Magia radia

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 10. 09. 2024
  • Jak radiofonię widzi miłośnik radiotechniki. Od lat! Pokażę co słychać na falach krótkich, dlaczego radiofonia znalazła swój drugi oddech całkiem niedawno. Pokażę także która stacja nadal nadaje Międzynarodówkę.

Komentáře • 146

  • @xentxent3400
    @xentxent3400 Před 3 měsíci +6

    Lubię poszukać dalekich rozgłośni. Nie ważne, że najczęściej nie rozumiem języka. Ważne, że tam gdzieś... ci ludzie są. Żyją. Komunikują się.
    Wspaniały materiał. Dziękuję.

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin Před 3 měsíci +23

    Kiedyś słuchało się w radiu relacji z Wyścigu Pokoju i festiwali, a Lato z Radiem to był hit. Królowała polska muzyka.

    • @tretowntret7541
      @tretowntret7541 Před 3 měsíci +6

      Wymarli sluchacze to i padlo nadawamnie na LW MV SW A poza tym wszechobecne zaklocenia nad ktorymi nie ma zagnej kontroli

    • @maxpayneau
      @maxpayneau Před 3 měsíci +2

      @@tretowntret7541 Mam 36 lat i do dzisiaj słucham 225 kHz chociażby dla samego klimatu AM. Szkoda że nie pamiętam sygnału z Konstantynowa.

    • @user-fl1vh8bq4z
      @user-fl1vh8bq4z Před 3 měsíci

      @@maxpayneau Na YT są archiwalne nagrania z odsłuchu sygnału z Konstantynowa. Podobno nie różnił się zbyt wiele od dzisiejszego sygnału z Solca Kujawskiego. Różnica była tylko taka, że Konstantynów był półfalówką (646m), zaś Solec to ćwierćfalówka (333m)

    • @Marcin_Marciniak
      @Marcin_Marciniak  Před 3 měsíci +2

      Sygnał z Konstantynowa był "ciepły" i "miękki" - inne nastawy kompresora Orban Optimod. Według mnie brzmienie było podobne do dzisiejszego, ale mogę się mylić. Trochę czasu minęło odkąd 2x1MW Brown Boveri nie zasila półfalowego masztu.

    • @gallanonim1379
      @gallanonim1379 Před 3 měsíci +1

      @@Marcin_Marciniak Konstantynów miał zdaje się jakiś dość prosty, analogowy kompresor? Główną różnicą była raczej nie obróbka sygnału, a po prostu fakt że większa moc nadawania z anteny o lepszej charakterystyce dawała siłę sygnału przy odbiorze przykrywającą wszystkie zakłócenia...

  • @maxpayneau
    @maxpayneau Před 2 měsíci +2

    Ostatnio zacząłem interesować się słuchowiskami na Jedynce. Jeszcze nie umarły. Co więcej są puszczane 2 razy w tygodniu w sobotę i niedzielę po 21. Najlepsze jest to ze wszystkie archiwalne słuchowiska są dostępne online. Wiadomo że słuchanie na żywo to dodatkowy atut i o ile mam czas to słucham w radiu. W zupełności zaspokaja mi to tygodniową potrzebę kultury. W przeciwieństwie do TV słuchowiska wymagają użycia wyobraźni. Kilku z nich słuchałem po kilkanaście razy. Polecam Solaris i Gra w życie!

    • @artura3553
      @artura3553 Před 27 dny

      @@maxpayneau możesz podać stronę do tych archiwów? Dzięki

    • @maxpayneau
      @maxpayneau Před 27 dny

      @@artura3553 linki są usuwane. Wpisz sobie w Google podcasty polskie radio

  • @artura3553
    @artura3553 Před 3 měsíci +2

    Miałem tak samo. Niesamowite było wieczorami słuchać tych dalekich stacji i wiedzieć że nadają z tak daleka. Jeszcze mnie fascynowały te różne piski w miarę regularne, zawsze chciałem wiedzieć co to jest i nie mówię o telegrafii tylko jakichś beaconach. Czasem trafiałem na jakąś stację w której człowiek nadawał same cyfry i to godzinami chyba (nie wiem bo słuchałem parę minut). MAGIA, prawdziwa magia to byla.

    • @user-fl1vh8bq4z
      @user-fl1vh8bq4z Před měsícem

      Kiedyś za pomocą ciągów cyfr odczytywanych w radiu przekazywane były informacje wywiadowcze dla agentury. O ściśle określonej godzinie należało włączyć odbiornik i zanotować cyfry, ale rozszyfrowanie ich wymagało klucza.

  • @darkg1848
    @darkg1848 Před 3 měsíci +39

    Teraz w radio nie da się nic posłuchać, bo co 5minut reklamy 15minutowe lecą oraz oglupiajaca muzyka.

    • @argoneum
      @argoneum Před 3 měsíci +2

      Parę tygodni temu leżałem w łóżku chory i grało Radio Olsztyn. Zastanawiałem się nad jakością współczesnej muzyki, że głos jest zawsze wyregulowany do perfekcji, co brzmi sztucznie i sterylnie. Nagle słyszę coś dobrego, myślę: jeszcze nie wszystko stracone. Okazało się, że to The Police - Message In A Bottle. Only hope can keep me together…

    • @diesirae4548
      @diesirae4548 Před 3 měsíci

      Osobiście mogę polecić Radio Poznań, klimatem to coś pomiędzy PR1 a PR3 z dawnych lat, ale to tylko niewielkie podobieństwo, jednak można tej stacji spokojnie posłuchać.

    • @NecrosDeus
      @NecrosDeus Před 3 měsíci +5

      Są stacje radiowe, w których muzyka czy tekst, wydają się przerywnikiem w blokach reklam.

    • @czary44
      @czary44 Před 3 měsíci +3

      Spróbujcie dwóch stacji internetowych, których istnienie jest pokłosiem rozpadu radiowej Trójki. Są to Radio 357 i Nowy Świat. To naprawdę inny level radia i stara dobra szkoła ale nie jest tu archaicznie. Brak reklam, ciekawe dyskusje, każdy rodzaj muzyki. Gorąco polecam jako słuchacz 😊

    • @mmaruszewicz
      @mmaruszewicz Před 3 měsíci +1

      Dzięki internetowi jest dowsętp do zagranicznych, co dziennie słucham radia czeskiego i węgierskiego.

  • @ultrafilipsz.5827
    @ultrafilipsz.5827 Před 3 měsíci +12

    Bardzo ciekawy materiał, Panie Marcinie czekamy na więcej!

  • @jjcale1976
    @jjcale1976 Před 3 měsíci +7

    Niejedną noc spędziłem nasłuchując stacji z całego świata.Dziekuje a świetny materiał i życzę powodzenia ✌️

  • @sylwekpiekarski9091
    @sylwekpiekarski9091 Před 3 měsíci +8

    Teraz w radiu w stacjach państwowych też są nadawane słuchowiska, ale są one tak wywalone w kosmos że nie wiem kto tego słucha. całe szczęście że kiedyś ludzie nagrywali słuchowiska i teraz można je znaleźć na różnych kanałach internetowych. wielkie dzięki tym chomika.

  • @tadeuszmic8338
    @tadeuszmic8338 Před 2 měsíci +1

    Podoba mi się inicjatywa. Znam to radio, wszystkie są podobne. Proszę zapamiętać: w 1973 roku zrobiłem podobne radio na dwóch tranzystorach. Otóż proszę zapamiętać: wtedy zrobiłem takie radio, ale cewkę podłączyłem po próbach na 1/3 odczepu, to było bardziej czułe. Do bazy pierwszego tranzystora podłączyłem rezystor większy od 1 megaom, z zasilaniem 1,5 V. Na dwóch tranzystorach to radio odbierało Warszawę I tylko na krótkiej antenie ferrytowej, na 1,5 V zasilania. 500 km, oczywiście wtedy był ten wysoki maszt w Gąbinie. Jednak żadne inne proste radio nie dało rady.

  • @maxpayneau
    @maxpayneau Před 3 měsíci +11

    Wspaniały materiał i ogromna wiedza!

  • @jerzys5914
    @jerzys5914 Před 3 měsíci +8

    Dziękuję Panu za ciekawy film

  • @hobby30plus
    @hobby30plus Před 3 měsíci +18

    Teraz w radiu: infekcja bakteryjna czy grzybicza? Sralutan czy rozdupan?

    • @user-fl1vh8bq4z
      @user-fl1vh8bq4z Před 3 měsíci

      Co prawda to prawda

    • @NecrosDeus
      @NecrosDeus Před 3 měsíci

      Nachalne, wręcz agresywne reklamy, zwłaszcza tych marketów elektronicznych przez cały rok sprzedających towar w wyprzedażach nocnych i czyszcząc magazyny, spowodowały dość spory odpływ radiosłuchaczy. Wiele osób nie jest w stanie strawić te reklamy.

  • @elektron8362
    @elektron8362 Před 3 měsíci +9

    Czym wiecej szumow i zakłóceń tym lepiej sie słucha 😮 Bardziej tajemnicze i z szczyptą magii. Dziecinstwo sie przypomina😉

  • @tadeuszmic8338
    @tadeuszmic8338 Před 2 měsíci

    W 1996 roku pomogłem uczniowi zrobić przemiennik, który był jakby najlepszą stacją w mieście odbierającą Radio Maryja. To był majstersztyk, ponieważ sygnał oryginalny był zbyt słaby. Trzeba było zrobić odbiornik o niezwykłej selektywności, żeby przemienić sygnał z chyba ze 103,7 na około tego z góry pasma (żeby nie było modulacji skrośnej, bo odbiornik i nadajnik i odbiornik były w tym samym pokoju), gdzie nie było silnej stacji. Później to podać na nadajnik własnej roboty. Był dobry, ale jak na tamten czas. Niestety siał trochę i PIR zwąchał i zlikwidował (po roku?). Ta stacja/przemiennik przez dość długi czas od 1996 roku nadawała z największym sygnałem, jak to ktoś ocenił, w tymże mieście.

  • @TymexComputing
    @TymexComputing Před 3 měsíci +7

    Dla chętnych bodajże na kanale Snowlynx autor opublikował pełną listę stacji k-f globalnych z zaznaczeniem które posiadają czasami audycje w j. polskim. Dzisiaj nad ranem prawdopodobnie kanał Elektron1 opublikuje film o swoich zaadoptowanych (ulepszonych w którymś kierunku) konstrukcjach AM. Co do tych azjatyckich stacji bo bardzo mnie ciekawiło dlaczego oni tak nadają na cały świat i podobno geneza jest taka że muszą mieć taki globalny sposób nadawania dla swojego państwa, teren jest ogromny i aby to objąć trzeba było właśnie wybrał fale krótkie.

  • @rysiumag
    @rysiumag Před 2 měsíci

    W tle ptaszki słychać ogródek fajny masz ,, Materiał zrealizowany perfekcyjnie, wspomnienie wraca Ryszard

  • @pulawykazimierz
    @pulawykazimierz Před 3 měsíci +3

    Internet można kontrolować, w każdym momencie wyłączyć, co z tego, że zapewnia materiały do czytania, słuchania, oglądania, skoro można go odciąć w każdej chwili. Podobnie ma się z odbiorem satelitarnym, kontrola jest utrudniona. Fale radiowe dalekiego zasięgu i odbiór satelitarny dają wolność.

    • @Mikexception
      @Mikexception Před 3 měsíci +1

      Co dziś jest w internecie tego jutro już może nie nie być a wszystko jest publikowane z opóźnieniem koniecznym na przygotowanie filmu i mieszczenie go na serwerze plus (oczywiście) moderacja. więc jest kilkugodzinna nie określona ściśle nieaktualność. Radio gwarantuje najszybszy przekaz od spikera do słuchacza..

  • @tomaszkot8046
    @tomaszkot8046 Před 3 měsíci +3

    Super materiał !!!, to CRI po polsku mnie wcisnęło w krzesło. Za dziecięcych czasów pamiętam jak Dziadek puszczał na całą parę VOA na DDR-owskim Stradivari (2xEL84 w pp) nie wiedziałem o co chodzi za bardzo.

  • @AndrzejZawada-bj1sn
    @AndrzejZawada-bj1sn Před 3 měsíci +6

    Gratuluję Panu. Znakomity materiał. Ja też zawsze byłem zauroczony magią radia. Fascynowała mnie możliwość, jak sam Pan powiedział,
    słuchania kogoś kto jest oddalony o tysiące kilometrów. Dlatego, z tej fascynacji, mając 17 lat zostałem krótkofalowcem. To było 55 lat temu. Od tego czasu nie tylko mogłem słuchać, ale także rozmawiać z innym radioamatorami na całym świecie. Pozdrawiam. vy 73!

  • @PROGRAMWIEDZYSPOLECZNEJ
    @PROGRAMWIEDZYSPOLECZNEJ Před 2 měsíci

    Bardzo trafne uwagi odnośnie cenzury i mozliwości śledzenia czego kto słucha.
    Fale radiowe gwarantują większą anonimowość i wolność niż internet.
    Czas propagować ideę posiadania i użytkowania odbiorników radiowych,

  • @HotelFoxtrotTangoEcho
    @HotelFoxtrotTangoEcho Před 3 měsíci +2

    Piękny odcinek, ciekawy materiał, film super złożony. Widać Marcin że się napracowałeś. Szacuneczek

  • @krzysztofa8293
    @krzysztofa8293 Před 3 měsíci +1

    Świetny materiał. Magią radia "zaraziłem się" w wieku kilkunastu lat. Pamiętam, jak długie godziny spędzałem słuchając dalekich stacji na czeskim lampowym odbiorniku "Opera". To były ciekawe czasy, bez komputerów, internetu i tandetnych zasilaczy impulsowych. Mimo tego, że mieszkaliśmy na parterze a antenę stanowił kawałek drutu wiszący pod sufitem, słychać było całkiem sporo stacji. Radio spodobało mi się tak bardzo, że po latach zostałem krótkofalowcem i obecnie praktycznie w każdej wyprawie w teren towarzyszy mi odbiornik Tecsun PL-600. 73 de SQ3DZW

  • @dariuszlipski3192
    @dariuszlipski3192 Před 3 měsíci +1

    W latach 90tych wieczorami słuchałem kf na tzw odbiorniku "globalnym". Dawało mi to wiele radości. Pozdrawiam serdecznie

  • @krzysztofj5175
    @krzysztofj5175 Před 3 měsíci +9

    Radiomagnetofon kasetowy został wymyślony do utrwalania i cofania podcastów na falach radiowych :)

    • @micham5315
      @micham5315 Před 3 měsíci +2

      Audycji... O podcastach nikt wtedy nie słyszał

  • @93arnii
    @93arnii Před 3 měsíci +1

    O to przykład jak z pozornie banalnego tematu można wydobyć megaciekawe informacje i spostrzeżenia. Lajkować dla zasięgu.
    Pozdrawiam

  • @MateuszJanikJamnik
    @MateuszJanikJamnik Před 3 měsíci +2

    Świetny materiał! Pozdrawiam Grażyny

  • @_ktos_ktos_
    @_ktos_ktos_ Před 3 měsíci

    Dziękuję za kolejny ciekawy odcinek 😊

  • @adrian_sp6def
    @adrian_sp6def Před 3 měsíci

    Tez mam ft817 i ft897 :) Ja dołączyłem do społeczności radio amatorów nie dlatego że lubiłem słuchać/mowic, ale dlatego że bardzo interesuje mnie technika analogowa która tam w radiu jest zastosowana. Konstruowanie i strojenie trx-ow lub anten jest dla mnie atrakcyjniejsze niż późniejsze łączności.

  • @Valdek65
    @Valdek65 Před 3 měsíci +5

    Tylko eter radiowy jest wolny.Dziękuję za filmik ,Pozdrawiam

    • @user-fl1vh8bq4z
      @user-fl1vh8bq4z Před 3 měsíci +1

      Czy na pewno eter jest wolny? Niech Pan spróbuje nadać jakąś audycję w eterze bez zezwolenia Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) i wtedy Pan się przekona, czy faktycznie eter jest wolny😄

    • @Valdek65
      @Valdek65 Před 3 měsíci

      @@user-fl1vh8bq4z taaa ,aw czasach stanu wojennego ,,Radio Solidarnośc,, radio w Świdniku ,Wrocławiu....a współcześnie jak nadają piraci....za stary jestem żeby nie pamięć RWE....

  • @StrzalaOstryPazur
    @StrzalaOstryPazur Před 3 měsíci +4

    Pierwszy zbudowany radioodbiornik, jeszcze bez podstawowej wiedzy, stroiłem nawijając na pręt ferrytowy cewkę z cienkiego drutu - na zasilonym układzie, ze słuchawką na uchu. Jaki był efekt? "przegląd" stacji radiowych z całej Europy albo i dalej. Zanim trafiłem w PR1 to była magia. Wszyscy domownicy spali a ja w swoim pokoju miałem cały świat 😊

    • @sp3sfzslawek555
      @sp3sfzslawek555 Před 3 měsíci +1

      Dzień dobry. Gratuluję pomysłu, ja na to nie wpadłem :)

    • @ludwikkowalski9003
      @ludwikkowalski9003 Před 3 měsíci +1

      Miałem podobnie. W 1961r będąc uczniem 6 klasy podstawówki uruchomiłem mój pierwszy odbiornik detektorowy, już po roku konstruowałem tranzystorowe. Odbierałem na nich wiele stacji średniofalowych (VOA po polsku o 20:30 nawet na detektorowym), ale z uruchomieniem zakresu LW długo miałem problem. Udało mi się dopiero w 1964r. kiedy kupiłem oryginalną antenę ferrytową z cewkami dla fal średnich i długich. Wcześniejsze próby nawinięcia cewki długofalowej nie powiodły mi się, ponieważ robiłem to "na oko", a ściślej kierując się różnymi opisami, ale bez odpowiedniego sprzętu pomiarowego nic z tego nie wychodziło.

  • @JanKowalski-vi9zx
    @JanKowalski-vi9zx Před 3 měsíci +2

    To teraz drugi materiał o tym na jakim odbiorniku tego radia słuchać.

    • @Marcin_Marciniak
      @Marcin_Marciniak  Před 3 měsíci

      Zrobię, zwłaszcza, że mam dość ciekawe spostrzeżenia. Najnowsze wcale nie jest najlepsze. Jak dotąd najlepszy subiektywny komfort odsłuchu silnych stacji dawał bateryjny Pionier (!) oraz tuner AM firmy Radmor. Mimo to w trudnych warunkach nowoczesne odbiorniki radzą sobie lepiej.

    • @gallanonim1379
      @gallanonim1379 Před 3 měsíci +1

      @@Marcin_Marciniak W zasadzie, dla początkującego najlepszym, bo darmowym rozwiązaniem będzie poszukanie sobie na strychu/na śmietniku jakiegoś popularnego radia z przełomu 70/80. Głupi Amator ma krótkie dzielone na dwóch podzakresach i precyzyjną skalę. Z łatwo dostępnych przenośnych radzieckie VEF

    • @Marcin_Marciniak
      @Marcin_Marciniak  Před 3 měsíci

      @gallanonim1379 - popieram. Wg mnie o wiele ważniejsze jest miejsce na antenę (by nie było zakłóceń), a potem dowolny odbiornik z zakresem fal krótkich do 18MHz. Ma mieć wyjście na antenę i albo bardzo długą skalę o dużej precyzji (Amator, Merkury) albo precyzer (Azymut, Jowita, Wanda) albo dobrze podzielone podzakresy (Julia, Maria, Sabina, odbiorniki radzieckie VEF). Po dowieszeniu anteny rzędu kilkunastu metrów (i dobrego uziemienia jesli radio posiada do niego gniazdko), na takim odbiorniku będzie dość dużo słychać. Problemy z selektywnością lub tłumieniem sygnału lustrzanego nie są dziś aż tak dokuczliwe, jak były w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

    • @JanKowalski-vi9zx
      @JanKowalski-vi9zx Před 3 měsíci

      Antena to jest wąskie gardło dla mnie mieszkańca bloku. Z odbiornikiem rzeczywiście najmniejszy problem,sporo tego sprzętu po piwnicach leży,a i tuner DVB-T też się do nasłuchu sprawdzi. Interesuje mnie opinia autora o cyfrowych odbiornikach globalnych - takich jak ten z filmu - bo z nimi nie miałem kontaktu

    • @Marcin_Marciniak
      @Marcin_Marciniak  Před 3 měsíci

      Zrobię o tym odcinek, bo chyba warto. Musiałbym tylko poszukać trochę starszych odbiorników globalnych, by pokazać nieco więcej ciekawych przypadków.

  • @MRSerwis
    @MRSerwis Před 3 měsíci

    Mega ciekawy odcinek. Pozdrawiam 👌👍💪🏻

  • @jacekbukaczewski
    @jacekbukaczewski Před 3 měsíci +1

    dziękuję i pozdrawiam.

  • @kazimierzduda5716
    @kazimierzduda5716 Před 3 měsíci +1

    Piękna pasja. Właśnie kupiłem sobie "lepsze radio" Tecsun 990. Będę słuchał, również Pana. Zasubskrybowałem kanał.

    • @Rumcajs2020
      @Rumcajs2020 Před 3 měsíci

      Ja wczoraj kupiłem Tecsun 2000 też słucham.....

    • @NecrosDeus
      @NecrosDeus Před 3 měsíci +1

      @@Rumcajs2020 Ten w pełni analogowy S2000 już jest nieprodukowany. Podobno Tecsun przygotował już jego następcę. Żeby tylko nie okazał się czymś takim jak nowy Eton Elite Satellit, do zakupu którego lata temu się przygotowywałem, a jak go wreszcie wypuścili, to okazał się totalnym bublem.

    • @Rumcajs2020
      @Rumcajs2020 Před 3 měsíci

      @@NecrosDeus Kupiłem w firmie Konektor. data produkcji koniec 2023 roku. Ledwo odbiera UKF z teleskopową anteną. Takie kuchenne radio za 2.500 złotych.
      Ale kto bogatemu zabroni....Design super, gałek, pokręteł do licha, ma SSB.....i ekran się świeci. Odbieram w dużym mieście, dookoła słupów energetycznych masa, wyglądają jak dipol Nadienienki. Przydzwięk z sieci duży, praca na bateriach przydzwięku nie zmniejsza. Komplet baterii R20 starcza na 3 dni..............
      Polecam !!!!!

  • @freddieapf2632
    @freddieapf2632 Před 3 měsíci

    Dziękuję Panu za poruszenie tego zagadnienia.
    Myślę, że gdyby w propagowanie tej dziedziny uaktywniło się więcej takich jak Pan specjalistów, to można by mieć nadzieję, że z czasem powstałyby stowarzyszenia - jak POTA, SOTA, itp. - z zamiłowaniem do aktywnego uczestnictwa na falach radiowego eteru. Za nimi poszliby kolejni.
    Trzeba chronić analogowe Radio.
    4:55 - europejskim kolosem nadawczym (broadcaster) na falach średnich jest Rumunia, w całym zakresie ma multum nadajników, do tego dochodzą liczne emisje na falach krótkich w licznych językach.
    10:57 - podobny program jak Radio Lenta prezentuje
    Radio Baltic Waves International (1386 kHz - nadajnik na Litwie) retransmitując materiały innych nadawców w kilku językach, w tym po polsku (Radio Poland).
    PR 1, 225 kHZ nie ma niestety takiego zasięgu jak dawny nadajnik w Konstantynowie o mocy 2 MW i masztem 646 m - dziś trzeba mieć szczęście żeby "zlapać" PR 1 w Irlandii, Hiszpanii, zach. Francji, Włoszech, a jak już to z jakością odbioru 2/9.
    W miastach QRM-y są zmorą, szczególnie w gęstej zabudowie.
    W moim budynku wymieniony przekaźniki w hydroforowni, co powodowało tak rozległe zakłócenia na AM, że w ogóle niczego innego nie było słychać.
    Po kontakcie z lokalnym przedstawicielstwem Komisji Europejskiej dowiedziałem się o dyrektywie dot. zaśmiecenia EM i uzbrojony w tę wiedzę zgłosiłem w administracji osiedla występujące zakłócenia EM w moim budynku.
    Potem parę razy dzwoniłem w tej sprawie do administracji aż w końcu zakłócenia stopniowo zaczęły zanikać, najpierw były interwały czasowe bez QRP, później fragmenty zakresu stawały się (prawie) czyste - teraz mam czytelny odbiór od 603 kHz wzwyż - niestety (z małymi wyjątkami), to nie obejmuje HF poniżej 13,6 MHz.
    Mimo to wciąż mam satysfakcję z nasłuchów.
    Pozdrawiam.

  • @piotrekes
    @piotrekes Před 2 měsíci

    .. w południowych godzinach, Zach. część Poznania, niska zabudowa 'wklepałem' w SONY 7600G, SONY 7600GR 792 kHz-Radio Dechovka ....i ...nic, szumy a u Pana piękny odbiór, cóż czynić....?. Ukłony.

  • @zadzwon112
    @zadzwon112 Před 3 měsíci +2

    Chińczycy chyba z racji rozleglości swojego kraju bardzo lubią fale krótkie. Nawet ich radia uniwersyteckie nadają na tych częstotliwościach. A może też fakt, że tak poemigrowali po całym świecie i władza lubi przemówić do obywateli bezpośrednio.
    Była taka całkiem niezła koncepcja non-profit Digital Radio Mondiale czyli taniego radia cyfrowego na zakresach SW, głównie dla biednych krajów w Afryce, niestety nawet to okazało się zbyt zaawansowane technicznie dla tych regionów, a szkoda.
    Stacje radia analogowego mają się dobrze (oczywiście mowa tu o FM), choćby z racji świetnego ciągłego zasięgu w terenie: kierowcy na to nie pozwolą żeby radio zamilkło! Radio analogowe nawet z silnymi zakłóceniami da się zrozumieć, sygnał cyfrowy już nie.

    • @user-fl1vh8bq4z
      @user-fl1vh8bq4z Před 3 měsíci

      Dzisiaj radiofonia analogowa FM jest analogowa już tylko z nazwy. Obecnie dominuje już cyfrowa kompresja sygnału. Analogowy pozostał jedynie tor przesyłowy nadajnik-odbiornik

    • @brys555
      @brys555 Před 3 měsíci

      @@user-fl1vh8bq4z I to jest właśnie najważniejsze w analogu.

  • @sunescape5996
    @sunescape5996 Před 3 měsíci

    Jak zawsze świetny odcinek, dużo przydatnej wiedzy.
    Pozdrawiam.

  • @TheApokalipsa88
    @TheApokalipsa88 Před 3 měsíci +1

    Bardzo ciekawe.

  • @woba7166
    @woba7166 Před 3 měsíci

    Super. Dobrze się słuchało i młodzieńcze lata sobie przypomniałem.

  • @tadeuszmic8338
    @tadeuszmic8338 Před 2 měsíci

    Refleks też przerabiałem, ale to półśrodek. Nie da rady. Jeżeli, to z reakcją. W każdym razie radio na dwóch tranzystorach w 1973 roku odbierało dobrze Warszawę I, przy zasilaniu 1,5 V.

  • @xents
    @xents Před 3 měsíci

    Słucham radia nocą na 225khz nie ma reklam. Bonusem jest to że słychać czy są w pobliżu burze. Pierwszy program polskiego radia słuchałem również mieszkając w Londynie jadąc samochodem do pracy z pracy porą zimową. Jeśli chodzi o słuchowiska radiowe są bardzo fajne na BBC 4 można szlifować język. Radio jest super ale w dzisiejszych czasach w Polskich stacjach reklama goni reklamę. Najlepsze radia do AM to są z epoki czasem dostępne za kilka złotych

  • @SQ7ACP
    @SQ7ACP Před 3 měsíci

    Witaj Marcinie 🤝
    Dziękuję za bardzo ciekawy film.

  • @ZPDU
    @ZPDU Před 3 měsíci +1

    Piękna lista w zeszycie. Chciało by się mieć kopię.
    Trzeba jednak być w miejscu o małym smogu elektronicznym. Moje ranczo dobrze rokuje :)
    Pozdrawiam serdecznie.

  • @terminus_666
    @terminus_666 Před 3 měsíci

    Super.

  • @RemigiuszSkrzypek-si1hs
    @RemigiuszSkrzypek-si1hs Před 3 měsíci

    Fajny film znalazłem dzięki za pomysł

  • @tadeuszmic8338
    @tadeuszmic8338 Před 2 měsíci

    Jest pan dobry, zna pan jurka wtorka?

  • @argoneum
    @argoneum Před 3 měsíci

    To chyba pamięć o "magii" radia sprzed czasów powszechnie dostępnego Internetu, taka prawie nostalgia powoduje, że nadal słuchamy fal krótkich. Świadomość tego, że "na moim podwórku" można odebrać coś, co ktoś ileś tysięcy kilometrów stąd zdecydował się powiedzieć. Do tego te dziwne tajemnicze odgłosy odbierane jako szumy i brzęczenia przez odbiornik AM, i wiadomości nadawane Morsem, które było słychać jako zmiany natężenia szumu. Czasem piraci (mówiący głównie po rosyjsku) oraz radioamatorzy, którzy na tanim kieszonkowym odbiorniku brzmieli jak Kaczor Donald 😄

  • @Mr7700mayday
    @Mr7700mayday Před 3 měsíci

    Gdyby nawiązano współpracę z fajnymi youtuberami, to można by puścić w radiu coś ciekawego, co przyciągnęłoby ludzi.

  • @zetareticuli8896
    @zetareticuli8896 Před 3 měsíci +3

    Tu Radio Tirana,głos rozsądku i prawdy!.....

  • @ludwikkowalski9003
    @ludwikkowalski9003 Před 3 měsíci

    Wspaniały film, a jego największą zaletą jest, że trwa tylko 15min, a zawiera bardzo dużo konkretnych interesujących informacji. W dużym stopniu wyczerpuje ten obszerny temat. Pozwolę sobie na pewne uzupełnienia i dodanie mojej opinii nt. sytuacji radiofonii na zakresach do 30MHz. Moim zdaniem - tendencje do likwidacji tej radiofonii są w jakimś stopniu bardziej sterowane przez polityków (wszystkich opcji i prawie wszystkich krajów) niż powodowane względami ekonomicznymi i technicznymi. Być może "wielcy tego świata" są wspólnie zainteresowani likwidacją możliwości docierania z informacją bezpośrednio od nadawcy do odbiorcy bez jakichkolwiek pośredników, czyli jakiejkolwiek kontroli, całkowicie niezależnie od nikogo. Taką możliwość daje bowiem wyłącznie radiofonia na falach długich, krótkich i średnich. Owszem, Internet daje doskonałe możliwości techniczne, dużo lepsze od klasycznego radia dają też radiowe i telewizyjne przekazy satelitarne. Tylko, że zawsze w treści przekazywane tymi drogami można w różny sposób ingerować, oraz w skrajnym przypadku bardzo łatwo, wbrew pozorom - całkowicie je unieruchomić odcinając społeczeństwo od informacji, a ściślej pozostawiając wyłącznie na pastwę informacji, którą "ktoś" uzna za słuszną, taką która ma do ludzi dotrzeć, a pozbawiając ludzi innej, z reguły tej bardziej prawdziwej.
    Technika poszła naprzód i to spowodowało, że zdecydowana większość, zwłaszcza młodych, najbardziej niby ceni sobie jakość przekazu, czego klasyczna radiofonia absolutnie zapewnić nie może. Z drugiej strony czy ma to wielkie znaczenie przy słuchaniu muzyki współczesnej pop-kultury (rocka, rapu, metalu, disco itp), na ogół słuchanej w otoczeniu innych hałasów - ale to inny temat. Jakość może być dużo lepsza przy zastosowaniu transmisji cyfrowej, możliwej także na falach długich średnich i krótkich. Były kiedyś takie plany (system RDM) i po nielicznych próbach zostały w Europie (chyba też w Ameryce Północnej) całkowicie zarzucone. Ponoć miało to nie zapewniać wystarczającej jakości technicznej i być nie opłacalne ekonomicznie. Jeszcze ponad rok temu, tym systemem nadawało Czeskie Radio na falach średnich (już po wyłączeniu nadajników AM). Słuchałem tego czasami w Internecie korzystając z jednego z WebSdr-ów i uważam, że jakość transmisji była do przyjęcia tj. trochę lepsza niż AM, ale gorsza niż FM. Ciekawe jednak, że system RDM przyjął się w Azji (głównie korzystają z tego Chiny i Indie), oraz w mniejszym stopniu w Ameryce Południowej. Tak więc - czy na pewno względy techniczne bądź ekonomiczne zdecydowały o zarzuceniu tego projektu w Europie, czy może jednak polityczne?
    Autor filmu wspomniał też o problemie tzw. smogu elektromagnetycznego wytwarzanego przez różne urządzenia, głównie zasilacze impulsowe, ale także niemalże wszelkie urządzenia cyfrowe, oraz w mniejszym stopniu urządzenia wytwarzające iskrzenia. Można projektować i wytwarzać tego typu urządzenia tak, by emitowały one zakłócenia w dużo mniejszym stopniu, praktycznie nieszkodliwe. Wówczas jednak ich budowa byłaby znacznie bardziej skomplikowane (konieczne stosowanie bardzo rozbudowanych filtrów, oraz czasem też lepsze ekranowanie), co znacznie zwiększałoby koszt ich produkcji. Być może po części i "tu jest pies pogrzebany", to znaczy lobby producentów wszelkiej nowoczesnej elektroniki, mocno naciska na całkowitą likwidację radiofonii na zakresach fal długich średnich i krótkich. Celem tego jest uniknięcie zaostrzania, a wręcz łagodzenie przapisów dotyczących kompatybilności elektromagnetycznej urządzeń elektronicznych i elektrycznych i tym samym możliwość produkcji takich urządzeń wytwarzających duży poziom zakłóceń.

  • @Asteroid302
    @Asteroid302 Před 2 měsíci

    Ale to jest piękne

  • @johnanderson-novak1230
    @johnanderson-novak1230 Před 3 měsíci +1

    Proszę więcej tematyki radiowej. To dobre było wykrzyknik

  • @tadeuszmic8338
    @tadeuszmic8338 Před 2 měsíci

    Z odległości ok. 500 km.

  • @Z_Rivii
    @Z_Rivii Před 3 měsíci

    Witam jetsem młodym radioamatorem jakies rady od pana dotyczace łania satelit noaa

  • @krisk1236
    @krisk1236 Před 3 měsíci

    Wspomnienia po komentatorach sportowych relacjonujących na żywo. Jakbyś to widział a nawet tam był.

  • @StrzalaOstryPazur
    @StrzalaOstryPazur Před 3 měsíci

    Jaki jest cel i sens nadawania z Chin w języku polskim? O co tu chodzi? O Polonię?

    • @williambonawentura
      @williambonawentura Před 2 měsíci +1

      Przygotowania pod rewolucję geopolityczną po Wielkiej Wojnie gdy Chiny przejmą rolę Hegemona Świata.

  • @tompodgorski3598
    @tompodgorski3598 Před 3 měsíci +1

    73👍

  • @domozs4370
    @domozs4370 Před 3 měsíci

    897 zapewne już po wymianie filtrów...

    • @Marcin_Marciniak
      @Marcin_Marciniak  Před 3 měsíci

      tak, ale nadal daje radę, to była udana konstrukcja. Niestety nie ma już ani sensownego następcy, ani współczesnego odpowiednika.

  • @wiktor1983
    @wiktor1983 Před 3 měsíci

    9:28 Nie da się ustalić, że ktoś słucha radia. Na jakiej zasadzie w takim razie wozy pelengacyjne tropiły nielegalnych odbiorców telewizji w Anglii? Czy z telewizją jest inaczej?

    • @ZPDU
      @ZPDU Před 3 měsíci +5

      Bardzo dobrze zostało to powiedziane. W zasadzie się nie da, choć...
      Każde radio heterodynowe (TV-też) ma w sobie taki mały generator (heterodyny), który jest w pewnym sensie nadajnikiem.
      Jak uda się nam odebrać tą częstotliwość to można nawet stwierdzić co jest słuchane.
      Natomiast to jest bardzo mała moc i bardzo mały zasięg. Pozdrawiam.

    • @wiktor1983
      @wiktor1983 Před 3 měsíci

      @@ZPDU Bardzo dziękuję za wyjaśnienie.

  • @adrianmatusik
    @adrianmatusik Před 3 měsíci

    Widziałem fragment z mojego kanału. Znaczy oglądałem uważnie. To stacja E11. Sygnał nadawany z Chotomowa.

    • @Marcin_Marciniak
      @Marcin_Marciniak  Před 3 měsíci +1

      Właśnie dlatego podpisałem podziękowanie. Specjalnie wstawiłem to nagranie, na pamiątkę. Chyba oczywiste dlaczego ;)

  • @ilfilmsofficialchannel8085
    @ilfilmsofficialchannel8085 Před 3 měsíci

    Dzień dobry od dłuższego czasu mam radio globalne, potem radio leżało i znowu nasłuchuje, mieszkam w możecie w mieszkaniu na balkonie 1 piętro fajnie było by coś wysiedzieć eksportacji radiowych odbieram, jak to jest z ta chińska stacja wieczorami u mnie nie odbiera a tylko za dnia, jak to jest jeszcze nie trafiłem audycji międzynarodowej po polsku a jest podobno wieczorami, a to wszystko na radioodbiorniku xhdata d808 mieszkaniu tez niektóre stacje odbierają pływające, wie może pan jakie stacje jaka częstotliwość nadają po polsku, czy istnieje antena na balkon pod stacje radiowe, wkręciłem się słucham krótkofalarstwa i stacji radiowe, proszę więcej takich filmów na pewno to dość zawiły i tematycznie temat..

  • @ultrafilipsz.5827
    @ultrafilipsz.5827 Před 3 měsíci

    Premiera o 0:55, ciekawy materiał się szykuje

    • @TymexComputing
      @TymexComputing Před 3 měsíci

      Ja się obudziłem od burzy o trzeciej i też mnie to uderzyło, nie że przegapiłem nadawanie z 20ej tylko właśnie z pierwszej w nocy :)

  • @rysiumag
    @rysiumag Před 3 měsíci

    Witaj Sz.Panie to jest miód na moja duszę młodość moja była pod znakiem rozwoju Fal Średnich ,,, nawet w Czaplinku był nadajnik na fale średnie a potem wszystko diabli wzieli, maszt Radia Poznań wysadzili w 1997/8 roku a mógł służyć jako wieża do anten UKF , To był najsilniejszy nadajnik o największym zasięgu czyli Radio Poznań, wystarczyło mieć kilka metrów drutu i bylo radio...

  • @MrocznyTechnik
    @MrocznyTechnik Před 3 měsíci

    Super odcinek. Na szczęście dla radia, sytuacja geopolityczna ostudziła zapały likwidatorskie i Solec jeszcze nadaje...

  • @swistaqus
    @swistaqus Před 3 měsíci

    Jest pan moim radiowym idolem. Niedawno kupiłem nadajnik RTL sdr ale nie wiem jakie do końca ma możliwości. Ile zależy od dobrej anteny?

  • @bombayystarachowice
    @bombayystarachowice Před 3 měsíci

    Sluchajac fal radiowych mozna przewidziec pogode na przykład. Pozdrawiam.

  • @zrobmyto
    @zrobmyto Před 3 měsíci +1

    Smog elektromagnetyczny proszę pana 13:42 :) źle podłączone falowniki również powodują zakłócenia (w miastach np. zasilanie silników wind) 13:49

  • @SP6QKX
    @SP6QKX Před 3 měsíci

  • @twardysiusiak
    @twardysiusiak Před 3 měsíci

    Świetny materiał. Dziękuje

  • @sawekmikstein3712
    @sawekmikstein3712 Před 3 měsíci

    ...... extra film :)

  • @angusparvis88
    @angusparvis88 Před 3 měsíci

    Moje pierwsze nagranie ... końcówka lat 80tych, jakiś czarny) radiomagnetofon i włoska stacja radiowa. Do dziś pamiętam pare słów z tekstu piosenki: "Ajajajjaj negro bambino chuku chuku teoria ta ..." ;)))) Oczywiście piszę ze słuchu, więc ... Tak czy inaczej - takie latanie po stacjach - to był powiew prwdziwie WIELKIEGO ŚWIATA !

  • @radiowavemaniac
    @radiowavemaniac Před 3 měsíci

    Ja w radiu FM lubię zjawisko tropo i sporadic-e.

  • @artura3553
    @artura3553 Před 3 měsíci

    gdzie można posłuchać np. głosu ameryki archiwalnego z lat 80tych?

  • @camp0017
    @camp0017 Před 3 měsíci

    Szkoda, że w Europie prawie nic się nie ostało (mówię o stacjach o trochę większej mocy, które da się odebrać bez olbrzymiej anteny). Coś tam nadaje Rumunia, da się złapać "Radio 292" na 6070 KHz, jest jeszcze Watykan i parę stacji z Niemiec, poza tym właściwie sama egzotyka.

  • @mirmizielonooki1425
    @mirmizielonooki1425 Před 3 měsíci

    No niestety, po polsku nic w zasadzie nie ma. Jeszcze 30 lat temu było RWE, Głos Ameryki, RFI, BBC, Radio Kanada, DLF, a także cudo w postaci Radia Tirana.

    • @Marcin_Marciniak
      @Marcin_Marciniak  Před 3 měsíci +1

      Wtedy nadawali, bo był ku temu powód, głównie polityczny. A do tego ludzie słuchali radia na KF, bo było to jedyne okno na świat. Obecnie najwyraźniej nie ma takiej potrzeby.

    • @mirmizielonooki1425
      @mirmizielonooki1425 Před 3 měsíci

      @@Marcin_Marciniak owszem - pełna zgoda. Do tego rozbudowana sieć nadajników FM oferujących zdecydowanie lepszą jakość dźwięku od AM.

  • @tysioran
    @tysioran Před 3 měsíci

    1. 1:24 Ta muzyka idealnie utwierdza stereotypy o mieszkańcach Czech . Już sobie wyobrażam knajpę w której Czesi jedzą knedliki i popijają je piwem 😅
    2. 2:00 Rozumiem że do odbioru takich dalekich stacji są potrzebne odpowiednie instalacje antenowe ? 🤔
    3. 9:12 Kapusi w prylu nie brakowało 😡

    • @Marcin_Marciniak
      @Marcin_Marciniak  Před 3 měsíci +4

      Ad 1. Stereotypy to jedno, ale wystarczy pojeździć trochę po czeskich wioskach i miasteczkach. To jest fajny kraj.
      Ad 2. To zależy. Pewną część z tych stacji odebrałem na antenie teleskopowej. wiele z nich na poziomej delcie, trochę stacji na dipolu. Wiele da się odebrać na prostej antenie, o ile nie będzie zakłóceń w okolicy. Stacja z Argentyny to było ekstremum, gdyż skorzystałem z obecnej w klubie Galeon (Władysławowo, SP2YWL) instalacji antenowej na pasmo 14MHz (anteny Yagi) oraz odbiornika SDR z najlepiej dopracowanym detektorem programowym emisji AM. Chciałem uzyskać jak najlepszą jakość odbioru, by zadać kłam, że na falach krótkich tylko szumy i badziewie.

  • @arkadiuszkowalski4814
    @arkadiuszkowalski4814 Před 3 měsíci +1

    Takie sony jeździ ze mną prawie wszędzie

  • @smutnyprosiaczek
    @smutnyprosiaczek Před 3 měsíci

    Super materiał.

  • @andrzejpl9897
    @andrzejpl9897 Před 3 měsíci

    Proszę o więcej ?

  • @przemysaw6265
    @przemysaw6265 Před 3 měsíci

    Nigdy nierozumiałem krutkofqlowców jaki jest w tym sens i co za przyjemnosc

  • @karolfrybes3633
    @karolfrybes3633 Před 3 měsíci

    Dlatego robię licencję :)

  • @creo2000
    @creo2000 Před 3 měsíci +3

    Miło posłuchać ciekawostek , próbuję syna zarazić krótkofalarstwem , 73 de SP9TLO

  • @andrzejbogus4369
    @andrzejbogus4369 Před 2 měsíci

    Było radio harcerskie na kf.

  • @andr27
    @andr27 Před 3 měsíci

    Ach jak ten mjetek lubi mondrzyć.

  • @tretowntret7541
    @tretowntret7541 Před 3 měsíci

    Minely lata sluchania Wolnej Europy i Glos AMERYKI oraz Radia LUXEMBRG W WEST ONE

    • @user-fl1vh8bq4z
      @user-fl1vh8bq4z Před 3 měsíci +1

      Radio Luxembourg to był prawdziwy ewenement. Wiele zabiegów redaktorskich stosowanych dzisiaj jak np. wejście prowadzącego na końcówce jednej piosenki i wyjście na początku drugiej zostało wypracowanych właśnie w RL