Na ruském plynu jsme závislí a neumíme ho nahradit, zdražili jsme o 100 %, říká šéf Sklárny Janštejn

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 28. 04. 2022
  • Rozhovor s Janem Rabellem 29. dubna 2022 v pořadu Prostor X.
    Další zajímavé rozhovory najdete zde: www.reflex.cz/prostorx
    Elektronická i tištěná vydání časopisu Reflex můžete nalézt a objednávat zde: www.ikiosek.cz/reflex
    Sledujte náš Instagram: / reflex_cz
    Staňte se fanouškem na Facebooku: / reflexcz
    Dejte ODBĚR pro další rozhovory.
    Rozhovor s Janem Rabellem moderuje Čestmír Strakatý.
  • Zábava

Komentáře • 40

  • @agramonx
    @agramonx Před 2 lety +10

    Dobrý slyšet i někoho s hospodářským nadhledem.. po dlouhý době.

  • @TSAGEDAR
    @TSAGEDAR Před 2 lety +4

    Na pánovi je celý rozhovor vidět, že je ta sklárna pro něho srdeční záležitost. Více takových lidí.

  • @martinszpuk5665
    @martinszpuk5665 Před 2 lety +1

    Takovej nenápadnej pán a takovej frajer. Moc zajímavej rozhovor.

    • @agramonx
      @agramonx Před 2 lety

      lidi co táhnou HDP se smaží být nenápadní, pač po nich stát nejvíc šlape..

  • @lenkahnatova3696
    @lenkahnatova3696 Před 2 lety +3

    Škoda, že pán zapomněl zmínit ještě jednoho společníka, který nemalou měrou pomohl k úspěchům této sklárny. Bylo by to fér!

  • @jarkaklein
    @jarkaklein Před 2 lety +4

    no, budoucnost je nejistá, v tomhle případě velmi nejistá, to jsem vůbec nedomyslela, že sklárny jsou opravdu závislé na plynu a sklo miluju, kámoš byl kdysi mistr sklář v Novém Boru...ale nikdy jsem se nezeptala, co všechno potřebuje k foukání skla...

    • @alenarybarova7250
      @alenarybarova7250 Před 2 lety +1

      Více průmyslových odvětvích je závislé na plynu. Většina domácností a též

    • @joes6740
      @joes6740 Před 2 lety

      Ono dost lidi vůbec nechápe jaké to může mít na ekonomiku fatální dopady. Sklárny, pekárny, chemicky průmysl, automobilní, energetika,pivovary atd. skoro všude .

  • @OverloaderCZ
    @OverloaderCZ Před 2 lety +1

    Sklárny brzo skončí s takovým zdražováním :)

    • @Pravda-vitazi
      @Pravda-vitazi Před 2 lety

      Len ked chcu byt v eu ekologicky. Namiesto toho zeby sa balilo co najviac do skla sa vela produktov bali do plastu alebo do kompozitnych obalov. Vela produktov by pritom mohlo byt prave v skle ako napr. dzusy, mlieka, jogurty, smotany.

  • @googlempmp2706
    @googlempmp2706 Před 2 lety +1

    Ruský plyn VYPNÚŤ . Už mám plný dvor dreva. Ovčania sa radi obetujú, a tlieskajú vypnutiu.

    • @ladislavhavranek9397
      @ladislavhavranek9397 Před 2 lety

      Jsi blazen? Nebo zaplacenej?

    • @Pravda-vitazi
      @Pravda-vitazi Před 2 lety

      Ja by som povedal prave opak. Ignorovat vsetky vlady aj s elitami sveta a dalej dovazat bez obmedzeni. Aj tak vieme, ze to je vsetko ich plan zamerne znicit ekonomiky eu statov. Najskor ko.vid logdavny a teraz protiruske sankcie. Na to aki su to psychopati im to celkom mysli.

  • @sedrikovic
    @sedrikovic Před 2 lety +2

    Prostě jsme na ruským plynu závislí. Není to hanba. 40 let se budovala plynofikace na bázi jejich plynu a to nezměníme z týdne na týden jen kvůli samaritánství k Ukrajině. Kdyby zůstal postoj vlády neutrální a nevměšovala se, tak teď neřešíme problém s plynem, rubly, eury, atd.

  • @a.gabriel9109
    @a.gabriel9109 Před 2 lety +3

    Tak si to budete musieť vyriešiť sami, ak chcete taviť to sklo. Sklársky priemysel má starú tradíciu aj na Slovensku a vtedy sme nemali plynovod z Ruska. Plyn sa vyrábal tuším z koksu a predtým z dreva? Nie som odborník, ale treba hľadať riešenia. Ide o vás.

    • @martinsedlacek6950
      @martinsedlacek6950 Před 2 lety +1

      Ano proto většina skláren byla v blízkosti těchto zdrojů jak říkáte šlo to i dříve

    • @petronelamatrtajova6656
      @petronelamatrtajova6656 Před 2 lety +1

      Kedysi sme žili aj v jaskyniach a tiež to išlo, ale tam sa vracať nechceme. Okrem toho uhlia a dreva je tiež málo a keby sa všetci preorientovali na uhlie a drevo, tak by tiež cena závratne stúpla.

    • @lenkacermakova9339
      @lenkacermakova9339 Před 2 lety

      Pamatuji si,že ve sklárně Karolinka se topilo v pecích velkými dubovými špalky.Byl to prostě velký oheň a silný žár a i ty pece vypadaly nádherně.Pak se modernizovalo a postavili prví plynovou pec-už to nebylo to obří ohniště,kolem kterého stáli upocení skláři,ale nevzhledná “plechová krabice”bez vůně ohně.Tak jsem to vnímala jako dítě…..

    • @martinsedlacek6950
      @martinsedlacek6950 Před 2 lety

      @@petronelamatrtajova6656 tak dřeva zas tak málo není ale s tou cenou musím souhlasit

    • @silentboy2434
      @silentboy2434 Před 2 lety

      Jenže koksárenský plyn už se využívá poměrně málo, má mnohem menší výhřevnost a navíc by to chtělo nové spalovací zařízení.

  • @cryptofaucet_bitcoin
    @cryptofaucet_bitcoin Před 2 lety

    neexistuje nahrada za plyn? proc se tedy prodavaj elektricke sklarske pece? a proc nektere firmy obrabejici treba kovy nebo slevajici kovy posledni roky prechazi na elektricke varianty misto plynu ktery pouzivali posledni desitky let?
    a dohledal jsem si, jsou i prumyslove sklarske pece na elektriku ktere dokazi az 1800 stupnu, takze se nedivim se, ze nektere kovo obrabecske a slevarenske firmy porizuji k danym pecim rovnou i velke fotovoltaiky a spickovaci baterie
    s panem jste vubec nemeli zabredavat do technickych podrobnosti, protoze on bude odbornik na sklo, ale na plynarenstvi je laik a je to vesmes videt s tim jak reaguje treba na LNG, protoze LNG je jen druh prepravy normalniho zemniho plynu, k nemu do sklarny doputuje plynovym potrubym uplne stejne jako jakykoliv jiny zemni plyn, proste aby se na lod veslo vic plynu tak ho zkapalni, takze na tu lod se ho pak vejde 500-600x vix nez kdyby ho prepravovali v plynnem stavu, v LNG terminalu se to zase naopak transformuje do te podoby ktera je v plynove soustave, tedy plynne skupenstvi, takze my zakaznici dostaneme normalni zemni plyn, a to jestli sem od vrtu doputuje jen ve forme plynu, nebo se nekde na trase premeni na kapalinu aby se lepe prepravoval a zase zpet se nasledne pretransformuje na plynne skupenstvi myz akaznici nemame sanci poznat, protoz eten plyn je porad stejnej

    • @paulweisse2243
      @paulweisse2243 Před 2 lety +3

      Milý plynárenský odporníku. Ono to převedení plynu do kapalného skupenství a zpět do plynného potřebuje investice a energii. Dále přechod ze zemního plynu na elektřinu potřebuje ad 1)investice na zvýšení výroby el. energie, ad 2) investice na přenos energie ad 3) investice u výrobců a řešit nové technologie. Nejlepší řešení - ČR se vykašle na EU a velkého zaoceánského bratra a bude jednat o dodávkách zemního plynu přímo s Ruskem. A u elektřiny - ČEZ bude dodávat českým odběratelům přednostně a přímo bez lipské burzy a za české ceny. Přebytky může uplatnit draze na burze.

    • @cryptofaucet_bitcoin
      @cryptofaucet_bitcoin Před 2 lety

      @@paulweisse2243 nejsem plynarensky odbornik a nikde se tak penrezentuju
      mam cca 15 letou praxi coby servisni technik VN a NN zarizeni u skupiny CEZ, a nasledne firemni a soukrome cca 10 let praxi coby revizni technik NN elektrickych a plynovych zarizeni pripojenych k distribucni soustave, laicky receno jsem normalni revizak
      to ze je potreba energie na transformaci zemniho plynu na LNG a nasledne zase energii na transformaci LNG na zemni plyn tak jak ho vyuziva plynarenska soustava nezpochybnuju, pisu snad nekde opak?
      to zbyle asi nema slmysl komentovat, zjevne jste vetsi odbornik nez ja, ja jen letmym pohledem na burzu zjistil ze spotove je cena plynu ted na cca 90 eurech za MWh (slot 2.5.2022 17:15-17:30, obchoduje se v 15 minutovych slotech) a dlouhodoby kontrakt primo u Gazpromu je aktualne pro dnesni den tedy 2.5.2022 nacenen pri rocnim odberu nad 1 miliardu kubiku na 104 eur za MWh (1 miliarda kubiku je cca 10,5 milionu kubiku zemniho plynu), takze pokud mate kontakt na Putina, zkuste pro CR dojednat lepsi kontrakt nez je tech 104 nebo 90 eur za MWh a jiste si tim ziskate nehynouci obdiv Ceskych odberatelu plynu :)

  • @komposteor6840
    @komposteor6840 Před 2 lety +1

    Blbost. Všechno jde, když se chce... Dzp.

    • @petrjanal2
      @petrjanal2 Před 2 lety +8

      Máte možnost udat průmyslu nový směr. Bude to možná na nobelovu cenu. Jinak jsou to jen řeči. Předpokládám, že máte nějaký koncept, jak plyn v průmyslu a ne jen ve sklářství nahradit. Týká se to hnojiv, karoserií automobilů, chemického průmyslu obecně, výrobu obrazovek, žárovek, zářivek .. safra toho je do všeho co vás napadne. Prosím, seznamte nás s tím, jak tohle rychle vyřešit bez plynu. Topení je prkotina. Díky, že máte řešení a ne jen hloupé posty o tom, že to jsou kecy a když se chce, tak to jde. Ukažte nám směr, díky

    • @kamilipe8641
      @kamilipe8641 Před 2 lety +8

      aaa... pan všehoznalý... komposte, tak to panu skláři vysvětli, poraď co jde, když se chce.... asi těžko, jenom seno-sláma, že?

    • @ctihodnymuz72
      @ctihodnymuz72 Před 2 lety +1

      @@petrjanal2 Plyn není vůbec potřeba nahrazovat. Je ho všude na světě dost, až nadbytek. Stále ho víc uniká volně než se ho těží. Dále, před padesáti lety Čechy běžně jely na svůj plyn, vyrobený z uhlí. Každé město mělo plynárnu a teplárnu.

    • @petrjanal2
      @petrjanal2 Před 2 lety

      @@ctihodnymuz72 Ano, já taky nepsal nahradit plyn. Ale nahradit ruský plyn. Žádný jiný k nám v tento moment nedostanete a bude trvat cca 3-5 let než sem dostaneme jiný plyn. A plynárny a teplárny z uhlí ... to u nás opravdu bylo, ale již není a taky při této výrobě vznikal jiný druh plynu, než na který je nastaven dnešní průmysl. Prostě potřebujeme minimálně 3 roky. Do té doby, se může leccos změnit a udát, čili co s tím?

    • @lenkacermakova9339
      @lenkacermakova9339 Před 2 lety

      @@petrjanal2 nezapomeňte na krematoria !