Jak oszczędzać prąd? Wnioski po zabawie z miernikami

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 28. 08. 2024
  • Zaopatrzyłem się w miernik zużycia prądu oraz w inteligentne gniazdko (na fali podwyżek prądu).
    Wdrożyłem kilka rozwiązań. Tylko czy to ma sens? Na ile jest to sensowny trop zmniejszenia rachunków za prąd?
    Do dyskusji wciągnąłem Izę Siwik (zajmującą się domami, mieszkaniami i doradzaniem w tym czego potrzebuje człowiek posiadający nieruchomość) oraz Andrzeja Sołtysiaka (szefa budów i specjalistę od domów pasywnych, oszczędzających energię).
    Posłuchaj do jakich wniosków dochodzimy i jakie rady z tego wynikają.
    Tapo Tapo Smart WLAN P110, Inteligentne Gniazdko Wi-Fi: amzn.to/3XbFVIe
    Retoo Miernik prądu z zabezpieczeniem przed przeciążeniem 3600 W: amzn.to/3IsZabZ

Komentáře • 20

  • @bernardfruga
    @bernardfruga  Před rokem +1

    Nie powiedziałem w filmie jakiego konkretnie inteligentnego gniazdka używam, jest to Tapo Smart WLAN P110, Inteligentne Gniazdko Wi-Fi: amzn.to/3XbFVIe

  • @Van_Aalen
    @Van_Aalen Před rokem

    Czekałem na taki materiał!
    Bez tabelek, dziwnych symulacji etc. za to z dużą dawką praktyki. Co do jednego jesteśmy chyba wszyscy zgodni: 2000 kwh rocznie jest kolejnym cukierkiem za szybą fundowanym przez rząd... No, chyba że zrezygnujemy ze zdobyczy technologii i cofniemy się o 100 lat. Nawet przy rozsądnym podejściu do zużycia prądu niewielu z nas jest w stanie tak je ograniczyć, by nie ocierać się już o absurd.

    • @bernardfruga
      @bernardfruga  Před rokem

      2000 kWh rocznie to 5,5 kWh dziennie. Jeśli wychodzę od poziomu 4000 kWh rocznie, czyli 11 kWh dziennie to być może urwę 1-2 kWh dziennie. Może zejdę do 3500 kWh rocznie.
      Od strony filozoficznej, wyłączanie na ostro urządzeń, które są w stanie „stand-by” wygląda dobrze. Jednak praktycznie to nie ma znaczenie w moim budżecie domowym.
      Zasilacze listwy itp. pobierają u mnie łącznie ok. 5W w trybie czuwania. Jeśli na 12h dziennie będą na ostro wyłączone to przez rok zaoszczędzę 20 kWh.
      Wyłączeniem zajmuje się „inteligentne gnizdko” kosztujące około 60 zł. Nim to gniazdko się zwróci to… się zepsuje/zużyje.
      Reasumując, wizja kryzysu energetycznego może nas cofnie do epoki siedzenia po ciemku i jedzenia na zimno tego co wyrośnie w ogródku. Jednak utrzymując normalny styl życia też nie widzę szans by rodzina 3+ zeszła poniżej 3000 kWh rocznie.

    • @Van_Aalen
      @Van_Aalen Před rokem

      @@bernardfruga jestem dokładnie tego samego zdania. O ile można było zmienić lodówkę na nowoczesną, której koszt zwracał się powiedzmy po półtorej roku (przerabiałem to), to dziś pewne działania pozbawione są większego sensu. Z drugiej strony: po co mam włączać wypasionego, żrącego 500W peceta do przeglądania maili, skoro mogę to samo zrobić na tablecie. Pecet z dwoma monitorami służy u mnie do streamingu radiowego i do DAW. Do pozostałych spraw jak e-banking mam urz. mobilne. Taki model sobie wypracowałem :)

    • @bernardfruga
      @bernardfruga  Před rokem +1

      Tym sposobem zatoczyliśmy koło i wracamy do tematu iPada :-) bo okazuje się sposobem mniejszy pobór prąd. Oczywiście, że w tym wypadko to wydatek nigdy się nie zwróci, ale te pieniądze idą z innej kieszeni :-)

    • @Van_Aalen
      @Van_Aalen Před rokem

      @@bernardfruga jeśli zaczniemy wszystko przeliczać na pieniądze, dojdziemy do wniosku, że pora wrócić do ziemianek. Postęp, innowacyjność oraz wygoda ma swoją cenę. A radość z poznawania dzięki temu wartościowych ludzi jest absolutnie nieprzeliczalna. Pozdrawiam serdecznie!

  • @ryszardszulgo8839
    @ryszardszulgo8839 Před 9 měsíci

    dzięki za życiowe dywagacje- optymalizacje. ze swojej strony polecam kupienie szybkowarow, kilku (tylko z przykrywkami wkladanymi eliptycznymi). obniżą koszty, czas, i zapach gotowania, no i wiecej mikrofali niż prądów wirowych -daje oszczędności.

  • @M4ciek
    @M4ciek Před rokem

    co do grzania wody - faktycznie w czajniku najlepiej grzać tyle ile się potrzebuje na daną chwilę, a najłatwiej jest zrobić to z dzbankiem wody; ja filtruję wodę i zlewam do osobnego dzbanka na zimną wodę - ta woda służy do przelania do czajnika by ją zagrzać jak i do picia jej na zimno;
    wcześniej robiłem chyba tak jak większość pomyśli na pierwszą chwilę i tego się trzyma: wpierw lałem z dzbanka filtrującego do czajnika elektrycznego tyle ile przefiltrował (czyli zwykle 1 litr), a dopiero to czego nie wykorzystałem po podgrzaniu to zlewałem do dzbanka na zimną wodę

  • @meavoluntas
    @meavoluntas Před rokem

    Polecam wyłączyć diody np. w routerze bo nie są większości potrzebne, a zwiększają rachunek.
    Warto również czytać instrukcje obsługi sprzętów i z tym wyłączaniem permanentnym np. Z listwy to bym uważał. Np. Telewizory oled w trybie standby przeprowadzają tzw. Tryb odświeżania pikseli. Dlatego oleda nie wolno wyłączać z prądu.
    Jeśli chodzi o oszczędzanie. To również gotuje tyle wody w czajniku elektrycznym ile potrzeba. Dodatkowo wodę np na makaron który gotuje na płycie indukcyjnej wlewam gorąca szybciej się zagotuje mniej zużyje prądu.
    Nie zgadzam się natomiast ze stwierdzeniem ze należy zmywarkę zapełniać częściowo. Właśnie odwrotnie zmywarka do pełna. Natomiast pralka czy suszarka częściowo. Nie dość ze lepiej się wypierze i wysuszy to dodatkowo mniej zużyje prądu.
    Oczywiście żarówki ledowe. Sprzęty najlepiej klasy a czy b. Ale co zrobić jak np. Najnowszy oled samsunga posiada klasę g. Z tym nic nie zrobimy. Tak już jest ze jakość musi pobierać prąd. A ze obraz z tego oleda jest przepiękny to i rachunek za prąd niski nie będzie.

  • @erni1010
    @erni1010 Před 6 měsíci

    Mam uwagę do grzania wody gazerm. Do zmiany jest czajnik gazowy. u mnie 1 litr gotuje się około 4 minuty, dodatkowy czajnik który jest zaokrąglony i ma cienkie dno gotuje szybciej wiec zużywa mnie gazu - np taki Kela - Flauta . u mnie zmiana na taki czajnik czas gotowania skrócił się o minutę ( to nie reklama tej firmy) ale czajnik ma mieć jak najcieńsze dno, inaczej ciepło ucieka w powietrze.

  • @PelzaK1
    @PelzaK1 Před rokem +1

    Sprostowania wymaga mityczne 4000K na tych lampach budowlanych. To jest temperatura barwowa i nie ma nic wspólnego z mocą czy jasnością. To jest po prostu barwa światła lampy. 3000K to barwa żółta, 4000K dzienna, 6000K to już mocno zimna, biała, wręcz wpadająca w niebieską barwę. 4000K najwierniej oddaje kolory otoczenia bo ma widmo zbliżone do światła dziennego.

    • @bernardfruga
      @bernardfruga  Před rokem

      Lm chyba pomyliła z K i pewno chciała powiedzieć o Lm

    • @PelzaK1
      @PelzaK1 Před rokem +1

      @@bernardfruga też możliwe, aczkolwiek przy tradycyjnych halogenowych żarnikach producenci chyba nie podają lumenów.

    • @bernardfruga
      @bernardfruga  Před rokem

      u mnie na żarówce studyjnej: 85w 5500k 4900Lm

  • @pencisaw5292
    @pencisaw5292 Před rokem +1

    Widzę ze to rozdrobniliście na pierwsze składniki. Trzeba było sprawdzić ile Router bierze prądu bo on jeśli jest w domu to jest podłączony cały czas praktycznie przez cały rok. Najlepiej to przy świeczkach siedzieć. To co zbędne to trzeba wyłączyć ale też nie możemy sobie wszystkiego zabraniać to nie bo za dużo prądu bierze, tamto nie bo też więc co ?
    Pozdrawiam Wszystkich w Nowym Roku

    • @bernardfruga
      @bernardfruga  Před rokem

      Nasze konkluzje są zbieżne. Wyłączając router oszczędności będą śladowe, niedogodności spore. Serwer NAS to już może być porównywalne do tej 60W żarówki zapalonej na okrągło... ;-)

  • @m...........1972
    @m...........1972 Před rokem +1

    Takie są oszczędności że pompa 45 tys foto woltanika też i 100 pykla

    • @bernardfruga
      @bernardfruga  Před rokem

      to już inny temat ;-)

    • @m...........1972
      @m...........1972 Před rokem +1

      @@bernardfruga no tak ale skoro płacę 400 zł na dwa miesiące za prad. To kiedy ja to odrobię . A pompa też może się zepsuć plus obsluga.