Jak zgrzewać rury PP

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 5. 08. 2023
  • #pp #zgrzewanie #hydraulik
    Jak zgrzewać rury PP
    Cześć witajcie
    W dzisiejszym filmie przedstawię wam instrukcję jak zgrzewać rury polipropylenowe czyli popularnie mówiąc pp, materiał tak naprawdę bardzo znienawidzony przez instalatorów , ponieważ wykonanie instalacji w tym systemie trwa znacznie dłużej niż np w systemie pex, a z drugiej strony lubiany przez inwestorów z racji na jego cenę.
    Postaram się wam przekazać wiedzę jak poprawnie wykonac połączenie zgrzewalne oraz jakich błędów się wystrzegać, ponad to pookażę do czego może prowadzić nieumiejętne zgrzewanie rur.
    Pamiętajmy jednak o jedym ważnym aspekcie, to że PP jest tannie nie znaczy że jest złe , ale trzeba umiejętnie obchodzić się ze zgrzewarką i naturalnie mieć troszkę zdrowego rozsądku przy wykonywniu instalacji w tym systemie.
    Tymczas
    LINK DO MATERIALE O PP :
    www.pp-plumber.com.pl/jaka-ru...
    ✌️✅️Gdzie mnie można znaleźć
    👇
    🟣INSTAGRAM : / pan_od_rurek
    🔵FACEBOOK : / panodrurek
    🔴 WWW : www.panodrurek.pl
    TIKTOK : www.tiktok.com/discover/Pan-o...
    ✌️Zapraszam również na grupę tematyczną na Facebook : GRUPA PAN OD RUREK
    👇
    / 13053. .
    Nie zapomnij o :
    komentarzach📝 ✅️
    oraz likowaniu👍 ✅️moich filmów, to bardzo pomaga w rozwijaniu mojego kanału.👨‍🔧📈🔝

Komentáře • 52

  • @BRAXTONPL

    Świetny materiał ! , fajnie wytłumaczone :) , jeszcze przydało by się zrobić materiał jak dosztukować kształtki . Weźmy na przykład PION schodzi do piwnicy , od wodociągu do pionu łączymy kolanem 90st , wszystko pięknie , próba szczelności i cieknie . Wycinamy kolano , ale no jakby już ucięliśmy i z pionu i od wodociągu :)

  • @grzegorzz1935

    Czas zgrzewania zależy od grubości ścianki, a nie średnicy rury. Oczywiście przy większej średnicy ścianka jest grubsza, choć nie zawsze. Co do wytrzymałości ciśnieniowej to najtrwalsze są rury stabilizowane aluminium, których tu nie było. Problematyczne jest oczywiście ich zgrzewanie, a raczej przygotowanie do niego. Należy najpierw zeskrobać warstwę aluminium, jednak podczas testów na młocie Chyarpy' ego wypadają o wiele lepiej od tych stabilizowanych włóknem węglowym.

  • @brtx4652

    Witam jaki bedzie lepszy rozdzielacz. Do cwu i co kwasowy czy mosoadz cwu tez bede robil na rozdzielaczu

  • @adrianhofrichter5171

    Witam serdecznie,

  • @user-fd4rx2cy5t

    Cześć. Powiesz mi jaką srednice rur wybrac do instalacji w mieszkaniu? Chce sam spróbować 😮

  • @robertiniojumper3508

    🥰🥰🥰

  • @danielrolandtam

    rurki PP przed grzaniem można odtłuścić acetonem

  • @bartoszrozwadowski5344

    Jaką moc musi być takiej zgrzewarki? Hager ma 850 W ale są i 1500 w i nawet 2500 w! Czy te 850 wystarczy?

  • @dariuszlipski3192

    Czy dopuszczalne jest wyfrezowanie tego nadmiaru materiału w złączce? Mam tu na myśli użycie wiertła / frezu lub zdzieraka lub ostatecznie pilnika o przekroju okrągłym? Pozdrawiam i dzięki za wartościowy film.

  • @wojtekbaczynski7856

    Czemu pp jest zły? Myślę że jest ok na pewno tani i nie mamy ograniczenia przepływu na kształtach a w przypadku pex jest duże zwężenie na złączka na prasę co ogranicza przepływ i te uszczelki. Jakoś nie przemawia dla mnie pex. Może się mylę proszę o argumenty

  • @sarenkads5

    Mistrzu pytanko jaka średnicę rur stosuje się w blokach z wielkiej płyty ? Dzięki pozdrawiam

  • @jt-servicetomaszzalewski5099

    Co do techniki zgrzewania. Są jasno określone czasy rozgrzewania i studzenia dla każdej ze średnic, oraz wielkość korekty jaką należy uwzględnić przy zgrzewaniu w niskich temperaturach. Większość instalatorów i tak robi to "na czuja".

  • @Adrian-ul1np

    Czemu znienawidzony? Jeszcze trochę firm na tym pracuje zwykle są to małe firmy, jednak system zostaje wyparty bo jest czasochłonny, na pex o wiele szybciej się pracuje jednak też można popełnić błędy przy pex, jak coś jest wykonane prawodlowo to pex czy pp, są to dobre systemy pracując właściwymi narzedziami i używając materiału dobrych jakościowo firm, nie jakieś diamondy, ale wavin, kan therm, tweetop itd

  • @stanleybiaz

    A ja owszem, przed zgrzaniem, przecieram ściereczką nasączoną alkoholem izopropylowym (w celu odkurzenia i ew. odtłuszczenia).

  • @no_more_free_nicks

    Całą instalację u mnie developer na tym zrobił ...

  • @sniegu84

    Przydałoby sie zainwestować w lepszy mikrofon

  • @rafalkolecki4977

    Podstawa tego systemu jeśli nic nie zostało przewożone to jest dobrze zrobiona próba szczelności przy ciśnieniu wyższym niż zazwyczaj na instalacji. Jeśli rura ma oznaczenie PN 20 to bić na 20bar jeśli PN 16 to na 16bar. Te rury mają taką pewną dziwną właściwość że po przyłożeniu na nie działających sił wracają w stanie nienaruszonym do poprzedniego stanu. Druga dziwna właściwość rur to jest czas. Rura PPR podczas 50lat pracy zostaje podana pewnym siłą na rozciąganie i ściskanie te siły to temperatura, ciśnienie, naprzemienne kurczenie się i rozciąganie i my te wszystkie procesy możemy zasymulować podczas próby szczelności. Kiedy rurę PN 20 poddamy próbie ciśnieniem 20 bar na 2 godziny to siły działające na tą rurę będą proporcjonalne do sił działających przy normalnym ciśnieniu przez 50lat dlatego próba szczelności jest tak ważna w tych rurach. Podczas próby takim ciśnieniem wyjdą wszystkie słabe punkty typu niedogrzane krztaltki, pęknięte końcówki rurek czy brud na rurze. Ja sam widziałem dużo przecieków na PP i kiedy rozcinałem krztaltki to albo końcówka rurki była pęknięta albo na rurze był jakiś syf i źle zgrzało jednak w żadnym przypadku nie została przeprowadzona właściwą próba szczelności. Albo zalano woda z wodociągu albo tej próby nie przeprowadzono w ogóle

  • @sebastiankwapiszewski5927

    Ja sam zrobiłem całą instalację co i cwu z pp

  • @rafawojtaszczyk1409

    Co myslisz o samym PP