Jak cestovat se psem v autě, CestoVáček srovnávací test, autosedačka pro psa, box na psa

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 1. 01. 2019
  • Hlavním problémem poutání psa na zadních sedačkách poutacími pásy automobilu je jejich schopnost se uvolnit. Pokud nedojde k dostatečnému přetížení a zablokování navíjecího mechanizmu pásů, pásy se vytáhnou. Příliš velké povolení má pak za následek nadměrnou deformaci. Jak je vidět na videu, už při vyhýbacím manévru může dojít k nepříjemným nárazům psa o interiér vozu. Další hrozbou je fakt, že po vyhýbacím manévru často dochází k nárazu. Povolené pásy pak při nárazu nejsou funkční a může dojít k fatálním poraněním psa a posádky.
    Druhý případ, kdy je pes poután postrojem do zámků nebo k poutacím pásům, má stejnou nevýhodu jako první příklad. Jde sice zabránit tomu, aby se pásy vytáhly, nicméně poutací popruh bývá příliš dlouhý. Na videu je vidět, že při vyhýbacím manévru je takový způsob zcela nefunkční. V případě nehody by došlo k proniknutí psa až do prostoru na předních sedadlech a ke kontaktu s posádkou vozu. Pro zajištění větší účinnosti je třeba psa na pásu zcela omezit v pohybu a pás zkrátit na minimum.
    Přeprava v CestoVáčku. Tím, že je CestoVáček pevně připoután a stabilizován na sedačkách, nedojde k nadměrným deformacím a pes je stabilizován na místě. Při působení odstředivých sil je pes opřený o stěny Cestováčku a tím se jeho posun minimalizuje. Psa není v tomto případě nutné do ničeno poutat. V případě, že po vyhýbacím manévru dojde k nárazu, CestoVáček udrží psa v prostoru na zadních sedačkách a nedojde tak k poranění posádky v přední části vozu. Z videa je patrné, že i v případě přepravy osoby na zadních sedačkách je výrazně omezen možný kontakt se psem. Vnitřní výztuhy CestoVáčku jsou vyrobené z pružných, netříštivých plastů, tedy i fatální poranění o konstrukci CestoVáčku je minimalizováno.
    Přeprava nepřipoutaného psa na zadních sedačkách je zcela nevhodný způsob. Je to také zákonem nepovolené. Nemůžete chránit ani psa, ani posádku. Pro celý test byla použita figurína psa o hmotnosti 30kg. Při nehodě v běžné rychlosti 50km/h působí předměty v autě silou rovnající se třiceti násobku hmotnosti předmětu. Třiceti kilový pes tak mám hmotnost až 900 kg.
    Na posledním záběru je simulované krizové brždění v rychlosti 30km/h. Už při tak malé rychlosti je vidět, že by pes byl vymrštěn vpřed. V případě, že by seděl uprostřed a nebyl zajištěný, pronikl by až do prostoru pro přední cestující.
    Závěr: Celý test byl prováděn pro situace, které se v provozu běžně vyskytují. Jednotlivé situace jsme provedli 10x a vybrali jsme nejnepříznivější scénář, který nastal.
    Nekupujte neotestované! Pokud vybíráte vhodný způsob pro přepravu Vašeho pejska, doporučuji se před zakoupením poradit s odborníkem a vybrat vhodný bezpečnostní prvek. Výrobky, které nebyly výrobcem testovány nárazovou zkouškou, nedoporučuji pořizovat. Následky při nehodě můžou mít fatální následky jak na přepravovaného psa, tak na posádku.

Komentáře • 2

  • @briliantbriliant
    @briliantbriliant Před 3 lety +2

    Problém vidím u psa, který nemá rád takový uzavřený prostor jako je tento box. Co byste doporučili pro psa, který nemůže být zavřený v kleci a ani boxu? Díky

    • @bezpecnesepsem5421
      @bezpecnesepsem5421  Před 3 lety

      Dobrý den, za mě těžko doporučovat, protože takový produkt nevyrábíme. Setkal jsem se s lidmi, kteří říkali, že mají klaustrofobického psa. Osobně si myslím, že taková nemoc u psa není a spíše se jedná o buď špatnou zkušenost a z toho vyvolanou reakci na uzavřený prostor a nebo nevychovanost. Problém bývá takovou špatnou zkušenost odstraňovat, ale od našich zákazníků vím, že je to možné. Nicméně to bývá běh na dlouhou trať.
      Mít psa v interieru mimo box je v podstatě možné jen s postrojem, které dokáží poskytnou i určitou úroveň ochrany. Sám v postrojích nevidím něco co bych chtěl používat. Z hlediska bezpečnost jsou náročné na dobré používání a lidé tíhnou k tomu, že je pes v postroji moc volně a dovolí psovi velký pohyb po autě. Aby postroj fungoval musí v něm být pes velmi pevně uvázán. Je to podobné jako u dětských sedaček. Špatně upoutané dítě může při nehodě ze sedačky i vyletět a to podobné platí u postrojů pro psy. Je to z hlediska fyziky složité, ale laicky by se dalo říct, že když je postroj volný a má velkou vůli se psem to strašně při nárazu škubne, protože nemůže využít toho, že se auto při nárazu deformuje a tím pomáhá snížit přetížení.
      Pokud je na postroji větší pes nedá se docílit při nárazu jeho oddělení od předních pasažérů a pokud by se stalo, že pes proletí mezi sedadly, zastavuje se někde u palubní desky. Při tomto scénáři se může snadno stát, že Vás velmi vážně poraní.
      Některé dodávkové vozy mají možnost instalovat přepážku za přední sedadla. Pokud bych chtěl mít psa na zadních sedačkách volně, asi bych volil takové auto a vybavil ho takovou přepážkou, abych ho oddělil od cestujících na předních sedačkách. Dopodrobna jsem to nikdy nezjišťoval, ale bude to asi velmi drahá varianta za desítky tisíc. Nehledě na to, že člověk musí pořídit i poměrně drahé auto.
      S pozdravem, Zdeněk