Architektura regeneratywna - wykład Kacpra Kępińskiego

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 1. 11. 2022
  • Wykład Kacpra Kępińskiego, wygłoszony w ramach cyklu Elementy Architektury - jesień 2022: Budowanie i katastrofa klimatu, zorganizowanego przez Instytut Architektury i Goethe-Institut Krakau.
    Zrównoważone budownictwo przez lata utożsamiano z ekologią i szansą na lepsze środowisko miejskie. W obliczu katastrofy klimatu, architektura która nie szkodzi, to jednak za mało. Poza ograniczaniem negatywnego wpływu budowania na klimat, konieczne jest poszukiwanie dróg naprawy szkód, które już zostały wyrządzone. Od upraw morskich alg i ruderalną zieleń, przez projektowanie miejskich mikroklimatów, po przykłady ponownego użytku elementów budynków i całych dzielnic, architektura w niemal każdej skali ma potencjał kształtowania przestrzeni, które mogą mieć pozytywny wpływ na bioróżnorodność, klimat czy krajobraz. Rozwiązania, które mają potencjał regeneracyjny już istnieją, czy jednak jest dla nich miejsce na skomercjalizowanym rynku budowlanym?
    Kacper Kępiński - architekt, krytyk architektury, kurator wystaw architektonicznych. Obecnie Kierownik Działu Projektów Zewnętrznych i Wystaw w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki. Współzałożyciel stowarzyszenia Przestrzeń-Ludzie-Miasto oraz członek rady Fundacji Instytut Architektury. Współkurator wystawy Przekroje w Muzeum Narodowym w Krakowie, oraz wystawy Antropocen pokazywanej obecnie w pawilonie Zodiak w Warszawie.
    Realizacja nagrania: Bartosz Toboła.

Komentáře •