OKOLICZNOŚCI PODJĘCIA DECYZJI O WYBUCHU POWSTANIA w WARSZAWIE 01.08.44-cykl Kulisy historii odc. 125

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 10. 09. 2024
  • 📺 OGLĄDAJ nasz program i DOWIEDZ SIĘ ▶ Jakie panowały relacje i nastroje w KG AK w okupacyjnej Polsce❓ Kim był Józef Szostak❓ Jak kształtowała się kariera tego oficera jeszcze w okresie II RP❓ Kto i kiedy podjął decyzję o Akcji „Burza”❓ W jakich okolicznościach zapadła decyzja o wybuchu powstania w Warszawie 1 sierpnia 1944 roku❓👤 Gościem Rafała Dudkiewicza będzie dr Daniel Koreś, który od lat bada postać mjr Józefa Szostaka „Filipa”. W swojej najnowszej książce „W cieniu wyroku na miasto. Pułkownik dyplomowany Józef Szostak Filip (1897-1984).
    Biografia szefa Oddziału III i szefa operacji KG AK”, która jest pierwszą pełną biografią tego wybitnego oficera jest też wnikliwą i rzetelną analizą stosunków panujących w KG AK w lipcu 1944, czyli okresie kształtowania się koncepcji powstania w stolicy Polski.
    📢 Kolejne odcinki „Kulis historii” zawsze w sobotę o godz. 15.00 na IPNtv: bit.ly/3AM5DtT
    ➡ Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w historii; nie dostrzegamy, że to, co wydarzyło się w niedawnej przeszłości, wciąż ma wpływ na nas i nasze otoczenie. Dla zrozumienia własnej tożsamości musimy wiedzieć - jako jednostki i wspólnota - skąd przychodzimy i jak jest nasza historia.
    📌 W ramach cyklu „Kulisy historii” szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj rzutuje na nas to, co stało się już przeszłością. Zajrzymy za kulisy wydarzeń, spróbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami - pojedynczymi i zbiorowymi.
    🔔 SUBSKRYBUJ IPNtv i bądź na bieżąco 👉 bit.ly/30XgzUe
    #IIWŚ #PowstanieWarszawskie #AkcjaBurza #ArmiaKrajowa #JózefSzostak #HistoriaPolski #edukacja #KulisyHistorii #PrzystanekHistoria #IPN #IPNtv

Komentáře • 19

  • @krystynapoblocka758
    @krystynapoblocka758 Před rokem +1

    Bardzo ale to bardzo ważne informacje! My żyliśmy w Polsce za komuny.

  • @piotrekpikador9730
    @piotrekpikador9730 Před rokem +1

    Dziękuję bardzo, z ciekawością wysłuchałem rozmowy z Panem doktorem.

  • @Grzeniuu83
    @Grzeniuu83 Před rokem

    Nice one!!

  • @Arek-ne8pz
    @Arek-ne8pz Před 7 měsíci

    czy my ciągle mamy podobne schematy i je powtarzamy tylko bez ludzi typu płkJ. Szostaka . tę opowieść mogę jakby dziś odnaleźć . niesamowite jak próba zwykłości jest niezwykła czy to matnia położenia Polski i te charakteki też znajome polske .jakby dziś się działo w kraju i na świecie .jetem wstrząśnięty opowieścią autora i jego bohaterem, gratulacje redaktorze dawno mi się coś takiego nie przydarzyło.

  • @dam1lor
    @dam1lor Před rokem

    Mam pytanie. Pierwszy termin powstania to noc bodajże 27 na 28 lipca. Chruściel zarządził mobilizację i stawiło się kilkadziesiąt tysięcy powstańców. Bór Komorowski odwołał ludzi. Czy wiadomo dlaczego?

  • @piotrberecik2528
    @piotrberecik2528 Před rokem +2

    Pan Daniel wspomniał o trzech drogach, trzech formacjach Polaków i II RP po '43-'45:
    • walki,
    • rezygnacji z walki
    • poparcia dla nowego systemu.
    Myślę, że tych dróg było więcej, w zasadzie każdy Polak szedł swoją.
    Nie powinniśmy rozpatrywać Powstania (tak, jak kampanii wrześniowej) jedynie przez pryzmat oceny wojskowej i skutków materialnych, ale również w perspektywie długiego trwania Polskości, której II RP była niezwykle ważnym rozdziałem. Nieprawda, że pozbawiło nas ono elit, kwiatu patriotycznej młodzieży, której zabrakło w późniejszych latach. Powstanie było ostatnim aktem politycznym stronnictwa "walki" i II RP z jej stolicą. To państwo i jego przywódcy byli skazani na zagładę. Różnica między nimi, a kolegami z Katynia polegała na tym, że w Warszawie mieli możliwość stawienia oporu.
    Warszawa
    Domy, ulice z ich mieszkańcami, nawet całe pokolenie to jeszcze nie państwo. Państwo to ciąg pokoleń, ludzie, którzy potrafią nadać temu wszystkiemu kształt, organizację i obu ich bronić. W '44 po drugiej stronie Wisły czekało już inne państwo, obce i wrogie.
    Tożsamość
    Mówi się, że po III rozbiorze Polski większość Polaków poczuło ulgę, ponieważ skończyły się niepokoje. To oznacza niestety, że w wieku XVIII większość nie potrzebowała Polski, nie rozumiała wartości suwerenności, rzeczywistości politycznej jako takiej.
    Pan Daniel mówi na końcu, że konspirację powojenną prowadzili działacze, żołnierze niższego szczebla, którym brakowało rozeznania uwarunkowań geopolitycznych. Nie jestem pewien, czy takie uogólnienie jest prawomocne. Wydaje mi się, że część z konspirujących to osoby obdarzone szczególną wrażliwością i dojrzałością, obecne w każdym pokoleniu i każdej warstwie społeczej, których rolą jest świadczenie o polskiej tożsamości, kulturze której filarami jest wolność, sprawiedliwość i prawo.
    Bardzo ciekawa rozmowa, tak jak droga życiowa płk. Józefa Szustaka, dziękujemy.

    • @Arek-ne8pz
      @Arek-ne8pz Před 7 měsíci

      Elity ginęły też z rąk Niemiec i Rosjan jeszcze przed PW . "Londyn" chyba widział stan i relacje przy tworzeniu armi Andersa .politykom aliantów się nie dziwię że byliśmy mięsem wojennym .dla polityków często jest się mięsem wyborczym co często widać

    • @piotrberecik2528
      @piotrberecik2528 Před 7 měsíci

      @@Arek-ne8pz Mięso wojenne, klasa robotnicza itd. czy nie jest to koncepcja darwinistyczna, obciążona kompleksem. Zarówno w biznesie, jak i hierarchii wojskowej dysponęci "mięsa" i "siły roboczej" sami czas jakiś zadowalają się niskim statusem,, bez sprzeciwu, w pełni świadomie. W ten sposób zdobywają doświadczenie i dojrzałość. Wielu, którzy ten etap omijają zazwyczaj nie osiągają koniecznych kompetencji i w pewnym momencie muszą oddać pola lepiej przygotowanym. Inaczej wszyscy na tym tracą.
      Anglicy w XIX i na początku XX z rozwagą przygotowywali swe elity, młodzież (jeżeli nie cała, to jakaś część) jadała chleb z różnych pieców.
      Zwsze będą tacy, którzy nie rozumieją niesionej przez siebie odpowiedzialności, ale rolą polityka nie jest strzelać na froncie, tylko wypracowywać warunki, by te strzały były jak najbardziej racjonalne i efektywne. Nogi służą do chodzenia, głowa podejmowania decyzji.

  • @Lukasz_G
    @Lukasz_G Před rokem +1

    Cieszę się z tej dyskusji z udziałem dr Koresia,bo podobno (jeszcze nie czytałem) jego książka we fragmentach dotyczących decyzji o wybuchu powstania jest ciekawa i drobiazgowo napisana.

  • @AnkaBujniewicz
    @AnkaBujniewicz Před 4 měsíci

    6 minut i nadal nie wiem - kto to ten Szostak???
    8 minut...
    Sorry, kiedy trafił do więzienia, ile siedział? Pracował jako kto? Nie był jedynym prześladowanym w PRL, co w nim akurat nadzwyczajnego?
    A gdzie był w czasie zaginięcia gen. Zagórskiego?
    Taki bardzo zdolny to chyba nie był, skoro do 1939 nawet stopnia pułkownika nie dosłużył, mimo Legionów.
    Zawracanie głowy z tą lubelszczyzną, nawet w Warszawie część wojskowych ze sztabu Czumy uniknęła niewoli, pozbywając się oznaczeń stopni i ukrywając się.
    Chwała za opowiedzenie o stosunku Stalina do Polski po wojnie 20-go roku.
    Nazwisko delegata?
    Od Pluty-Czachowskiego to się odp... ok?
    Nie "łapkuję".
    Brat mojego dziadka, pułkownik, przed 1.09.39 wysłał żonę z północnej Polski, z granicy Prus, do Krakowa, gdzie miała rodzinę, mówiąc "my tej wojny nie wygramy". Zginął we wrześniu, SGO Narew.

  • @krzysztoflewandowski1875

    Widziałem kiedyś wywiad z borem-komorowskim i ten “dowódca” miał czelność uśmiechać się w trakcie wywiadu o powstaniu warszawskim

  • @piotrrozanski1049
    @piotrrozanski1049 Před rokem +4

    250 tys zabitych cywili . Warszawa zburzona i miliony ludzi którzy za miskę zupy odbudowali stolicę .Fajna dyskusja

    • @aniaw1810
      @aniaw1810 Před rokem

      nie powielaj komunistycznej propagandy, zaktualizuj dane

  • @wodasodka9031
    @wodasodka9031 Před rokem

    Potwierdza się moje podejrzenie, że konspiracja antykomunistyczna była niepotrzebna i szkodliwa. Cały czas zastanawiam się czy brutalność bezpieki komunistycznej nie wynikała w dużej mierze z konieczności walki o władzę. Może byłoby łagodniej gdyby nie autentyczne działania na rzecz obalenia komunizmu.

  • @piotrrozanski1049
    @piotrrozanski1049 Před rokem

    Fajny człowiek jak jeżdżę na rowerem to go znam ale stopami

  • @piotrrozanski1049
    @piotrrozanski1049 Před rokem

    Mam nadzieję że tylko ja ciebie oglądam deb.,.

  • @piotrrozanski1049
    @piotrrozanski1049 Před rokem

    Dobra części roweru zamilcz a gdzie ty byłeś

  • @piotrrozanski1049
    @piotrrozanski1049 Před rokem

    No i fajny celebryta gestykulacja a co 1939 przepraszam ale gów .. zjad