Z Pamiętnika Realizatora Dźwięku - Jak Miksować Dźwięk na Trasie Koncertowej cz 2

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 29. 08. 2019
  • Praktyczny Kurs Realizacji Dźwięku: lukaszsitek.pl/kursonline
    Druga część filmu opowiadającego o realizacji dźwięku na koncercie zespołu. W tej części skupimy się na samym miksie muzycznym. Pokazuję i komentuję niektóre zabiegi związane z realizacją dźwięku, aby słuchacze otrzymali idealne odwzorowanie muzyki, którą na scenie produkują artyści, a czasami również nadać tej muzyce dodatkową otoczkę twórczą w postaci efektów przestrzennych.
    Rolą realizatora dźwięku jest stworzyć dobry miks instrumentów.
    Przez pojęcie "miks" rozumiemy taki wzajemny poziom głośności i barw pomiędzy instrumentami i głosami wokalistów, aby stworzyć jednorodny obraz dźwiękowy, dzięki czemu każda osoba z publiczności może cieszyć się fantastycznymi doznaniami.
    Niekiedy artyści oczekują odwzorowania brzmienia z płyty CD, a czasami oczekują dokonania innego brzmienia - bardziej żywego, koncertowego, bardziej dynamicznego, czyli takiego który podkreśli inne walory aranżacji muzycznej w porównaniu do płyty CD.
    Głównymi narzędziami realizatora dźwięku w tym przypadku są equalizer, kompresor, bramka szumów i efekty przestrzenne typu reverb oraz delay. Odpowiednie i świadome ich wykorzystanie pozwala idealnie wpasować każdy z instrumentów w swoją własną przestrzeń, która nie zakłóca inne instrumenty.
    Jeżeli jesteś pierwszy raz na moim kanale zachęcam do obejrzenia poprzedniego filmu - pierwszej części "z trasy" oraz innych filmów, w których opowiadam o sekretach produkcji muzycznej i realizacji dźwięku.
    Zresztą, sami zobaczcie jak wygląda taki godzinny koncert gwiazdy :)
    Z Pamiętnika Realizatora Dźwięku - Jak Miksować Dźwięk na Trasie Koncertowej cz 2
    CZcams : tiny.pl/tw4cn
    Facebook : / panproduc3nt

Komentáře • 34

  • @grzegorzknychaus3149
    @grzegorzknychaus3149 Před 4 lety +6

    Nareszcie coś czego szukałem teraz języku ojczystym. Brawo.

  • @jakubsiwy2716
    @jakubsiwy2716 Před 3 lety +4

    Nie pożałowałeś stopy :)
    Super, że w końcu są takie filmiku w ojczystym języku! Szczególnie w tym czasie, kiedy nie można wyjechać na realizacje, miło jest obejrzeć takie wideo ;)

  • @JanekGo
    @JanekGo Před rokem +2

    Genialnie i łopatologicznie a przy tym fachowo :)

  • @DUD3Ksca
    @DUD3Ksca Před 4 lety +6

    Fajnie. Zawsze marzyłem o takiej pracy.

    • @panproducent
      @panproducent  Před 4 lety +6

      Ja też :) Tu akurat jest ta najfajniejsza jej strona, gorzej wygląda jej ciemna strona - kiedy pracuje się dla firm, standardowo 48h bez spania, załadunek ciężarówki o 3 w nocy, montaż aparatury od 6 rano do 10, jak już jesteśmy zmachani po 9 godzinach pracy, to wtedy zaczynają się dopiero próby akustyczne, a jak już jesteśmy styrani o 16, wtedy zaczynają się koncerty gwiazd. A potem od 23 demontaż, załadunek ciężarówki, przejazd na drugie miejsce, montaż itd...
      Czasami wracałem do domu po 72 godzinach bez spania, przysypiając za kierownicą...to jest ta ciemna strona.
      Film pokazuje realizację z zespołem, z hotelem, na świetnym sprzęcie z najlepszymi muzykami w Polsce :)
      Takie sztuki gra się "w nagrodę" i właśnie o tym marzyłem zawsze, ale musiałem przejść 10 lat z firmami, żeby zdobyć doświadczenie.
      Nie wiem ile masz lat, ale w branży koncertowej zawsze można "zacząć", jak się tylko jest pełnosprawnym fizycznie to nie ma problemu.
      Pozdro

  • @SipsodePlay
    @SipsodePlay Před 3 lety +2

    Mega!

  • @przemekfirek3349
    @przemekfirek3349 Před 5 lety +4

    I to jest kanał którego szukałem od dawna. W cz. 2 miało być więcej z koncertu i było. Nie zawiodłem się. To co robisz jest świetne, tak trzymaj! :)
    I jeszcze pytania. Tu nabijasz tempo tap'em, a czy istnieje możliwość automatycznego wychwytywania tempa i synchronizację z efektem?
    Czy realizowałeś kiedyś występ Dj'a? Jeśli tak, to jak wtedy to wygląda? On gra muzykę już po mixie i masteringu studyjnym więc funkcja realizatora w takim wypadku ogranicza się do ustawienia wszystkiego przed występem a później ewentualnym reagowaniem na poczynania Dj'a? Co jeśli Dj puści na master przester (np. zapomni wyciszyć low przed przejściem). Da się jakoś temu zaradzić na realizatorce?

    • @kubaw7985
      @kubaw7985 Před 5 lety +1

      dobre pytanie, podpinam sie

    • @kubaw7985
      @kubaw7985 Před 5 lety +2

      A ja mam jeszcze jedno dotyczące wlasnie Dj. Czy Dj jak gra, ma na mixerze u siebie na scenie pokretło MASTER on działa moze zgłasniac i sciszac ogolny dzwiek ??

    • @panproducent
      @panproducent  Před 5 lety +3

      Dziękuję za komentarz.
      Automatyczne wychwytywanie...nie wiem o niczym takim w mikserach. Wiem, że można synchronizować się z timecode, tzn jest jedno urządzenie, które steruje całą oprawą multimedialną za pomocą timecode i wtedy światła, multimedia i dźwięk jest odpalany za pomocą timevcode i wtedy w scenach programuje się tempo delay-a i zapisuje w scenie, więc jak rusza timecode to przywołuje się scena i tym samym wszystkie ustawienia. Natomiast nie spotkałem nigdzie takiej opcji jak w mikserach DJ-skich, które rozpoznają tempo. Może jest, może ktoś tu w komentarzu uzupełni, ja nie znam, ale też nie robiłem wszystkich sztuk na świecie na wszystkich mikserach, uzywając wszystkich dostępnych opcji, więc nie mogę powiedzieć autorytarnie, ze nie ma czegoś takiego.
      W przypadku DJ-a tak oczywiście, wiele razy robiłem DJ-a zarówno na małych imprezkach jak i na dużych festiwalach np. Tauron Nowa Muzyka. W tym przypadku DJ idzie przez di-boxy i profilaktycznie włączone są PAD-y, żeby nie przesterowywał wejść kanałów. Praca realizatora ogranicza się do lekkiej korekty brzmienia, ponieważ każda sytuacja koncertowa jest inna czy to ze względu na akustykę pomieszczenia czy na sposób przenoszenia systemu nagłośnieniowego, ale to są kosmetyczne zmiany, brzmienie pozostaje takie jak gra DJ. Ponadto zawsze przy większych imprezach jest nacisk, żeby konsoleta DJ-ska była najlepsza jakościowo, bo te niższe modele mają tak gów***y sound, że zęby bolą, teraz już lepiej, ale jeszcze parę lat temu to był dramat.
      Jeżeli DJ przesadzi z poziomami u siebie na mikserze i zrobi przester - wtedy nic nie mogę zrobić, bo to on wysyła przester. Jeżeli wyśle mocny sygnał, to dzięki pad-om wbitym w di-boxach i dzięki pewnemu zapasowi na wejściach miksera nie dojdzie do przesteru. Najgorsi jednak są DJ-e, którzy zaczynają spokojnie, wszystko ustawiamy, a od połowy koncertu dają co chwilę głośniej i ostatecznie grają u siebie na czerwono, na dobrych głośnikach słychać doskonale kupę zrobioną przez przester, a on myśli że gra głośniej i lepiej to brzmi...niestety, nie gra ani głośniej ani lepiej, jest tylko brzydziej, jest kupa, bolą zęby i w trakcie koncertu nie bardzo można do niego podejść i tłumaczyć co to jest przester i od czego są kolory na wskaźnikach. Profesjonaliści to rozumieją i umawiają się, ze od połowy ciągniemy w górę, ja to szanuję i wykonuję zalecenia, amatorzy robią nas w konia na próbie, żeby potem walić przesterem myśląc, że są zarąbiści, a po prostu są kretynami. Tak w skrócie wygląda zabawa w kotka i myszkę przy nagłośnieniach :)

    • @panproducent
      @panproducent  Před 5 lety +1

      Tak, wychodzimy z MAIN OUT, więc jak ściszy master w mikserze, to w głośnikach znika muza. DJ steruje tym co leci na front, my dajemy mu mikrofon, więc w przypadku setu DJ-skiego to ja mam inputlistę: 1.DJ kanał lewy, 2.DJ kanał prawy, 3. Mikrofon DJ-a, 4. Mikrofon wokalisty (jeżeli ktoś robi liveact).
      Jak DJ-e gadają w trakcie muzyki, to ścisza albo tego deka z którego leci muza, albo może ściszać sumę konsolety jeżeli ma mikrofon od firmy nagłośnieniowej. Jak ma mikrofon wpięty do swojej konsolety, to ścisza tylko deka, bo inaczej ściszy wszystko co wychodzi.
      Jeszcze ostatnia rzecz - czasami DJ-e swoje monitory robią sobie po AUX, wtedy on ma pełną kontrolę co leci na front, a co i jak głośno gra mu w monitorach scenicznych, wtedy realizator monitorowy dostaje na mikser to wyjście AUX i wysyła na wzmacniacze i idzie spać w trakcie koncertu :)

    • @kubaw7985
      @kubaw7985 Před 5 lety

      @@panproducent dzieki za odpowiedz. To mnie zawsze ciekawiło.. sam bawie sie troche w granie i zawsze sie zastanawialem jak to jest przeciez jest wszystko na mixerze pod ręka grajka wiec po co realizator :)

  • @MrPopkinson
    @MrPopkinson Před 2 lety

    Witam mam pytanko :) posiadam stary mikser zeby coś sobie tam popróbować i ma wyjścia oznaczone jako MON, AUX1 oraz AUX2. Czy to są wyjścia na monitory sceniczne ?

  • @murphyto69
    @murphyto69 Před rokem +1

    Ale chociaz nazwe kapeli... Gdzie ich znalezc? Pozdrawiam

    • @panproducent
      @panproducent  Před rokem

      Kapela już nie istnieje.
      Rozpadła się zanim zdążyliśmy dokończyć produkcję.
      Zrobiłem im tylko miksy na szybko i każdy zajął się swoim życiem.
      Tak to jest z młodymi zespołami, 99,9% upada zanim cokolwiek zacznie fajnie działać.
      Gdyby kontynuowali i chcieli zrobić parę rzeczy jakie podpowiadałem im ja czy inni bardziej doświadczeni muzycy, to być może dzisiaj byli by mega rozpoznawalni.
      Mają ogromny potencjał i charyzmę sceniczną :)
      Ciągle im kibicuję, od czasu do czasu się spotykają i coś próbują, ale nie ma co ich wytykać palcami, niech chłopaki grają, może w końcu coś kliknie i zaskoczy i zaczną grać i osiągną sukces.

  • @IFAsimson1998
    @IFAsimson1998 Před 5 lety +1

    Jakich słuchawek używasz na początku?

    • @panproducent
      @panproducent  Před 5 lety +1

      Hej.
      Używam ATH M50x Audiotechnica.
      Ogólnie przetestowałem kilkanaście różnych modeli do 1000 zł i te najlepiej mi siadły.
      Do tego mają ruchomą czaszę, również obrotową, więc można je stylem DJ-skim do podsłuchania jednym uchem używać. Ogólnie polecam ATH 50-tki, ale oczywiście z preferencjami brzmieniowymi jak z opinią i dupą - każdy ma swoje, dlatego tylu producentów i tyle modeli słuchawek i monitorów. Warto przetestować zanim się coś kupi.
      Pozdro.

    • @IFAsimson1998
      @IFAsimson1998 Před 5 lety

      Ja niestety mam doświadczenia raczej z słuchawkami otwartymi, a do realizacji live bardzo słabo to się sprawdza, dlatego chciałbym znaleźć coś z dobra izolacja od otoczenia. Dzięki za obszerna odpowiedź

    • @panproducent
      @panproducent  Před 4 lety

      Zerknij sobie jeszcze na Sennheiser HD 280 PRO, bardzo dobrze izolują i też mają skrętne czasze, serio to jest bardzo ważne przy szybkich line check-ach. Kumpel kupił te Zenki, a mnie brzmieniowo bardziej siedziały ATH50.

  • @PASACIK
    @PASACIK Před rokem +1

    Tam wisiał outline?😊

    • @panproducent
      @panproducent  Před rokem

      Nie pamiętam już niestety co tam wisiało. Raczej nie wygląda mi to. na Outline, ale może....

    • @PASACIK
      @PASACIK Před rokem

      ​@@panproducent wygląda na outline superfly albo mantas albo NAW Red baron

    • @liveforyou8369
      @liveforyou8369 Před 8 měsíci

      @@PASACIK nova at-2

  • @bartosznowacki5633
    @bartosznowacki5633 Před rokem

    Cerekwicka

  • @gostek9071
    @gostek9071 Před rokem +1

    a jak nacisniesz cos niechcacny to przypal? albo usuniesz xd

    • @panproducent
      @panproducent  Před rokem

      No a jaaaak !
      Jak źle coś naciśniesz to możesz przerwać cały koncert. Zaleznie co nacisnąłeś to przerwa może trwać nawet kilka minut, bo konsoleta cała będzie się przeładowywać 2 razy.
      Na szczęście te wrażliwe przyciski są na bokach konsolety, z daleka od przycisków i gałek używanych non stop, ale ryzyko jest zawsze :)

  • @witoldgrul4369
    @witoldgrul4369 Před 2 lety

    dzisiaj zespoły walom z plejbejku co ma akustyk do roboty praktycznie nic tyle ze ststoi i nic pozatym taka prawda ci pseudo wokalisci tylko kase biorą za plejbejki puszczane

    • @bartekkoscielny2245
      @bartekkoscielny2245 Před 2 lety

      Naucz sie pisac poprawnie

    • @witoldgrul4369
      @witoldgrul4369 Před 2 lety

      @@bartekkoscielny2245 ty się ortografi nie trzepiaj ja piszę jak to jest naprawdę jak to się odbywa karzdy pseudo wokalista tylko patrzy żeby się kasa zgadzała nie szanuje tych ludzi co na pseudo koncert przychodzom