Kamień funkcjonowała parafia ewangelicka. Pozostałościami po niej jest teren parku, przy ul. Ludowej (dawny cmentarz wraz z kaplicą, obecnie własność POD Zagłębie) oraz budynki dawnej parafii przy głównej ulicy. Kościół został wyburzony pomiędzy wrześniem a grudniem 1969. Organy zostały prawdopodobnie przewiezione do budowanego w tym samym czasie kościoła w Trawnikach k. Lublina. Z wyburzeniem tego kościoła wiąże się ukryta przez władze komunistyczne historia rzekomego samobójstwa jednego z byłych księży tej parafii. Gdy zobaczył on w latach 70., że nie ma już budynku, wraz z nim ukrytych w środku rzeczy i kosztowności, popełnił samobójstwo rzucając się z okna hotelu "Sudety.
    Wprawdzie z Białego Kamienia pochodzi najstarszy zapis o wydobyciu węgla w regionie wałbrzyskim, ale osada nigdy nie nazywała się Czarny Kamień. Od samego początku z jej losami związana jest zupełnie inna skała. W czasach, gdy na tym terenie rosła jeszcze dziewicza puszcza, obecnie w rejonie ul. Kołłątaja znajdował się kamień- eratyk. Z uwagi na swą wielkość i kolor (był łatwy do zauważenia) służył w lesie jako drogowskaz dla wędrujących po nim. Stąd też nazywano go "Wegweiser" lub "Weiserstein" (drogowskaz, kamień wskazujący drogę). Mający średnicę około 80 cm, różowy granit według opinii geologów przywleczony na teren Białego Kamienia, jak wiele innych w rejonie Wałbrzycha przez skandynawski lodowiec.

Komentáře • 9

  • @mariuszczempka8118
    @mariuszczempka8118 Před 7 měsíci

    Piękna Kraina mojego dzieciństwa, młodości ...

  • @robodrone5662
    @robodrone5662 Před 2 lety

    Urocza okolica. Pozdrowienia 👍

  • @tomdublin8701
    @tomdublin8701 Před 2 lety +1

    Fajnie zobaczyc swoja stara dzielnie👍pozdro

  • @jeanlucdemeulemeester7677
    @jeanlucdemeulemeester7677 Před 5 měsíci

    Was it in former German part of Silesia?

    • @aaokiemdrona
      @aaokiemdrona  Před 5 měsíci +1

      Waldenburg, Weißstein

    • @jeanlucdemeulemeester7677
      @jeanlucdemeulemeester7677 Před 5 měsíci

      @@aaokiemdrona interesting experience to live there. In Brussels it is a bit the same, it was a dutch-speaking city now entirely french-speaking, and other languages. But with no such degree of historical conflict as Poles with Germans. Brussels is officially bilingual. And English is more and more used. I visited Wroclaw in 1998.

    • @aaokiemdrona
      @aaokiemdrona  Před 5 měsíci

      Lower Silesia is a place of migration of peoples. These are immigrants from various regions of Eastern Europe and some miners from France. Only Polish remained.

    • @jeanlucdemeulemeester7677
      @jeanlucdemeulemeester7677 Před 5 měsíci

      @@aaokiemdrona ah, yes, I knew that. Polish miners from Northern France came back home after WW2. Maybe not the best idea given the Stalinian rule in Poland at the time. But a patriotic one.

  • @robertpiwko7375
    @robertpiwko7375 Před 2 lety

    A ładnie to tak dronem w okna zaglądać Linia 291 tam przy byłym schronisku dla chorych na płuca młodzieży u podnóża Chełmca gdzie w zasypanych piwnicach znajduje się depozyt z Breslau