Ako Uspieť v Živote ❓ - Pygmalion Efekt

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 16. 06. 2024
  • Pygmalion efekt a Golemov efekt sú druhy sociálnej percepcie, ktoré nás môžu v živote významne ovplyvniť, najmä ak týmto cudzím názorom a presvedčeniam bezdôvodne ( alebo neobjektívne ) uveríme.
    Kto z nás sa niekdy v živote necítil nevhodne zaškatuľkovaný, nesprávne ohodnotený a dokonca aj ukrivdený? Možno za všetko mohol práve Pygmalion efekt alebo ho môžete poznať aj pod označením “sebanaplňujúce” proroctvo. A čo je to teda ten Pygmalion efekt ? Ide o psychologický termín, ktorý nám označuje to, ako veľmi nás vedia ovplyvniť pozitívne alebo negatívne očakávania ,týkajúce sa nás alebo skupiny, od rôznych autorít - začínajúc v škole a končiac v práci.
    Problém, prečo nás tento efekt tak veľmi ovplyvňuje podporuje aj fakt, že tento efekt nefunguje len jedným smerom. Pygmalion efekt funguje v kruhu alebo lepšie povedané v cykle. Očakávania druhých namierene smerom na nás ovplyvňujú ich správanie voči nám. Ich správanie voči nám ovplyvňuje to, ako sa vnímame my sami. To, ako sa vnímame a definujeme, ovplyvňuje naše vlastné správanie, hodnoty, konanie. Ovplyvňuje to akým smerom sa v živote vydáme a ako veľmi si budeme veriť a do akej miery sa budeme v živote limitovať - takže sa začneme správať v súlade s očakávaniami iných. V konečnom dôsledku naše finálne správanie (ktoré vyplýva z našich presvedčení) voči iným ovplyvňuje a “posilňuje” ich presvedčenie o nás, čím sa ešte viac posilňujú ich očakávania voči nám. Ak ste to teraz z tohto popisu nepochopili, veríme, že video Vám pomôže sa lepšie oboznámiť s touto problematikou. Jednoducho Pygmalionský efekt poukazuje na silu, akú majú očakávania pri formovaní nášho správania. Najviac náchylné na takéto pozitívne a negatívne identifikácie sú najmä malé deti, ale nevyhneme sa tomu ani v dospelosti. Mnohokrát si názory na nás spoločnosť vytvorí ešte predtým ako nás spoznajú alebo dokonca prvýkrát uvidia. Mienka o nás, ktorá nás celý život sprevádza má pred nami náskok a často dorazí do cieľa o trošku skôr ako my samotní. Takže aj to, čo o nás niekedy povedia druhí ľudia ( o nás bez nás ) je veľmi podstatné, pretože to môže vyvolať v iných falošné očakávania a presvedčenia o nás a našich schopnostiach. Môžete urobiť dve veci : 1. Byť si vedomý týchto, často mylných, sociálnych percepcii a 2. Aktívne sa podieľať na formovaní vlastnej osobnosti. Nebyť len pasívnym produktom okolia, ich názorov a očakávaní. Držíme vám prsty.
    PS : Príklad so školou bol vo videu spomenutý kvôli názornosti a prvotným výskumom tejto problematiky, ktoré sa uskutočňovali práve na školách. Veríme, že nikto z vás nie je obeťou nevhodných očakávaní a zaškatuľkovania práve zo strany školy a učiteľov.
    Toto video neobsahuje žiadnu spoluprácu a nie je ani nijako sponzorované.
    ⏱ OBSAH VIDEA :
    0:00 - Sociálna percepcia ako významný faktor, ktorý nás formuje.
    0:14 - Pygmalion efekt, čo to je?
    0:53 - Golemov efekt a negatívna identifikácia
    1:30 - Pygmalion efekt v praxi - Škola
    5:05 - Ako je ovplyvnený výkon žiaka očakávaním učiteľa ?
    5:20 - Korelácia medzii správaním učiteľa a výkonom žiaka
    5:47 - Naša negatívna identifikácia s názormi a očakávaniami
    6:01 - Golemov efekt v práci
    7:01 - Ako sa vyhnúť týmto efektom ?
    7:52 - Dôležité info na záver
    KDE NÁS NÁJDETE ? :
    📱 TikTok - / novushomodoctus
    💌 E.mail - novushomodoctus@gmail.com
    📸 Instagram - / homodoctus
    KTO SME ? :
    Ľudia, ktorí sa roky venovali štúdiu vedy a vzdelávaniu teraz chcú tieto skúsenosti, zručnosti a vedomosti otočiť a podať ďalej pre všetkých, ktorí o to budú mať záujem. Čo je ale najdôležitejšie - informácie, vedecké fakty spracováva vyštudovaný biológ, ktorý sa biológii a vede venuje už roky.
    Chceme vám sprostredkovať tie najzaujímavejšie informácie zo sveta biológie, aby ste si túto vedu zamilovali rovnako ako my.
    Pozrite si naše úvodné video tu -▶︎ • Video
    KONTAKT NA NÁS :
    V prípade záujmu o spoluprácu, tvorbu videa na mieru, tvorbu videa na reklamné účely alebo aj v prípade nápadov na nové témy a rôznych otázok - nás môžete kontaktovať tu -▶︎ novushomodoctus@gmail.com

Komentáře • 6

  • @tomasnepras1905
    @tomasnepras1905 Před rokem

    Parádní video jako vždycky. Už se těším na další 😇.

    • @novushomodoctus
      @novushomodoctus  Před rokem +1

      Ďakujeme Vám za takú veľkú dávku podpory, ktorú nám stále dávate. Vážime si to 🙏 a aj my sa na Vás tešíme pri ďalších videách 😁.

  • @lenkavalova5181
    @lenkavalova5181 Před rokem +1

    Super video a hlavne ceňujem, ako pekne ste to vysvetlili 😇

  • @martinhubanov6554
    @martinhubanov6554 Před rokem

    ja som sa s tym stretol kedze som cudzenec ...a zo zaciatku ma naozaj brali akoze som nic moc. Na stastie som uz bol dospely a tak isto moja priroda je taka ze ak niekto ma niske ocakavania ku mne,tak som motivovany dokazat ze nema pravdu. Proste som taky clovek.Iba raz si pametam ako som podlahol emociam a jednemu som povedal zo svoju otrasnu slovencinu v tej doby "to ze neovladam tak dobre slovencinu neznamena ze som hlupejsi ako vy" a to som mu to mohol povedat v este 5 jazykou 😂😂.Len skoda ze u detom je to naozaj velky problem,a urcite im moze zhorsit buducnost

    • @novushomodoctus
      @novushomodoctus  Před rokem +1

      Ďakujem veľmi pekne za komentár. Vážim si to ❤️. Fakt ma mrzí, že ste sa s tým stretli v tomto smere - ale zároveň ma teší Váš postoj a to, že ste si to nepripustili a naopak, boli ste motivovaný dokázať opak. Mnohí to takto nedokážu a poznačí im to život. Je to smutné - ale zároveň verím, že ak sa o tomto efekte bude hovoriť neostane to len tak a aj rodičia budú opatrnejší pri svojich deťoch. Asi to z našej spoločnosti tak skoro nezmizne, ale vďaka správnemu uvedomeniu sa s tým dá pracovať a vyhrať nad týmto efektom. Horšie je ak o jeho existencií nevieme a žijeme v takejto realite ( mne samej by naozaj pomohlo, ak by som sa o ňom dozvedela skôr 🥹).