Żydowska Warszawa idzie na mecz | Czwartek na Tłomackiem

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 30. 05. 2024
  • Fascynująca historia żydowskiej piłki nożnej w Warszawie i nie tylko, nieodłącznie związany z tym sportem antysemityzm - przedwojenny i współczesny, oraz odrodzenie żydowskiego życia sportowego w stolicy były tematami Czwartku na Tłomackiem 23 maja 2024 r.
    Już od połowy XIX w. sport i aktywność fizyczną wśród Żydów postrzegano nie tylko jako element rekreacji czy warunek dobrostanu, ale też jako istotne ogniwo rodzącej się wówczas żydowskiej świadomości narodowej, w szczególności w duchu syjonistycznym. Umożliwiały również reakcję na rosnący antysemityzm.
    Przed wojną w samej Warszawie istniało około trzydziestu żydowskich klubów piłkarskich rywalizujących w różnych klasach rozgrywkowych. Niemal każde ugrupowanie polityczne posiadało swoją własną sekcję sportową.
    Żydowscy piłkarze na trwale zapisali się w historii polskiego sportu - strzelcem pierwszej bramki w oficjalnym meczu reprezentacji Polski był reprezentujący barwy Jutrzenki Kraków i Makabi Warszawa Józef Klotz (z rzutu karnego w wygranym przez Polaków wyjazdowym meczu z Szwecją w Sztokholmie w maju 1922 r.), legendami Cracovii byli Józef Lustgarten, Leon Sperling czy Józef Gintel (ten ostatni zdobył koronę króla strzelców polskiej ligi w sezonie 1927/1928).
    O historii żydowskiej piłki nożnej rozmawiają dr hab. Rafał Rosół, prof. UAM, dr hab. Robert Gawkowski, Radosław Forystek i Stefan Szczepłek.

Komentáře •