No2 Jak działa strzelba

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 4. 09. 2024
  • Odcinek drugi. Podstawy
    WAŻNE ! Profil Shotgun Polska i związany z nią kanał You Tube nie jest związany z żadną działalnością związaną z handlem broną lub amunicją, lub nakłaniającej do przemocy. Jest prywatną inicjatywą. Jakiekolwiek wykorzystanie zawartych informacji odbywa się wyłącznie na własne ryzyko.
    W czołówce
    użyto "Legal" Snow
    • SNOW "Legal"

Komentáře • 49

  • @lucek2857
    @lucek2857 Před 7 lety +33

    Niestety z jedna rzeczą nie mogę się z Panem zgodzić. Dźwięk sprężyny nie jest "paskudny" jest piękny:) Pozdrawiam.

  • @michal890126
    @michal890126 Před 8 lety +7

    Jak powiedział pan Cejrowski. Dźwięk repetowania strzelby działa na przestępce jak grzechotka grzechotnika.

  • @magorzatazjska342
    @magorzatazjska342 Před rokem

    Super instruktaż, który oglądam i wiele z niego korzystam. Jedyne, co budzi moje zastrzeżenia, to kąt trzymania strzelby podczas jej ładowania. Trzymając strzelbę z lufą skierowaną w sufit lub (dalej w filmie) ukośnie w górę itd. w innych kierunkach niż tzw. bezpieczny podczas ładowania i innych czynności obsługi można nabyć złych (bo
    niebezpiecznych) nawyków, nie mówiąc już o oblaniu ew. egzaminu na pozwolenie w WPA. Warto na to zwrócić uwagę.

  • @victorfarge4426
    @victorfarge4426 Před 4 lety +1

    Piekna muzyka , przy ladowaniu .

  • @megawitaminoza
    @megawitaminoza Před 4 lety

    YT mi to wyświetlił w 2020 roku, wiem to wszystko znam ta strzelbę. Mowi Pan w tak hipnotyzujący sposób ze nie nie bylem w stanie tego . Pozdrawiam! ;)

  • @jadwigowiga3730
    @jadwigowiga3730 Před 2 lety

    pięknie wytłumaczone jak krowie na rowie, dziękuję.

  • @michakarku3042
    @michakarku3042 Před rokem +1

    najbardziej prewencyjny dźwięk na Świecie 🙂

  • @gregkrauze6470
    @gregkrauze6470 Před 7 dny

    fajnie Pan tlumaczy dzialanie ale to material dla poczatkujacych ktorych czeka egzamin. jak zapamietaja i powtorza to co Pan tu robi .....oblane kilka razy w jednym podejsciu. pozdrawiam

  • @bartekk.3974
    @bartekk.3974 Před 5 lety

    Bardzo fajny kanał, dużo ciekawostek, zaraziłem żonę rekreacyjnym strzelectwem i ma korbę na punkcie strzelby . Pozdrawiam.

  • @mof1707
    @mof1707 Před 4 lety

    Fajny film zabrakło trochę wiecej informacji np. o działaniu bezpiecznika, o wskaźnikach jakie posiada, przyrządach celowniczych. Pozdrawiam

  • @Logarytms
    @Logarytms Před 8 lety +2

    Dźwięk jest piękny! / Jesteś jakimś komandosem?

  • @1334Epion
    @1334Epion Před 7 lety

    Dzięki!

  • @ucfj
    @ucfj Před 7 lety

    Super!

  • @nanab256
    @nanab256 Před 6 lety +1

    Magazynek nie musi tak zgrzytać, grałem w max pain i w cs i tam przy ładowaniu tego nie było.
    A tak na poważnie co sądzisz o szybkim strzelaniu poprzez trzymanie ciągle wciśniętego spustu i "pompowanie" suwadłem? Chodzi mi o to czy wpływa to jakoś negatywnie na mechanizmy broni.

    • @shotgunpolska8072
      @shotgunpolska8072  Před 6 lety +1

      strzelby gładkolufowe poza pojedynczymi modelami nie strzelają w ten sposób. Reset spustu jest koniczny w 99% strzelb.

    • @gangbangparty7016
      @gangbangparty7016 Před 5 lety +1

      99% strzelb wymaga dopracowania i wyczyszczenia po fabryce, np. Hatsan po wypolerowaniu mech. spustowego, podającego i rury magazynka i "ustawieniu" siły nacisku sprężyny sprawia że strzelba działa lekko, gładko bez zgrzytów. 99% posiadaczy woli narzekać na ich kiepską jakość a to są przyzwoite strzelby.

  • @ravp6686
    @ravp6686 Před 8 lety +2

    Witam,
    Na końcu filmu sprawdza Pan lufę, następnie przeładowuje i sprawdza magazynek.
    Czy to jest w porządku?
    Jeśli będzie jeszcze jeden nabój w magazynku to czy nie załaduje go Pan do lufy i nie zauważy że został wciągnięty do lufy? (bo jak będzie Pan patrzył na magazynek to nabój to naboju Pan nie zauważy bo będzie już w lufie )
    Bardzo proszę o odpowiedź.

    • @shotgunpolska8072
      @shotgunpolska8072  Před 8 lety +2

      Nie :) Absolutnie nie nie ma takiej możliwości a sprawdzenie strzelby powinno odbywać sie tylko w ten sposób. Proszę zwrócić uwagę że pomiędzy sprawdzeniem komory nabojowej a magazynka należy spojrzeć na podajnik. Tam znajduje się nabój, który przechodzi z magazynka najpierw na podajnik a potem do komory nabojowej. Strzelba możliwa jest do załadowania tylko kiedy nabój znajduje się na podajniku. Nie ma fizycznej możliwości załadowania naboju bezpośrednio do komory z magazynka przy przesunięciu suwadła do góry. Dziękuję za pytanie i Pozdrawiam

    • @ravp6686
      @ravp6686 Před 8 lety +2

      Bardzo dziękuję za odpowiedź. Szkoda, że nie jest Pan naszym klubowy instruktorem :-)
      Chciałbym jeszcze zapytać w jaki pozycji suwadła najlepiej odkładać strzelbę? Pokazał Pan dwa sposoby: suwadło od siebie (zamknięta komora) i suwadło opuszczone (otwarta komora)? Czy w przypadku otwartej komory sprężyna iglicy nie będzie ciągle napięta? Czy jest to zdrowe dla strzelby? Jak powinno się postąpić w przypadku gdzy strzela kilka osób po kolei? Czy odkładając strzelbe dla kolejnej osoby powinno się komorę zamknąć czy otworzyć?
      Jeśli komorę zostawimy otwartą to czy również powinniśmy przesunąć bezpiecznik na pozycję zablokowany?
      Trzymam kciuki za Pana kanał. Proszę się nie zniechęcać i proszę o nowe odcinki :-)
      Pozdrawiam,
      R

    • @shotgunpolska8072
      @shotgunpolska8072  Před 8 lety +1

      Możliwe są dwie wersje przechowywania - (ciekawe ze zalecenia służb z różnych krajów są różne). Najmniej obciążające jest odstawienie z zamknięta komorą i zwolnionym iglicą czyli (naciśnięcie spustu). Najbardziej bezpieczną jest przechowywanie z otartą komorą którą widać. Bezpiecznik w obu wersjach - zabezpieczony
      Strzelanie grupowe z jednej strzelby :
      1. Sprawdzenie wg całej procedury łącznie ze strzałem kontrolnym.
      Odkładanie i przekazywanie broni wyłącznie z otwartą widoczną komorą , oraz sprawdzonym pustym podajnikiem. Otrzymanie strzelby z zamknięta komorą i pustym magazynkiem i tak zmusza do sprawdzenia komory przed przystąpieniem do ładownia magazynka.
      2. Wszystkie czynności jak ładowanie, sprawdzanie, otwieranie komory powinny być robione przy broni zabezpieczonej. Bezpiecznik należy przesunąć na ON przed oddaniem strzału i na OFF po przerwaniu strzelania. Trochę inaczej niż np w AK gdzie należy odbezpieczyć aby przesunąć suwadło.
      Dziękuję za pytania bo raczej należało by nakręcić filmy na ten temat, co chętnie zrobię jak znajdę chwilę czasu

    • @emilewicz14
      @emilewicz14 Před 6 lety +1

      Niestety, spojrzenie na podajnik nie wyklucza, że nabój mógł zostać w magazynku - czasami kryza okucia łuski potrafi chwilowo zahaczyć o krawędź rury magazynka (spotkałem się z takimi awariami). Trzymając się Pańskiej procedury, możliwe jest ponowne wprowadzenie naboju do lufy .... na szczęście jest jeszcze ostatnia instancja tj. końcowy strzał kontrolny.
      Instrukcje służb (Policja, SW), które właśnie przejrzałem mówią jedynie, że "należy sprawdzić komorę, podajnik i donośnik", bez precyzowania kolejności.
      I bez złośliwości - jeżeli ma Pan jakieś źródła zalecające metodę, którą Pan pokazał, to poproszę, bo sam stosuję inną.

    • @emilewicz14
      @emilewicz14 Před 6 lety

      I jeszcze jedno. Co należy zrobić w przypadku wzięcia do ręki strzelby o nieznanym statusie - tu załóżmy, że magazynek jest pełny, dodatkowy nabój jest w komorze nabojowej i bezpiecznik w stanie "Fire".
      Zastosować rozładowanie "zatrzaskiem suwadła" (przyciskiem bezpiecznego rozładowania) czy wyjmować naboje z rury magazynka wciskając rozdzielacz, a nabój z komory usunąć pierwszym sposobem?

  • @Poryj_sobie_banie
    @Poryj_sobie_banie Před 7 lety +1

    A strzelba bezkolkowa ?

  • @grepindospapadulos8655

    dzieki przyda sie

  • @jakarrq1195
    @jakarrq1195 Před 6 lety

    Mam pytanie, czy są jakieś różnice między prochem w nabojach do strzelb a tym w nabojach do broni gwintowanej ?

    • @shotgunpolska8072
      @shotgunpolska8072  Před 6 lety

      Jest to oczywiście ten sam rodzaj prochu czyli proch bezdymny nitrocelulozowy. Co elaboracji proch prochowi nie równy. Obecnie należy stosować wyłącznie prochy dedykowane do amunicji do broni gładkolufowej. Typy prochów różnią się znacznie jeżeli chodzi o parametry szybkości spalania a co za tym idzie wytwarzanego ciśnienia. Co do podobieństw to proch do "gładkiej lufy" zbliżony jest bardziej do prochu pistoletowego niż karabinowego.

  • @yorghshprave1964
    @yorghshprave1964 Před 4 lety

    Hehe, a gdzie jest to "bezpieczne miejsce" w domu/mieszkaniu?
    Strzał kontrolny po rozładowaniu ma sens po zakończeniu strzelania na strzelnicy, przypadkowy strzał w domu ze strzelby to 100% szans na tragedię dla sąsiedztwa.
    Zwłaszcza we współczesnym budownictwie, chyba że w bloku z wielkiej płyty😁

    • @shotgunpolska8072
      @shotgunpolska8072  Před 4 lety

      Naciśniecie spustu to nazywa się starzałem kontrolny. Zawsze się to robi po manipulacjach z bronią i po sprawdzeniu, że komora jest pusta. "Bo strzał kontrolny to nie jest kontrolne strzelanie żeby sprawdzić czy strzelba była załadowana " Nie znasz terminologi ani obsługi broni ale trzeba się wypowiedzieć prawda? Po czyszczeniu. też się to robi. Jak na jakimś filmie nie zrobiłem pełnej procedury to się mi do gardła rzucili. Film jest o tym co należy zrobić jak broń się rozładowuje a nie nagranie zabawa z bronią domu. Przestałem nagryać od kilku lat . Dzięki za przypomnienie dlaczego. Jak przy oddaniu strzału kontrolnego gdziekolwiek jesteś broń ci wypaliła to powód żebyś nie brał do ręki w ogóle broni. Strzał kontrolny w domu to na 100 % postrzelenie ? Nie wiesz co to jest strzał kontrolny ?

    • @yorghshprave1964
      @yorghshprave1964 Před 4 lety

      @@shotgunpolska8072 przez ten strzał padło wiele niechcianych strzałów na komendach i innych podobnych miejscach więc ten nawyk poza strzelnicą może spowodować więcej szkód niż korzyści.

    • @shotgunpolska8072
      @shotgunpolska8072  Před 4 lety

      @@yorghshprave1964 Co ty opowiadasz. ?? Jak jakiś debil naciska sobie spust i oddaje strzał kontrolny bez rozładowania i sprawdzenia broni to jest po prostu idiotą i nie powinien mieć broni. Na całym świecie wszędzie jest obowiązkowe spuszczenie iglicy. poprzez oddanie "strzału kontrolnego" . Chyba, że masz decoocer ( strzelba nie ma).
      Oddanie strzału kontrolnego jest ostatecznym potwierdzeniem, że broń jest rozładowana. Bo jak widać czasem nie jest i rozumiem że skoro na komisariatach oddają rzeczywisty strzał to znaczy myśleli, że broń nie jest naładowana ( czyli jest to wg ciebie bezpieczna sytuacja kiedy właściciel jest pewien ze broń nie jest naładowana a ma nabój w komorze). Na całym świecie uczy się ludzi że strzał kontrolny pomimo sprawdzenia i rozładowania broni jest konieczny, a wybór miejsca oddania bezpiecznego strzału ( który strzalem nigdy być nie może) jest obowiązkową umiejętnością. Czyli kierunku broni gdzie nawet w przypadku strzału nic nikomu się nie stanie. W magazynach broni bywała to często skrzynia z piaskiem. Nie twórz nowych procedur bezpieczeństwa ale ty chyba uważasz że strzał kontrolny jest sposób na sprawdzenie broni czy nabój jest w komorze „czyli strzeli albo nie”. Czy ty masz własną broń ?

    • @yorghshprave1964
      @yorghshprave1964 Před 4 lety

      @@shotgunpolska8072wcześniej wiatrówki a do dziś tylko do cp awansowałem,
      przecież w Polsce każdy strzał z broni palnej również cp który padnie poza koncesjonowaną strzelnicą jest złamaniem prawa i może być sporą przyczyną do cofnięcia zezwolenia

    • @shotgunpolska8072
      @shotgunpolska8072  Před 4 lety

      @@yorghshprave1964 Jak komuś przy strzale kontrolnym pada rzeczywisty strzał to niech mu faktycznie cofną pozwolenie bo to debil co nie umie broni rozładować.

  • @krzysztofsobieraj88
    @krzysztofsobieraj88 Před 8 lety +1

    Czy takie strzelanie na sucho nie niszczy iglicy?

    • @shotgunpolska8072
      @shotgunpolska8072  Před 8 lety

      +Krzysztof Sobieraj "Takie strzelanie" o co dokładnie chodzi? O strzał kontrolny? :)

    • @krzysztofsobieraj88
      @krzysztofsobieraj88 Před 8 lety

      +Shotgun POLSKA tak, chodziło mi o strzelanie gdy nic w lufie nie jest załadowane

    • @shotgunpolska8072
      @shotgunpolska8072  Před 8 lety

      +Krzysztof Sobieraj Oczywiście, że się bardziej zużywa przy strzelaniu "na sucho", dlatego klikać sobie bez powodu nie można. Ale w tym przypadku ważny powód jest czyli bezpieczeństwo. A zresztą broń, aż tak łatwo się nie psuje :)). O ochronie iglicy i strzałach " na sucho" mówię w odcinku czcams.com/video/0rMY9ju2O5M/video.html
      Pozdrawiam

    • @krzysztofsobieraj88
      @krzysztofsobieraj88 Před 8 lety

      +Shotgun POLSKA dziękuję za odpowiedz, właśnie ciekawiło mnie to czy nie ma jakiejś opcji jak np. w strzelectwie sportowym spuszczenie iglicy bez niepotrzebnego uszkadzania niej

    • @shotgunpolska8072
      @shotgunpolska8072  Před 8 lety

      w sportowym używa się dużo kalibru 22LR ta broń zdecydowanie nie lubi ( suchych strzałów).W przypadku broni z "kurkiem" jest możliwość łagodnego ( ręcznie) lub mechanicznego zwolnienia kurka, jednak takie postępowanie nie sprawdzi czy komora jest pusta a tylko zwolni mechanizm. Nabój może pozostać w komorze, a własnie chodzi żeby to ostatecznie sprawdzić.

  • @neroezzz1518
    @neroezzz1518 Před 2 lety

    zajebisty poradnik dzieki mordo pamietaj ze karasie jedza gowno