Kamara Virtuózok 2019 | 5. adás | Sárközy Lajos és Zenekara - Haydn: G-Dúr zongoratrió

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 30. 05. 2019
  • #virtuozok #virtuosos
    Feliratkozás | Subscribe | / virtuozok
    Nézz több videót | More videos | / virtuozokhu
    A Virtuózok egy klasszikus zenei tehetségkutató műsor, amely forradalmasította a magyar TV-piacot, alig néhány hét alatt a köztelevízió legjobban értékelt TV-műsorává válva. A Virtuózok formátuma egyedülálló, a klasszikus fiatal tehetségek felfedezésére összpontosít, majd a felfedezett tehetségek számára olyan fejlődési és előrelépési lehetőségeket biztosít, amely egyébként keveseknek adatik meg.
  • Hudba

Komentáře • 10

  • @attilaczuczu6850
    @attilaczuczu6850 Před 5 lety +1

    bárki benevezhetett,és nagyon sok fiatal van,akik túltesznek a felnőtt muzsikusokon...

    • @timeamolnar374
      @timeamolnar374 Před 5 lety

      A barkit értem ,en gondolnek a kategoriakra!! Es nekik ott a tapasztalat ,idő .Ugy hogy ne azt mond hogy ez mar nincsen elore letutizva!!!! Tudast mar nem is emlitem!!!

    • @attilaczuczu6850
      @attilaczuczu6850 Před 5 lety +1

      @@timeamolnar374 biztos,hogy nincs lezsírozva,,,

    • @timeamolnar374
      @timeamolnar374 Před 5 lety

      @@attilaczuczu6850 te tudod!!!Nem lezsirozàs van irva!!

  • @timeamolnar374
    @timeamolnar374 Před 5 lety +1

    Az nem verseny ahol gyermekekkel versenyeznek!

    • @Virtuosos_Talent_Show
      @Virtuosos_Talent_Show  Před 5 lety +8

      Tisztelt Virtuózok rajongók, televíziónézők!
      Sokadjára olvasom több felületen, hogy önök közül sokan kifogásolják a Kamara Virtuózok adásainak menetét, illetve azt, hogy egy együttes, név szerint Sárközy Lajos és zenekara egyre előrébb es előrébb jut a versenyben, a héten pedig már az élő műsorban, a fináléban játszhat. Szomorúan olvasom a megnyilvánulásokat, amelyek több ponton kritizálják az együttest, illetve a műsor lebonyolítását.
      A legutóbbi, május 31-én leadott műsor után ezek a kommentek, megnyilvánulások, levelek megszaporodtak, így vettem a bátorságot, és egykori versenyzőként, a jelenlegi Virtuózok Kamaraegyüttes művészeti vezetőjeként tollat ragadtam, hogy megírjam gondolataimat önöknek ezzel kapcsolatban.
      Egyik fontos kritika, amit olvastam az volt, hogy Sárközy Lajos és zenekara már egy befutott, zenészkörökben jól ismert együttes, akiknek nem kifejezetten lenne szükségük arra, hogy egy ilyen műsorban megjelenjenek.
      Ebben bizonyára igazuk is van. De kérem értsék meg mindannyian, a Virtuózok nem egy szűk zenei közösségnek szóló szórakoztató műsor! Ennek a műsornak kifejezetten az a célja, hogy minél több embert érhessen el a tiszta, hamisítatlan klasszikus zene, ezáltal egy olyan kulturális missziót hajtson végre, amire az én véleményem szerint hosszú-hosszú évek óta nagy szükség volt. A zenét nem ismerő, vagy azzal csak érintőlegesen találkozó közönség pedig nem ismerte az indulókat korábban, a Virtuózok adásai előtt.
      Egy másik fontos kritika - nevezetesen talán a legtöbb ember szemét bántó tény pedig az volt - hogy Sárközy Lajos és zenekara átlagéletkora lényegesen magasabb, mint más induló együttesek versenyzőé.
      Első körben szeretném ezt a tényt cáfolni, hiszen az én általam mentorált együttes, a Custos Consort szintén lényegesen magasabb átlagéletkorral képviseltette magát a versenyben, ennek ellenére az első körben távozni kényszerültek a versenyből. Személyes tapasztalatom azt mondatja velem, hogy a nagyobb rutin, vagy hogy puritánul mondjam: az idősebb kor amekkora előny lehet, ugyanakkora hátrány is. Ugyanis az egyetlen dolog, ami igazán képes megölni a művészetet, adott esetben a zene iránti alázatot és elkötelezettséget, az pont a rutin. A rutin, amire kétségtelenül szükség van, de sajnos, mi, zenészek, gyakran essünk abba hibába, hogy nem vesszük észre, hogy mi van a kezünkben. A zene olyan, mint egy templom, amibe, ha az ember minden nap jár, sokszor fel sem fogja, hogy hova mehet el minden nap. Míg azok az emberek, akik kevesebb rutinnal és tapasztalattal rendelkeznek, képesek arra, hogy letérdeljenek, és a hamvas ismeretlenség szépségével értékeljenek valamit, amiről még talán ők sem tudják pontosan megfogalmazni, vagy megérteni, hogy mit is kaptak vele.
      Ami viszont ennél is fontosabb: a Virtuózok nem a Queen Elizabeth verseny. Még csak nem is a Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraverseny. Sőt, ha élhetek egy ilyen, talán kissé képzavaros megfogalmazással, még csak nem is igazán verseny. Ugyanis nem az a feladat, hogy találjunk versenyzőket, akiket objektív mérce alapján sorrendbe állítsunk. Ezt ugyanis egyáltalán nem lehet megtenni. Bartók Béla mondta valamikor, nagyon helyesen, hogy a versenyzés a lovaknak való, nem a művészeknek. Mélységesen egyet kell hogy értsék ezzel a mondattal. Méghozzá azért, mert úgy, ahogy az Isten senkit sem teremtett egyformának, az emberekből megnyilvánuló művészet sem ugyanolyan, nem minősíthető egymással szemben, vagy egymás ellen, hiszen mindannyian egyediek, és különlegesek vagyunk. Nem vagyunk lemérhetőek “kilóra, vagy dekára”, nem hasonlíthatnak össze minket időeredményeink alapján, és nem mérhetik össze a teljesítményünket rúgott gólok száma alapján sem. Ez ugyanis nem sport. A művészet nem verseny, és nem rivalizálás, hanem kinyilatkoztatás, egy megfoghatatlan és ismeretlen nyelven való önmegvalósulás.
      Persze lehet ezt hangszerekre, vagy életkorokra redukálni, hogy egyfajta egyenlő elbánás illúzióját keltsük egy ilyen esetben. De nem véletlenül nem születik soha, egyetlen zenei versenyen sem két ugyanolyan eredmény, és soha nem születik meg két versenyző között sem ugyanaz az erősorrend. És bizonyítandó, hogy a Virtuózok nem a nyertesekre szakosodott, nézzük csak meg az én példámat. Én az első évadban indultam, és mindössze a középdöntőig jutottam. Mégis talán én vagyok az a zenész, aki majdhogynem a legtöbb alkalommal játszhatott már a Virtuózok támogatása mellett és zászlaja alatt, és soha, egyetlen másodpercig nem éreztem azt, hogy negatívan meg lennék különböztetve a versenyben a döntőig vagy akár a verseny megnyeréséig jutó tehetségekkel szemben. De nem csak az én példám van itt. Ez a műsor nem arra szakosodott, hogy versenyekben nyerteseket termeljen. Hiszen nem lesz különbség a műsor lezárta után sem a Flautica, a TanBorEn, a SevenSax, az Aeris Brass Quintett vagy a többi induló megítélése között, és ez a műsor eddig is azért volt, hogy megismertesse velünk Lugosi Alit, Boros Misit, Beke Márkot, Ninh Duc Huang Longot, Balázs-Piri Somát, Teo Gertlert, Bácsy-Schwartz Zolit, Csabay Zsuzsit, Váradi Gyuszit, Sándor Zolit, a Patkós testvéreket, Tóth Bettinát, Demeniv Mihályt, Kristóf Rékát, vagy épp az Abouzahra testvéreket. Egészen elképesztő mennyi név, és higgyék el, hogy még nagyon-nagyon sokáig tudnám ezt a sort folytatni.
      Kedves barátaim!
      Én nem vagyok sem öreg, sem kifejezetten rutinos, ennek ellenére sok mindent megéltem is megtapasztaltam már zenei körökben, színpadon. Az, hogy ki lesz ennek a műsornak a “győztese”, az önökön múlik, és kérem, éljenek is ezzel a jogukkal, de ha erre nem is lenne lehetőségük, akkor is bizton állítom: soha, egyetlen másodpercig nem éreztem azt, hogy Sárközy Lajos zenekara bármilyen előnyt élvezne az életkorukból kifolyólag más együttesekkel szemben. Ennek pedig nagyon egyszerű oka van: a műsor történetében soha senki nem tekintett egymásra riválisként. Nevezhető ez a műsor és a zene hatásának vagy varázsának, de én, aki immáron ötödik éve ismerek mindenkit, aki ebben a versenyben megjelent, sosem éreztem azt, hogy bárki le akarna győzni bárkit. Mert ez nem erről szól. Mi, zenészek, nem istenek vagyunk, sokkal inkább apostolok. Olyanok, akiknek pontosan az a feladatuk, hogy lehozzuk Istent egy kicsit a Földre. Nekünk erre képességünk, felhatalmazásunk van, ezért a felelősség is sokkal nagyobb rajtunk. Pontosan ez az, amiért nekünk, zenészeknek soha nem egymást kell legyőzni, legyen az a nagybetűs életben, vagy egy televíziós műsor keretében.
      Ezért arra kérem önöket, hogy vegyenek példát a Virtuózok versenyzőiről, és hogyha mi nem tekintettük magunkat riválisoknak, akkor önök se tekintsék a Virtuózok jelenlegi szereplőit annak. Tekintsünk egymásra és a jelenlegi versenyzőkre is a zene által kifejezhető legmagasabb szeretettel, és előítéletmentes elfogadással.
      Barátsággal:
      Szüts Apor

    • @lajosnevoros7844
      @lajosnevoros7844 Před 5 lety

      @@Virtuosos_Talent_Show Kedves Szüts Úr éppen ideje volt ezt az okfejtését leirni hogy sokan tisztábban lássanak a tudatlanok miért ne jelentkeztek volna S. Úrék is a Virtuózokba ha egyszer ők úgy érezték hogy meg kell mutatni ezt a fajta tudásukat a világ előtt.

    • @timeamolnar374
      @timeamolnar374 Před 5 lety

      @@Virtuosos_Talent_Show ilyen iromanyt felesleges volt irni a megnyilvanulasoknak pedig komoly letjogosultsaga van !!

    • @klaudiaerdei8253
      @klaudiaerdei8253 Před 5 lety

      Sárközi testvér pár 30ev alattiak mind a ketten, miről beszélnek sokan?

    • @timeamolnar374
      @timeamolnar374 Před 5 lety

      @@klaudiaerdei8253 es azok meg gyerekek ???ha ha