Video není dostupné.
Omlouváme se.

Sluneční sušička palivového dřeva - solární dřevník

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 6. 07. 2024
  • Sluneční sušička palivového dřeva neboli solární dřevník využívá skleníkový efekt.
    Je to malý krok pro Vidláka a velký krok pro lidstvo.
    Funguje to, ale mohlo by to fungovat líp.
    Vidlákova kutilská výzva. Pokud máte doma nějaký užitečný stroj vlastní konstrukce (kamna, malotraktor, FVE, perpetuum mobile) a chcete se pochlubit světu, můžeme spolu o tom natočit video...
    Ozvěte se mi, e-mail je uvedený dole na stránce. / @vidlak001

Komentáře • 110

  • @pavelblaha5243
    @pavelblaha5243 Před měsícem +10

    Zakrytí sice o něco občas zvýší teplotu, ale zároveň trvale omezí proudění vzduchu, takže ve výsledku může zakrytí být pro sušení kontraproduktivní. Čidlem jsi měřil vlhkost vzduchu, ne vlkost dřeva, takže igelit, když bránil proudění vzduchu, zároveň omezil přístup vlhčího okolního vzduchu, který bývá k ránu.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před měsícem

      Ahoj, musí to být vyvážený systém :-)

  • @WtW993
    @WtW993 Před 27 dny

    Nápad bravurní, povedení experimenu výborné (jen bych měření opakoval a měřáky prohodil), výsledky obstojné. Jen ta estetika igelitu pokulhává :-)

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před 25 dny

      Ahoj, lepší by byl polykarbonát na skleník, ale to by stála deska 2 tisíce.

  • @jaroslavport2473
    @jaroslavport2473 Před měsícem +8

    Zdar , nechci tě zklamat ale čím vyšší teplota vzduchu tím vyšší množství vlhkosti , to se nedá očůrat . Chce to jen zakrýt a nechat profukovat , to funguje stopro .

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před měsícem

      Ahoj, pokud došlo k mírnému vzrůstu teploty, tak by se to mělo i líp vysoušet.

  • @branislavcsfr3445
    @branislavcsfr3445 Před měsícem

    Ahoj Vidláku Super video ❤ Super drevnik ❤❤❤😊 ahoj Borče ať se ti daří 👍👍🥂

  • @KoniPas
    @KoniPas Před měsícem +8

    Pro exaktní porovnání účinnosti sušení navrhuji vzít dvě stejně velká a vlhká polínka. Každé umístit do stejného místa v porovnávaných sušácích, a měřit v pravidelných intervalech jejich procentuální úbytek váhy. A hned se ukáže kde je pravda..

  • @andrej6792
    @andrej6792 Před měsícem +4

    Ahoj Vidláku, předně je otázkou, jak kvalitně vlastně tahle udělátka měří. Začal bych tím, že bych je dal vedle sebe a měření porovnal. Mě z grafů vyplývá, že teplota je na obou místech prakticky shodná a křivka vlhkosti se tímto zakrytím jen trochu vyrovnává. Nevím, nevím, zda to má s fólií smysl. Já budu stavět zděný přístřešek ( rohy a střední sloupky ze ztraceného bednění ) a vsadím klasicky na osvědčený průvan :-). Rok, dva sušit na vzduchu, naštípat a další rok v průvanu ve stodole. A je to posléze jako troud... Suchému dřevu zdar!

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před měsícem

      Ahoj Andreji, věřím, že to uděláš precizně, jak je tvým zvykem a bude ti to sloužit :-) já jako mladý vynálezce hledám způsoby, jak sušení zrychlit.

    • @andrej6792
      @andrej6792 Před měsícem

      Ahoj Vidláku, to já věřím taky. Zrovna dnes jsem si to nakreslil. Je fajn být mladým vynálezcem, ale nejsem si jistý, zda má smysl objevovat tam, kde už existují staletí zkušeností hovořící ve prospěch sušení průvanem, tzn . stálou výměnou vzduchu. Věř, že tohle není cesta. A závěrem - všeliké kvaltování toliko pro hovado dobré jest :-). Tě péro.

  • @joudajoudis
    @joudajoudis Před měsícem +3

    Ahoj mladý kutile! S tím, jak dobře přikrýt dřevo, bojuji už léta. Dle Murphyho zákonů před silným deštěm přichází také silný vítr, který mi jakékoliv oplachtování spolehlivě shrnul nebo dokonce roztrhal. Loni se mi to poprvé povedlo, použil jsem plachty s oky a pomocí parakordu jsem je zafixoval k dlouhým a těžkým kládám, takže jsem měl poprvé dřevo suché eňo ňůňo! S tím souvisí také můj poznatek, že pro účely zvýšení teploty je dobré použít tmavou plachtu namísto takovéto bílé, která odráží podstatnou část slunečního záření. Vzduch musíš stejně nechat proudit, protože příliš dobře uzavřená masa dřeva se potom v zimě ráda rosí, když jsou rozdíly denních a nočních teplot. Přesto je ale tvůj model sušičky dobrý počin a držím palce, abys prototyp vyladil k plné spokojenosti.

    • @hankaajindrich8622
      @hankaajindrich8622 Před měsícem

      kdybys viděl Vidlákovo video, kde srovnával černý igelit a čirý, tak bys zjistil, že čirý je lepší

    • @joudajoudis
      @joudajoudis Před měsícem

      @@hankaajindrich8622 No, to asi není, ale i kdyby byl, tak tenhle není čirý, ale téměř bílý a bílá odráží většinu spektra.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před měsícem +1

      Ahoj, mě občas lítají i plechy :-)

  • @Maxik_Bartos
    @Maxik_Bartos Před měsícem

    Dřevník chválím. Pěkná stavba. Hodně mi Váš dřevník připomíná prodávány dřevěný přístavek na auta prodávány v Baumaxu. Jinak zajímavý nápad s tím sušením 👍

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před měsícem +1

      Ahoj, jsem rád, ež se ti to líbí , děkuju za pochvalu :-)
      Ať se ti daří!

  • @ivanzalezak8770
    @ivanzalezak8770 Před měsícem +1

    Dobrý den, Vaše měření potvrdilo praví opak vašeho tvrzenív otevřené části dřevníku kolísala vlhkost tím že nárůst vlhkosti je způsoben odparem vlhkosti dřeva která mohla z dobře větrné části volně odejít ve foliovniku je sice minimálně vyšší teplota ale výrazně nižší odpar vlhkosti. V uzavřené části dojde v krátké době ke vzniku plísní můj odhad je cca 2~3 měsíce. Pro pěstování hlivy ústřičé nebo žampinů dobré klima pro palivové dřevo je průvan důležitější než teplo. S pozdravem Záležák

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před měsícem

      Ahoj, uvidíme, jak to dopadne :-)

  • @martinbarak
    @martinbarak Před měsícem

    ahoj Vidláku, myslím, že na to jdeš správnou cestou. u nás měla stolařská firma několik sušárenských, hermeticky uzavřených boxů a v těch opravdu dřevo v nějakým automatickým režimu zahřívají a vlhčí přes ventilátory vodní mlhou a během třeba 2 měsíců dokázali vysušit dřevo jako ti někde na půdě vysychá 10 let. samozřejmě to žralo elektriku, ale dokázali na tom vydělávat a prý ne málo. jinak palec za tvůj systém a dík za video

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před měsícem

      Ahoj, to je sušárna na řezivo, žere to elektriku nebo spíš plyn, pokud je na plyn. Já hledám sušení zdarma :-)

  • @pavolg.1181
    @pavolg.1181 Před měsícem +1

    Celé kúzlo je a spočíva prúdeni vzduchu a jeho rýchlosti pri prirodzenom prúdeni vzduchu zohriateho na 40 až 50 stupnov by bolo možné ideálne a rýchlo sušiť..

  • @lukashudecek01
    @lukashudecek01 Před měsícem

    Super sušička Vidláku

  • @czechmademan8028
    @czechmademan8028 Před měsícem +2

    vyssi teplota je z duvodu zakryti a kumulovani teploty. Kumuluje se i vlhkost, mimo jine, a dokonce bych vztycil prst a upozornil na moznost vzplanuti. Podobny pripad jako kupkovani nebo sklizeni vlhkeho sena.

  • @jaroslavlinka6621
    @jaroslavlinka6621 Před měsícem +3

    Co zakomponovat něco jako trombeho stěnu? Viděl jsem silarni sušičky na ovoce, tak něco na ten způsob

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před měsícem

      Ahoj, šlo by tam dát ještě černý igelit o kus dál... bylo by to složitější.

  • @jandobes8970
    @jandobes8970 Před měsícem

    Je docela dost knížek ale i videí na toto téma. Udělají skleník, ale dole je přísun studeného vzduchu a nahoře je buď komín nebo větrák, co odvádí horký vlhký vzduch.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před měsícem

      Ahoj, to je přesně ono, tak by to mělo fungovat.

  • @JanChodura68
    @JanChodura68 Před měsícem

    Podle toho grafu vlhkosti spíše vypadá, že než sluneční sušák dřeva to je noční sušák dřeva. V noci je asi vyšší vlhkost vzduchu, takže otevřená půlka vlhne více. Takže na noc zavírat, přes den otvírat.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před měsícem

      Ahoj, i tak by se to dalo používat :-)

  • @minduton
    @minduton Před měsícem +1

    Problém je vidláku v tom, že pokud máš tak vysoký dřevník, tak ti do něj prší zboku, chtě nechtě, tj. to zakrytí v tomto smyslu pomůže. Zakrytí zboku určitě pomůže. Vysušení dřeva navíc je plus, jelikož to vylepší výhřevnost, nemusíš odpařit vodu.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před měsícem

      Ahoj, to je mírný bonus, ale šlo mi o něco jiného :-)

  • @ivo.zd.8251
    @ivo.zd.8251 Před měsícem

    Ten "igelit " co jsi použil , tak to je nejlevnější šmejd bez UV🌞ochrany. Měl jsem ho taky a po roku se mi začal trhat a nakonec jsem si koupil pořádnou plachtu s UV ochranou, protože ten původní "igelit" (stejný jako máš ty) už skončil v popelnici. 🗑 Sušení dřeva zdar 👍👍💪💪

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před měsícem

      Ahoj, píšou tam, že má dlouhou životnost a je s uv ochranou :-)

    • @ivo.zd.8251
      @ivo.zd.8251 Před měsícem

      @@vidlak001 Tak uvidíš za rok co to bude dělat. Snad ti vydrží pokud má UV ochranu . Můj rozhodně neměl a byl úplně stejný na pohled.

  • @jansmatlak6777
    @jansmatlak6777 Před měsícem

    Asi je těžké posuzovat co bude sušit efektivněji . Samozřejmě ty uzavřené stěny výrazně zvýší teplotu a možná při vzdušném spodku a vršku u střechy bude docházet k tepelnému tahu což je efekt komína . Pokud je vše otevřené , zase vítr zajistí podstatně větší průvan mezi poleny která pokud jsou už naštípaná , pochopitelně násobně rychleji prosychají . Moje sušáky jsou pouze zastřešené a když tam naskládám dřevo koncem zimy , na podzim už naměřím vlhkost kolem 10 % , plně vyhovující na topení . Samozřejmě občas vidím nezastřešené štosy nerozštípaných silných polen která podstatně pomaleji vysychají a hodně záleží na tom jestli přijde krátký prudký déšť kdy voda po polenech rychle steče nebo vytrvalý jemný déšť kdy voda má dost času se do polen nasáknout . Potom je to jak by řekli chemici , ný , natý , itý , ičitý ... , zkrátka šťav-natý a to dlouho vysychá , zvlášť když to znovu ,, upraví " další jemný ale vytrvalý déšť . Také jsem viděl někde od středu dolů v takových ,, splachovacích " štosech už místo paliva kompost .

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před měsícem

      Ahoj Honzo, tak jako tak rozštípané to do zimy bude použitelné :-)
      Stejně se to jednou musí naštípat, tak proč ne hned, ať to schne.

  • @flodurkeng
    @flodurkeng Před měsícem +3

    škoda igelitu

  • @davidreich5057
    @davidreich5057 Před měsícem +3

    hele ta vlhkost je relativní a je závislá na teplotě. takže čím vyšší teplota, tím nižší relativní vlhkost. takže tý nižší vlhkosti si se doměřil jenom proto, že se to víc ohřálo. kdyby si měl napichovací vlhkoměr, tak se dobereš nějakýho hmatatelnýho výsledku. sušení dřeva zdar.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před měsícem +1

      Ahoj, to je pravda, ale při nižší relativní vlhkosti se to bude rychleji vysušovat a o to mi jde.

    • @davidreich5057
      @davidreich5057 Před měsícem

      @@vidlak001 jasný, otázka je jaký je výsledek, to zodpoví až ten vpichovák. jinak samozřejmě je ultimátní řešení, boudu vzduchotěsně uzavřít, na boudu soláry a do boudy odvlhčovač, to by pak jinak hořelo takový dříví. 😀 ani nevědět, kam by se dalo s tou vlhkostí dostat. ale hrubým výpočtem mi vychází, že při přikládce 5kg dřeva s vlhkostí 20% hmotnostních je nutý vyřešit cca 1kg vody, což je při přikládání dřeva z venkovního uskladnění při -10°C, nutnosti ohřát vodní páru na 140°C a započtení obou skupenských tepel řešení za 3,2Mj, tedy asi tak 0,9kWh.

  • @jaroslavdlouhy7604
    @jaroslavdlouhy7604 Před měsícem +1

    Já si myslím že pod folií na zemi se budou držet slimáci.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před měsícem

      Ahoj, pokud nikam nepolezou, tak ať jsou tam :-)

  • @ferolukovsky5435
    @ferolukovsky5435 Před měsícem +1

    Ahoj! Už som pred rokmi niekde narazil na túto "problematiku". Ano robí sa to podobne. Drevo nakálené narezané sa prikrije plachtou tak že bočné strany plachty sú smerom k zemi odtiahnuté od dreva aby to bolo v tvare "A" v podstate. Ide o to že teplo urychli vyparovanie a vyzrázaná voda steká po plachte na zem a vzniknutá vzduchová medzera využíva prudenie vzduchu na susenie pary. Ano dtevo na kurenie nemusi schnut 3 roky... za dobrych podmienok bude stačiť aj menej.práve ked nieje poukladané naprieč (do kríža) tak vlhkosť zle uniká. Kto vie nieco o ligníne mozno surové nastiepane drevo nechá aj zmoknúť (dechtovanie) a po oschnutí uloží. Dôležité je prúdenie vzduchu

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před měsícem

      Ahoj, děkuju za dobrou zprávu. Já tuším, že je to použitelné :-)

  • @14jan141
    @14jan141 Před měsícem +1

    ...😃.. teplo, že??? "prehrieva" sa ti hlavička, že???😁😁😁😉

  • @mp9287
    @mp9287 Před měsícem

    Dle mého názoru má plachta spíše opačný efekt. Vázaná vlhkost kterou ze dřeva potřebuješ dostat se pozvolna odpařuje, pára pak potřebuje unikat do prostoru. Plachta sice zvýší teplotu, ale v podstatě pak slouží jako parobrzda a zabraňuje vlhkosti uniknout. Myslím si že když dřevo profukuje, vyschne daleko rychleji.

    • @mp9287
      @mp9287 Před měsícem

      Efektu kterého se snažíš docílit, by možná, mohla dopomoci černá síťovina.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před měsícem +1

      Ahoj, řekl bych, že odpovědí nám bude vlhkost dřeva na podzim.

  • @mariansmolik
    @mariansmolik Před měsícem

    1. Prečo sa teplota zvýšila len nepatrne: Došlo k zníženiu vlhkosti. To sa dosiahlo odparením. Pri odparovaní sa spotrebúva skupenské teplo vyparovania vody, čiže celá vec sa ochladzuje.
    2. Ako zlepšiť vetranie: Na vstupe skúste urobiť veternú vežu - viď domy v tropických oblastiach. Na výstupe plechový komín natretý na čierno. Vzduch v komíne sa ohreje a vytvorí ťah smerom nahor.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před měsícem

      Ahoj, to by bylo skvělé, kdyby odpařování brzdilo růst teploty, pak by to fungovalo! Komín by se hodil :-)

  • @whiterider4445
    @whiterider4445 Před měsícem

    Sušit se to bude asi rychleji, jen bych se možná trošku bál samovznícení, ale zkušenost s tím nemám :)

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před měsícem

      Ahoj, to by tam muselo být přes 300 stupňů... to snad nehrozí.

  • @Moliier101
    @Moliier101 Před měsícem

    :)

  • @papanhe
    @papanhe Před měsícem

    Vidláku nesuší víc proudění vzduchu?

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před měsícem

      Teplota + proudění + míchání = vysoušení!

  • @martistruhlis
    @martistruhlis Před měsícem

    Muselo by tam být účiné větrání, aby se dostala vlhkost ven z dřevníku. Proto je lepší udělat střechu a z boku co nejvíc otevřené, aby vzduch proudil.

  • @duchanel100
    @duchanel100 Před měsícem

    Pokud to takto má tepelný zisk, tak jen kousek za igelitem a unikne. Nj, chtěl si to levně, chápu, ale takto nestačí. Solární skleník, bych si představoval asi víc uzavřený a hlavně mě napadá, získat daleko více tepla přes samodomo solární teplovzdušný panel (z černých plechů a skla, igelitu, event. trombeho stěnu), ze kterého by se nesrovnatelně větší teplo vedlo s pomocí větráku potrubím pod palety se dřevem. Muselo by být zakryté z boků a nahoře mít možnost vlhkost unikat.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před měsícem

      Ahoj, určitě by ta myšlenka šla líp realizovat, to jo :-)

  • @rudolfjungman3341
    @rudolfjungman3341 Před měsícem

    Vydlákova dřevařská firma.....DŘEVOMOR...S.R.O.

  • @vojta13579
    @vojta13579 Před měsícem

    A co strecha z polykarbonátu?

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před měsícem

      Ahoj, to mi přijde jako výborný nápad!

  • @tomatom6988
    @tomatom6988 Před měsícem +1

    Mohu poprosit o přesný název toho dataloggeru? Nemohu ho najít... :/

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před měsícem +2

      Ahoj, možná ho mají vyprodaný nebo už ho neprodávají, dá se sehnat i jinde Parkside PKDL A1

    • @jirikborsukzabransky
      @jirikborsukzabransky Před měsícem

      Taky ho sháním. něco se dá najít přes google, za rozumné peníze. Jinak je běžně třeba na allegro, ale ty ceny tam jsou nekřesťanské. Já zatím využívám datalogger jen na teplotu přes bluetooth a zapojené teplotní sondě K na svém multimetru. Vše přes Android aplikaci.

  • @HowkeyLL
    @HowkeyLL Před měsícem

    4:35 - to že to není "spojené se zemí" vůbec nehraje roli pro stavební úřad. To bývalo kdysi ale už to dávno neplatí.

  • @flodurkeng
    @flodurkeng Před měsícem +1

    teplo a vlhko pro houby radost. větší rozdíly u nezakrytého uvolní pory líp vyschne 🤔

  • @JanChodura68
    @JanChodura68 Před měsícem

    Mozna by se hodilo, jak jsem psal drive, na noc to zakryvat, aby to pres noc nevlhlo a pres den opravdu spis pomaha ten otevreny drevnik, alespon podle grafu. Nejak jednoduse stahovat a zatohovat, aby to byla prace na 5 sekund. Asi neco jako rolety. To je podle me nejjednodusi a hlavni vec, co by pomohla.
    Plus byl by mozna zajimave pouzit ruzne absorbcnimi materialy, neco jako PVA houba. Ale to by se asi nejdrive hodil pokus, jestli je to opravdu ucinne. A mozna by ta absorbcni hmota stacila jenom nahore. Drevo se bere zeshora.
    Nevim jak to mas s tou slunecni elektrarnou, ale kdyz by byly prebytky tak je treba taky posilat na to vysouseni - profukovani sucheho vzduchu nebo tepleho. Ale to uz je asi ekonomicky i casove dost nevyhodne.
    A jeste me napadlo udelat par "kominu" z PVC trubek v tom drevniku a vzduch zezdola by tlacil vlhky vzduch nahoru. Konzultoval jsem to s ChatGPT, neco mi poradil, ale nebudu to tady kopirovat.
    Mimo tema, vcely. Vcera jsem podruhe stacel med, mam jenom dva uly (+ jeden se tvorici) a ta prace je s mechanickym medometem, navic v uzavrenem vceline brutalni. Vcera byl sam o sobe nejteplejsi den a i kdyz je normalne ve vceline celkem chladek. Tak jak jsem to delal v zavrenem prostoru, tak jsem se brutalne potil, vypil jsem 7l vody a presto uzeh a dehydratace. A do toho mi to trvaly ty 2 uly cca 10hod. Od pripravy az po zaverecny uklid. Jak to deles ty a jak dlouho ti trva?

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před měsícem +1

      Ahoj, už má motorový medomet a točil jsem v kuchyni postupně asi 3 dny a další den stáčel, 7 úlů. Je to pakárna, ale jen jednou do roka :-)

    • @JanChodura68
      @JanChodura68 Před měsícem

      @@vidlak001 jednou? Já stačím třikrát.
      Já známým říkám, "za ten med jsem prolil krev, pot a slzy,. Měl by stát 2000 a na 200, ale mám vás rád"

  • @wonka12321
    @wonka12321 Před měsícem

    Vypadá to skoro jako v Poupových dřevorubeckých závodech. Poupa by tě jistě pochválil. Hlavně jestli to je dub a buk!

  • @hifiahigh-endaudiotechnika5902

    Drevo vyuzivas v zime, takze tento pokus chce delat v tuto dobu. A merit drevo, ne vzduch.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před měsícem

      Ahoj, ale připravuje se během roku...

  • @Zdesetimilionu
    @Zdesetimilionu Před měsícem

    Ten igelit je bílý. Zkus jej Vidláku vyměnit za černý. To by tam byla teplota jistě vyšší. ;-)

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před měsícem

      Ahoj, myslím, že ne. Černý se sice rozpálí, ale teplo nepůjde dovnitř.

  • @aleskrajtl3793
    @aleskrajtl3793 Před měsícem

    A proč je v pralese vlhko a velké teplo

  • @MB-bn2qs
    @MB-bn2qs Před měsícem

    Na to, ze relativni vlhkost je mozne porovnavat jen pri stejne teplote, protoze je na ni zavisla, to uz tady v komentarich nekdo upozornoval.
    Stran suseni a skleniku... jestli ono by nepomohlo to, co se doporucuje u vysouseni staveb... tedy zavrit komplet, tim poradne zatopit, a pak otevrit a vyvetrat... A timto stridanim dosahnout vysokeho odparu ze dreva, a soucasne ho umoznit vyvetrat.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před měsícem

      Ahoj, to ano, musí to být kombinace ohřívání a větrání...

  • @obchodniporadce
    @obchodniporadce Před měsícem

    Co černá folie? Neodráží ta světlá sluneční záření

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před měsícem

      Ahoj, naopak černá by pohltila záření, které by se nedostalo dovnitř.

    • @obchodniporadce
      @obchodniporadce Před měsícem

      @@vidlak001 Ahoj, záření asi ne, ale teplo by měla generovat vyšší

  • @emil.hampejs
    @emil.hampejs Před měsícem

    No nevim zda tu krivku ctete pane Vidlaku spravne. Ja bych rekl, ze praveze vyssi hodnota vlhkosti dokazuje odparovani ze dreva. Tou plachtou se to uzavre, nic neprobiha a je tedy nizsi. Krivka teploty je totozna, takze ke sklenikovemu efektu nedochazi. Teplo v susarnach je proto, aby teply vlhky vzduch sel prirozene a nejen nucene pryc/ven.

    • @JanChodura68
      @JanChodura68 Před měsícem

      To máte pravdu s tou vlhkostí, ale řekl bych, že tady se ten efekt projevuje v nizsich radech nez vlhkost okolniho vzduch. Drevo se susi leta a vlhkost ze dreva unika velmi pomalu. A hlavne vyssi vlhkost je v noci a to se drevo rozhodne nevysuje rychleji.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před měsícem

      Ahoj, děkuju za názor, na konci změřím vlhkost dřeva a bude jasno.

  • @orsagovae
    @orsagovae Před měsícem

    Ta plachta se dá koupit i s více průchodkami, jak nejsou koupit průchodky a dát na zpevněné kraje horní a boční, upevnit háčky nebo uchytit napínacími gumičkami s kuličkami a nebude vám vlát a tu střešní krytinu bych volila tmavě hnědou, slunce přitahuje tmavý povrch... měla jsem na vratech tmavě hnědou barvu a potřebovala jsem teplotu snížit, tak jsem zvolila světlou barvu, teplota se snížila. Také se chystám na nový, tak jsem koukla.. nevím co máte na zadní straně... na zem místo igelitu chci dát agrotextilii má delší trvání...

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před měsícem +1

      Ahoj, dělal jsem pokusy a pod průhledným materiálem bylo větší teplo (teplota). I když tmavý mohl být sám o sobě víc rozpálený.

    • @orsagovae
      @orsagovae Před měsícem

      @@vidlak001 Jj tu plachtu v pohodě světlou, ale střešina tmavě hnědá.. stříbrná odráží, to máte jak clony na skla v autech... jp a u té plachty ty průvleky jdou také přišít suché zipy... jinak s tou stříbrnou, tak jak to odráží a jsou ty clony na skla v autě, tak ještě mám nachystáno na rolety na okna v domě, odráží sluneční paprsky, takže nepropustí a není takové horko... mám koupené ty folie, ale rozmyslela jsem si to... dám raději ty rolety...

    • @orsagovae
      @orsagovae Před měsícem

      @@vidlak001 Jinak s tou barvou jak snížit teplotu .. měla jsem v nájmu hospodu, ale prodávali tam jen láhvové pivo, byly tam jen tři garáže nebyl sklep, tak jsem vykopala jámu dala dlaždice a polystyrén, vrata natřela na světlou okrovou.. a ty kegy sudy dala do jámy, no ledové.. spokojenost... měřila jsem teplotu tam a v těch dvou vedlejších po stranách a teplotu to snížilo...

  • @vladimirdracka9383
    @vladimirdracka9383 Před měsícem

    Myslim, ze blbost. Uz staletími otestovali lidi jak susit. To, že je mensi vlhkost pod plachtou by mi treba osobne rikalo, že se ze dřeva tolik neodparuje... Musela by se merit i vlhkost dřeva samotneho. A asi zajistit i obcasne proventilovani, aby drevi zase zpet, z odpareneho vlka nenasavalo vlhko zpet do sebe, kdyz se vzduch nehybe. A taky podle meho naopak teplejší vzduch nasavava udrzi v sobe vic vlhka nez suchy. Viz asi rosny bod atd. Nahrat vzduch, otevrit a vyvetrat a zase zavrit. A tak dokola. To by mi davalo smysl.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před měsícem

      Ahoj, uvidíme, co změříme na podzim :-)

  • @Barrakaxxl
    @Barrakaxxl Před měsícem

    Jestli by nebyly lepší cykly, uzavřený skleník, vyvětrat a tak furt dokola. Aby tam mohla nastoupat teplota. Takhle když to furt větrá...

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před měsícem

      Ahoj, skleník by se hodil, ale vycházím z toho, co mám.

    • @Barrakaxxl
      @Barrakaxxl Před měsícem

      @@vidlak001 No já to myslel obrazně, jakože sklenikovej efekt. Uzavřít to tim igelitem uplně, ze všech stran vyjma vyřízlý díry a v ní přes spínací hodiny ventilátor kterej by to třeba 1x za hodinu na 5 min vyfoukal... Jinak jasný já taky dělám z toho co mám a že toho mám výrazně míň k dispozici než ty. Ale parádní videa i nápady. Jseš jeden z posledních kutilů v tom dobrém slova smyslu.

  • @petrhlusek3268
    @petrhlusek3268 Před měsícem +1

    Normalne ven přikrýt a nevymýšlet zbytečně

    • @grevling5394
      @grevling5394 Před měsícem +2

      Nevymýšlet zbytečně? To je tedy názor. Kdyby si to řekli všichni, tak dneska jezdíme na koni a jíme rukama přímo z ohně.

    • @Zek205
      @Zek205 Před měsícem

      @@grevling5394 To by byl krasny zivot :)

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před měsícem

      Ahoj, to není zbytečné, to je pokrok :-)

  • @lalasonycierny1945
    @lalasonycierny1945 Před měsícem

    My máme elektriku na kúrenie , a nemusíme nič takéto riešiť.

  • @jiricopak6655
    @jiricopak6655 Před měsícem

    Drevnik by měl mít střechu z polykarbonátu dvoukomůrkový. To máme v Radva a zda se že to funguje, jen jsme to neměřili

    • @AndrejMudray
      @AndrejMudray Před měsícem

      Kapitální békovina :-)

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před měsícem

      Ahoj, určitě by se polykarbanátek hodil, protože by se to chovalo jako skleník.