Túlfeszültség védelem kókányolása Legrand túlfeszültség levezetővel a régi fészerben 2021-06-10

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 7. 09. 2024
  • Nézz el ide is:
    Facebook oldal: / tanyacsenol
    Instagram fiók: / tanya_csenol
    Dumálós vélemény csatornám:
    / @tcsvelemeny4795
    Troll csatornám:
    / @cekla7793
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Galéria : nincs
    Kivonat: Mivel az utóbbi időben elég sok érzékeny kütyü került a házba, úgy gondoltam nullánál nagyobb esélyt kéne adni nekik, ha hirtelen túlfeszültség keletkezne. Persze megint csak szagszerű voltam és nem szakszerű, de reméljük valamit ér, ha mást nem a placebo hatást. :) Még jobb, ha soha nem is lesz rá szükség.
    Szóval némi szerelős kontent.

Komentáře • 128

  • @imregeiger3896
    @imregeiger3896 Před 3 lety +42

    Próbáltam humorosan végignézni, mint villanyszerelő, de sajnos nem volt humoros. Elnézést! Nem szabadna ilyen videókat feltöltögetni! :D

  • @tuci81
    @tuci81 Před 3 lety +3

    Gányolás lvl1000, dehát ezért (is) szeretjük ezt a csatornát :D

    •  Před 3 lety

      Az, viszont működik és ez a lényeg. Ha majd egyszer úgy lesz, akkor szép lesz ám a szekrény is, elvágólag minden. Egyszer majd...

  • @vincegaspar1677
    @vincegaspar1677 Před 9 minutami

    Szerintem,nem ártana egy önkiolvasztos biztositék fő-biztositék ,ként szolgáljon.mivelhogy az automata biztositékok ha lekapcsolt álapotban vannak is ha a villám belecsap pár miliméter amit az automata kapcsolo szétválasztott és aszt egy villámbecsapodás könyen áthidal. Az önkioldo biztositek-nál nagyobb a távolság.

  • @kessapa
    @kessapa Před 3 lety +8

    Szia Gábor!
    Ha majd oda jutsz, hogy az A2-es szekrényben a madárfészek-szalmakazal- vezeték halmaz kombót megszünteted, a villám védelmi patronok, és a mellette lévő első FI relé vagy kismegszakító között, legalább egy megszakítónyi hézagnak lenni kell(!).Annó, mikor leveleztünk a túlfesz védelemről, erre a szerelési szabályra, mint szigetelési, "átütési szikraköz villám estén(!)" , felhívtam a figyelmed. Azért van szükség az üres rész meglétére, mert ha a nagyfeszpatron nagyon elfossa magát, esély se legyen a mellette lévő automatát tönkre téve, az egyébb áramköröket is vinné a levesbe.
    Üdv:Robi

    •  Před 3 lety

      Szia!
      Igen erre gondoltam most is, hogy jó lenne kihagyni helyet, de jelenleg nem tudtam megoldani. Úgy voltam vele jobb valahogy berakni most, hátha éppen kell, mintha nincs bent sehogy. Lehet egyébként hamarabb lesz a projekt, mert áll most némi pénz a házhoz és közben meg elég meleg van a tetőt csinálni, így lehet bezsúfolom nyárra a dolgot. Ráadásul a wifi kismegszakító nem is nagyon fér el...
      Azt néztem, hogy a földelőszonda elég rozsdás, arra van ráfogatva a vezeték, ilyen két oldalról fogó saruval. Tippre lehet az alatt is rozsdás, majd ha szétszedem kiderül persze. Mit érdemes csiszolás után csinálni vele? Réz spray, cink spray vagy mi erre a bevált megoldás? Köszi!

    • @kessapa
      @kessapa Před 3 lety +1

      @ Gondoltam, hogy mivel csak a védelem beaktiválásán volt a hangsúly, azért maradt a gólyafészek, az elosztóban! Én a FI relével fegcseréltem volna a két cucoost, akkor a szigetelési rés meglenne, vezetékben ugyan annyi a meló, de idiglenesen "jójazúgy."
      A földeléssel kapcsolatban, szinte biztos, hogy rozsda van a vason, tehát, a következőket csinálnám:
      1_flex lamellás csiszoló koronggal a rozsdát letakarítanám, egész fém tisztára.
      2_ A fémtiszta felületet kiárólag (!) horgany spray_vel fújnám be! (a tüzi horganyzott felületekez is igy javítják a helyszíni szereléskor)
      3_ A horgany réteg száradás után jó kotaktust ad és időálló, ezért csak ekkor csatlakoztatnám a kötéseket!
      4_ szerelés után, az esetleges mechanikai sérülések javítása miatt a kötést újból átfújnám horgannyal, és ha megszáradt ez a réteg, kész az időt álló jó átmeneti kontaktusu szonda. a szonda szabad levegővel érintkező, de az elektromos csatlakozásban nem szereplő, (horgagy réteg kivételével!) otthon bármilyen színnel, de leginkább pirosra, hivatalosan zöld-sárga csíkosra festeném.

    •  Před 3 lety

      @@kessapa Köszönöm! Akkor horgany spray, a többit én is így gondoltam, csak nem tudtam cink vagy réz spary-t használjak vagy mit. Legjobb arany spray lenne, de gondolom az nincs. :)
      Lehet aztán ha ilyen meleg lesz tetőt úgysem lehet csinálni, mert ott pusztulunk, ha megjön a wifis cucc mégiscsak a szekrényt előre veszem idény nyárra, hogy haladjunk.

    • @kessapa
      @kessapa Před 3 lety +1

      @ Örülök, ha tudtam segíteni!
      Az arany spray-vel jól megnevettettél! Ha egyszer sok pénzem lesz, az arany spray-vel, (ha van ilyen) a gyökércsakrám ereit kezelném, mert akkor szép is és drága is lesz egyszerre! 🤣🤣🤣🤣

  • @chrisp4028
    @chrisp4028 Před 2 lety

    Szia!
    A téma jó és tetszik.
    Szép napot!

    •  Před 2 lety

      Köszi!

  • @Homeelectric
    @Homeelectric Před 3 lety +17

    Szia. Azt tudod, hogy igazából be sem kötötted? ;) Nulla nincs rákötve. Az az egész doboz egy katasztrófa, érdemes lenne egy villanyszerelőt hívnod hogy átnézze ,és rendbe tegye.

    • @badakrisztian
      @badakrisztian Před 3 lety +3

      Ez maximálisan igaz. Az ember a saját lakását festheti, burkolhatja, gipszkarton, vízszerelés, csatornázás is mehet, attól még nem lett senkinek baja, de a gáz / villanyszerelés, ha kókányol valaki, élet- tűz- és robbanásveszélyes is lehet..
      Szóval: villanyhoz és gázhoz szakértelem nélkül senki ne nyúljon. (@Gábor: ez nem kioktatás, csak jótanács, nem kötelező, de illik megfogadni..: .-) )

    • @rlacxip
      @rlacxip Před 3 lety +2

      Miért nem hoztok össze egy közös videót a villamos hálózat rendbetételről? Én támogatnám.

    • @badakrisztian
      @badakrisztian Před 3 lety +1

      @@rlacxip Szia, Homeelectric már profi szaki, én meg csak még 2 hete vagyok szakképesített villanyszerelő, nem szeretnék semmilyen vitába belefolyni, de nálam is leoldotta magát ez a lakáselosztó:-)

    • @rlacxip
      @rlacxip Před 3 lety

      @@badakrisztian Én a @homeelectric re gondoltam!

    •  Před 3 lety +2

      Szia!
      Én csak egy fél óra google keresést tettem ebbe a túlfeszültség dologba és lehet tévedek, de szerintem nem. Nincs szükség a nulla bekötésére, így is véd a fázison keresztül jövő túlfeszültség ellen. (nullán érkező ellen nem, de azt majd a doboz átalakítása után fogom megoldani) Ez hasonlóan működik, mint egy zener dióra, alapesetben szigetel, bizonyos feszültség felett pedig nyit és gyakorlatilag a föld irányába zárlatot csinál. Nem igényel nulla-fázis tápellátást, nem aktív eszköz ebben az értelemben. A fázis és a föld közé kerül és így működik.Ez amúgy is egy 2 fázisra való eszköz, két egyforma patronnal. Ahol külön nulla és fázis védelem van, ott színnel is jelölik és kék a nulla patronja. (Ami valószínű szimpla marketig, mert kb ugyan az lehet mind a kettő eszközben.)
      Ez 2p, eszköz, B ábra: pdf.legrandaruhaz.hu/LE07561AA-5.pdf
      Ez a szekrény messze nem katasztrófa, láttad volna mi volt itt 2008-ban. :D Konnektor sehol, földön cikázó, kézzel összesodrott vezetékek, némelyik kicsit szikrázott is, na azokra voltak hosszabbítók tákolva. Ez volt itt az elektromos rendszer. ;) :) Aztán azt se a kisnyuszi csinálta meg.
      A szekrényt is rendbe teszem majd egyszer, egyelőre a priorítások nem ott vannak, nagyobb gondok is vannak a házzal, azokat igyekszem folyamatosan megoldani, ez majd ráér akkor ha épp lesz egy kis holtidőm. Végül is még működik. :D :D :D

  • @donjoee
    @donjoee Před 3 lety +6

    Az érintésvédelmi-, tűz- és villámvédelmi felügyelő ismerősöm csak annyit kérdezett: "Öööö, hol is lakik pontosan ez az ember?" :DDDDD

    •  Před 3 lety

      Messze. :D

    •  Před 3 lety +3

      @@szlaszlo82 Azt én is megcsodálnám, mert senkinek semmi köze hozzá, hogy mi van itthon, ha akarom csupasz vezetékek mehetnek a földön és ugrálóiskola van, ha félrelépsz megcsíp a fázis. :D :D :D

    •  Před 3 lety

      @@szlaszlo82 Oké, akkor nem lesz több villanyszerelős videó, kérdés megoldva. ;) :)

    • @laszloszondi9997
      @laszloszondi9997 Před 3 lety +3

      @@szlaszlo82 LOL
      Nekem nincs itthon egyáltalán ilyen túlfeszvédelmi relém. Akkor én is veszélyeztetem a velem együtt élőket?
      válasz: Nem. Nem veszélyeztetek senkit.
      Úgyhogy ez a "bírságot kap" duma rosszindulatú álmodozásnak nagyon jó, de a világon semmilyen jogalapja nincsen.

    • @erniefromh2019
      @erniefromh2019 Před 3 měsíci

      Akár lehetne így is, de nem. Akármit csinálsz, vagy otthon, vagy másnál, joghatással jár. Mégpedig foglalkozás körében végzett tevékenység, mindegy ki csinálja. Ezen felül, az ingatlan tulajdonosa/üzemben tartója felel az ingatlan villamos hálózatának állapotáért. Ez nem azt jelenti, hogy neki kell mindent megjavítania, hanem neki kell intézkednie az esetleges karbantartás, felülvizsgálat tekintetében. Szóval, amíg nincs gond, addig többnyire senkit nem érdekel, hogy ugróiskolázol-e a vezetékeken. A gond akkor kezdődik, amikor meg kell védened magad egy hivatalos eljárásban, hogy mit tettél annak érdekében hogy minden is rendben legyen. És ott nem fogadják el azt a választ, hogy senkinek semmi köze hozzá.

  • @kosziklatube
    @kosziklatube Před 3 lety

    Egyre gondoltunk. Az enyém megrendelés alatt van.

    •  Před 3 lety +1

      Kíváncsian várom a videót, ne csak én legyek kiosztva. :D

    • @kosziklatube
      @kosziklatube Před 3 lety

      @ :-D

  •  Před 3 lety

    Ezeket a videókat szeretem!!

    •  Před 3 lety

      Akkor te vagy a célközönség! :)

  • @Spikeshun
    @Spikeshun Před 3 lety +2

    Egy kérdésem volna? Gábor szted 1 fázis esetében (ami neked is van) miért 2 patronos és fázis, nulla, föld csatlakozású ez az eszköz? Nem azért, hogy legyen tartalék patron:)

    •  Před 3 lety +2

      Ez két fázisra van, 2p, nem 1p+n. Szerintem pont azért. ;) Nem kell neki a nulla.
      B ábra: pdf.legrandaruhaz.hu/LE07561AA-5.pdf

    • @Spikeshun
      @Spikeshun Před 3 lety

      @ Értem, bár ott vagy 2P vagy 1p+N bekötés van. És mivel neked nincs 2p, ezért én biztos 1P+N-be kötném.

    •  Před 3 lety +3

      @@Spikeshun Felesleges lenne, ott van közösítve, azaz rövidre zárva a nulla és a föld, értelmetlen lenne bekötni, mert pont azt csinálná, amit az összekötött vezeték csinál. Akkor lenne értelme bekötni, ha mondjuk a kinti dobozba raknám, akkor van már némi vezeték távolság, ahol keletkezhet túlfeszültség. Így inkább tartalék patron.

  • @pulsarxp
    @pulsarxp Před 3 lety +2

    A minap vettem én is egy 3 fázisu schneidert. Szakértelmem annyi mint a tiéd. :) de én is abban bízom, hogy több mint a semmi. (Ráadásul a ragasztó szalagot nézve, ugyan attól a cégtől :D jó kis cég :D )

    •  Před 3 lety

      Ó három fázisod van?! Gratu! Nullára is teszel vagy csak a 3 fázisra?

    • @pulsarxp
      @pulsarxp Před 3 lety +1

      @ Köszi :D Nullán is van, de csak mert így egy egység. Ha 1 fázis lenne, a TN-C miatt, én nem tartom valószínűnek, hogy a túlfesz eljutna a készülékekig, szerintem előbb menne a szonda felé. Ilyenem van: elektrikstore.hu/Schneider-Electric-Resi9-Quick-PF-R9L16710-tulfeszultseg-levezeto-fixbetetes-egybeepi

    •  Před 3 lety +2

      @@pulsarxp Pontosan ezért nem kötöttem be én sem a másik patront, mert pont ott van összekötve úgy is, bár kaptam érte itt hideget-meleget. :D
      Jó kis cucc ez, reméljük sosem kell használnod, de ha mégis, akkor jó lesz!

    • @pulsarxp
      @pulsarxp Před 3 lety +1

      @ De ugye, hogy így tűnik logikusnak? :D Köszönöm, hasonlókat kívánok neked is, hogy sose tudd meg milyen az a piros jelzés rajta, de ha mégis, akkor meg óvjon meg mindent :)

  • @galtamasferenc
    @galtamasferenc Před 3 lety +5

    Mondjuk egy pár rézsínt venni, nem lett volna egy ökör ára :P

    •  Před 3 lety +1

      Most csak ezt akartam beszuszakolni, a szekrény átalakítás egy másik projekt lesz.

    •  Před 3 lety +2

      @@szlaszlo82 Elég sok dolog elkészült itt már....

    •  Před 3 lety +1

      @@szlaszlo82 Ez egy ilyen hely :)

    •  Před 3 lety +1

      @@szlaszlo82 Végül is szabad a kommentelés :)

  • @draskojozsi
    @draskojozsi Před 3 lety +2

    Földkábel esetén villámcsapás nincs. A kismegszakító lekapcsolása nem véd a villám okozta túlfeszültség ellen. A kismegszakítón csodásan áthúz a villám okozta túlfesz.
    Kismegszakító lekapcs, az elmenő vezetéket meg földelni. Nálam légvezetékes hálózat van az erdőben. Eddig nem volt semmi gond, pedig csapkodnak itt rendesen a villámok. Én is építettem be túlfesz védelmet. Az enyémben egy kis kerámia patron van. Szerencsére nem kellett cserélnem.

    •  Před 3 lety +3

      Azért ez helyenként a föld felszínén van inkább, mint földkábel. :D No meg villámot láttunk már tóba is földbe is becsapni, szóval semmi és sehol nincs biztonságba, de ha a vezeték közelében csak be egy fába, az se jó móka, mint olyankor arra menni se feltétlen, lásd lépésfeszültség. :D
      Persze, ha durva a helyzet, akkor áthúz, de ha csak 1-2 ezer volt van az nem húz át. Nem tökéeletes megoldás a leválasztás sem, de javítja az esélyeket egy kicsit.

  • @gyulalakatos4833
    @gyulalakatos4833 Před 3 lety +2

    35:10 utáni rész. Jó lenne ismerni a flexibilis vezetéket és az érvéghüvelyt. Azzal nemcsak könnyebb lett volna szerelni, de a végeredmény is biztonságosabb. Az ilyen helyre, ahol villámvédelem van, nem a forrasztott kötést kellene erőltetni. 55:40-nél a fővezetéki sorkapocsra gondoltál. :)

    •  Před 3 lety +2

      Egyik se volt itthon. Nem most akartam megváltani a világot, hanem csak beszuszakolni ezt itt. A szekrény rendbetétele egy másik projekt lesz. Igen az az, köszi! Ez azért tetszik, mert kis helyen viszonylag sok vezetéket össze tudok kötni, elég kompakt cucc.

  • @gaborgabor6006
    @gaborgabor6006 Před 3 lety +1

    Vezetékek jobb és bal oldalt lehet szépen el vezetni. Ónozni nem rossz ötlet csak egy baj van vele pontosabban a srmarukkal. Meg pedig először rá kell roppantani a vezetékre és utánna ónozni mert ha melegszik akkor még mindig marad kötés,így meg szét hullik. Alu réz sín teljesen mindegy ha rendesen meg akarja húzni az ember akkor úgy is kijön belőle a menet. Viszont vezeték végére lehet tenni sín sarurut és azt izomból meg lehet húzni nem szégyelhető erővel.

    • @gaborgabor6006
      @gaborgabor6006 Před 3 lety +1

      Ilyenre gondoltam. www.nemethelektronika.hu/termekek/glk1-2516-gyujtosin-leagazo-kapocs-25-16mm2-4-5mm-sinv
      Van ebből a rá húzós v alakú is. Pár száz Ft és bármin megállja a helyét.

    •  Před 3 lety +1

      @@gaborgabor6006 ÁÁÁÁ, ez fasza, köszi a tippet.!

    •  Před 3 lety +1

      Mondjuk ha már az ón olvad, akkor ott valami amúgy sem stimmel. :D Ezekkel a sarukkal nem tervezek egyébként hosszú távra, záros időn belül át akarom alakítani és nem ilyen sarukkal vacakolni, hanem közvetlen bekötni valamivel a vezetéket, ezek között szerintem idővel komoly oxid lesz, aztán akkor tényleg jön a melegedés.

  • @bergeronx367
    @bergeronx367 Před 3 lety +1

    Remélhetőleg a rendes hálózatban nem így vannak a szemek és a vezetékek összekötve(41:34 -nél látható mód), mert terhelésre melegedhet és megolvadhat az ón és akkor elenged a kötés, rá kell volna nyomni erősen és utána forrasztani. Ezért is tilos már forrasztani a vezetékeket.

    •  Před 3 lety

      Mondjuk ha már annyira melegszik, hogy az ón megolvad, akkor ott a forrasztás a legkisebb gond, mert valami nagy gebasz van. :D A házban nincs sehol forrasztva, ott a szekrényben van a betáp forrasztva a saruba, de ezek majd mind megszűnnek, ha egyszer rendbe teszem a szekrényt.

  • @Piciz0917
    @Piciz0917 Před 3 lety +1

    Drága drága de mégis olcsóbb mint mindenből újat venni ha beüt a ménkű :)

    •  Před 3 lety +1

      @@szlaszlo82 Aztán hova tegyen, a falba?

  • @bunsoft2
    @bunsoft2 Před 3 lety +1

    Az lett volna a vicces ha a zasszony jött volna fel a kertből és meglátja hogy lent a biztosíték. Mondván "huu ezt biztos Gábor nem látta" fél mozdulatból felcsapja......és akkor láss csodát :-) :-) :-)

    •  Před 3 lety +2

      Azt a helyet nem ismeri, csak a fészerben lévőt tudja. :)

  • @kissszilard4220
    @kissszilard4220 Před 3 lety +1

    A képviselőség egyik alapfeltétele, hogy senki véleménye ne érdekeljen, ne tántorítson el a célodtól.
    De ezt rossz volt nézni. Őszintén.

    •  Před 3 lety +1

      Láttad volna mi volt itt 2008-ban. :D Konnektor sehol, földön cikázó, kézzel összesodrott vezetékek, némelyik kicsit szikrázott is, na azokra voltak hosszabbítók tákolva. Ez volt itt az elektromos rendszer. ;) :) Aztán azt se a kisnyuszi csinálta meg.

    •  Před 3 lety +1

      @@szlaszlo82 Tán láttad? Nem. Fogalmad sincs erről a feléről, mivel ekkor még nem volt csatorna. Az a fele már meg van csinálva, pont. A többi folyamatban.

    • @simcax6087
      @simcax6087 Před 3 lety

      @ Az nem számít, hogy volt ennél szarabb is, ez nem lett rendesen megcsinálva.

    •  Před 3 lety +2

      @@simcax6087 Értem főnök, akkor most levonja a béremből? ;) :) A videó címe nem az volt, hogy rendesen megcsinálom, hanem "Túlfeszültség védelem kókányolása". Ennek tökéletesen megfelel, kókányolva lett. Rendes majd egyszer meg lesz csinálva. ...vagy legalábbis rendesebben.

  • @covek_spike
    @covek_spike Před rokem

    Szia Gábor! A túláramot emlegeted elég sokszor, de gondolom túlfeszről beszélsz! :)

    •  Před rokem

      Szia!
      Igen arról. :)

  • @Speedcore4L
    @Speedcore4L Před 3 lety +4

    Milyen időben, pont a napokban alakul idehaza is :)
    54:24 füstöl :D :D

    •  Před 3 lety +2

      Nem is. :D

  • @karolyweber1380
    @karolyweber1380 Před rokem +1

    Katasztrófális

  • @kornelkresak9360
    @kornelkresak9360 Před 3 lety

    Előjöttek a szakszavak XD

  • @blacklab7275
    @blacklab7275 Před 3 lety

    Én 24 ezerért vettem a 3 fazisút változatot.

  • @Sanyi1978
    @Sanyi1978 Před 25 dny

    Főáramköri elosztó, rendes nulla és vf. sínnel jobban jársz.

  • @stevengeorge2357
    @stevengeorge2357 Před 3 lety +1

    Lehet,hogy már tájékozódtál róla, gáz dióda alkalmazásával is megoldható, olcsó és villám gyors.

    •  Před 3 lety

      Annyira nem másztam bele a dologba, viszonylag elterjed "üzleti" megoldásokat néztem.

    • @kessapa
      @kessapa Před 3 lety

      A gáz töltésű csöves túfesz levezetőket a légvezetékes távbeszélő technikában használták. mivel ezek a légvezetékek földbe költöztek, az általad említett túlfesz levezetők a hétköznapi életből kikoptak, annál is inkább, mert a varisztor sokkal kisebb, és gyosabb, munkapontja stabil, sőt a gáztöltésű védelem munkapontja az idő elteltével magasabb értéket vesz fel, vagy szélső esetben be sem gyújt, tehát nen fog védeni.

  • @SharkStudio
    @SharkStudio Před 3 lety

    villámhárító van a tetőn?

    •  Před 3 lety +1

      Tető is alig.

    • @Sanyi1978
      @Sanyi1978 Před 25 dny

      Van a fekete mamba! XD

  • @PGYKE
    @PGYKE Před 3 lety

    Houston! Baj van! Küldjetek egy villanyszerelőt!

    •  Před 3 lety

      Itt vagyok! :) ;) :D

  • @simcax6087
    @simcax6087 Před rokem

    Villamos biztonsági felülvizsgálóként egy kicsit belehánytam a számba.

    •  Před rokem +1

      :D

  • @vargajanos4281
    @vargajanos4281 Před 7 měsíci

    Ne kókányolj!

  • @techmenpeter2693
    @techmenpeter2693 Před 3 lety

    Jézus.
    Am kom C típusú kismegszakito van beszerelve?! Sok tüzet okozott már ilyen kókányolt hálózatokon. A B tip a legjobb

    • @marksimon7242
      @marksimon7242 Před 3 lety +2

      A Tűz az kétlem hogy a karakterisztikáján múlott. Nincs olyan nagy eget verő különbség a leoldása közt.

    • @kessapa
      @kessapa Před 3 lety +1

      A leoldási karakterisztika és a tűz között nincs összefüggés. Ha egy "B"-s karakterisztikájú 10 A-es automata körében, van egy 9A-es terhelés, ami egy meglazult oxidos kötésen még szikrázik is, először a vezeték aztán a lakás gyullad ki, míg a "B"-s automata semmit nem vett észre, mert nincs túl terhelve! Viszont egy villanyrezsóellenállása mire az üzemi hőmérsékletre felmelegszik, a "B"- karakterisztika miatt az automata leold, míg a "C"-s automata elvisel pedig, a vezeték keresztmetszetének megfelelő maximális árama van tervezve!!! Nem véletlen, hogy vezetékek kereszmetszete, adott maximális áramra van meghatérozva, és ez alá biztosítunk, tartós terheléseknél. Épületnél, nem a készüléket, hanem a vezeték terhelhetőségét, mint maximális lehetőséget biztosítjuk. A készüléket a saját biztosítéka védi, nem az eloszóban lévő automata, pl. a TV kb 0,2A-es fogyasztását 1,5kvadrátos vezetéken 10A-el van megtáplálva!

    • @kessapa
      @kessapa Před 3 lety +4

      @@szlaszlo82 A válaszodból kitűnik, hogy nagyon, de nagyon nem értesz hozzá, és kevered a dolgokat!
      Más a túlfeszültség (villám) védelem, és más a bizonyos áram erősségre leoldó biztosító, ami a vezeték maximális terhelhetőséget védi, és főleg más a készülékekbe beépített jaját védelem!!!!
      A biztosíték a készülékekben IS és máshol IS, az átfolyó áramot korlátozza, nem a feszültséget! Amit írtál, (idézlek) "Ha a készüléket védené a saját biztositéka nem lenne szükség túlfeszültség védőre... Nyilván a vezetékekbe sokszor olyan erős áram megy bele amit semmilyen védelmi rendszer nem képes megvédeni" bődületes szamársáság! Kevered a feszültséget az árammal, pedig ezt a két fogalmat már az általános iskolában meg kellett volna tanulni, de ha nem akkor nem kéne ostobaságokat írogatni.
      A feszültség védős konnektorokról is ostobaságot írsz, mikor ez mondod: " feszültségvédős konnektoroknak nem is ez a lényege. Hanem az hogy a a nagy feszültséget ugy oszlassák el az egyes konnektorok között" hisz nem osztel semmit hanem a beépített varisztor "D" osztályú védelemként pillanatnyi rövidzárral kisöntöli a feszültség lökést!
      A hozzá nem értésed fokmérője, hogy a villám védő túlfesz levezető nálad (idézlek) "ilyen lekapcsolo relés szarság", aminek a működéséről semmit sem tudsz, hisz az nem relé ami lekapcsol, (a relé ilyen gyorsan le sem tud kapcsolni!!!) hanem egy antiparalell kapcsolt shottki dióda, vagy gáztöltésű cső volt hajdanán, a telefon légvezetékes időben, az erősáram esetében pedig VARISZTOR, ami bizonyos feszültség határig szigetelőként működik, a határ érték feletti feszültségnél nanoszekundumos idő alatt vezetőként fázis - föld zárlatként viselkedve a villán tüskéit leföldeli, és megvédi a többi áramkört. Az igaz, hogy a varisztor a villámcsapáskor tönkre megy, és ki kell cserélni pár ezer Ft-os alkatrészt, de megvéd többszázezer Ft-os készülákeket!
      Száz szónak is egy a vége, mielőtt egy témához hozzászólsz érdemes a témában jártasságot szerezni, másképp bődségeket teszel közzé és elárulod a nagymértékű tájékozatlanságod!

    • @kessapa
      @kessapa Před 3 lety +3

      @@szlaszlo82 Te szerencsétlen, aki avillamosságról semmit sem tud de okoskodik, böfögi a baromságot! Meg sem értetted a szakmai magyarázatom, de gányolónak mersz nevezni, amikor MEGINT ostobaságokat irkálsz!
      Én a szakmám és több évtizedes szakmai gyakorlatom alapján beszélek, és nem a nagyokost játszom, csak te vagy sötét a témában, mert te meg annyit sem tudsz az elektromosságról mint egy 13 éves a fizika órán! Az előző böfögésedben ósszekeverted a feszültséget az árammal és zsinórban faxságokat irkáltál!
      Ha nem tudnád, ma már az iphone-tól az űrhajóig Kína mindent IS gyárt, hisz a nagy világ cégek kínában legyártatják a termékeiket, és ha a minőség megfelel, ráteszik az matricát, ha nem akkor meg "óccón" megveheted, hamis márkanévvel! Mint 30évvel ezelőtt a lefitymált tajvani számítógép monitort, mertneked bezzeg márkás PHILIPS volt, csak a márkanév alatt ott volt, hogy származási hely made in Tajvan!
      Ha elolvastad volna a túlfesz levezető legrand feliratú dodozból lett kiszedve, ami FRANCIA márka, bárhol készült IS!!!!
      Tehát az általad így lefikázott készülék "Lényeg a lényeg egy tülfeszültség védő jobban véd villámlás okozta tulfeszültségtől mint egy ilyen hozzánemértő ember által bekötött kinai szartol." és egy elektronikában jártas volt tanár, jelenleg számítógépes rendszergazda vállalkozó mégha ideiglenesen is berakja a kesze-kusza vezetékek kőzé bekötés helyesen a ledrand márkajelű túlfesz patron, attól az még szekrény felújításáig is teszi a dolgát, és védi a ház összes elektronikai készülékét!
      Nem az a baj, hogy ostoba vagy a témában és ráadásul okoskodsz, hanem méd erre büszke is vagy!
      Engem hagy békén a tahó megjegyzéseidtre sem vagyok kíváncsi mint amit mos töled idézek, és amit nekem címeztél, annak ellenére, hogy nem ismersz se engem se a munkám!!!! Idézlek és ez vedd magadra, mert rád a hsz-eis alapján igaz:"Sok hozzád hasonlo miatt vannak az ilyen saját maguk gányolok akik azthiszik hogy jol tudnak mindent aztán meg közbe meg kigyullad miattuk a lakás.... Szerintem ne jászd a nagyon okos vagyok mindenkinél jobban tudok"

    •  Před 3 lety +1

      Mondjuk ha elektromos tűz van és a kismegszakító osztályán múlik, ott vagy nagyon csúnyán alul van méretezve a vezeték vagy nagyon betegek a kötések, ezen nem szabad múlnia egy normális világban. Nálam a rengeteg induktív fogyasztó miatt nem olyan rossz ötlet a B, motor a mélykúti szivattyúban, motor a házi vízműben, stb.