Współwłasność nieruchomości - jak w niej żyć i jak z niej wyjść

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 7. 09. 2021
  • O tym jak znieść współwłasność i na co trzeba zwrócić uwagę decydując się na taki krok, a także co zrobić gdy okaże się, że z dotychczasowej współwłasności nie można jednak podzielić, a współwłaściciele muszą uregulować swoje relacje w inny sposób....jak zwykle bez krawata #współwłasność #podział #nieruchomość #bezkrawata

Komentáře • 74

  • @jassssss20
    @jassssss20 Před rokem +4

    Ogólnie to mamy w polsce tak głupie prawo chyba tylko żeby skłócić rodziny.Nawet jak zapiszesz komuś z rodziny w testamencie np mieszkanie to potem pozostali jeszcze mogą sie ubiegać o 50% zachowku-czyli pieniędzy.To po co wogóle testament?Darowizna też zachowek,jedynie umowa dożywocie czyli za tzw opieke może nas od niechcianych hien uratować,ale tu też jest ryzyko że własna rodzina może cie sprzedać z mieszkaniem!

  • @michalewandowski9269
    @michalewandowski9269 Před 2 lety

    Dzień dobry. Temat dla mnie aktualny , dziękuję za wyczerpujące informacje na ten temat . U mnie sprawa wygląda następująco: działka , na niej dom parterowy 80m , jestem właścicielem 3/4 nieruchomości , i jest wielki problem żeby chociaż porozmawiać o pogodzie z współwłaścicielem , a co dopiero o zniesieniu tego stanu . Próbowałem kilka razy , w końcu dałem sprawę do sądu . Czekam na rozprawę . Co dziwne w zachowaniu drugiej strony , nie chciała przyjąć pewnych udogodnień oferowanych z mojej strony przy podziale , tylko zajęła stanowisko nie bo nie i koniec . A chałupa i działka wpisują się idealnie w linię podziału według metrażu . Dom podzielony na dwa mieszkania pomiędzy którymi jest ściana nośna i na terenie posesji nic też nie koliduje . Za pomocą linijki na planie prostokąta można wszystko ogarnąć . Ale niestety jak Pan powiedział takie sprawy lądują w sądzie przeważnie. Ciekawy materiał , dziękuję .

    • @oprawiebezkrawata9631
      @oprawiebezkrawata9631  Před 2 lety +2

      Cieszę się, że informacje przekazane w filmie okazały się przydatne. Współwłasność to temat nieustająco dostarczający nowych zagadnień. Dziękuję za zainteresowanie i komentarz. Zapraszam do dalszego śledzenia kanału.

    • @maciejbrwilinskibachleda-c2248
      @maciejbrwilinskibachleda-c2248 Před rokem

      i jak sprawy ruszyły po roku? udało się osiągnąć jakieś porozumienie? pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź

  • @gadkizdabrowkiizjukeja8618

    u mnie sytuacja jest skomplikowana. współwłasność działki i budynku mieszkalnego wynika z współwłasności małżeńskiej. mój były mąż w jescze w czasie trwanie małżeństwa wyjechal za granicę i słuch o nim zaginął. dosłownie. ja w tym domu mieszkam sama a wcześniej z, córkami już prawie 25 lat. tzn odkad wyjechał, wczeniej ok 8 lat mieszkałam razem z, nim oczywiście. działka nabyta i dom wybudowany przed ślubem za pieniądze moich rodziców. w wyniku głupoty był całkowicie zapytany na niego. udało mi. się sądownie ustalić współwłasność po jego wyjezdzie. potem był rozwód zaoczny bez rozsadzanie w sprawach majątkowych.
    teraz to jest dla mnie za mało. chcalbym mieć możliwość pelnego dysponowania domem i działka. czy jest jakaś szansa żeby to prawnue przeprowadzić? myślałam żeby córki wystąpiły o przekazanie im praw majątkowych po ojcu, ktory faktycznie w ich życiu nie istnieje, nie łożył na nie itd.
    czy to możliwe?

    • @oprawiebezkrawata9631
      @oprawiebezkrawata9631  Před 2 lety

      Nie widzę podstaw do formułowania przez córki roszczeń o przeniesienia udziału ojca (przynajmniej do czasu, gdy drugi współwłaściciel żyje). Opisana sytuacja jest niewątpliwie skomplikowana i zalecam skorzystanie z porady i pomocy prawnika, aby ją rozwiązać. Sam brak możliwości kontaktu z drugim współwłaścicielem nie przekreśla szans na zniesienie współwłasności - takie postępowanie można przeprowadzić z udziałem kuratora. Można też w takim postepowaniu rozliczyć dotychczasowe nakłady i w ten sposób pomniejszyć spłaty. W razie potrzeby zachęcam do współpracy w ramach prowadzonej kancelarii. pozdrawiam

  • @kubaborowiec8492
    @kubaborowiec8492 Před 2 lety +1

    Ja to mam

  • @zenonpalkajzenon
    @zenonpalkajzenon Před 2 lety +4

    Jak podejść do sprawy sprzedaży mieszkania po moich rodzicach,gdzie jestem właścicielem 1/2 tegoż j/w,drugą połowę ma moja była żona 5 lat temu rozwód,nabyła ją od mojego brata.Jestem blokowany by sprzedać i prowadzić w miarę normalne życie.Współżycie które ustało doprowadziło do znaczącej utraty zdrowia i mogło doprowadzić mnie do zgonu.Nie mam świadczeń zdrowotnych i jestem na zasiłku okresowym z opieki społecznej.Chce się uwolnić z tej sytuacji i doprowadzić do sprzedania,nie wiem jak to uczynić? Nie mam siły ani zdrowia,pieniędzy też by to sądownie przeprowadzić,była moja ma gdzie pójść ,po sprzedaży to ja nie wiem gdzie się znajdę ,wiem że to muszę zrobić by moje Życie nie zgasło.Pozdrawiam

    • @oprawiebezkrawata9631
      @oprawiebezkrawata9631  Před 2 lety +3

      W przypadku braku porozumienia współwłaścicieli co do sposobu zniesienia współwłasności konieczne jest uzyskanie rozstrzygnięcia sądowego.

  • @michakulczycki758
    @michakulczycki758 Před 4 měsíci +1

    Dzień Dobry świetny materiał, aktualnie zmagam się z problemem zniesienia współwłasności mieszkania z parnterką. Nie jest to żona tylko jako dwie osoby fizyczne. Mieszkania nie da się podzielić więc zostaje sprzedaż albo odkupienie udziałów. Ile z ciekawości może trwać taka sprawa sądowa? Kilka lat?

    • @oprawiebezkrawata9631
      @oprawiebezkrawata9631  Před 4 měsíci +1

      Dziękuję za uznanie i komentarz. Niestety jest to realny czas trwania takiego postępowania. Raczej mało prawdopodobne, że taka sprawa - przy założeniu, że strony mają rozbieżne stanowiska choćby co do wartości nieruchomości - trwała krócej niż rok/dwa lata. Samo oczekiwanie na opinię biegłego i opinię uzupełniającą (bo taka zazwyczaj jest wobec stanowiska strony niezadowolonej z wyceny) to kilka/kilkanaście miesięcy. Należy więc uzbroić się w cierpliwość i konsekwentnie realizować przyjęte założenia. pozdrawiam

  • @robertlendzion8701
    @robertlendzion8701 Před 10 měsíci

    Mam wspólwlasnośc z siostrą w działce rolnej 3000m2 na terenie gdze nie ma planu zag. Przestrzennego. Czy wychodzac ze współwlasnosci droga sądową gdzie sąd podzieli działke na 2x po 1500m2 zapłacimy podatek adjaceński? Czy w takiej sytuacji urzad miasta nie ma prawa do jego nałozenia?

  • @dariuszjanta1336
    @dariuszjanta1336 Před rokem +1

    Jak wygląda płacenie podatku od nieruchomości jeśli jest współwłasność i jeden ze współwłaścicieli prowadzi działalność gospodarczą

    • @oprawiebezkrawata9631
      @oprawiebezkrawata9631  Před rokem

      Stosownie do art. 3 ust. 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych,
      odpowiedzialność współwłaścicieli za zapłatę podatku od nieruchomości jest co do zasady solidarna. Wyjątki od tej zasady są wymienione w art. 3 ust. 4a-6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Fakt prowadzenia działalności gospodarczej przez jednego ze współwłaścicieli nie zmienia tej zasady, chyba że taka osoba byłaby z mocy ustawy zwolniona z obowiązku uiszczania takiego podatku.

  • @urszulaswierczynska8316

    Kupiliśmy dom na kredyt hipoteczny ala sąśad niechce oddać nam kawałka domu i placu zrobiłam pomiary geodezyjne i usunęli sąsiedzi te znaki co zrobić

  • @urszulaswierczynska8316

    My płacimy podatek a sąsiedzi z tego korzystają co robić nikt nie chce pomóc

  • @zofiak8278
    @zofiak8278 Před 2 lety

    Co można zrobić w wypadku gdy z ogrodow działkowych każdy ma notarialnie przyznane 1/ 43 terenu.Jednak na mapie geodezyjnej nie ma wyznaczonych poszczególnych ogrodow, są nr , są wybite przez geodetów paliki. Sąsiad na granicy sądzi drzewa, stawia budynki i twierdzi że może bo nie ma wyznaczonej granicy. Jak można ograniczyć jego poczynania, bez dodatkowych kosztów na geodetów który wyznaczy granice?

    • @oprawiebezkrawata9631
      @oprawiebezkrawata9631  Před 2 lety

      Z opisanego stanu faktycznego mogę wnioskować, że w tym przypadku możemy mieć do czynienia z podziałem nieruchomości do używania utrwalonym faktyczną realizacją posiadania konkretnej części nieruchomości. Jeżeli działania jednego ze współwłaścicieli zakłócają taki rzeczywiście utrwalony porządek można rozważyć wytoczenia powództwa z zakresu ochrony posiadania. Można także pomyśleć o sądowym podziale do używania, który ureguluje dotychczasowe zasady w sposób formalny i pozwalający na uzyskanie wpisu w księdze wieczystej. Proszę jednak traktować powyższe wskazania jako ogólne wskazówki. W przypadku chęci uzyskania konkretnej opinii lub porady prawnej, zapraszam do skorzystania z usług mojej Kancelarii (facebook.com/Bart%C5%82omiej-%C5%BBukowski-radca-prawny-103972122126956/?ref=pages_you_manage).

  • @leszekgrzes
    @leszekgrzes Před rokem +1

    Witam. Czy jest jakaś możliwość kontaktu z Panem? Pozdrawiam serdecznie.

    • @oprawiebezkrawata9631
      @oprawiebezkrawata9631  Před rokem +1

      Dzień dobry, zapraszam do kontaktu przez profil Kancelarii: facebook.com/profile.php?id=100076206580230 lub mailowo: radcaprawny.zukowski@gmail.com. pozdrawiam

  • @kasiacegielska3968
    @kasiacegielska3968 Před 2 lety +1

    Witam serdecznie.Mieszkam w domu gdzie jeden ze wspolascicieli otrzymał lokal w spadku lecz tu nie wcale nie przebywa i nie płaci podatku od nieruchomości oraz wcale się tą nieruchomością nie interesuje .Np byla wymiana dachu musieliśmy zrobić to wlasnym kosztem.Czy jest jakaś możliwość wyjścia za takiej sytuacji. Dodam tylko że trwa to już kilka lat. Jest to budynek wielolokalowy bez podziału lokalowego,jest to kamienica.

    • @oprawiebezkrawata9631
      @oprawiebezkrawata9631  Před 2 lety

      Dzień dobry. Zapraszam do obejrzenia filmu dotyczącego zarządzania współwłasnością (czcams.com/video/jxoWarrbPRw/video.html). W filmie staram się ogólnie wskazać postępowanie w podobnych sytuacjach. Ze swojego doświadczenia wiem, że w tego typu sprawach najczęściej nieuniknione jest prowadzenie rozbudowanego postępowania dowodowego, a procesy stają się wielowątkowe. W przypadku prowadzenia sporu sądowego zachęcam więc do skorzystania z pomocy prawnej profesjonalnego pełnomocnika. W przypadku potrzeby uzyskania opinii prawnej lub konkretnej pomocy prawnej, zapraszam do swojej kancelarii (facebook.com/Bart%C5%82omiej-%C5%BBukowski-radca-prawny-103972122126956/?ref=pages_you_manage).

    • @kasiacegielska3968
      @kasiacegielska3968 Před 2 lety

      Dziękuję za odpowiedź.

  • @paulinawiatr-sepioo7467

    A jeżeli mam akt na mieszkanie na dole, a na górze mieszka sąsiadka, i ja chce z jednego okna zrobić dwa (trochę powiększyć otwór w ścianie zewnętrznej) w swoim mieszkaniu to mogę to zrobić?

    • @oprawiebezkrawata9631
      @oprawiebezkrawata9631  Před rokem

      Elewacja i ściany zewnętrzne stanowią cześć wspólną, a więc ingerencja w nie stanowi czynność wymagającą zgody drugiego współwłaściciela. Wymiana okien w ramach istniejących otworów może więc być wykonana samodzielnie, natomiast ich powiększenie lub wybicie nowych wymaga współdziałania współwłaścicieli. pozdrawiam.

  • @andrea8503
    @andrea8503 Před 2 lety +2

    Najlepiej unikać

    • @oprawiebezkrawata9631
      @oprawiebezkrawata9631  Před 2 lety +2

      Tak byłoby oczywiście najbezpieczniej. Niestety nie zawsze jest to możliwe.

    • @johnpared2835
      @johnpared2835 Před 2 lety

      Czego!?

    • @andrea8503
      @andrea8503 Před 2 lety +1

      @@johnpared2835 wszystkich spółek i zależności od kogoś.

  • @eastside8011
    @eastside8011 Před rokem

    Mam pytanko: rodzice są małżeństwem(nie maja rozdzielności majątkowej) mają wspólnie mieszkanie nabyte w trakcie trwania małżeństwa. Czy ojciec(zaczyna mu odbijać) może zapisać np w testamencie lub notarialnie (przeniesienie własności) swoja część np kochance? Czy jakiekolwiek kroki może podjąć gdy na to zgodzi się Mama? A bez zgody Matki nic nie może zrobić ze swoja częścią?
    Pozdrawiam serdecznie

    • @oprawiebezkrawata9631
      @oprawiebezkrawata9631  Před rokem

      W czasie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej żaden z małżonków nie może rozporządzić swoim udziałem. Nie można więc czynnością prawną takiego udziału przenieść na inną osobę (zarówno za zgodą, jak i bez zgody drugiego małżonka). Kwestia treści testamentu to już odrębny temat, bo dotyczy rozporządzenia po śmierci. Wraz ze śmiercią wspólność ustawowa ustaje, a w grę wchodzą kwestie dziedziczenia. pozdrawiam

  • @mati3377
    @mati3377 Před 2 lety +3

    Jak wygląda podział własności działki gdzie stoi budynek wielorodzinny który jeden ze współwłaścicieli użytkuje w budnynku 77 m2 a drugi 69 m2. Podział działki np 500 m2 jest zgodnie z zasadą pół działki dla jednego i pół dla drugiego czy jednak jeden współwłaściciel zabiera więcej bo użytkuje większe mieszkanie 77 m2 ?

    • @oprawiebezkrawata9631
      @oprawiebezkrawata9631  Před 2 lety +4

      Kluczem podziału powinna być wielkość udziału w nieruchomości wspólnej, nie tylko użytkowana powierzchnia. Do tego fizyczny podział działki jest uzależniony od możliwości przeprowadzenia granicy w terenie i nie zawsze musi odpowiadać wielkości udziału. Różnice wartości mogą wyrównać spłaty. Proszę też zwrócić uwagę na to, o czym mówię w filmie, czyli dopuszczalność takiego podziału.

  • @danzel132
    @danzel132 Před 10 měsíci

    Dzień dobry ja mam z siostrą po 1/2 gospodarstwa 4.2ha jest dom siostra nie mieszka 3 lata mamy ziemie oddana w dzierzawe. Siostra wyszla za mąż jej maz stracil prace poszedl zarejestrować się do urzedu pracy i okazalo sie ze on nie moze tego zrobic bo siostra moja ma gospodarstwo. Dodam ze mieszkam tu od urodzenia nakrywalem dachy kosze trawe siostra zawsze sie od wszystkiego migala. Teraz sama nadmienila o zniesieniu współwłasność .

    • @oprawiebezkrawata9631
      @oprawiebezkrawata9631  Před 10 měsíci

      Opisana sytuacja wymaga w mojej ocenie szczegółowej analizy. Jeżeli jest Pan zainteresowany umówieniem terminu konsultacji, zapraszam do kontaktu przez profil kancelarii. pozdrawiam.

  • @danbee6107
    @danbee6107 Před rokem

    Witam Czy zapłacimy podatek od zniesienia współwłasności działki i budynku z sąsiadem ?, a jak to jaki czy to od kwoty ile kosztuje dom i działki przy niej ?

    • @oprawiebezkrawata9631
      @oprawiebezkrawata9631  Před rokem

      Nie widzę podstaw do opodatkowania takiej czynności. Zaznaczam jednak, że nie zajmuję się podatkową stroną tych czynności i mogę się mylić. Nie spotkałem się jednak w prowadzonych sprawach, aby przy podziale nieruchomości występował podatek.

    • @danbee6107
      @danbee6107 Před rokem

      @@oprawiebezkrawata9631 zapytam jeszcze notariusza będzie wiedział , dziękuje Panu za odpowiedź Pozdrawiam 🤚🙂

  • @user-ej8nw5xh8s
    @user-ej8nw5xh8s Před měsícem

    Witam mam problem z wyjsciem zewspolwlasnosc zalozylismy sprawe w sadzie i jeden wyznaczyl żeczoznawce o drugi odzucił wszystko i obciążyl nas kosztami i odszkodowaniem dla drugiej strony szok😢😢

  • @urszulaswierczynska8316

    My mamy dom bliźniak proszę o jakomś radę bo my nic nie możemy remontować a sąśad robi co chce

    • @oprawiebezkrawata9631
      @oprawiebezkrawata9631  Před rokem

      Sprawy z zakresu współwłasności są zazwyczaj skomplikowane. Zachęcam do skorzystania z pomocy profesjonalnego pełnomocnika (np. radcy prawnego zajmującego się takimi sprawami w miejscu, gdzie jest położona nieruchomość). pozdrawiam

  • @annaskarpeta6457
    @annaskarpeta6457 Před 4 měsíci

    Jak wygląda sprawa gdy jeden z właścicieli który oficjalnie posiada 37 metrów zajmuje części wspólne (strych 56 metrów) bez zgody wspólnoty i remontuje i robi sobie mieszkanie? Czy ta osoba może żądać spłaty przez innych właścicieli poniesionych kosztów remontu mimo iż zajął części wspólne bez zgody inncyh? Obecnie toczy się sprawa o wydanie części wspólnych oraz odszkodowanie za bezprawne użytkowanie. Bardzo proszę o odpowiedź

    • @oprawiebezkrawata9631
      @oprawiebezkrawata9631  Před 4 měsíci +1

      Z opisanego stanu nie wynika w mojej ocenie aby taki właściciel mógł domagać się zwrotu poniesionych nakładów. Proszę jednak pamiętać, że w takich sprawach istotne mogą być szczegóły i okoliczności indywidualne. Jeżeli więc jest Pani zainteresowana bardziej szczegółową poradą, to zapraszam do umówienia indywidualnej konsultacji. Pozdrawiam

    • @annaskarpeta6457
      @annaskarpeta6457 Před 4 měsíci

      @@oprawiebezkrawata9631 mogę prosić o dane kontaktowe do Pana?

  • @krystynadybas9571
    @krystynadybas9571 Před rokem

    Co mogę zrobić by w końcu uwolnić od psychopaty a mamy podpisany podzial. Zrobiłam to zaraz po wykupieniu mieszkania w tym samym dniu. Czy mogę się zrzec własności do połowy mieszkania za własnościowa kawalerkę?

    • @oprawiebezkrawata9631
      @oprawiebezkrawata9631  Před rokem

      Przy umownym zniesieniu współwłasności jest dopuszczalne zawarcie umowy, na mocy której udział w jednym większym lokalu, drugi współwłaściciel spłaci innym mniejszym lokalem. Tutaj mamy do czynienia ze swobodą umów i strony mają duże pole do czynienia ustaleń. W przypadku sądowego podziału udział zostanie spłacony tylko pieniędzmi.

    • @krystynadybas9571
      @krystynadybas9571 Před rokem

      @@oprawiebezkrawata9631 a czy mogę sprzedać swoją połowę mieszkania jeżeli mamy rozdzielczość majątkową bez zgody drugiego. Oczywiście to tylko pytanie bo nikt nie kupi połowy mieszkania

    • @oprawiebezkrawata9631
      @oprawiebezkrawata9631  Před rokem +1

      @@krystynadybas9571 tak. Udział ułamkowy może być sprzedany lub darowany bez wiedzy i zgody drugiego współwłaściciela.

    • @krystynadybas9571
      @krystynadybas9571 Před rokem +1

      @@oprawiebezkrawata9631 super dziękuję za odpowiedź pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia 🌝🙋‍♀️

  • @zuchfayalfa3907
    @zuchfayalfa3907 Před 2 lety +1

    Rodzaj wpisu ograniczone prawo rzeczowe dożywotnia i nieodpłatna służebność mieszkania w całym budynku mieszkalnym z dostępem do części wspólnych budynku czyli np stodoła położonym tu uliczaca dres wiadomo wraz z dostępem do mediów i części wspólnych budynku pytam na wzgląd sytuacji Gaweł mieszka od dziecka siostra Gawła przyprowadza Pawła i zapisuje mu dom i działkę ale siostra Gawła jest współwłaściciel ką zatem czy Paweł mąż siostry Gawła może zabronić gawlowi który mieszka blisko ponadc30 lat np dostępu korzystania z stodoły albo innych części podwórka i czy może np zabronić gawlowi parkować auto na posesji albo powiedzieć gawlowi tobie wolno tylko poruszać się wyznaczona scieszka bo nie będzie miał czym przezowac jedzenia prosił bym o rozwiązanie tego sporu i czy Paweł który się wprowadził za sprawą siostry może grozić wygnaniem z raju jaki jest rodzinny dom

    • @oprawiebezkrawata9631
      @oprawiebezkrawata9631  Před 2 lety +1

      Opisana sytuacja wskazuje na to, że Pawła nieco poniosło i próbuje narzucać zasady dalekie od tych, jakie powinny obowiązywać. Służebność Gawła upoważnia go do jej realizowania zgodnie z zapisaną treścią. Co więcej, wieloletnia realizacja tej służebności w utrwalony sposób spowodowała także określony zakres posiadania Gawła, które także podlega ochronie stosownym powództwem. Wydaje się więc, że Gaweł może skutecznie sprzeciwić się ograniczeniom jego służebności. Nie widzę w opisanym stanie również podstaw umożliwiających Pawłowi wygnanie Gawła, którego prawa są mocno gwarantowane ograniczonym prawem rzeczowym, jakim jest służebność. Co prawda Kodeks cywilny przewiduje możliwość zniesienia służebności, jednak tylko w określonych sytuacjach i na szczegółowo opisanych zasadach. Realizacja służebności oraz ochrona posiadania wydają się przy tym tematem interesującym wiele osób, dlatego też postaram się niebawem przygotować filmy dotyczące również tych tematów. Zachęcam więc do śledzenia kanału, a w przypadku potrzeby uzyskania konkretnej opinii prawnej zapraszam do korzystania z usług kancelarii - facebook.com/Bart%C5%82omiej-%C5%BBukowski-radca-prawny-103972122126956/?ref=pages_you_manage. pozdrawiam.

    • @zuchfayalfa3907
      @zuchfayalfa3907 Před 2 lety +2

      @@oprawiebezkrawata9631 dziękuję za wpis czekam na następny material

    • @PRO_GAMER8245
      @PRO_GAMER8245 Před 4 měsíci

      Jak bronić się przed sprzedażą licytacyjna nieruchomości?Jedna sprawa już się odbyła. Wówczas ciotka wniosła o sprzedaż licytacyjna. Udało przekonać się sąd na sprzedaż na wolnym rynku. Rok zaraz minie,kończy się umową z biurem nieruchomości. Ciotka nie chce przedłużać umowy sprzedaży. Jak będzie to wyglądało i co mogę zrobić by nie dopuścić do licytacji?

  • @AdamAdam-jd2lv
    @AdamAdam-jd2lv Před 2 lety +3

    Witam.... a kto ma prawo pierszestwo kupna nieruchumosci ?? Ten własciciel co mieszka zawsze czy ten co naprzyklad 10 lat???? Prosze odp

    • @oprawiebezkrawata9631
      @oprawiebezkrawata9631  Před 2 lety +3

      Okres zamieszkiwania może być jedną z przesłanek do podjęcia decyzji o tym, komu ma przypaść nieruchomość. Najważniejsza jest kwestia możliwości w zakresie spłaty. Każdy stan faktyczny jest inny, a sąd decyduje w tej kwestii na podstawie konkretnych, indywidualnych okoliczności sprawy.

    • @AdamAdam-jd2lv
      @AdamAdam-jd2lv Před 2 lety +1

      @@oprawiebezkrawata9631 Dzień dobry ..i dziękuje za odp.... a jesli chodzi o wjazd na posesje jak to moze być??? Innego wjazdu nie mozna zrobić nowego... mozna zrobić wspólny wiazd??? Reszte podzielić działke? Bo na wjezdzie jeszcze idą media czyli prad czy kanaliza i woda no i internet kabel...

    • @AdamAdam-jd2lv
      @AdamAdam-jd2lv Před 2 lety +3

      @@oprawiebezkrawata9631 . Panie Bartku.. czeka mi taki podzał....i chcem z tym wjazdem zapytac .... mieszkam od urodzenia a kuzyń od 10 lat i tylko na lato.... nic przez 10 lat nie zrobił kwesti remontu.. tylko domek postawił nad jeziorem a czesc domu co jego nic nie robił nawet trawy nie kosił itp.. dla tego pytałem o te pierszenstwo wykupu..choc najlepiej sie dogadac ...tylko ten wjazd chodzi tera jak to zrobic??? Działka ma dostep do jeziora... widzę ze pan tez wode lubi??? ..

    • @oprawiebezkrawata9631
      @oprawiebezkrawata9631  Před 2 lety +3

      @@AdamAdam-jd2lv Jak wspomniałem, każdy stan jest inny. Celem kanału nie jest udzielanie porad prawnych, lecz przybliżenie określonych zagadnień. W konkretnych sprawach najlepiej skontaktować się z prawnikiem, który w oparciu o niezbędne informacje i dokumenty udzieli właściwej porady lub poprowadzi sprawę.

    • @AdamAdam-jd2lv
      @AdamAdam-jd2lv Před 2 lety +1

      @@oprawiebezkrawata9631 .. dziękuje.... duzo tez pomocny jest ten kanał i daje pierwsze kroki co i jak... a dokładnie do kogo udać sie ?? Jest jakiś dział prawny itp co tym zajmuje?

  • @dorotawierzba5841
    @dorotawierzba5841 Před 2 lety +2

    😁

  • @borysrak5274
    @borysrak5274 Před 2 měsíci

    Dużo gadki mało wiedzy. Te problemy to tworzy państwo każdy chce uszczypnąć troche tortu włącznie z prawnikami. Dla tego sprawy ciągną się latami