Orom (SRB) A Szűz Mária Szeplőtelen Szíve templom harangjai

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 19. 05. 2023
  • Orom falu Szerbiában, Magyarkanizsa községben. Magyarlakta település 1561 lakossal.
    Orom 1889-ben vált településsé. Kialakulásában a vasútállomás, több jelentős út kereszteződése és az általános iskola létesítése voltak döntő hatással. A vasúti megálló és állomásépület azon a helyen épült, ahol a kanizsa-csantavér-topolyai út a vasutat átszeli, és ezáltal a településmag is létre jöhetett. Az iskolaépületen kívül hamarosan malmok, bolt, kocsma is megépült. Földterületeket osztottak ki házhelyeknek, ami által a tanyacsoportokból zártabb rendszerű település létesült az idők folyamán, lendületet kapott a tanyacsoportok építése az iskola környékén. Bár a vasútállomás körül is megkezdődött a tanyavilág koncentrálódása, Orom és Völgyes még hosszú ideig nem fejlődtek valódi falvakká, hanem továbbra is szétszórt települések maradtak hatalmas beépítetlen területekkel, ahol az egyes parasztgazdaságok távol estek egymástól. Orom és környéke első telepesei túlnyomórészt magyarok voltak, akik Felső-Magyarországról és Szeged környékéről települtek ide. Közigazgatásilag Orom csak 1948. január 1-jén vált önállóvá Orom, Völgyes és Újfalu településekkel.
    Az aktív, kereső lakosság 80%-a mezőgazdasággal foglalkozik. A legerőteljesebb állattenyésztési ágazat a disznó- és szarvasmarha-tenyésztés. A faluban most is teljes általános iskola, helyi közösség működik, van földműves-szövetkezete és művelődési egyesülete is.
    A plébániát 1927-ben alapították Tótfalu területéből. A templom névadója: Szűz Mária Szeplőtelen Szíve. Az anyakönyvet 1972-óta vezetik.
    2023-ban Gyümölcsoltó Boldogasszony napján ünnepelni gyűltek egybe az oromiak. Tanúi lehettek annak a pillanatnak, amikor Msgr. Fazekas Ferenc egyházmegyei kormányzó megáldotta azt a két új harangot, amelyet a templom 50 éves fennállása alkalmából vásároltak, ugyanis a Szeplőtelen Szűz Mária Szíve-templomot 1972-ben építették.
    A templom tornya 2003-ban készült el, mely három harangnak ad helyet. Az első harangot, mely 620 kilogramm, akkor fel is szerelték. A két újabb közül a nagyobb harang 322 kilogrammos, és a Szent Márk nevet viseli, míg a kisebb, a 210 kilogrammos, és a Szent Imre herceg nevet kapta.
    Érdekes a nagyharang története is, hiszen a gádori nagyharang van a toronyban, az egykori német templomot a II. világháború után lerombolták, a harangot kidobták a toronyból, harminc évig egy tanyán volt, utána 1977 őszén került Oromra, és több mint húsz évig várta, hogy újra megszólalhasson.
    A harangok alütős rendszerben szólnak, fékezős húzómágneses meghajtással. A nagyharang nyelve fentebb üti harangot, így meglehetősen fals hangot ad, illetve túlságosan le van súlyozva így túl lassan szól. A harangokat a Bimm-Bamm Csoport villamosította.
    Szent Márton nagyharang:
    Hangja: G'
    Súlya: 616 kg
    Alsó átmérője: 98 cm
    B.G.G (Berndorfer Glockengießerei) öntöde öntötte 1925-ben a gádori templom részére
    Felirata: GEGOSSEN IM JAHRE 1925 VON DEM ROEM. KATH. KIRCHEMGEMEINDE ZUR EHRE DES HL. MARTIN
    Szent Márk középharang:
    Hangja: H'
    Súlya: 322 kg
    Alsó átmérője: 83 cm
    Gombos Ferenc Őrbottyánban 2022-ben
    Felirata: ISTEN DICSŐSÉGÉRE SZENT MÁRK TISZELETÉRE ÖNTETTEK ENGEM AZ ÚR, 2022- IK ESZTENDEJÉBEN AZ OROMI HÍVEK ADOMÁNYAIBÓL
    Szent Imre kisharang:
    Hangja: D''
    Súlya: 210 kg
    Alsó átmérője: 74 cm
    Gombos Ferenc Őrbottyánban 2022-ben
    Felirata: ISTEN DICSŐSÉGÉRE SZENT IMRE HERCEG TISZELETÉRE ÖNTETTEK ENGEM AZ ÚR, 2022- IK ESZTENDEJÉBEN AZ OROMI HÍVEK ADOMÁNYAIBÓL
    Köszönet Ft. Szabó Szepesi Csaba atyának a felvétel létrejöttéért !

Komentáře • 6

  • @templomokesharangok
    @templomokesharangok Před rokem

    A nagyharang esetén azt a huzal kivitelezést nem látta senki, hogy nem lesz így jó? Bár lehet le se tesztelte senki, hogy hogyan viselkedik...

    • @vajdasagharangjai2352
      @vajdasagharangjai2352  Před rokem +1

      Hát... Az a baj hogy Kocsis Szürke Zsoltot aki a Bimm-Bamm csoport képviselője itt Délvidéken, nem érdeklik az ilyen dolgok. A nagyharang nyelve is azért van úgy a harangban ahogy látható, és azt a lesúlyozást is jónak látja ott, pedig felesleges... Rengeteg munkáját láttam, ami hagy maga után kivánnivaló a harangok kárára 😔

    • @templomokesharangok
      @templomokesharangok Před rokem +1

      Értem, hát akkor úgy tűnik, hogy a (cég?)név kötelez... Köszönöm válaszod!

    • @img_oresz
      @img_oresz Před rokem

      ​@@vajdasagharangjai2352Pont olyan lesúlyozás van itt mint a hollandoknál...🤯