Osnove HTML, CSS i JavaScript #03 - Prva stranica i osnovni pojmovi

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 24. 11. 2018
  • Osnove HTML, CSS i JavaScript #03 - Prva stranica i osnovni pojmovi

Komentáře • 72

  • @zuki.71
    @zuki.71 Před 5 lety +30

    Milane mislim da dajes maximum sebe sto zasluzuje svaku pohvalu.Pogledao sam vise tutorijala vezano za Html ali je tvoje izlaganje bez premca svaka cast!!! Zasluzujes milione pregleda i u tome ti iskreno zelim da uspes sto nesumnjam u tome.Hvala jos jednom od srca!!!!

    • @MilanTair
      @MilanTair  Před 5 lety +4

      Hvala. Drago mi je da Vam se dobada moj način obrade ovih tema kroz video lekcije. Nadam se da Vam mogu biti korisni u učenju ili nekome kome ih preporučite ako znate da želi da nauči veb tehnologije i da se usmerava u ovoj oblasti i profesiji. Pozdrav.

  • @GagaBatinic
    @GagaBatinic Před 5 lety +16

    Ja sa svakim videom sam sve više oduševljenja . Trenutno sam se zainatila za html pa ako savladam ja ću sve što ste snimili detaljno poslušati . Vi ste zaslužili da imate milion pratilaca , jer ste sebe maximalno dali . Ne verujem da je u školama ovako objašnjenjo , jer se kod njih ući brzo . Sada naučih još nešto novo :) hvala :)

    • @MilanTair
      @MilanTair  Před 5 lety +4

      🤭 Thanks. Drago mi je da su Vam lekcije korisne. Nadam se da ćete naučiti sve što Vam je potrebno ili za hobi ili za profesionalno bavljenje ovim poslom u nekom trenutku. Ako nešto treba da se pojasni, slobodno pitajte u komentarima.

    • @MacGlu
      @MacGlu Před 3 lety

      @@MilanTair Vidi se da si inteligentan lik, mislim da si uspesan i to zasluzno tako da necu da pricam sta sve zasluzujes jer se vidi da zasluzujes mnogo ako vec nisi.

    • @MilanTair
      @MilanTair  Před 3 lety

      @@MacGlu Hvala. :)

  • @sukaplayer88
    @sukaplayer88 Před 3 lety +3

    Brate svaka cast! Predpostavljam da si ti profesor cim ovako jasno objasnjavas. ZNaci kao da sam na casu uzivo. I hvala za predavanja!

    • @MilanTair
      @MilanTair  Před 3 lety +3

      Angažovan sam kap asistent na više predmeta na Univerzitetu Singidunum. Hvala. Drago mi je da su Vam zanimljive i korisne ove lekcije.

  • @markodjuric9534
    @markodjuric9534 Před 4 lety

    Druze, svaka cast kako objasnjavas!

  • @ignjatije9229
    @ignjatije9229 Před 2 lety

    Odlicno predavanje...hvala

  • @nenadneskovic5187
    @nenadneskovic5187 Před 4 lety +2

    Svaka cast samo napred!

    • @MilanTair
      @MilanTair  Před 4 lety +1

      😎 Hvala. Evo, 74 and counting. :)

    • @nenadneskovic5187
      @nenadneskovic5187 Před 4 lety +1

      @@MilanTair ja sam stigao do 6tog , samo nastavi tako gledao sam mnogo njih i jedino ti mozes da objasnis bas onako kako treba za nas pocetnike sve pohvale !!

  • @samocovek5810
    @samocovek5810 Před 3 lety

    Veoma lepo objasnjeno

  • @maria_design
    @maria_design Před rokem

    Svaka čast kako dobro objašnjavaš. Na tvom sam kanalu jer sam poželela da pored grafičkog dizajna naučim pravljenje custom i wordpress sajtova. Prešla sam već neke kurseve HTML-a i CSS-a i stigla do Java Scripta ali ipak gledam sve od početka jer uživam u tvom objašnjavanju.

    • @MilanTair
      @MilanTair  Před rokem +1

      Nadam se da će Vam biti od koristi ceo kurs. Pozdrav i Hvala.

  • @slavenolujic9452
    @slavenolujic9452 Před rokem

    Hvala puno!❤

  • @fenixtv1738
    @fenixtv1738 Před 4 měsíci

    Svaka cast!

  • @musician1131
    @musician1131 Před 3 lety

    Veliki broj mentora koji debelo naplacuju za ovaj isti materijal, mogu slobodno da uce od Vas. Hvala puno za sav Vaš trud i nesebicnosti.

    • @MilanTair
      @MilanTair  Před 3 lety

      Hvala. Drago mi je da mogu da pomognem da naučite ovu oblast.

  • @stefanmilanovic9208
    @stefanmilanovic9208 Před 4 lety +9

    Zaista mi se dopada kako objasnjavate lekcije... Veoma korisni klipovi! :)

    • @MilanTair
      @MilanTair  Před 4 lety +3

      Drago mi je zbog toga. Hvala.

  • @user-pb6wq2ng6v
    @user-pb6wq2ng6v Před 4 lety

    nemam rjeci kako covjek objasnjava sve pohvale

  • @serbia121194
    @serbia121194 Před rokem

    Pozdrav za tebe Milane.
    Krećem sam sa učenjem web dizajna, pa me zanima da li sam na pravom mestu što se tiče videa? Da li su HTML i CSS osnove za web design? Hvala ti na ovim lepim edukativnim videima.

    • @MilanTair
      @MilanTair  Před rokem +2

      Ako mislite baš na veb dizajn (npr. prelazite iz oblasti grafičkog dizajna u objast veba), onda će Vam pre biti potrebni alati kao što su Adobe Illustrator, Photoshop (možda), Adobe XD (ili Figma), Google Web Designer (ako Vam se dopada), Framer itd. Uz sve to će Vam biti potrebni HTML, CSS (i dosta CSS okvira, npr. Bootstrap i slični), kao i poznavanje makar osnova JavaScript-a (za uključivanje i korišćenje nekih biblioteka za animacije, efekte itd). To je ako baš pričate o veb dizajnu. Ali ako ste mislili na, kako obično na eng. pišu "web development", tj. razvoj veb aplikacija, to onda nema veze sa dizajnom i to je kodiranje i tu Vam oni alazi za dizajn neće mnogo biti potrebni (tek koliko da znate da ih koristite da izvučete potrebne elemente koje neki dizajner napravi u svom UI/UX dizajnu sajta), ali ćete primarno raditi HTML, CSS, JavaScript/TypeScript (posebno ovaj drugi) i razne razvojne okvire i biblioteke za CSS i JS, npr. CSS Bootstrap, a za JS/TS npr. React ili Vue i sve ono što sa njima dolazi. Tu se podrazumeva poznavanje i mrežne razmene informacija između servera i front-end delova aplikacija (API komunikacija, REST, GraphQL itd). Za ovo drugo možete krenuti od ovog serijala.

  • @Spiki_sa_redita
    @Spiki_sa_redita Před 3 lety

    Svaka cast super video! Da li mi mozete reci sta bih trebao da učim od programiranja ako bi hteo da dizajniram aplikacije za telefon?

    • @MilanTair
      @MilanTair  Před 3 lety +2

      Zavisi za koji telefon (platformu). Da li Vas interesuje Apple iOS (tu ne mogu da Vam pomognem i da dam savete) ili za Anroid. Ako je za Android, onda Vam terba da naučite prvo osnove metodologije programiranja (preporuka Osnove programiranja - Java), pa zatim Objektno orijentisano programiranje - Java, pa nakon toga treba da razumete osnove Internet komunikacije, jer će većina aplikacija to koristiti, pa nakon toga rad sa relacionim bazama podataka, jer ćete vrlo verovatno kad tad u aplikaciji koristiti npr. SQLite bazu, pa Vam treba da naučite Android Layouting sistem, Android application life-cycle, posle toga jezik Kotlin (postaje standard za Android već sada) i osim toga, da počnete da pišete svoje prve Android aplikacije. :) To je neki okvir. Pored toga su alati kao što je Git, korišćenje integrisanih razvojnih okruženja i snalaženje u njima, rad u konzoli itd.

    • @Spiki_sa_redita
      @Spiki_sa_redita Před 3 lety

      @@MilanTair Hvala vam na odgovoru interesuje me Android platforma,pravljenje aplikacija i igrica

  • @Check658
    @Check658 Před 4 lety

    Jel mozete objasniti za sta sluzi ovo button type, tj kad se stavlja, i ovo p class, hvala.

    • @MilanTair
      @MilanTair  Před 4 lety +4

      Dugmad (button elementi) mogu da imaju različite svrhe. Npr. ako se dugme nalazi unutar formulara, ono može da ima svrhu da pošalje formular (submit formulara) i tada će biti obeleženo sa type="submit". Ako je u pitanju dugme koje resetuje elemente formulara na podrazumevane (početne) vrednosti, onda ćemo dugme obeležiti sa type="reset". Ako je u pitanju obično dugme, kojem želimo kasnije da dodelimo neku funkcionalnost pomoću JavaScript-a, a da se to dugme ne koristi za submit i reset (ili da se uopšte ne koristi unutar formulara), onda ćemo to dugme ostaviti kako jeste ili, ako baš želimo da budemo izričiti, obeležićemo ga sa type="button" da naznačimo da je obično dugme kojem kasnije dodajemo funkcionalnost. O tome će biti reči u daljim video snimcima. Pratite dalje.
      Što se tiče paragrafa (element obeležen oznakom p), kao i svaki drugi element, on može da bude stilizovan pomoću CSS osobina. Te CSS osobine ćemo često označiti nekim imenom koje možemo da upotrebimo više puta nad više elemenata i te imenovane grupe CSS osobina se zovu klase. Klase dodeljujemo elementima, tj. CSS osobine definisane unutar tih klasa, primenjujemo na elemente tako što ime klase navedeno u atributu class. Tako da ako imamo klasu koja se zove .veliki-crveni-alarm-box sa CSS osobinama koje će učiniti da element izgleda kao veliki crveni alarm box, onda ćemo paragraf elementu tu klasu dodeliti sa class="veliki-crveni-alarm-box". Takođe, to je razrađeno u sledećim snimcima. Ovo su tek osnovni pojmovi (šta je element, šta je atribut, šta je tag). Pratite dalje, pa će sve biti razjašnjeno. Ne može sve stati u jedan snimak od 20ak minuta. :)

  • @nebojsastojakovic4919
    @nebojsastojakovic4919 Před 3 lety

    Pozdrav profesore, nedavno sam radio neko testiranje za html i zanima me koji bi bili vasi odgovori na ova dva pitanja, nazalost tacne odgovore ne znam. Hvala vam na pomoci.
    -Koji od sledecih tagova su metadata elementi? -h1, title, p, div, body, head
    -Koji od sl tagova su elementi za sekcije(sectioning elements)? -head, h1, div, title, sec, charset?
    Moze se obeleziti jedan ili vise elemenata

    • @MilanTair
      @MilanTair  Před 3 lety +1

      1) Iz navedene grupe head element je element koji sadrži metadata elemente unutar sebe. U suštini, pravi element za meta podatke je meta element. On se može nalaziti isključivo unutar head elementa. Postoje drugi elementi koji nose meta podatke, ali postoje i atributi koji se pridružuju raznim elementima i predstavljaju način dodavanja metadata (meta podataka) koji dodatno opisuju ili pojašnjavaju vrednost tog elementa. Pročitajte načelno o meta podacima ovde: sr.wikipedia.org/wiki/Metapodaci O meta elementima pogledajte ovde developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Element/meta
      2) Element sekcije iz navedene grupe, div je element koji može predstavljati element sekcije, s tim da je njegova primarna namena flow control, dok se za sekcije koriste semantički elementi poput section, article, aside itd. (oni nisu navedeni u listi koju ste prikazali). Head je element kontejner meta podataka stranice, h1 je element naslova zaglavlja neke sekcije, title je element koji se definiše u head elementu za određivanje naziva sranice (meta podatak je), sec ne postoji, a charset je atribut, a ne element i definiše se unutar meta elementa u head elementu.

  • @gospodincovek3122
    @gospodincovek3122 Před 2 lety +1

    Da li ste razmisljali o tome, ako imate slobodnog vremena, da napravite ovakav kurs na kom bi postepeno pravili web stranicu i uredjivali je? Mislim da bi to bilo vrlo korisno i gledano. Hvala na ovako detaljnom objasnjenju osnova HTML-a, odlicni ste.

    • @MilanTair
      @MilanTair  Před 2 lety +1

      Poštovani, pogledajte moj serijal Razvoj veb aplikacija. Mislim da je upravo to što ste naveli.

    • @gospodincovek3122
      @gospodincovek3122 Před 2 lety

      @@MilanTair Hvala puno na brzom odgovoru (iako je proslo skoro 3 godine od kad ste okacili video).

    • @MilanTair
      @MilanTair  Před 2 lety +4

      @@gospodincovek3122 Obaveštenja o komentarima izlaze za svaki video, bez obzira na to kada su objavljeni. Čitam svaki komentar i odgovaram na svako pitanje, uvek. Ako imate još pitanja za bilo koji video snimak, slobodno pitanje postavite u komentarima tog snimka. Pozdrav.

  • @Check658
    @Check658 Před 4 lety +2

    Kako da postavim sliku u

    • @MilanTair
      @MilanTair  Před 4 lety +3

      Ako je npr. HTML kôd stranice u datoteci index.html i u toj strnaici u telu stranice imate , potrebno je da u istom direktorijumu gde je index.html stavite sliku koja se zove slika.jpg. Pogledajte u nastavku lekcija kako smo dodavali slike u stranicu.

  • @Putsmile
    @Putsmile Před 4 lety

    svaka cast nego mozes li apraviti video o zacejuti elemeata kad se koji stavja pls hvala

    • @MilanTair
      @MilanTair  Před 4 lety +1

      Nastavite da gledate tutorijal. Ima 100 snimaka i u narednim je objašnjavano za svaki novi element koji se uvodi.

  • @filipovic5782
    @filipovic5782 Před 4 lety +1

    cekaj sve sam shvatio samo ako mozes da pojasnis za sta je meta i atribut u njoj kao sto je npr atribut img za sliku...

    • @MilanTair
      @MilanTair  Před 4 lety +5

      element je element koji sadrži neki podatak koji pojašnjava dokument. meta-podatak je podatak o podatku. Meta za dokument je podatak o dokumentu. Dakle, nije u pitanju sadržaj dokumenta, kao što je naslov, paragraf, rečenica, reč, slika, tabela itd. koji mogu da se vide u prikazu dokumenta, već je nešto što pojašnjava dokument Internet pregledaču i drugim softverskim alatima koji taj dokument koriste, npr. ovaj meta element sa atributom charset sa vrednošću UTF-8 govori Internet pregledaču da je za kodiranje sadržaja u dokumentu korišćena UTF-8 kodna šema kadaktera i da nju treba da koristi kada tumači binarne vrednosti tekstualnih elemenata u dkoumentu, da bi ih ispravno prikazao. Moderni internet pregledači su dosta dobri u tome da automatski prepoznaju kodnu šemu koju treba da koriste, ali nije šteta navesti je ručno. Takođe, u emta podacima možemo da navedemo nešto poput ključnih reči, opisa dokumenta, naziva jednog ili više autorâ itd. Dakle, neki propratni podatak o dokumentu koji ga pojašnjava, ali se u prikazu dokumenta u prozoru Internet pregledača ne vidi. Ti meta elementi nemaju zatvoreni tag, već samo otvoreni tag njih čini celim i dopunjuju se raznim atributima koji mogu da im se pridruže da ih pojasne. Nadam se da je sada jasnije.

    • @Check658
      @Check658 Před 4 lety

      @@MilanTair Koliko se često u praksi navode meta elementi?hvala

    • @MilanTair
      @MilanTair  Před 4 lety +6

      @@Check658 Svaka HTML stranica ima barem tri meta elementa u svom zaglavlju. Praksa je da se navodi charset, da se navede orijentacija, širina i inicijalna veličina prikaza stranice ako se otvara na mobilnim telefonima, da se navedu dodatni podaci za sajtove koji indeksiraju ili na koje može da bude deljena stranca, npr. faceboo, twitter, određene postavke za preference za boje za prikaz u pregledačima na mobilnim telefonima (boja taba, boja za launcher ikonicu/prečicu itd). Pogledajte u view-source listingu sajta singidunum.ac.rs/ šta ima sve od meta podataka u zaglavlju i dalje u stranici, čak i u telu stranice.

  • @lazarjelic8317
    @lazarjelic8317 Před 4 lety +1

    Ja kada kucam uopste mi se na pravi razmak kao vama, u smislu da je sledeci red malo dalji od pocetka u odnosu na prethodni?

    • @MilanTair
      @MilanTair  Před 4 lety

      Na koji deo snimka mislite? Napišite minut:sekund, jer mi nije jasno u kom delu snimka vidite da se redovi kod mene razmačinju od početka jedan u odnosu na drugi? Još nismo u ovom snimku radili sa razmacima između paragrafa...

    • @lazarjelic8317
      @lazarjelic8317 Před 4 lety +1

      Milan Tair snasao sam se, samo sam na Tidy isao. Hvala,

  • @kopfkino333
    @kopfkino333 Před rokem

    Sta je sve potrebno nauciti za poziciju web developera?
    Hvala unapred

    • @MilanTair
      @MilanTair  Před rokem +1

      Pročitajte moje odgovore na slična/ista ovakva pitanja koje sam dao u komentarima u video snimcima 1 i 100 ovog serijala i serijala za razvoj veb aplikacija Node.js i React od pre par godina. Da se ne ponavljam.

    • @kopfkino333
      @kopfkino333 Před rokem

      @@MilanTair Hvala na odgovoru. Pozdrav

  • @ivicapeceric9328
    @ivicapeceric9328 Před 4 lety +1

    Kada sve ovo neko predje HTML,CSS I JS. koja je po vama preporuka dalje ....da li bi dobro bilo poceti ucenje Python ako bi neko hteo da pocne da se bavi programiranjem ....???Koji je cas savet ? Hvala

    • @MilanTair
      @MilanTair  Před 4 lety +2

      Poštovani, "programiranje" je veoma širok pojam. Koja platforma Vas interesuje? Da li Vas interesuje veb programiranje, programiranje aplikativnog poslovnog softvera, programiranje mobilnih aplikacija, programiranje hardvera, industrijsko programiranje, sistemsko programiranje? Od Vašeg željenog usmerenja zavisi koji jezik, platformu i načine programiranja treba na dalje da izučavate. Nije programiranje "univerzalno", pa da za sve postoji ista formula, procedura i redosled.

    • @ivicapeceric9328
      @ivicapeceric9328 Před 4 lety

      @@MilanTair Pozdrav...programiranje poslovnog softvera...i mobilnih aplikacija.....I veb progr. Uglavnom ova prva tri sto ste naveli. Hvala na pomoci.

    • @MilanTair
      @MilanTair  Před 4 lety +2

      @@ivicapeceric9328 Mislim da je malo neraalno to što ciljate. U poslednjih nekoliko godina sve je veća potreba za specijalizacijom u ovim pojedinačnim nišama programiranja. Npr. za programiranje poslovnih softvera, najčešće ćete koristiti C# ili Java jezik i njihove respektivne platforme, za programiranje mobilnih aplikacija ćete koristiti Kotlin za Android ili neke Apple backed jezike za iOS (ako želite uopšte da podržavate takvu platofrmu), a za veb programiranje je tu najčešće potrebno JavaScript, TypeScript ili ako radite sa legacy aplikacijama, tu će duže vreme biti popularan PHP. Dakle, sasvim su drugačiji jezici i platforme koje morate da usavršite da budete dobri u nekoj oblasi.

    • @ivicapeceric9328
      @ivicapeceric9328 Před 4 lety

      @@MilanTair pa za sada poceo sam od osnove HTML,CSS,JS. pa videcu dalje kako bude islo ...trebace mi meseci ucenja za ovo ....Gledao sam neke tutorijale koje ste postavili...probao bi nekako da se opredelim za programiranje softvera ...sada sve zavisi kako mi bude islo ,,posto sigurno treba godine ucenja ....jos cu da vidim vremenom ...nesto malo sam krenio sa knjigom Java -naucite sami za 24casa[prevod osmog izdanja]...ima oko 420 strana + simboli ... za sad je uglavno to.
      Pratim vase lekcije .. Osnove HTML,CSS.JS. Super objasnjeno sve .

    • @MilanTair
      @MilanTair  Před 4 lety +2

      @@ivicapeceric9328 Hvala. Treba da povedete računa o tome da se ne "rastrčite na sve strane" dok učite. Neke stvari Vam za određene platforme i tipove programiranja nisu potrebne. Npr. u oblasti razvoja aplikativnog softvera, ako smatramo da ćete praviti veb aplikacije (ne veb sajtove - pravite razliku), kod tih veb aplikacija će Vam svakako biti potrebni HTML i CSS, ali to je veoma opširna oblast i često je podeljena u razvoj programske logike i razvoj prezentacionog sloja, tj. fron-end. Ako učite HTML, CSS i JS za taj sloj, Vi se praktičn ousmeravate da radite front end takvih aplikacija. Ako ipak želite više da se usmerite na programsku i poslovnu logiku aplikacija koje pravite (back end) onda ćete morati da učite sasvim druge neke stvari (baze podataka, komunikacione protokole, bezbednost - šifrovanje, efikasno korišćenje resursa, višenitno programiranje, mehanizmi keširanje, isporuke i kompresije, obrada podataka, analitika itd). Sve malopre navedeno u polju back end tehnologija Vam uopšte ili skoro uopšte ne treba za front end. Zbog toga sam Vas bio pitao za usmerenje i za ciljanu platformu. Bez jasnog cilja, lutaćete učeći sve i svašta, a Vama je potrebno da se fokusirate i unapredite dovoljno brzo znanja koja su Vam potrebna za Vaš cilj. Naravno, treba biti informisan i o ostalima. Pogledati tutorijale i razumeti kako drugi slojevi i oblasti rade je korisno, ali što pre sebi odredite cilj, to bolje.

  • @limitess9539
    @limitess9539 Před 8 měsíci

    2:48

    • @MilanTair
      @MilanTair  Před 8 měsíci

      ?

    • @limitess9539
      @limitess9539 Před 8 měsíci

      @@MilanTair Opušteno, pišem u komentar gde sam stao sa gledanjem pa da odatle nastavim sledeći put, pozdrav sa RAF-a

    • @MilanTair
      @MilanTair  Před 8 měsíci

      🤣 That's a first...

  • @mirzetvranduklija4758
    @mirzetvranduklija4758 Před 2 lety

    jesam li jedini koji je prmjetio da skoro svaki video ima isti broj minuta i sekundi? XD