Stanisław Mikołajczyk - dramat realisty. Rozmowa z prof. Andrzejem Paczkowskim

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 27. 02. 2024
  • Stanisław Mikołajczyk, to historia polityka pochodzącego ze wsi, który wiele osiągnął w Polsce przedwojennej, dzięki determinacji i wrodzonym zdolnościom. W 1930 r. w wieku dwudziestu dziewięciu lat został najmłodszym posłem na Sejm RP. Jego kariera nabrała tempa w czasie II wojny światowej. Jako bliski współpracownik premiera rządu polskiego na uchodźstwie gen. Władysława Sikorskiego, w lipcu 1943 r. po katastrofie gibraltarskiej, przejął po nim fotel premiera. Po zakończeniu wojny wrócił do Polski, aby szukać porozumienia z komunistami i walczyć o niepodległość i demokratyzację kraju. Dlaczego przegrał?
    Zapraszamy na rozmowę z prof. Andrzejem Paczkowskim z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, badaczem historii najnowszej, autorem książki Stanisław Mikołajczyk, czyli klęska realisty.
    #historiabezkitu
    Zapraszamy do wsparcia naszej działalności poprzez serwisy:
    Patronite.pl/historiabezkitu.pl czy
    Buycoffee.to/historiabezkitu
    Zajrzyjcie również na naszą stronę internetową: historiabezkitu.pl
    serwisy podcastowe:
    Spotify: Historia BEZ KITU
    Apple Podcats: Historia BEZ KITU
    oraz nasze social media:
    Facebook / historia-bez-kitu-1037...
    Instagram / historiabezkitu

Komentáře • 10

  • @stasiekpiekarski
    @stasiekpiekarski Před 4 měsíci +11

    Bardzo lubię słuchać Pana Prof. Paczkowskiego! Oby jak najczęściej gościł na tym kanale!

    •  Před 4 měsíci +1

      +1

  • @magorzatamagorzata1003
    @magorzatamagorzata1003 Před 4 měsíci +1

    Takich ludzi jak Mikołajczyk zwykle się nie docenia, ludzie nie bardzo lubią prawdę, nie lubią wiedzieć że teraz to musimy siedzieć cicho, przyjąć to co jest i czekać na lepszy czas, bardzo ciekawa rozmowa

  • @dankok8841
    @dankok8841 Před 4 měsíci +3

    "Rodzice, głównie ojciec" ;)

  • @jezalb2710
    @jezalb2710 Před 4 měsíci +1

    Mikołajczyk w trakcie rozmów ze stalinem domagał się Lwowa mówiąc: Lwów do 1939 roku nigdy nie był częścią Rosji/ZSRR. Na co stalin odrzekł: ale Warszawa była.

  • @muflonik8458
    @muflonik8458 Před 4 měsíci +1

    Decyzja o PONOWNYM spotkaniu ze Stalinem jałtańskiego kawalera zaświadczyła nie tylko o jego naiwności. Także odwadze (której później musiało także starczyć Stanisławowi "Catowi" Mackiewiczowi ;)

  • @CFCKupisz
    @CFCKupisz Před 4 měsíci

    Widzicie analogię między Mikołajczykiem a Tuskiem? Chodzi mi tu o stosunek do Rosji. Donald pozytywnie odnosił się do Putina do czasu agresji na Krym, może do czasu tego jak został rozegrany po katastrofie smoleńskiej. Potem stracił do niego zaufanie. Mikołajczyk wierzył Stalinowi trochę z musu, ale jednak wierzył.

  • @marekskwarcow4368
    @marekskwarcow4368 Před 4 měsíci +1

    Pan Profesor Paczkowski miał rację, Stanisław Mikołajczyk nie miał w 1945 roku nic do stracenia, ponieważ nie ma co porównywać sytuacji w 1945 roku do momentu wyborów ze stycznia 1947 roku. I co by mu to dało jakby został na zachodzie, podjął próbę, którą przegrał, bo zbrodniczy system stalinowski nie pozwolił na żadne demokratyczne wybory i tyle.

  • @adamkzuwitz171
    @adamkzuwitz171 Před 4 měsíci

    Z tymi granicami to Polskę potraktowano jak afrykańską jakąś kolonię, ludzi przesiedlono, granice wyznaczono od linijki ot tak widzimisię dyktatora. Przecież Polska, obok Finlandii chyba jedynie, ma takie granice jak od linijki na mapie wyznaczane