Pan Łąka radzi - Jak założyć łąkę kwietną

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 13. 04. 2020
  • Maciej Podyma pokazuje krok po kroku, jak wysiać łąkę kwietną.
    Aby uzyskać najlepszy efekt, przed wysiewem łąki kwietnej należy pozbyć się chwastów. Najskuteczniejszą metodą jest usunięcie wierzchniej warstwy gleby z darnią. Dzięki temu usuniemy chwasty i zmagazynowany bank ich nasion, z którego mogłyby odrastać.
    Następnie należy glebę spulchnić na głębokość 15-30 cm. W przypadku gdy na tak przygotowanym podłożu ponownie zaczną wyrastać chwasty, możemy je zlikwidować poprzez dodatkowe spulchnienie gleby na głębokość kilku centymetrów.
    Jak wysiewać łąkę kwietną?
    Metoda zależy od wielkości terenu przeznaczonego na łąkę. Łąki kwietne charakteryzują się zazwyczaj bardzo niską normą wysiewu (2-5 g na m2 powierzchni). Na mniejszych powierzchniach (do ok. 100 m2) praktyczny będzie siew ręczny - możemy skorzystać z małego siewnika ręcznego albo po prostu wysiać mieszankę z ręki. Przy siewie sugerujemy zastosowanie odpowiedniego nośnika nasion. Materiał siewny należy wymieszać z wermikulitem lub piaskiem, w proporcji 5 l nośnika na każde 50 g mieszanki nasiennej.
    Przy wysiewie z ręki istotna jest technika - nasiona należy rzucać na glebę zamaszystym ruchem od prawej do lewej strony tak, aby promień rozrzutu wynosił ok. 2 m.
    Dla najlepszego efektu zalecamy wysiew metodą „siania na krzyż”. Obsiewając teren w kształcie kwadratu, połowę materiału siewnego wysiewamy idąc po skosie z jednego rogu działki do przeciwległego, a potem wychodząc analogicznie z drugiego rogu. Obie ścieżki powinny przeciąć się na środku.
    Po wysianiu nasion teren należy delikatnie przegrabić i zwałować bądź udeptać. Jeżeli to możliwe, na koniec przyszłą łąkę obficie podlewamy.
    Jeżeli obsiewamy teren większy niż 100 m2, a nie mamy dostępu do profesjonalnego siewnika, najwygodniej jest podzielić go i obsiewać ręcznie kolejno mniejsze obszary. Taki zabieg pozwoli na uzyskanie efektu równomiernie wysianej łąki.

Komentáře •