Взаимно отхвърлящите се родители

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 27. 08. 2024
  • Механизми на отхвърляне на родителя.
    Синдром на родителското отчуждение.
    Начини за справяне.
    doraprangadzhiy...

Komentáře • 8

  • @user-fm2fw6ty3b
    @user-fm2fw6ty3b Před 6 měsíci

    Изключително интересно и полезно, макар и много болезнено да бъде чуто след години опити да не допусксм грешки в тази област.

  • @katiastoqnova7889
    @katiastoqnova7889 Před 3 lety +2

    Благодаря, Дора!Изключително полезно ми е, защото обясняваш на достъпен език тази толкова фина материя!

  • @dariageorgieva8744
    @dariageorgieva8744 Před 3 lety +1

    Страхотна сте г-жа Прангаджийска .Бъдете много здрава , щастлива .Искам да се срещна на живо с вас

  • @user-vm2qc2pb4b
    @user-vm2qc2pb4b Před 5 měsíci

    Вие сте балсам за наранената душа .

  • @aneliyatsvetanova7004
    @aneliyatsvetanova7004 Před 3 lety +2

    Здравейте ,изслушах го няколко пъти .Имам въпрос ако родителите вече са починали как може да стане това помирение и моят баща пиеше алкохол и мойте партньори пият и ме изостават както тати :( .Благодаря много ❤️🌹

    • @Dora.Prangadzhiyska
      @Dora.Prangadzhiyska  Před 3 lety +2

      По-общото разбиране за помирение е сдобряване след разговор с човека, който е предизвикал болката. Когато сме наранени в нас живее очакването нараняващият да осъзнае какво е направил, да признае грешката си и да помоли за прошка. Фокусът е в другия - какво е направил или какво е добре да направи. Понякога оставаме твърде дълго в това очакване, което ни държи в полето на обидата, болката, горчивината, нерядко гнева - чувства, които ни отдалечават от хармонията в нас, а това ни разболява. В по-духовен план помирението означава достигане на мир в себе си и с другия. Смирение. Тогава изместваме фокуса от този, който ни е наранил към това как се чувстваме ние самите и какво можем да направим, за да се чувстваме по-добре. В този случай помирението не предполага непременно физическото присъствие и среща с нараняващия, а "сдобряване" с него вътре в сърцето си. Помирението не означава непременно съгласие с поведението и разбиране на другия. Означава да можем да го приемем такъв какъвто е. Много често живеем в конфликта от това, че родителите ни не са били такива, каквито всяко едно дете дълбоко в себе си очаква - грижовни, разбиращи, топли, подкрепящи. Това е детската нагласа. Когато в детсвото сме лишени от адекватно родителско присъствие, в нас, цял живот понякога, домининра аспекта на недополучиото и ощетено дете. Но може би в тоя ни живот сме имали нужда точно от тези родители, за да учим уроци. Пораствайки, не само физически, а психически и духовно започваме да виждаме по-голямата картина. Какви са ползите от това, какви уроци сме научили, какво ни е дала една, дори и много нараняваща ситуация. Започваме да виждаме причините, поради които родителят е бил такъв. Вероятно има много такива. И тогава постепенно започваме да се помиряваме с него. Постепенно обидата и гневът отстъпват място на прошката и благодарността. И това ни подрежда нас самите.
      Когато в семейството има насилие и алкохолизъм нещата са наистина по-сложни. По темата ще направя специално видео скоро. Когато сме били деца ни се е искало да променим родителя и да го накараме да спре да пие. Но едно дете няма ресурса да направи това. Този детски копнеж по това да имаме адекватен родител и невъзможността да се случи поражда конфликт в нас, който често пренасяме натам в живота си. Това е и причина вероятно да се свързвате с мъже които пият и които вероятно дълбоко в себе си искате да промените и те да ви бъдат признателни за това. Във видеото за насилие и зависимост ще говоря обстойно по темата.

    • @aneliyatsvetanova7004
      @aneliyatsvetanova7004 Před 3 lety

      @@Dora.Prangadzhiyska ❤️много благодаря ,малко по малко се нарежда картинката,но ми трябваха 35 години! Много провалени връзки и здрав работохолизъм .Желанието ми е да имам семейство и знаех ,че нещо подсъзнателно ми пречи ,сама също съботирам връзките си,но занапред ще е по друго.

    • @user-vm2qc2pb4b
      @user-vm2qc2pb4b Před 5 měsíci

      Моля ви за ден и час за прием при вас. След като дадох живот и на внучката си дъщеря ми, която се разведе и се върна при баща си, моят насилник. И вече ми диктуват финансови правила,да се откажа пак от имоти в полза на бащата и мащехата,и не ми дават да се виждам с внучката си, чийто живот дадох с цената на много жертви. Ще ми помогне ли районния съд да възобновя срещите си с детето?