Autorskie prawa majątkowe vs autorskie prawa osobiste - porównanie

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 29. 07. 2021
  • Zapytaj prawnika # 22 🎬
    Czym różnią się autorskie prawa majątkowe od autorskich praw osobistych?
    To 2⃣2⃣ odcinek mojego autorskiego cyklu, który polega na tym, że odpowiadam na konkretne pytania w krótkich nagraniach wideo.
    Nagrania publikuję raz w tygodniu, w każdy piątek.
    Jeżeli chcesz żebym odpowiedział na Twoje pytanie, zostaw je w komentarzu lub wyślij mailem.
    ➡ Dzisiaj porównuję autorskie prawa majątkowe z autorskimi prawami osobistymi. Temat niby oczywisty, ale zawsze warto uporządkować wiedzę, szczególnie, że to tylko niespełna 7 minut, zapraszam do oglądania.
    🆘 Potrzebujesz wzorów umów? Sprawdź tutaj: prakreacja.pl/sklep/.

Komentáře • 15

  • @paulinadaniluk955
    @paulinadaniluk955 Před rokem +1

    Dzień dobry, wysłuchałam już wszystkich interesujących mnie odcinków na Spotify (a było tego sporo ;), bardzo dziękuję za pracę jaką Pan wkłada w naszą edukację. Z rozpędu wczoraj wysłuchałam nawet rozmowy na temat RODO w przedszkolach, chociaż ten temat mnie zupełnie nie dotyczy 😅), a teraz przeniosłam się na Youtuba, bo mam wrażenie, że niektórych tematów które tu widzę, tam nie było, a jeśli się mylę, nie zaszkodzi odświeżyć wiedzę.
    Interesuje mnie kwestia praw zależnych, bo na ten temat nie znalazłam informacji:
    1. Jeśli ja, jako ilustratorka udzielam zezwolenia na wykonywanie autorskich praw zależnych na określonych polach eksploatacji, to znaczy, że na co się zgodziłam? 🤨Na to, że zamawiający może zrobić co chce z moimi ilustracjami? Np. pozmieniać kolory, kompozycję, wyjąć fragment z pliku i nim się posługiwać? Jak się miałyby w takim razie prawa osobiste do integralności utworu, jeśli zamawiający może zrobić co chce z moja pracą? A może zupełnie źle to rozumiem?
    2. Czym mogą być prawa zależne, jeśli np. stworzyłam ilustracje do książki? Na co powinnam się zgodzić, bo np. jest dobrą praktyką, albo jest niezbędne do wydania książki, a na co nie? Mam na myśli dobre, akceptowalne praktyki, tak, aby obydwie strony były zadowolone, a nie tylko jedna (zamawiający). Chyba nie do końca rozumiem czym te prawa zależne są. Może odcinek na ten temat? 😊 Pozdrawiam.

    • @wowarz
      @wowarz  Před rokem +1

      RODO w przedszkolach brzmi jak gamechanger! :-D Bardzo dziękuję za ciepłe słowa. :-) Poruszyła Pani bardzo istotny temat, bo faktycznie z prawami zależnymi jest sporo zamieszanie i niezrozumienia, a sprawę dodatkowo komplikuje styk praw zależnych z prawami osobistymi, np. prawem do integralności, o którym Pani wspomniała. Niestety nie dam rady czasowo przygotować wypowiedzi pisemnej tutaj w komentarzu, ale obiecuję nagrać na ten temat odcinek!

    • @paulinadaniluk955
      @paulinadaniluk955 Před rokem

      @@wowarz super 😊, będę w takim razie czekała!

  • @ThisIsMeErnie
    @ThisIsMeErnie Před 3 lety +1

    Mam pytanie o prezentację projektu w portfolio, np. landing page.
    1) Co w przypadku, gdy w projekcie znalazły się zdjęcia z banku zdjęć (np. unsplash) - czy muszę zaznaczyć w opisie projektu, że nie mam praw do tych zdjęć? Czy nie muszę o tym wspominać, o ile nie umieszczam też informacji o tym, że posiadam pełnię praw autorskich?
    2) Co w przypadku, gdy jakiś element tego projektu (np. ilustracja w sekcji głównej) został wykonany przez inną osobę (np. kolegę z pracy)? Czytałem na temat współautorstwa, ale czy w takim wypadku autorstwo to także 50/50? Co potrzebuję od tej drugiej osoby, aby zgodnie z prawem prezentować taki projekt w portfolio? Wiem już o odpowiedniej zgodzie w umowie od pracodawcy.

    • @wowarz
      @wowarz  Před 3 lety +1

      1) Wszystko zależy od licencji, na jakiej zdjęcia zostały udostępnione w ramach banku zdjęć. Jeżeli licencja pozwala na wykorzystanie bez wskazywania autorstwa, nie ma konieczności czynienia stosownej wzmianki, ale jednocześnie nie powinno się wzmiankować o pełni swoich praw autorskich, bo nie będzie to informacja zgodna z rzeczywistością.
      2) Niekoniecznie musi być to współautorstwo. Może być to równie dobrze utwór włączony do innego utworu i na prezentację w portfolio konieczna jest wtedy zgoda autora tego włączonego utworu.

    • @ThisIsMeErnie
      @ThisIsMeErnie Před 3 lety

      @@wowarz dziękuję. Myślałem, że trzeba wszem i wobec informować o tym, że nie ma się pełni praw autorskich, a z tego, co piszesz, wynika, że wystarczy nie informować, że się je ma :)

    • @rotorfpv4117
      @rotorfpv4117 Před 11 měsíci

      Poszła subskrypcja:)

  • @rotorfpv4117
    @rotorfpv4117 Před 11 měsíci

    Wg umowy o dzieło wykonałem dla firmy surowe ujęcia z drona. Aby mogli je samemu zmontować napisałem że przedmiotem umowy jest wykonanie ujęć z drona z... Uwaga.. przekwzaniem praw autorskich. Teraz sam nie wiem, czy w ten sposób nie odebrałem sobie możliwości wykorzystania tych klipów również na własne potrzeby? Np do portfolio? Prawa osobiste to są nadal po mojej stronie?

  • @mariaferenc1257
    @mariaferenc1257 Před 3 lety

    Jak mogłam ominąć subskrybcje. Już to naprawiam i pozdrawiam prawnika.

    • @wowarz
      @wowarz  Před 3 lety +1

      Również pozdrawiam! :-)

  • @kamilkoszaka6737
    @kamilkoszaka6737 Před rokem

    Cześć! Czy można muzykę z CZcams Library wykorzystywać na Fejsie, albo na Insta??

    • @wowarz
      @wowarz  Před rokem

      Nie analizowałem licencji CZcams Library, należałoby przeczytać pełne waruni i wtedy będzie można dokonać oceny. :-)

    • @kamilkoszaka6737
      @kamilkoszaka6737 Před rokem

      ​@@wowarz No właśnie to wygląda tak:
      Warunki korzystania z usługi:
      Korzystanie z tej biblioteki muzyki (w tym ze znajdujących się w niej plików muzycznych) podlega Warunkom korzystania z CZcams. Utwory z tej biblioteki mogą być wykorzystane wyłącznie w tworzonych przez Ciebie filmach i innych treściach. Możesz używać muzyki z tej biblioteki w filmach, na których zarabiasz w CZcams.
      Pobierając utwory z tej biblioteki, zgadzasz się:
      nie udostępniać, rozpowszechniać ani odtwarzać publicznie plików muzycznych z tej biblioteki w sposób niezależny od filmów i innych treści, w których zostały przez Ciebie użyte (np. rozpowszechnianie samych plików dźwiękowych nie jest dozwolone);
      nie używać plików muzycznych z tej biblioteki w sposób niezgodny z prawem lub w powiązaniu z jakąkolwiek nielegalną zawartością.
      Korzystając z muzyki z tej biblioteki, zgadzasz się przestrzegać tych wymagań.
      I Jest napisane, że można używać w filmach i treściach(nie jest napisane czy na YT tylko) oraz w YT do filmów na których zarabiasz.
      Teraz pytanie. Czy jak zrobię taki film i udostępnię go na swojej stronie www, na fanpage oraz na instagramie, to mnie zaraz nie dojadą? :D

    • @wowarz
      @wowarz  Před rokem

      @@kamilkoszaka6737 Obawiam się, że jest to licencja ograniczona do serwisu CZcams, ale rozwiać te wątpliwości może wyłącznie twórca treści licencji. :-)

    • @kamilkoszaka6737
      @kamilkoszaka6737 Před rokem

      @@wowarz Taka informacja tam widnieje:
      "Korzystanie z muzyki i efektów dźwiękowych z Biblioteki audio
      W Bibliotece audio w CZcams Studio znajdziesz bezpłatne utwory muzyczne i efekty dźwiękowe, które możesz wykorzystać w swoich filmach.
      Muzyka i efekty dźwiękowe z Biblioteki audio CZcams nie są chronione prawami autorskimi. Biblioteka audio jest dostępna wyłącznie w CZcams Studio."
      Skoro nie są chronione prawami autorskimi to chyba hulaj dusza, piekła nie ma :D :D