Życie weryfikuje nasze plany. Pompa ciepła? Rekuperacja?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 27. 08. 2024

Komentáře • 649

  • @pawep8949
    @pawep8949 Před rokem +6

    Jak słyszę teksty o oddychaniu ścian to nie wiem czy płakać czy się smiać. Ludzie kombinują jakieś cementowe tynki ocieplanie wełną, super a na końcu gładzie walną w całym domu z od zewnątrz tynk silikatowy i zajebiste oddychanie. A najlepsze jest to, że mając rekuperację nie ma to ŻADNEGO znaczenia. pozdro

  • @waldemargrochowski4607
    @waldemargrochowski4607 Před rokem +6

    Ostatnio budowałem układ pompa ciepła z możliwością łatwego dopiecia do układu kominka z płaszczem wodnym poprzez wężownicę w buforze. Dobrze zrobiona podłogówka i zużycie na pompie ciepła wychodzi bardzo korzystnie. U mnie przy -10 na zasilaniu wystarcza mi 28 stopni. Pompa smiga 2 sezon i ani razu nie użyła grzałek. Rekuperację możesz w miarę łatwo zrobić sam i spokojnie zmieścisz się w 20-25tys zł z porządnym rekuperatorem.

  • @mms9106
    @mms9106 Před rokem +15

    Jedyną zaletą HST jest brak progu. Ogólnie to zimne okno (na łączeniu), szczególnie na takich terenach. Dlatego ja wybrałem PASa, bo też na końcu świata buduje. Pompa ciepła gruntowa - świetna decyzja. Rekuperacja - rób samemu. Mnie same przewody i skrzynki wyszły 7k. Jednostka w zależności od wymagań, to 5 - 15k. Nie daj się wmanewrować w ich rekuperacyjne gadki i instalacje za 40-50k.

    • @mareq12
      @mareq12 Před rokem

      My mamy HST i bardzo się z tego cieszę. Rekuperacje i instalację elektryczną robiłem sam.

    • @lukaszjakiela1371
      @lukaszjakiela1371 Před rokem

      U siebie dobieralem okna w 3 miescach i dokladnie taka opinie dostalem u wszystkich 3 przedstawocieli. Sam uwazam za najwygodniejsza opcje. Ale jezeli chodzi o szczelnosc to jedna ze slabszych wyborow.

    • @mareq12
      @mareq12 Před rokem +1

      @@lukaszjakiela1371 ale wygoda korzystania i wygląd nie do zastąpienia. W całym domu mam rolety zewnętrzne, na szczelność HST nie narzekam, jest bez zarzutu.

    • @krzysztofskrzypek877
      @krzysztofskrzypek877 Před rokem +1

      A co rekuperacja sama się zrobi mając nawet materiały, nie rozumiem Was.

    • @mareq12
      @mareq12 Před rokem +4

      @@krzysztofskrzypek877 sama się nie zrobi, trzeba podwinąć rękawy i zrobić. Można zaoszczędzić z 15 tys za tydzień pracy.

  • @Krzysztof_W.
    @Krzysztof_W. Před rokem +5

    Witaj. Słupy pod płatwie muszą być, jeżeli będzie dachówka!! Najlepiej zrób stalowe kształtowniki 10x10x np 5mm. Schowaj w ściankę działową. Nie skręca się, nie pęka, pod tynk siatka stalowa i nie wiesz, że jest słup. Jeżeli drewno to obok ścianki, nigdy w ciance, bo skręca się i rozsadza mur. Ja mam w srodku, ale scianka to szkielet drewnoany i robiona kilka lat po konstrukcji, wiec juz się nie skręci. Miecze mam widoczne i jest kosa!!!!😎 drewna nigdy za dużo. Kleszcze facjaty/lukarny powinny być na równej wysokości co kleszcze głównego dachu (sufit i tak będzie na równym poziomie). Po pierwsze lepiej trzymałyby na rozjechanie się murlat facjarki, a po drugie kleszcze głównego dachu ro o się dłuższe w miejscu wejscia w facjatkę i docina do pierwszej jętki facjatki i skręca razem do czoła. Masz wówczas sztywny szkielet. Dobrzezrobiona konstrukcja to jest taka, że jak pozabierasz podpory to się jedno z drugim zakleszcza i nic nie siądzie-takie robię🥸😎
    Odnosnie oddychania ścian.........
    Ludzie... 21 wiek! Farby lateksowe, silikonowe.... Pomieszczenie to jedna wielka prezerwatywa, wewnątrz której żyjemy🤣🤣🤣🤣 farby zmywalne... to ma oddychać? Chyba, że gipsową farba pomalujesz, jak w latach 70 tych no to to okej. Mury muszabyc dosuszone, czyli nie wprowadzam się w rok, tylko 2, 3 lata. Wtedy nie potrzeba odprowadzać wilgoci ze ścian, bo jej tam nie ma. A z pomieszczeń to wentylacja. "Oddychanie ścian" to na pocz 20 wieku i wczesniej. Dzisiaj tynki silikatowe, farby lateksowe. To nie oddycha.

    • @michailszalony
      @michailszalony Před rokem +4

      Dokładnie jak piszesz o tym oddychaniu, to tylko ściema marketingowa...

    • @Krzysztof_W.
      @Krzysztof_W. Před rokem

      @@michailszalony o rekuperacji .ysle podobnie, choć specem nie jestem.... ,a drogie to jest za mało daje... a pomimo pompy ciepła pomyślałbym tez o ogrzewaniu alternatywy, czyli jakiś kominek itp(nie wiem jak przepisy teraz) bo jak zabraknie pradu na dobę w zimie to amen.... i po za i dukcją to gazówka schowana na wszelki wypadek.
      Robiąc po budowach widzę: rolety elektryczne, indukcja w kuchni, pompy ciepła, drzwi wejściowe na prąd, czajnik el...
      Nie ma pradu przez dobę, male dziecko na mleku sztucznym. I co? Z chałupy nie wyjdziesz i rolet nie podniesiesz....

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      Będzie kominek :)

    • @Krzysztof_W.
      @Krzysztof_W. Před rokem +1

      @@KulaXT no to uffffff... jednak nie straciłem wiary w mózg ludzki🤪 i gazówka do gotowania. A można mieć teraz na drewno? Jak z przepisami? Bo jak się orientuje to chyba już nowe projekty od jakiegoś czasu nie mogą mieć kominka na drewno..

    • @michailszalony
      @michailszalony Před rokem

      @@Krzysztof_W. bez przesady, można kupić agregat za kilka stówek (chyba)... Co do elektrycznych zamków w drzwiach jak dla mnie "zbędny luksus"- (dodatkowo może się zepsuć) ...

  • @dawidstepien72
    @dawidstepien72 Před rokem +3

    HST to loteria, nam po 2ch latach się troszkę rozszczelnił, regulacji praktycznie brak (więc nie nastawisz sobie docisku jak w zwykłym oknie), może wymiana uszczelek pomoże. Teraz zrobił bym sobie dużego fixa + drzwi otwierane obok (z aluminium).

    • @jacentylog
      @jacentylog Před rokem +1

      Ja mam rekuperację i Brat mi podpowiadał żeby montować wszędzie fixy (bo nie będzie potrzeby ich otwierać... ) nie posluchalem. Faktycznie nie mam potrzeby ich otwierać... A było by sporo taniej... Nie powiem żeby tak zrobić bo nigdy nic nie wiadomo, ale nie otwieram okien bo nie ma potrzeby.

  • @ukaszwawrzynek1239
    @ukaszwawrzynek1239 Před rokem +4

    Przy 20 cm styropianu wybrałbym biały dobrej firmy np termoorganika fasada gold ma też niezły wspolczynnik a jakościowo styropian super, bo te niektóre grafity to masakra...

  • @ukaszprochon4048
    @ukaszprochon4048 Před rokem +32

    Drzwi wejściowe załóż po tynkach, teraz to zrobić z desek i do wiosny

    • @ukaszprochon4048
      @ukaszprochon4048 Před rokem +6

      Co do styropianu grafitowego to nie ma sensu go dawac(dać bialy) jak już dajesz 20 cm styropianu

    • @Kwicol2
      @Kwicol2 Před rokem

      @@ukaszprochon4048 15cm jest wystarczająca w naszych warunkach.

    • @AgroAdi
      @AgroAdi Před rokem

      @@Kwicol2 głupi jesteś

    • @michailszalony
      @michailszalony Před rokem +4

      @@ukaszprochon4048 i kto to będzie obrabiał? Tynkarz załatwi sprawę na gotowo ..

    • @AMFARECORDS
      @AMFARECORDS Před rokem

      @@ukaszprochon4048 he mam 100m2 domu z użytkowym poddaszem prefabet + styro grafit 0,031 i wełna isover 0,033 30cm. Znajomi też odradzali grafitowy( tylko austrotherm) " załóż na dom biały po co ci grafit) teraz ja się śmieję ile place za ogrzewanie gazem. He

  • @jakubkumor2845
    @jakubkumor2845 Před rokem +2

    Kiedyś już pisałem o rekuperacji u Ciebie, ogólnie to jest naprawdę świetna sprawa ale pod warunkiem że to będzie jedyny system wentylacji tzn. że nie możesz mieć innych wentylacji w tym także w łazienkach oraz okapu w kuchni, okap w takim wypadku musisz mieć z filtrem węglowym który po prostu oczyszczone powietrze wyrzuca nad meble natomiast nie możesz mieć połączenia okapu z polem oraz to jak już pisałem że w łazience nie możesz mieć kratek wentylacyjnych innych jak wylot rekuperacji, musisz też mieć wtedy bezwzględnie wszystkie drzwi podcięte dołem. Jeśli nie zrobisz tych podstawowych rzeczy to inaczej możesz pieniądze zainwestowane w rekuperacje wywalić w błoto, jest to podstawowy błąd i później ludzie właśnie mówią że zainwestowali w rekuperacje a nic to nie daje itd itp... Powtarzam jeszcze raz rekuperacje jest świetną sprawą ale trzeba zadbać o te podstawowe rzeczy a widziałem już firmy które się zajmują montażem rekuperacji natomiast nie informowali klientów o takich podstawach i część z nich sobie nawet nie zdawała z tego sprawy. Daj znać czy to w ogóle czytasz żebym wiedział czy był w ogóle sens sie produkować. Pozdrawiam:)

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      Dzięki za informacje :)

    • @jakubkumor2845
      @jakubkumor2845 Před rokem

      @@KulaXT a tak z czystej ciekawości, firmy/ludzie z którymi rozmawiałeś o rekuperacji mówili Ci o tych zasadach? pytam ponieważ zastanawiam się jak to wygląda w Twoich stronach

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem +1

      @@jakubkumor2845 tak

  • @maciej719
    @maciej719 Před rokem +4

    Hs- super wybór, nie będzie wiało, nie sluchaj głupot :) mam i jestem bardzo zadowolony :)

    • @Jabimccc
      @Jabimccc Před rokem

      Samo hs to tragedia hst super okno

  • @0402radzik
    @0402radzik Před rokem +6

    Drzwi wejściowe montujcie po tynkach i wylewkach ro samo z branży garazowa

    • @MortimerKadaver
      @MortimerKadaver Před rokem

      Pod bramę trzeba wytynkować przed montażem.

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      Wiem

    • @0402radzik
      @0402radzik Před rokem +1

      @@KulaXT mówię z doświadczenia firmy montujące okna namawiają aby wszystko na raz robić tylko niekiedy budowa trwa kilka lat przez ten okres przechodzi masa FIRM. Jeden nie domknie wiary walnie pokrzywi inny porysuje wnosząc materiał na budowę i problemy

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      Postaram się ogarnąć garaż przed wstawieniem bramy. oby się udało

    • @michailszalony
      @michailszalony Před rokem

      @@KulaXT nie słuchaj, (choć odrobinę racji mają przedmówcy) drzwi przed tynkiem to Ci ładnie obrobią na gotowo, (do okien niech obsadzą listwy dylatacyjne) drzwi montujesz zamykasz i tyle, majstry mają wejście przez garaż...

  • @przemek_13
    @przemek_13 Před rokem +6

    Dokładając podpory zmieniasz schemat statyczny dachu. Jeśli więźba nie została wykonana zgodnie z projektem to spory błąd. Osobiście skonsultowałbym to z konstruktorem.

    • @piotrekinz8560
      @piotrekinz8560 Před rokem +3

      Potwierdzam, co to za wolno amerykanka, to nie klocki Lego ze mozna sie bawic

    • @toomaszewski
      @toomaszewski Před rokem

      Tosz to prosty dach jak na stodole...

    • @przemek_13
      @przemek_13 Před rokem +2

      @@toomaszewski w statyce zmiana bądź pominięcie jakiegoś elementu może całkowice odwrócić pracę układu. Stopień zbrojenia ściany kolankowej, brak podpór, podwójne jętki z przewiązkami (choć nie widzę ich wszędzie) świadczą o tym, że zaprojektowano układ rozporowy krokwiowo-jętkowy. Dołożenie słupów zmienia częściowo pracę układu rozkładając składową poziomą i pionową układu sił w innych proporcjach. Pod słupami powstaną reakcję w odpowiedzi na przyłożone siły, które to z kolei spowodują powstanie sił tnących i momentów gnących, na które strop nie jest zazbrojony. Osobną kwestią jest stopień zmian w stosunku do projektu. Stodoły natomiast swoją niezawodność zawdzięczają powtarzalności układu. Budowano typowo. Co nie zmienia faktu, że dachy pomieszczeń mieszkalnych wymagają więcej uwagi ze względu na potrzebę uwzględnienia nie tylko nośności, ale także sztywności, trwałości i dopuszczalnych ugięć.

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      Wszystko było konsultowane, słupy są jak najbardziej ok.

    • @przemek_13
      @przemek_13 Před rokem +1

      @@KulaXT to sprawdź jeszcze zgodność z projektem odnośnie:
      - przewiązek między jętkami,
      - sposób połączenia krokiew - murłata,
      - rozstaw i średnica kotw mocujących murłatę do wieńca,
      - sposób połączenia krokwi z jętką,
      - podparcie pod słup,
      - sposób wentylacji połaciowej, szczególnie w obszarze lukarny i kalenicy,
      - kwestie ciągłości izolacji termicznej, szczególnie na połączeniu połać dachową - ściana.

  • @emseasz
    @emseasz Před rokem +1

    Wełny nie dawaj, bo jakbyś miał w niej punkt skraplania się wody, to straci właściwości izolacyjne. A schody zrób na razie prowizoryczne - jak zamówisz od razu docelowe, to nie przetrwają do końca budowy

  • @TheWitex
    @TheWitex Před rokem

    Styropian styropianem ale wełna robi swoje , Ja mam na dachu 15 styropianu dołożone 15cm wełny i jest różnica kolosalna w cieple,.
    Rekuperacja pozwala zaoszczędzić dużo ciepła , zimą jak i latem wymiana powietrza z odzyskiem cipeła / chłodu . Latem nie otwierasz okien żeby wywietrzyć , nie wpuszczasz ciepła czy owadów do domu , zimą wymiana powietrza z odzyskiem ciepła i o wiele mniejsza ilość kurzu w domu .

  • @waldemarrogalinski5169
    @waldemarrogalinski5169 Před rokem +1

    Jak będziesz zamawiał okna to pod rekuperacje są inne nie może być wywietrzników dopytaj się gości od rekuperacji oni ci to wyjaśnia

  • @darekmiasik6071
    @darekmiasik6071 Před rokem +3

    Jeśli chodzi o HS'a to na takie małe okno to chyba przesada. Ja zamontowałem PS'a i generalnie jestem zadowolony minusem jest to że jest próg. Przy HS progu niema. Na plus PS kupiłem za 6500 a HS'a wyceniali na 12000+pln więc różnica kolosalna. Wiadomo HS ma dużo lepszą konstrukcję no ale na chwilę obecną jestem zadowolony. Pamiętaj jest to okno nic więcej więc dobrze przemyśl.
    Jeśli chodzi o rekuperację to ceny u instalatorów czasami są kosmiczne. Ja ogarnąłem sobie sam rekuperację w okolicach 7-8k za całą instalację bez reku. Poszukaj dobrze i może zastanów się nad montażem samodzielnym. Wykonanie instalacji jest bardzo proste, należy znać kilka prostych zasad i mieć projekt za 150zł. Ja polecam rekuperację bo jest to komfort. Nie patrz też na to że koszt ci się zwróci. To jest wentylacja a nie maszynka do pieniędzy. Na pewno uczucie świeżego powietrza w domu jest najlepszym zwrotem z rekuperacji (nie licząc tego że powietrze jest filtrowane i po prostu czystsze). Policz sobie ile musiałbyś wydać na standardową instalację wentylacji grawitacyjnej. i okaże się że postawienie 2 kominów wentylacyjnych to też nie mały koszt (materiał+robocizna)
    :) pozdrawiam i powodzenia

  • @jarekk8918
    @jarekk8918 Před rokem +1

    Elewacja pianka politenawa z dwustronne folio aluminiowe cegła klinkierowej i jest super dom pasywny. Ja tak mam.

    • @darekmiasik6071
      @darekmiasik6071 Před rokem +1

      Ty chyba nie wiesz ile teraz kosztuje klinkier... a o ułożeniu już nie wspomnę. Za te pieniądze to mogę nie ocieplać domu wgl. i grzać w nim przez 10lat

  • @damianbochynski4193
    @damianbochynski4193 Před rokem

    Konstrukcja bardzo solidna, nie ma opcji że to siadzie, jetki w połowie ,kleszcze, gesto krokwie .pozdrawiam:)

  • @Waldemar_Pachol_official

    Gruntowa - świetny wybór!

  • @agro_pojezierze9324
    @agro_pojezierze9324 Před rokem +3

    Powiem Ci ze tez miałem brać hsa ale ... jakoś potem mi przeszło, są plusy i minusy hsow, ale uważaj jak weźmiesz grafitowe czy w podobie to one na słońcu a mamy dużo słońca ostatnimi latami i upały i zaczynają się zniekształcać ramy... osobiscie też pompa ciepła u mnie pracuje i rekuperacja 😁 moje rekuperacja coś koło 19 tys. Czyli rekuperator oraz skrzynki rosprężne anemostat, rury antybakteryjne. Ale nie mam kominow, na które się zdecydowałem od samego początku że nie będzie

    • @ukaszprochon4048
      @ukaszprochon4048 Před rokem

      Też nie mam kominów. Polecam

    • @darekmiasik6071
      @darekmiasik6071 Před rokem

      @@ukaszprochon4048 Ja dostałem o myślę dość cenionego fachowca rade, aby nie zakładać antracytowych okien z dwóch powodów. 1 to temperatury i odkształcanie się ram okiennych co za tym idzie zacinanie się okien lub rozszczelnianie na uszczelkach. 2 to bardzo ciężkie utrzymanie w czystości. Problem zostawiam tobie :) ja poszedłem w złoty dąb który bardzo fajnie (wdg. mnie) komponuje się z antracytowym dachem.

  • @ukaszpiat314
    @ukaszpiat314 Před rokem +1

    Zwróć uwagę, bo od nowego roku wprowadzili zmianę w ustawie i zniesiono przepis o bezpłatnym korzystaniu z wód podziemnych. To tylko zasłyszana wiadomości i nie wiem czy gruntowa pompa ciepła pod tą ustawę podlega.

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      Pierwsze słyszę o takim czymś.
      Natomiast jest fajne dofinansowanie w wysokości 55k netto i max 70% kwoty kwalifikowanej na pompy gruntowe :)
      Ale jeszcze muszę zweryfikować dokładnie co i jak.

    • @jakubgrzegorczyk6287
      @jakubgrzegorczyk6287 Před rokem

      Witam, daj znać jak sie dowiesz.
      Z tego co się dowiedziałem to jest max 21tys. zwrotu w zależności od kosztów inwestycji.
      Pozdrawiam

    • @krzysztof9359
      @krzysztof9359 Před rokem

      Coś słyszałeś ale nie wiesz dokładnie. Chodzi o wykorzystanie wód gruntowych do grzania np ze studni...

  • @adrianwawrzyniak8657
    @adrianwawrzyniak8657 Před rokem

    a rekuperacja to oczywiście tyle że styropian na piętrze musi by 7cm co są kolizje z instalacjami i wylewka 7cm do do ogrzewania podłogowego oraz 2-4cm na panel drewno najczęściej na stropie jest 5+5+2 czyli 12cm - i z tego powodu trzeba zmienić schody

  • @patrickpatrick995
    @patrickpatrick995 Před rokem +11

    Bardzo mądra decyzja z tą pompą 😉👍

    • @rafp4287
      @rafp4287 Před rokem

      Tylko kiedy to się zwróci?

    • @adampolak895
      @adampolak895 Před rokem

      @@rafp4287 nigdy prawdopodobnie xD

    • @rafp4287
      @rafp4287 Před rokem

      @@adampolak895 . Nigdy?! Chodzi mi też o to jak to będzie chodziło w mrozach bp -10 i niżej.

    • @Kar0I
      @Kar0I Před rokem +1

      Piec na pellet i wtedy palenie owsem.Owies sobie może wyprodukować sam.

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      Normalnie będzie chodziło, bo jak ma chodzić?

  • @mariuszsz7089
    @mariuszsz7089 Před rokem +4

    Wełna była dobra opcja przy wentylacji grawitacyjnej ale jak dasz styropian szczelne okna to może być, lecz nie musi problem z wilgocią. Dla mnie dobra rekuperacja przy dobrze docieplony szczelnym domie to podstawa. Jakie tynki planujesz?

    • @miloszenko
      @miloszenko Před rokem

      Sugerujesz, że wentylacja odbywa się przez ściany?

  • @przemekzielinski8209
    @przemekzielinski8209 Před rokem +2

    więcej zaoszczędzisz dzięki rekuperacji niż gruntowej pompie, a idealnie byłoby gruntowa razem z rekuperacją.
    Rekuperacje później ciężko dołożyć i będziesz żałował. Mając rekuperacje najlepiej zrezygnować z komina ewentualnie tylko kominkowy na zewnątrz budynku, żeby nie działał jak wielki radiator.

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      Czym będzie objawiało się to, że dojdzie do tego, że będę żałował?

    • @przemekzielinski8209
      @przemekzielinski8209 Před rokem +2

      @@KulaXT kosztami prądu i wygodą użytkowania, sam budowałem 8 lat temu dom i wiem że oszczędności na rekuperacji była błędem

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      @@przemekzielinski8209 powiem tak, mój ojciec ma dom zbudowany w niemal identycznej technologii co ja. Ma pompę gruntową, bez rekuperacji. Rocznie na ciepłą wodę użytkową i ogrzewanie zużywa ok 2900kWh.
      W domu jest bardzo przyjemnie. Stąd też moje pytanie w jaki sposób zauważyć brak rekuperacji?

    • @przemekzielinski8209
      @przemekzielinski8209 Před rokem +1

      @@KulaXT po pierwsze cena KWh wzrosła o ok 2,5 raza a po drugie rekuperacja wymienia kilka razy w ciągu dnia powietrze przy minimalnych stratach w porównaniu do grawitacyjnej.

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      U mnie w dalszym ciągu cena 1kWH to ok 84gr :) pytanie jakie to są straty?

  • @konrad6909
    @konrad6909 Před rokem

    Jeśli po całości lecisz z podłogówką to jasne że pompa ciepła plus rekuperacja ma sens, do tego fotowoltaika i da się to całkiem mądrze ogarnąć

  • @lukaszjakiela1371
    @lukaszjakiela1371 Před rokem +2

    Z rekuperacja sie zgadzam. U siebie sam robilem i sama rekuperacja z jednostka wyniosla mnie ponizej 10 tys ale tonjedna z najtanszych jednostek na rynku. Sprawdza sie bdb. Ale jak mialbym zaplacic nawet 20 tys. To powaznie bym sie zastanowil. W skandynawi np robi sie nawietrzniki w kazdym pikoju i wyciagi w lazienkach. Sprawdza sie rowniez bdb. Oczywiscie straty sa. U siebie rowniez zrezygnowalem z welny z tego samego powodu. A pc weszla jednak powietrzna i za roznice w cenie mam pv. I budynek jest w niemelal 100% bezkosztowy.

    • @goodman1127
      @goodman1127 Před rokem

      Masz pv na nowych zasadach?

    • @lukaszjakiela1371
      @lukaszjakiela1371 Před rokem

      @@goodman1127 pv na starych zasadach. Na nowych mamy zamontowane u rodzicow. I szczerze sam nie wiem jeszcze jak bedzie sie na tym wychodzilo. Ale podejzewam ze jak by nie bylo napewno nie zbilansuje sie po takim czasie jak na starych.

    • @goodman1127
      @goodman1127 Před rokem +1

      @@lukaszjakiela1371 na nowych zasadach jest tylko lepiej dla farm nastawionych sprzedaż prądu ale dla odbiorców indywidualnych gorzej tzn. po sprzedaży latem i odkupie zimą wychodzi odzysk na poziomie 40% a na starych zasadach jest 80%

  • @matikluzek4045
    @matikluzek4045 Před rokem +2

    Kula ,poczekaj z ociepleniem i kup wełnę i to lamelową której nie kołkujesz do ściany , pompę jak najbardziej ,ale wybrał bym powietrzną i za koszt wiercenia masz rekuperację.Dom budujesz na lata i będów nie da się potem naprawić.Jeśli dom jest mega docieplony i założona podłogówka to będzie super z pompą .

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      I taki jest zamysł :)

    • @trembikw2112
      @trembikw2112 Před rokem +2

      Gruntowa pompa jest dużo lepsza i oszczędniejsza.

    • @adrianmajkel7288
      @adrianmajkel7288 Před rokem +1

      @@trembikw2112 po ilu latach zwróci się koszt za montaż pompy gruntowej niż powietrznej?
      @kula liczyleś to?
      Kuzyn założył powietrzną, przeliczył że to co oszczędzi przy gruntowej nie pokryje koszty różnicy w zakupie.

    • @trembikw2112
      @trembikw2112 Před rokem

      @@adrianmajkel7288 To ma ogrzać dom, być bezobsługowe i wygodne. Przy takich rzeczach nie patrzy się na to kiedy to się zwróci. A kiedyś jak zakładali piece węglowe to patrzyli kiedy to się zwróci?

    • @kret8927
      @kret8927 Před rokem

      @@adrianmajkel7288 założyłem buderusa gruntowa z wymiennikiem poziomym i wyszło taniej niż kolegi powietrzna po dofinansowaniu a zużycie prądu sporo mniejsze

  • @sylwekt9959
    @sylwekt9959 Před rokem

    Słupów nie dawaj drewnianych w ścianach bo tynk będzie pękał wylej słupów betonowy i u góry na murze się podeprzyj.

  • @fiskel1
    @fiskel1 Před rokem +2

    jeśli chodzi o rekuperacje to zastanawiające jest to bo wycena troche spora. 40-50k to ja nie wiem co tam przewidzieli. Oczywiście mogę tylko komentować bo nie widzialem projektu w 100% tylko tyle co na filmach ale wydaje się że dom około 180m piętrowy.
    Ja jestem na etapie juz instalacji elektrycznej + powoli firma od rekuperacji będize wchodzić. dom parterowy 160m i wycena: rekuperator 12k + robocizna z materiałami 10k
    Umowe podpisywałem w grudniu żeby zdążyć przed podwyżkami "noworocznymi". poszperaj sobie w internecie bo może próbują Ci wcisnąć jakąś super kosmiczną jednostkę za 20k i rury "pozłacane" a cudów to nie trzeba.
    Instalacja sie nigdy nie zwróci bo rekuperacja jest pod wygodę i dobre samopoczucie + wentylacje zeby nie było skraplania na oknach i wilgoci. Wentylacja grawitacyjna w zimie nie działa i będzie Ci sie wilgoć skraplała na oknach w zimie jeśli nie zrobisz rekuperacji. Kiedyś w starym budownictwie takim "rekuperatorem" były nieszczelne okna a teraz przy obecnej dokładności i technologii okna 3 szybowe, ciepłe ramki, szczelny montaż czy nawet ciepły jak zainwestujesz + ocieplenie pewnie 20cm warstwy ocieplenia na murze sprawiają że budujemy "termosy" które muszą oddychać.

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      Ojciec ma dom w tym samym systemie co ja, nie ma rekuperacji ale kompletnie nic mu się nie skrapla. U mnie dom z garażem ok 220m.

    • @lukascorvete
      @lukascorvete Před rokem

      @@KulaXT Budujesz dom który będzie bardzo szczelny i wilgoć się pojawi ponieważ wentylacja grawitacyjna jest po prostu mało wydajna. Rekuperacja oprócz czystego powietrza daje również około 20% oszczędności na ogrzewaniu. Ja już rok po montażu rekuperacji i śmiało polecam! Moim zdaniem jedna z najważniejszych instalacji. Jestem przed montażem gruntowej pompy ciepła i tak jak mówiłeś myślę że to będzie dobry wybór.

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      @@lukascorvete mój ojciec 6 lat mieszka w takim domu i nie ma najmniejszych oznak wilgoci. Rekuperacji nie ma.
      Tam u mnie tak piździ, że nie ma opcji żeby nie było grawitacyjnej wymiany powietrza.
      Wolałbym w to miejsce klimę założyć :)

    • @mariuszsz7089
      @mariuszsz7089 Před rokem

      @@KulaXT możesz chłodzić rekuperacja, będziesz miał gruntowe odwierty które w lato można spiąć z rekuperacja nie dość że będziesz sobie chłodził powietrze w domu to regenerował, dogrzewał źródło w ziemi. Jest tyle opcji że głowa mała każdy buduje dom dla siebie i musisz sam zdecydować.

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      @@mariuszsz7089 wiem, ale do tego potrzeba klimakonwektory, i mega idealnie zaizolowane przewody więc jest co dodatkowo zepsuć. No i nawet z takim rozwiązaniem zbijemy temperaturę tylko o te 2-3C. No w teorii to powinno wystarczyć ale w praktyce może być różnie.
      Plusem klimy jest to, że można nią grzać w razie awarii pompy :)

  • @MrGajdzina
    @MrGajdzina Před rokem +1

    Wszystko zaczyna powoli nabierać kształtów. Jaką dachówkę zakładacie ? Mamy wycenę całego dachu ( więźby, robocizny, pokrycia, pełnego deskowania, papy). Różnica na całości blacha Ruuki Finnera oraz dachówki ceramicznej Bogen Reform 11 to 29 tysięcy. Teraz pytanie co wybierać ? Do dachu jeszcze chwila, ceny też mogą zmienić, ale coś trzeba wybrać.

    • @szwarcu1
      @szwarcu1 Před rokem

      Ja mam bogena reform 11. Placilem 6zł za sztuke w grudniu 2021. Dachówka godna polecenia👌👌👌

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      Chcieliśmy Orea 9

    • @MrGajdzina
      @MrGajdzina Před rokem

      @@szwarcu1 Mam wycenę na 7,74zl sztuka zwykłej, najśmieszniejsze są gąsiory lub skrajne. Skrajne 68,29 sztuka, zaś gąsior 60,10 zł. Niestety tak naprawdę to różnice w większości na całości robią te skrajne oraz gąsiory, jakieś drobne dodatki w postaci spinek koszy aluminiowych i 5.5 tyś, więcej za położenie dachówki niż blachy.

    • @szwarcu1
      @szwarcu1 Před rokem

      @@MrGajdzina no jak właśnie rozmawiałem z dekarzem to mówił że to robi tą różnice cenową... Kupowałem dwie dachówki z kominkiem na wentylację i zapłaciłem 1230zł🤦 ale dachówka to jednak dachówka mimo wszystko

    • @MrGajdzina
      @MrGajdzina Před rokem

      @@szwarcu1kominki po 273zl sztuka. Tak też uważam że dachówka to lata. Jeszcze mamy trochę czasu do zastanowienia po więźba pod dachówkę zaprojektowana. Mamy na aktualnym domu ruukiego blachodachówkę modolową i jesteśmy zadowoleni jednak ma nowym lepiej ceramikę. Sprzedawca mówi o tendencjach spadkowych bo sprzedaż drastycznie spadła, mają całe place zastawione co będzie, nie wiadomo . Z ciekawostek w 2018 roku jeden moduł 34 zł, aktualnie 41 zł, zaś latem oraz jesienią 2022 roku w 80zł 😉

  • @kaacpeeer
    @kaacpeeer Před rokem

    Niewiem czy dobrze widzę ale jeśli ściany w szczycie masz domurowane do samych desek to polecam wywalić z 10-15 cm i dać tam styropian bo szkoda tam robić mostek cieplny.

  • @danieldaniel2865
    @danieldaniel2865 Před rokem

    Kominy, kominek, gaz i klimatyzator z funkcją grzania to dziś zestaw obowiązkowy. Gruntowa w rodzinie : koszt 90 tyś na 20 lat to 4500 PLN rocznie i zużycie mieli 3800 kWh za tamten rok

    • @adamkluska356
      @adamkluska356 Před rokem

      Gaz to tylko idiota montuje. Od 2027 zakaz montażu w nowych domach a od 2030 zakaz sprzedaży pieców - super opcja na strzał w kolano

  • @kaczmarekmw
    @kaczmarekmw Před rokem +1

    U mnie jest okno HST z Oknoplastu. Najfajniejsze i chyba najcieplejsze ze wszystkich okien jakie mamy. Dobra decyzja!

  • @MhUser
    @MhUser Před rokem +2

    co ma wełna od oddychania ścian? migracja wilgoci w budynku następuje do wewnątrz ściany a potem wentylacja ją usuwa - chcesz kontrolować wilgoć to zrób poprawnie wentylacje, oraz wykończ wewnątrz ściany materiałem paroprzepuszczalnym, np. tynk gliniany lub wapienny lub drewno; 'HS' to bajer i przy ograniczonym budżecie można te pieniądze lepiej wydać; 'rekuperacje' czyli wentylację mechaniczną rób na 100% ale poszukaj bo te ceny przesadzone; inna sprawa, że wszelkie instalacje a zwłaszcza tak ważne jak ogrzewanie czy wentylacja powinny być zaplanowane od samego początku bo tylko wtedy można zoptymalizować budynek pod konkretne systemy; dom w szczerym polu, miejsce jest, dlaczego nie parterowy bez schodów, kupę pieniędzy wydane na strop, potem schody, skomplikowany dach, pewnie okna dachowe które zawsze są porażką?

    • @wszystkosami
      @wszystkosami Před rokem

      Dlaczego nie parterówka bo chciał piętrowy każdy niech buduje taki jak mu się podoba

    • @MhUser
      @MhUser Před rokem

      @@wszystkosami czy to byl 'argument' z serii nie damy sobie wmówić ze czarne jest czarne a biale jest biale! Tak bo tak

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      Bo właśnie tak było, podana nam się taki a nie innym. Pieniądze to rzecz nabyta a mieszkać chcemy w tym co na.soe podoba.

    • @MhUser
      @MhUser Před rokem

      @@KulaXT podoba ci się pilnowanie dzieci na schodach czy widok z zewnątrz a o użytkowaniu nie myślałeś? :)

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem +1

      @@MhUser nie rób z dzieci kalek.
      W przedszkolu mają schody, to co mam im zabraniacy tam chodzić? Co to wogole za myślenie?
      Teraz też w domu są schody i co dzieci mam na smyczy prowadzać?

  • @rafalbugi7620
    @rafalbugi7620 Před rokem +3

    Mam rekuperację i pompę ciepła. Super sprawa. Do tego panele ma prosunenta i ogrzewanie i prąd gratis. Oczywiście koszt założenia większy.

    • @danielorzechowski9000
      @danielorzechowski9000 Před rokem +2

      Ile panele i pompa kosztowały

    • @pacodelafacko7669
      @pacodelafacko7669 Před rokem

      Podbijam do pytania

    • @rafalbugi7620
      @rafalbugi7620 Před rokem +1

      @@danielorzechowski9000nowy dom 155m2
      Pompa 44tys zl
      Panele 10kw 42 tys zl montowane rok temu.
      Prądu wystarcza na ogrzewanie i prąd na rodzinę 4 osoby. Zostało po roku 1tys kw w zapasie.

    • @MrRomanekdeutz
      @MrRomanekdeutz Před rokem +1

      @@rafalbugi7620 Jaka moc pompy?

  • @kaacpeeer
    @kaacpeeer Před rokem

    Ten dach jest ładny ale w ogóle nie podparty, po obciążeniu dachówką i śniegiem będzie rozpierał ściany. Ściany tez widzę nie mają słupków wiążących wieniec pod murłatą z wieńcem stropowym. Jętki nie utrzymają rozpierającego dachy bo rozpiętość jest duża. pod dachówkę przy tej rozpiętości w projektach archon-a to są dwa rzędy stolców podpierających i najważniejszy w szczycie bo on sprawia ze dach nie jest rozpierany pod wpływem obciążenia.

  • @wmm3794
    @wmm3794 Před rokem

    Hey ciekawe jak bedzie po wykonczeniu . Pozdrawiam cieplutko

  • @Marciinn998
    @Marciinn998 Před rokem +2

    Strasznie duże wyceny na reku.
    Daj komuś żeby Ci wycenił same części do rekuperacji i może warto zrobić samemu? U nas na 150m2 myślę że się zmieszcze się sokojnie do 20k zł.
    Z tego co rozmawiałem z ludźmi tam bardzo nie ma co skopać przy montazu tego.

    • @MaxRoyal
      @MaxRoyal Před rokem +2

      U mnie to samo, wcześniej miałem wyceny 30k i to już dla mnie było dużo, samemu za materiały/projekt nie przekroczyłem 20k. Myślę że moda na oszczędność grzewczą generuje popyt i takie zaporowe ceny. Warto się zorientować i samemu spróbować zrobić porządnie niż wcale.

    • @maciejkeska543
      @maciejkeska543 Před rokem

      Mój dom 170m2 ,reku robiłem sam ,zajęło mi to 5 dni.Otwory w stropie pod anemostaty przygotowałem przed wylaniem stropu.Czesci firmy Ventiflex ,rury fi 75mm.Całośc kosztowała mnie 3.500zl na zniżki instalatora.Praca jest bardzo prosta i nie ma tam żadnych kosmicznych technologii.

  • @soboftynpl9193
    @soboftynpl9193 Před rokem

    szczerze nie kleiłem jeszcze wełny może dlatego że taka cena , grafit 15 a 20 bedzie aż swiat na pustaka , a na poddaszu raczej daj pura bo mało miejsca masz z tego co widze

  • @androl6930
    @androl6930 Před rokem +1

    Takie rzeczy jak okna drzwi, to za życia będziesz jeszcze wymieniał, ja i docieplenia dołożyłem. Rekuperacji jak nie założysz, to tego błędu już nie naprawisz.

  • @agxlabs
    @agxlabs Před rokem +2

    Powodzenia w budowie!

  • @darekderewonko2244
    @darekderewonko2244 Před rokem

    Chodzi Ci o wełne petralana. Ja u siebie robiłem nią elewacje i nie polecam bo nie jest tak dobrze sprasowana. A jak zacząłem ocieplać poddasze to nie dało się tym robić. Pojechałem do sklepu i kupiłem isover. Do tej pory ta wełna mi zalega

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      O dokładnie o tym mówiłem.

  • @adrianwawrzyniak8657
    @adrianwawrzyniak8657 Před rokem

    a nie ma trzpienia w ścianach kolankowych, dach krokwiowo jutowy ma duży rozpór i może dach siadać

  • @almarian6585
    @almarian6585 Před rokem

    W kwestii gruntowej pompy, pomyśl nad firmą APIC. Jeżeli dobrze ocieplisz dom możesz kupić taką gruntówkę do 20 tyś + kolektor poziomy (bo tańszy) oraz rekuperacja np. polskiego producenta o3ozone (też przystępne cenowo). Chociaż według mnie lepsze i tańsze jest grzanie powietrzem w systemie HVAC, czyli dwie Klimy kanałowe do grzania + kable w cienkiej wylewce w łazienkach i grzejesz zadaniowo + rekuperacja oczywiście. Drugi zestaw wychodzi taniej i też będziesz miał ładny COP powyżej 3, no i zaoszczędzisz na instalacji wodnej. Minus to oddzielna pompa do grzania CWU, ale to nie kosztuje dużo

    • @lucjanignacy436
      @lucjanignacy436 Před rokem

      Cześć , piszesz o firmie Apic , sam się nad nią zastanawiam . Masz może jakieś doswiadczenie z pompami tej firmy , oczywiście gruntowymi , szukam opinii użytkowników ale nie ma ich za dużo.

    • @almarian6585
      @almarian6585 Před rokem

      @@lucjanignacy436 na grupach są osoby używający ich od kilku lat. Jest głośniejsza i ma osobny zbiornik od CWU i raczej tylko dla dobrze ocieplonych budynków, bo głównie sprzedają 8kw. Podstawą braku problemów jest instalator, który to wszystko odpowiednio dobierze do budynku i ustawi. Jak sprężarka bedzie taktowac to szybko padnie, właśnie ze względu na koszt inwestycji ja wolę pójść w powietrze-powietrze. Najważniejsze to w ogóle sprawdź czy Ci sie kolektor poziomy na działce zmieści, musza Ci policzyć jak duży jest potrzebny

  • @wojciechmilewski8622
    @wojciechmilewski8622 Před rokem

    Na ocieplenie dachu bralbym pianę. Polecam.

  • @pawel8pawel845
    @pawel8pawel845 Před rokem

    Drzwi tarasowe tylko HSy, styropian 15cm grafit, pompa ciepła powietrzna, rekuperację zrób sam,.
    Powodzenia

  • @mixwschod3533
    @mixwschod3533 Před rokem

    Nie mam rekuperacji ale Szwagier ma od 3 lat i jest duży problem z niska wilgotnością powietrza z domu, musiał kupić maszynkę do podnoszenia wilgotności powietrza no dzieci miały problem zbożem gardła po nocy,

  • @arkadiusztrzaskowski1677

    Chciałbym zwrócić uwagę inwestora na budowę więźby. W dachu krokwiow jętkowy główne siły są kierowane na murłate. Karygodnym błędem jest montaż murłaty na ścianie kolankowej na której brak wieńca. Część garażowa ma wieniec a część mieszkalna nie. Cegła nawet pełna nie nadaje się do osadzenia murłaty a co dopiero dziurawka. Kotwa chemiczna z koszykiem moim zdaniem nie utrzyma rozpierających sił, które będą działały na murłaty. W obecnej chwili na dachu leżą tylko dechy, ale potem dojdzie parę ton dachówki oby nie było skuchy. Obserwować spoiny cegieł pod murłatą/ filmować/ i zastanowił bym się nad zmianą pokrycia na blachodachówkę. Proszę poczytać troszkę o dachu rozporowym i o obrocie murłaty

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      Jest wieniec tylko użyte są kształtki wieńcowe. To samo jest nad garażem tylko nad wjazdem wylana jest belka

  • @pablo9596
    @pablo9596 Před rokem

    Ja jestem zdania że okno suwane przy dzieciach to albo z najwyższej półki albo wcale. Ja miałem wybór najtańsze suwane lub zwykłe z górnej półki. Wybrałem zwykłe i teraz przy trójce dzieci stwierdzam że to był chyba najlepszy wybór - otwieranie i zamykanie w sezonie ciepłym to chyba w setkach dziennie....

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      No to na co się zdecydowaliśmy to raczej jedna z wyższych półek.

  • @kubuspuchatek1469
    @kubuspuchatek1469 Před rokem +1

    Hmm, też mam powietrzną i na moje to chyba lepiej jak jest dodatkowy darmowy wiatr dla wymiennika? No ale gruntowa droższa, więc i więcej z marży. Pomijam fakt, że powietrze-woda jest mniej efektywna niż powietrze-powietrze 🙂

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      Pompa sama w sobie kosztuje tyle samo, różnica w cenie wynika tylko i wyłącznie z konieczności wykonania odwiertów.
      Ile Twoja pompa zużywa prądu i na jak duży dom?

  • @tomekn951
    @tomekn951 Před rokem +1

    Jaki koszt dachówki z robotą? Jak duży masz dach?

  • @Baby-xk1hu
    @Baby-xk1hu Před rokem

    Siemka, jaką masz opinię o zamiennikach oprysków? Znalazłem Fordeh 375 SC i ma takie same substancje co Toprex a jest sporo tańszy i zastanawiam się czy będzie jakaś różnica. Co o tym myślisz i jakie masz doświadczenia?

  • @adamrochewicz7993
    @adamrochewicz7993 Před rokem

    Dla mnie hs jako okno przesuwane powinno chować się w ścianie a tak to będzie można otworzyć tylko połowę otworu.

  • @Tomus1405
    @Tomus1405 Před rokem +2

    U mnie 2tyg temu zostala uruchomiona popma ciepła gruntowa z wymkennikiem poziomym. Na 3 dzien juz dom zlapal temp 18 stopni. Teraz jest 21 i az za goraco 😀

    • @bially33
      @bially33 Před rokem

      Ekonomiczny jesteś jak Ci za gorąco przy 21 stopniach

  • @radekflo8695
    @radekflo8695 Před rokem +2

    Rekuperacja myśle ze temat pożądany , co do pompy ciepła zrobiłbym jakaś alternatywę w tych czasach . No i pytanie po jakim czasie się oona zwróci i czy nie lepiej pójść w jakieś gazowe ogrzewanie

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem +2

      W porównaniu do gazu i dzisiejszych cenach pompa zwróci się w 7-8 lat. Będzie kominek.

    • @radekflo8695
      @radekflo8695 Před rokem +1

      @@KulaXT jeśli faktycznie 7-8 No to ok . Jakieś panele do tego i git . Kominek tak zawsze to jakaś alternatywa .

    • @danieldaniel2865
      @danieldaniel2865 Před rokem

      I za 10 lat znów będziesz szukał nowej pompy bo ta będzie szmelcem energetycznym. Poszedłbym w gaz

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem +1

      @@danieldaniel2865 a to niby dlaczego? Co ma się jej stać po 10 latach?

    • @danieldaniel2865
      @danieldaniel2865 Před rokem

      @@KulaXT jak wytrzyma 😃 to będzie energobiorcza a ceny prądu nie spadną oczywiście powietrzna. Co do gruntu to koszt nie adekwatny

  • @kazimierzwielki6048
    @kazimierzwielki6048 Před rokem +1

    Żeby zachować formę to,że będzie pompa gruntowa wiedziałeś publikując film o ogrzewaniu,więc lałeś wodę.Teraz poważnie.Domu nie buduje się na rok więc przełknij tą żabę i zastosuj wełnę mimo kosztów.

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      Oczywiście, od samego początku chciałem pompę, tylko zastanawiałem się pomiędzy gruntowa a powietrzna chociaż z założenia chciałem gruntową.

    • @michailszalony
      @michailszalony Před rokem +1

      Qrde, ludzie w czym jest lepsza wełna żeby za nią przepłacać??? Oddychanie budynku przez ściany to ściema, a z drugiej strony jeżeli wełna naciągnie wilgoci to pod tynkiem już nie wyschnie, i zimą zamarznie tracąc swoje właściwości!!!

    • @piotrekinz8560
      @piotrekinz8560 Před rokem

      @@KulaXT Wszelkie watpliwksci w zwiazku z wyborem docieplenia rozstrzygniesz na fb jest grupa budowa domu bez bledow, prowadzi ja factories nie szwagier, wujek, sasiad I ktos tam co zna sie na budowlance jak kazdy Polak na medycynie I polityce

  • @thetiger8349
    @thetiger8349 Před rokem

    Co do konstrukcji dachu to ja bym się tylko zdecydował tylko na wiązarach z drzewa c24 drzewo kontrucyjne tam beż podpór można budować dachy do 30m szerokości

    • @przemek_13
      @przemek_13 Před rokem

      Kratownica zabierze ci większość powierzchni użytkowej.

  • @grkacprzak6511
    @grkacprzak6511 Před rokem +1

    Drzwi wejściowe polecam z firmy Barański. Znaczy mi to tam obojetnie ale kobiety są zachwycone tym ich innym designem :D

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      Wiem, mój ojciec ma od nich schody. W sumie muszę do nich zadzwonić :)

    • @kroljulian6444
      @kroljulian6444 Před rokem

      Barański są wporzo 😉 polecam też firmę Cal

    • @grkacprzak6511
      @grkacprzak6511 Před rokem

      Mamy też wewnątrz do wiatrołapu Baranskiego szklane i są ok. Reszta jest z Porty i już po pół roku klamki nie dociągają

  • @michalstalmach7674
    @michalstalmach7674 Před rokem

    Nie ma sensu dawanie wełny na ściany, tynk zewnętrzny nie przepuszcza

  • @Synek1
    @Synek1 Před rokem +2

    Polecam ocieplenie poddasza pianką poliuretanową natryskową. Po pierwsze żadne gryzonie w to nie wejdą nie to co w styropian czy wełnę po drugie przepuszcza powietrze przez co w jest ruch powietrza i poddasze oddycha po trzecie cenowo wychodzi przystępnie. Rozważ tę opcję Mateuszu :)
    PS lepiej zamontować klimatyzator za kilka tysięcy niż rekuperacja. Wiadomo w lato ustawisz sobie 25°C w domu a zimą w razie awarii czy jakiegoś niespodziewanego przestoju pompy ciepła masz dodatkowe źródło ogrzewania domu. Polecam firmę Daikin

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      Dzięki, pomyślimy :)

    • @przemek_13
      @przemek_13 Před rokem

      Wpuszczanie wilgoci w izolację to błąd. Ocieplenie musi być chronione szczelną paroizolacją. Przy wentylacji mechanicznej można zdecydować się na folię o obniżonym oporze dyfuzyjnym. O ile izolacja sobie z wilgocią poradzi to drewno w postaci więźby dachowej niekoniecznie. Co do piany to mam do niej negatywny stosunek. Palna i wydzielające szkodliwe opary podczas spalania. W przypadku stosowania nie sezonowanego drewna pojawiają się szczeliny na połączeniach krokwi z pianą. Przy pełnym deskowaniu pamiętaj o wentylacji połaci dachowej pod i nad deskowaniem (wloty, wyloty, właściwy przekrój). Poddasza użytkowe są w Polsce od nie dawna i ludzie się na nich nie znają. Ja opieram się głównie na literaturze niemieckiej.

    • @lukaslukas577
      @lukaslukas577 Před rokem +1

      Haha przepuszcza powietrze ?🤣🤣

    • @przemek_13
      @przemek_13 Před rokem

      @@lukaslukas577 parę wodną..

    • @lukaslukas577
      @lukaslukas577 Před rokem

      @@przemek_13 nie rób z siebie debila. Para wodna w konstrukcji ocieplenia skąd ma być dziecko ? Od czego jest folia.

  • @rogi12pl49
    @rogi12pl49 Před rokem

    Nie zauważyłem żeby z hs wiło tylko te klamki co się przekręcają do otwierania trochę lubią się wyrobić i luz jest.

  • @Krzysztof_W.
    @Krzysztof_W. Před rokem +1

    Uskok dachów jest fajny, jeśli jest odpowiednio duży...
    Przy uskoku, np 50cm robi się problem, bo na dach od garażu dochodzi ok 10cm i do tego 2-3 cm podbitki.. i żaden wykonawca nie zmiesci się tam żeby zrobić wykończenie pomiędzy tymi dachami... jak jest juz bardzo ciasno to robią łączniki z obróbki, ale to oe wygląda.. Uskok powinien mieć min 70 cm pod kątem prostym do dachu. 50 to juz mało.... bo jak wszystko się pogrubi to przy wykończeniu będzie drapanie się po głowie...

    • @michailszalony
      @michailszalony Před rokem

      Ale można zrobić nadbitkę i robi się trochę luźniej, ewentualnie rozsądny inwestor tę część ściany załatwia na gotowo 😉😉

    • @Krzysztof_W.
      @Krzysztof_W. Před rokem

      @@michailszalony tak tak... ale powiedz wykonawcy ocieplenia, żeby przyszedł półtora roku wczesniej na syfy i gajgi.... i powiedz jaka miał minę i co Ci wciskał żeby nie przyjść. Jak chałupę robi jedna firma od a do z to wie co ma zrobić i kiedy.. problem jest jak jest 20 wykonawców różnych robót. Nadbitka ok, ale wówczas heowane okapy, a to są kosza od razu, a podbitka wychodzi finalnie droze, ale może ją zrobić nawet za 10 lat. Nad inkę polecam na wypłaszczenia dachów nad tarasami. Piękna sprawa.
      Gdy ktoś nie chciał na siłę to potem żałował...🥸🤓

  • @Jacek_Deka
    @Jacek_Deka Před rokem

    Gratuluje decyzji budowy budynku w starych technologiach. Przy obecnych cenach prądu i gruntowej pompie ciepła wcale nie będzie tanio.
    Dlatego najlepsze ocieplenie nic nie daje, jeżeli budynek masz dziurawy jak sito. Budynek musi być szczelny, a żeby to uzyskać trzeba od razu budować zwracając na to uwagę. Garaż w bryłe budynku zawsze będzie wychładzał budynek. Mając szczelny budynek rekuperacja to podstawa. Proponuję sobie policzyć ile będzie trzeba zapłacić za wytworzenie energii cieplnej przez 30, a nawet 50 lat. Pana dzieci będą bluźnić.

  • @jarekk8918
    @jarekk8918 Před rokem

    Okna trzy szybowe z ciepło ramką polecam

  • @robsonmeble5495
    @robsonmeble5495 Před rokem +1

    spoko kula moze zborze podrozeje , wruci cena z zniw i kupisz sobie welne

  • @szymczyk7526
    @szymczyk7526 Před rokem +2

    Od 14 lat mam pompę ciepła, nie zamienił bym na cic innego. Mam też solary i rachunek za prąd przez pół roku przyszedł 150 zł

  • @wojker1234
    @wojker1234 Před rokem

    Pozdrawiam życzę miłej niedzieli

  • @ukaszmacieja7093
    @ukaszmacieja7093 Před rokem

    Na wsi hs, zwróć uwagę że będzie się kurzyć, oraz muchy(moskitiery nie założysz. Hs fajnie wygląda ale jest mało praktyczny.
    Gruntowa pompa to świetny wybór, co do rekruperacji pamiętaj że obecne standardy tworzą domy na niczym termosy, w których grawitacja nie działa bo skąd ma powietrze napłynąć skoro okna i drzwi są super szelne( sam napisałeś że nie chcesz aby wiało ). Oczywiście to koszty ale komfort i brak problemów z zbyt duża wilgocią albo pleśnią (oczywiście nie mówię że tak będzie u Ciebie ale przykłady nowych budynków mówią że brak rekruperacji to ryzyko)
    Styropian grafitowy to marketing, bierz co tańsze.
    Zastanów się nad roletami zewnętrznymi, dom na górce będzie wiało albo paliło słońce, duże okna to tak czy inaczej będzie zabierać ciepło (najzimniejsza ściana jest cieplejsza niż najlepsze okno) . Rolety pod czas wiatru zimą w nocy będą oszczędzać ogrzewanie a latem będą chronić przed nadmiernym nagrzewaniem.
    Czy masz zaplanowany jakiś brudownik ?
    Cała budowa to dylematy czy coś warto czy nie. Ale budujesz się raz na całe życie.

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      Widziałem takie moskitiery na HS ale to też pewnie kosztuje swoje. No już teraz mamy zamówione i tyle. Rolet nie chcemy, będzie taras :) a jak HS nie będzie szczelny to będzie pełnił rolę rekuperacji 🤦🤣😂

    • @ukaszmacieja7093
      @ukaszmacieja7093 Před rokem

      @@KulaXT nie usłyszałem że tego że już zamówione. Mogłem tego nie pisać.
      W sumie każdy mądry jak to nie jego budowa

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      @@ukaszmacieja7093 spoko, miałeś prawo nie usłyszeć bo chyba nie powiedziałem
      Małżonka sobie zamarzyła takie okno i tyle 😁 chociaż mi Slide też się podoba. Tylko z tego co pamiętam to u nas był problem z szerokością i trzeba byłoby dokładać jeszcze szybę czyli dzielić na 3 części albo zamurować cześć otworu.

    • @Marix498
      @Marix498 Před rokem

      Porównując okno do ściany nie można zapominać, że okno to zysk cieplny z energii słonecznej. W ogólnym rozrachunku, dobre, duże, szczelne okno, z dużym udziałem szyby, a jak najmniejszym profili, nie musi wychładzać pomieszczenia. Szczególnie gdy jest to okno na południe.

  • @KtosiekAqua
    @KtosiekAqua Před rokem

    Witam, z wyglądu taki jak mój prawie, wyeliminowane tylko moje wady- balkony, super. Dom w rododendronach, mój to 8. mieszkam już 7 lat. Albo coś podobnego bardzo Archonu. Pozdrawiam.

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      Dzięki.
      Projekt nasz ale na podstawie gotowych :)

    • @KtosiekAqua
      @KtosiekAqua Před rokem

      @@KulaXT spoko, super zmieniony, usunięte mostki które ja mam niestety. Pozdrawiam, ojciec też 4 dzieci. 3 córki i syn, pozdrawiam.

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      @@KtosiekAqua pozdrawiam :)

  • @piotrs3025
    @piotrs3025 Před rokem

    Rekuperacja obowiązkowo w nowych tak szczelnych domach. Grawitacyjna wentylacja według mnie nie działa. Ja zainwestowałam i nie żałuję.

  • @fiskel1
    @fiskel1 Před rokem +1

    pół roku temu byłem na etapie zakupu okien i ostatecznie przekonał mnie handlowiec (akurat kuzyn) że HST nie jest dobrym rozwiązaniem. Może sie coś w ciągu pół roku zmieniło ale HST ma uszczelkę pomiędzy stałym przeszkleniem a ruchomym w postaci szczotki co przy odpowiednim kącie wiatru wewnątrz potrafi świszczeć wiatr.
    Ostatecznie wybrałem typ Smart Slide. Tam jest trochę wyższy próg (z tego co pamiętam to różnica jest 1cm chyba od HST) ale uszczelka jest gumowa i jest szczelniejszy niz HST. Dodatkowo jest (lub był) trochę tańszy niż HST.
    Zastanów się jeśli jeszcze możesz nad tym tematem.
    Nie wiem jak z cenami u Ciebie - ja zamawiałem okna z projektu przed podwyżkami i udało mi się zamówić to wszystko w cenie 33k. (smart slide 2,70, stałe przeszklenie 3m, okna 2x2m, 3x1,8) łącznie 7 otworów

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      No właśnie, w moim oknie jest normalna uszczelka a nie ma szczotek :)

    • @agropawewenta4451
      @agropawewenta4451 Před rokem

      @@KulaXT moja znajoma by mogła tobie zrobić wycenę styropianu? Ja mam już kupione i odradziła mi brać grafitowy styropian tym bardziej że mam też poloterma pustak. Ona mówiła że to nie potrzebnie wydane pieniądze na grafit. Wziąć ten lepszy biały 20cm i gra

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      @@agropawewenta4451 no ja chciałem 20cm.grafitowrgo dać.

    • @agropawewenta4451
      @agropawewenta4451 Před rokem

      @@KulaXT ja też tak chciałem ale koleżanka która pracuje w pewnej firmie mówiła że to nie potrzebne wydane pieniądze biały jest lepszy lepiej oddycha, tym bardziej że mamy pustaki poloterm. Grafit jest bardziej szczelny ? Czy jakoś tam

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      @@agropawewenta4451 teraz to żeś mi namieszał 🤦

  • @kret8927
    @kret8927 Před rokem +1

    Jakiej firmy pompa ? I czy kolektor pionowy czy poziomy?bierzesz dofinansowanie ? Mam buderusa poziomego i mega zadowolony

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem +1

      Poziomy, Bosch, będę się starał o dofinansowanie

    • @kret8927
      @kret8927 Před rokem +2

      @@KulaXT niby buderus tez należy do boscha , moim zdaniem dobry wybór , na swoim przykładzie powiem
      Ze warto wziąć dobra firmę zajmująca się dofinansowaniami , od stycznia weszło nowe czyste powietrze i naprawdę można sporo wyrwać , ja przy starym domu na cała instalacje w zeszłym roku dostałem 52 tys , gdzie pompa to koszt 29 i kolektory 14 plus robocizna i podlogowka

    • @yumpie1236
      @yumpie1236 Před rokem

      @@kret8927 Co się zmieniło? Nie ma już tych dziwnych progów dochodowych? Nam przy remoncie i rozbudowie domu wyliczyli maksymalny zwrot na niecałe 30 tys. zł. I to jeszcze na teściową, bo my byśmy nic nie dostali. Dziewczyna w gminie nam tak wyliczyła. Jaką firmę polecasz?

    • @kret8927
      @kret8927 Před rokem

      @@yumpie1236 z bartoszyc zajmują się ogrzewaniem i dofinansowaniem , teraz maks jest 130 tys z termomodernizacja

    • @bartekwapuski6651
      @bartekwapuski6651 Před rokem

      @@KulaXT A słyszałeś o gruntowej pompie ciepła zasilanej wodą gruntową? Ten koleś to pokazuje: czcams.com/video/TSNk0LXZTSs/video.html
      Pytanie tylko, jak u Ciebie z wodą na tej górce ;) Zaznaczę też, że sam tego nie sprawdzałem jeszcze, ale pomysł wydaje się ciekawy.

  • @jakubswiatek9409
    @jakubswiatek9409 Před rokem

    Pytanie: odcinałeś się od fundamentu keramzytem? I potem dopiero ściany?

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      Nie. Papa na ławę i na to pustak

  • @goodman1127
    @goodman1127 Před rokem

    Jeśli wstawiasz duże okno to tylko nieotwierane. Z otwieranym będziesz miał same problemy. Na parterze to nie problem umyć takie okno.

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      Dlaczego?

    • @goodman1127
      @goodman1127 Před rokem +1

      @@KulaXT jeśli będziesz często otwierał to okno powstaną mikrorozszczelnienia i na tak dużym oknie będzie wyraźna strata w lambdzie. Nieotwierane okno jest megaszczelne i nie musisz mieć słupka po środku. Jeśli masz rekuperację to nieotwierane jest nawet wskazane.
      Po za tym cenowo jest olbrzymia różnica. Bo przy tym rozsuwanym płacisz niby za technologię.

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      @@goodman1127 aley chcemy otwierane okno :)

    • @goodman1127
      @goodman1127 Před rokem

      @@KulaXT wiadomo że decyzje wy podejmujecie ale warto wam coś podpowiedzieć

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      @@goodman1127 i każda podpowiedź mile widziana

  • @Camel1990
    @Camel1990 Před rokem +1

    Jedno mnie tylko zastanawia dlaczego takie niskie pomieszczenia? Nawet 2.5m nie będzie. Jeśli idzie o rekuperację to reż błąd bo za późno pomyślałeś. Ja zrobiłem dom na 13 warstw bloków i będzie sufit podwieszany łatwiejszy montaż rekuperacji i klimatyzacji.

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      Będzie lekko ponad 2,5m.
      Nie chcemy żadnych podwieszanych sufitów

    • @benzyna95
      @benzyna95 Před rokem

      Jak masz 10 warstw to gdzie 2,5. Zresztą wcześniej pisałeś że 2,8

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      Na dziś tyle jest a na gotowo będzie ponad 2,5.

    • @Camel1990
      @Camel1990 Před rokem +1

      @@KulaXT to będziesz kół posadzkę? Bo inaczej to fizycznie nie mozliwe

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      @@Camel1990 dlaczego?
      Masz 10 warstw pustaka, każdy ma 25cm. To już masz 2,5m.
      A posadzka będzie do wysokości pierwszego bloczka.

  • @ukaszprochon4048
    @ukaszprochon4048 Před rokem +2

    Co do okna hs to jest mniej szczelne jak już chciałeś na bogato (w sensie hs) to mogłeś wziąć smart slide lepiej trzyma ciepło

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem +1

      W teorii ten HS nie odbiega niczym od innych rozwiązań jeżeli chodzi o szczelność.

    • @Tobiasz_Slusarczyk
      @Tobiasz_Slusarczyk Před rokem +2

      @@KulaXT Hs nie rygluje się na środku przy słupku i np od Smart slide jest mniej szczelny. Jedyny plus Hs to praktycznie brak progu. Nie wspomnę już o kwestiach włamaniowych, Hs najłatwiej sforsować. Pozdrawiam

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem +1

      @@Tobiasz_Slusarczyk ogólnie okna jest łatwo sforsować.
      System który kupuje ma być szczelny właśnie w miejscu pracy okna przesuwnego z częścią stała w pionowej płaszczyźnie. Jak nie będzie to będę miał naturalną rekuperację 🤣😳

    • @mateuszklinger2030
      @mateuszklinger2030 Před rokem

      @@KulaXT Mam HSa firmy Adams i bez zastrzeżeń. Nic nie wieje.

    • @petermiami7811
      @petermiami7811 Před rokem

      hs są niezawodne, smarty są bardziej skomplikowane i jedynie na PCV można go wykonać. Mam HS i jestem bardzo zadowolony, całą stolarkę mam aluminiową tak aby było na lata.

  • @kaacpeeer
    @kaacpeeer Před rokem

    Jak wieje to zakładaj żaluzje zewnętrzne. Pod okno hs najważniejsze jest przygotowanie podłoża pod oknem, bo to bydlę wazy z 300 kg więc żadne nierówności i niejednorodność podłoża pod oknem sprawia ze okno siada i to powoduje ze traci wymiar , kosi się ramą ,okno się nie dopasuje i zaczynaja się problemy. Jak masz panele to zakładaj pompę , ale mam wrażenie ze jakość pomp spada: sprezarki, zawory wymieniki ciepła , falowniki , to wszystko jest zamawiane w chinach w milionach i każdy patrzy żeby urwać pare dolców na sztuce więc się robi patologia, gorsze materiały i wykonanie, no i presja na niższa cenę bo producentów pomp są już dziesiątki jak nie setki.

  • @emseasz
    @emseasz Před rokem

    pompa gruntowa niekoniecznie będzie wydajniejsza - musiałbyś wziąć z inwerterem. Rekuperacja chyba jednak dziś niezbędna, jakbyś był zainteresowany, to podpowiem, jakie systemy są warte uwagi

    • @cinicini5721
      @cinicini5721 Před rokem

      Hejka pytanie jaki system rekuperacji ma sens?

  • @eliaszkwiatkowski5808

    I będzie puste w środku jak wszystkie inne budynki wielkie.

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      No drzew tam sądzić nie będę 😁

  • @wiesawpazatkalipinski6737

    Majster nie jestem, wiem co to budowa i od zawsze czy w Polsce czy w DE wełna izolacyjna była droższa od styropianu minimum 50 %.

  • @Patrykdriver
    @Patrykdriver Před rokem

    Mateuszu co do wełny brałeś pod uwagę wełnę drzewną Steico?

  • @janek7336
    @janek7336 Před rokem

    Porotherm i jakiej gęstości i przenikaniu ciepła ?

  • @gregor1019
    @gregor1019 Před rokem

    można prosić namiary na ta sprawdzona firme co u Taty montowali pompę gruntowa? jaki koszt jest takiej pompy u Pana?

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      Dudex z Grudziądza, u mnie ok 90tys z instalacja wod/kan

    • @gregor1019
      @gregor1019 Před rokem

      @@KulaXT Nie ma takiej firmy na googlu. Proszę o dokładna nazwe, adres ewentualnie linka. Dzięki

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      @@gregor1019 chyba to www.oferteo.pl/dudex-andrzej-duda/firma/2171406

  • @siemanr185
    @siemanr185 Před rokem +2

    Ładny dom 🏠👌😁

  • @ukasztuta188
    @ukasztuta188 Před rokem

    Mam HS aluminiowego i jest gitara nic nie wieje(3 metrowy). Mam pompę ciepła na 108m2 pompa ciepła 6kw powietrze-woda i zużycie 1500kw/h od 26wrzesnia do teraz, nie wiem czy jest sens robić gruntowa, wijący wiatr i dom na górce to chyba nie są konkretne argumenty, weź pod uwagę zapotrzebowanie budynku, pewnie zrobić go bardzo szczelnego i ciepłego więc zapotrzebowanie będzie niskie.

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      Mój ojciec ma dom 200m, ma pompę gruntową 8kw, średnioroczne zużycie z ostatnich 5lat na ogrzewanie prac całoroczną wodę użytkową to ok 2800kWh :) to chyba jednak warto gruntową :)

    • @ukasztuta188
      @ukasztuta188 Před rokem

      @@KulaXT uuu to faktycznie kozacko a porównywałeś koszt instalacji ? Jak teraz wygląda różnica na PC powietrze woda 7k dopłaty a na gruntowa ile ?

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      @@ukasztuta188 gruntową jest droższa o koszt odwiertów. Niby ma być 55tys zwrotu ale ciul wie.

    • @ukasztuta188
      @ukasztuta188 Před rokem

      @@KulaXT powodzonka, zadbaj o podwalinę w oknach i dobre uszczelnienie dolnej części okna.

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      @@ukasztuta188 dzięki

  • @sasas6216
    @sasas6216 Před rokem +1

    Jeżeli te okna mają być montowane w tak przygotowane otwory to gratuluję dobrego samopoczucia...

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem +2

      Samopoczucie to Ty poprawiłeś mi swoim wpisem uważając, że ktokolwiek wogole rozważałby montaż okien w takie otwory :)

    • @zepsujtosam07
      @zepsujtosam07 Před rokem

      @@KulaXT chopie weź sobie mniejszą bramę garażową, najlepiej 2,5-3m może i nie będzie wyglądać ale jeszcze będziesz żałował tej wielkiej, i tak dwoma autami się z reguły nie wjeżdża do dwustanowiskowych garaży.
      Mówię nauczony na własnym błędzie, nie ze złośliwości 🤪

    • @zepsujtosam07
      @zepsujtosam07 Před rokem

      Dobra jednak garaż jednostanowiskowy na początku filmu wydawał się większy z perspektywy 😂

    • @mareq12
      @mareq12 Před rokem

      @@zepsujtosam07 ja mam bramę 5 m i jest fantastyczna. Na czym miałby polegać problem?

    • @zepsujtosam07
      @zepsujtosam07 Před rokem

      @@mareq12 u mnie jest spory problem żeby brama była szczelna po bokach bo jak dociśnę tam gdzie jest szpara to jest problem z zamykaniem, producent GROS

  • @piotrcalka6127
    @piotrcalka6127 Před rokem

    Trzeba obsadzić teren po granicy działki budowlanej drzewami i nie będzie tak wiało

    • @michailszalony
      @michailszalony Před rokem

      I widoki też się straci... Jak ktoś chce drzewa to buduje dom w lesie 😉😉

    • @piotrcalka6127
      @piotrcalka6127 Před rokem

      @@michailszalony Wszystko rozumiem niektórzy lubią pustynię , to była tylko moja sugestia

  • @leszeksroka5801
    @leszeksroka5801 Před rokem +1

    Kula masz gdzie mieszkać to poczekaj rok dwa i lepiej wełne daj taka moja rada 😉

  • @pl-kx6fs
    @pl-kx6fs Před rokem

    nie masz słupów wprowadzonych ze stropu do związania z wieńcem? kto na to wyraził zgodę? podeprzyj ten dach słupami bo dostanie ponad 12ton dachówki i kilka ton śniegu i ci się rozjedzie razem ze ścianami na poddaszu

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      Jest wieniec i są słupy wprowadzone w wieniec poniżej.
      Nic się nie rozjedzie.

  • @franekklimek5070
    @franekklimek5070 Před rokem

    Jakiej mocy pompa do tego metrażu?12KW?Jaka różnica w cenie pomiędzy gruntową a powietrzną?Jakbyś założył powietrzną to pewnie zostałoby Ci na wełnę zamiast styropianu😉 Pozdrawiam

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      8-9kw, różnica to cena odwiertów czyli zależnie ile ich będzie to 20-30k.

    • @franekklimek5070
      @franekklimek5070 Před rokem +1

      @@KulaXT czyli na wełnę by zostało😉Sam mam powietrzną drugi sezon i póki co jestem zadowolony.Jesli chodzi o różnice w zużyciu prądu to mam porównanie że szwagrem który przy tym samym metrażu ma gruntową to jest nie wielka na korzyść gruntowej.Kwestia awaryjnosci ,ale to dopiero po latach wyjdzie.Pozdro

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      @@franekklimek5070 to jaki masz metraż i jakie zużycie?

    • @franekklimek5070
      @franekklimek5070 Před rokem +1

      @@KulaXT 160 m2 ,pompa 7 kw .W grudniu gdzie temperatura dochodziła do -18 pompa wzięła 522 kWh.Styczen na dzień dzisiejszy 398 kWh.Tak że mysle że jest całkiem ok

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem +2

      @@franekklimek5070 mój ojciec ma 200m2, pompa 8kw, średnie roczne zużycie prądu na ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową wynosi ok 2800kWh. To średnia z 5 lat.

  • @piotrsosna2187
    @piotrsosna2187 Před rokem

    Ile za m2 wychodzi ta wełna i jakiej firmy te okna ?

  • @Jarottt1
    @Jarottt1 Před rokem

    Kilka dni temu kopowalem welne 20 petralana po 115 za metr kwadratowy

  • @sznaperos123
    @sznaperos123 Před rokem

    Jakie są koszty okien w 2023r ?

  • @White-fc3im
    @White-fc3im Před rokem

    @Kula Ile wynosza koszty założenia takiej pompy gruntowej ?

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      To zależy od wielkości domu i ilości odwiertów. U mnie do 70 do 100k

    • @White-fc3im
      @White-fc3im Před rokem

      @@KulaXT dzięki

  • @Krzysztof_W.
    @Krzysztof_W. Před rokem

    Pamietaj o wełnie, ze bardziej absorbuje wilgoć niż styropian. Zatem jak soedostanie skąd kolwiek wilgoci to Ci sciana wełny odpadnie od ciężaru ( widziałem takie coś, ale w innej sytuacji) i o izolacji mokrego izolatora zapominamy, ale jest nie palna. Styropian jest łatwopalny-jak wszystko w domu... ale łatwiejszy w momtazu. Do wełny musi być fachura, który wie jak zrobić ,żeby klej nie odpadł. O to nie styropian😁 Okna hsy sa fajne. Drogie, ale fajnie e. Weź dobre i żeby mocno zakotwili, bo to żagiel, który przyjmuje parcie wiatru. I dobraregulacja przez montera i broń Bożenosić materiały i wyłazić budowlańcom przez hs.... bo po zakończeniu budowy bedzie do wymiany🙃
    jak masz jakiekolwiek pytania dotyczące budowy to wal śmiało. Pomoge jak tylko mi wiedza i doświadczenie pozwoli, bo nie lubię bubli, ale ludzie sami tak uczą..... pozdro

  • @pietyszuk
    @pietyszuk Před rokem

    Jest jeszcze wełna drzewna, a styropian to jest katastrofa i nic tego nie zmieni

  • @ItannGames
    @ItannGames Před rokem

    coooooo? Reku od 40 tys.... spokojnie możesz zamknąć się w koszcie 10-14 tys jak zrobisz sam... ja u siebie mam kanał z pe-flex gdzie za materiał + transport wyszło mi niecałe 6 tys zł (zeszły rok jakoś w wakacje) a za centrale od o3ozon dałem 4 tys (ten rok), dom 170 m2... nie bierz żadnej firmy!, połowa tej kwoty to montaż który mi zajął jakieś 2 dni w 2 osoby...

  • @gawron5791
    @gawron5791 Před rokem +1

    Komin mogłeś dać z tyłu do pomieszczenia, lub wlot spalin z lewej strony. Bo teraz zabudowa kominka plus grubość komina wyjdzie na metr.

    • @psimek90
      @psimek90 Před rokem

      Chyba nie móghł cofnąć, bo tam widać podciąg

  • @Rafa-bb7jn
    @Rafa-bb7jn Před rokem

    Jaka wysokość mieszkań na dole? Bo niskie się wydaję

  • @mateuszmanecki1884
    @mateuszmanecki1884 Před rokem

    Jak nazywa się projekt domu?

    • @KulaXT
      @KulaXT  Před rokem

      To nasz projekt wzorowany na gotowych