Dolnośląskie Peenemünde. (cz.1) Ł. Orlicki. Podziemny kompleks Walterwerke w rejonie Zamku Czocha.

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 14. 12. 2021
  • Zapraszamy do obejrzenia pierwszej z cyklu prelekcji wygłoszonych na konferencji popularnonaukowej organizowanej przez miesięcznik Odkrywca. Dolnośląskie Peenemünde - niemieckie badania nad napędem rakietowym w rejonie Leśnej, Miłoszowa i Zamku Czocha. 1943 - 1945.
    Temat prelekcji brzmi - Od „Twierdzy Szyfrów” do podziemnych fabryk broni rakietowej. Zamek Czocha i kompleks badawczo-produkcyjny firmy HWK Walter na Dolnym Śląsku.
    Autor: Łukasz Orlicki przedstawił m.in. dokładną lokalizację poszczególnych obiektów naziemnych i podziemnych w rejonie Leśnej składających się na ośrodek badawczo produkcyjny związany z firmą HWK - Walterwerke i VDM. Zajął się również losami twórcy tej firmy, którego postać zagościła nawet na kartach powieści Iana Fleminga - o przygodach Jamesa Bonda.
    W prelekcji po raz pierwszy zostały opublikowane najnowsze ustalenia autora związane m.in. z listą inwestycji OT, prawidłowym przyporządkowaniem kryptonimów Turkus i Eisenglanz do poszczególnych podziemnych kompleksów, oraz możliwością istnienia śladów po czwartym nieodnalezionym obiekcie. W drugiej części prelekcji autor podał dowody na błędne lokalizowanie tzw. „twierdzy szyfrów” w zamku Czocha i jednocześnie przedstawił dowody na pobyt w zamkowych murach naukowców firmy Walter, z którymi związane jest odkrycie tajemniczej pompy. Łukasz Orlicki to historyk i publicysta, kierujący działem badawczym miesięcznika „Odkrywca”, zajmującym się m.in. badaniem pobojowisk lotniczych z okresu II wojny światowej i budową podziemnych kompleksów zbrojeniowych. Autor licznych publikacji o tematyce historycznej.
    Film: Rafał Gieroń

Komentáře • 1

  • @ArturDj669DLB
    @ArturDj669DLB Před 2 lety +3

    Co ciekawe dziś Walter produkuje maszyny do produkcji wafli (rożków cukrowych). Pracuję przy tym.