Jak dbać o sprzęt wspinaczkowy - skalnik.pl

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 8. 07. 2024
  • bit.ly/3GEAWcV
    Dbanie o szpej to ważna część życia każdego pasjonata pionów, dlatego dzisiejszy film postanowiliśmy poświęcić właśnie na to - dowiecie się z niego, w jaki sposób pielęgnować sprzęt wspinaczkowy, żeby nie tylko posłużył dłużej, ale także zapewnił maksymalne bezpieczeństwo.
    Wspinanie zaliczane jest do sportów ekstremalnych, dlatego regularnego kontrolowania i konserwowania ekwipunku nie należy spychać na dalszy plan. Naszym celem w tym materiale było zebranie w jedno miejsce wszystkich najważniejszych informacji, ale także przekazanie praktycznych rad i patentów, które mogą ułatwić Wam zadanie. To ważne o tyle, że regularne przyglądanie się sprzętowi pozwoli wyłapać ewentualne nieprawidłowości zawczasu - i uniknąć tragedii.
    Na pierwszy ogień idzie oczywiście lina. To element wyposażenia wspinacza, który może uszkodzić się najszybciej, a w konsekwencji - spowodować sytuacje prawdziwie groźne. Co więc należy robić, żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas wspinania? Dowiecie się z filmu. Paulina podpowiada także, jak dbać o linę, by mogła posłużyć Wam dłużej. Zdradzamy, gdzie i w jaki sposób ją przechowywać, a na co należy uważać, podpowiadamy, jak ją czyścić i suszyć oraz w czym najlepiej zabierać ją w skały. Polecamy wygodną torbę na linę i zaznaczamy jej przewagę nad zwykłymi, dużymi torbami na zakupy.
    Wspinaczka to jednak nie tylko lina - równie ważny jest karabinek wspinaczkowy czy ekspres, a w zasadzie cały ich zestaw. To Wasze punkty asekuracyjne, które wraz z żyłą uchronią Was przed upadkiem na ziemię w trakcie ewentualnego lotu, dlatego ich kontrola i konserwacja jest równie ważna. W takim razie - jak dbać o ekspres? W filmie podpowiadamy, na które jego elementy należy regularnie zwracać uwagę wyszczególniając zamki, zużycie samych karabinków, tasiemki i łączące je z metalowymi częściami gumki. Zdradzamy też, co zrobić, gdy do środka dostanie się piasek, ale w naszym materiale nie zabrakło też miejsca na kilka słów o mechanikach do wspinaczki tradowej - dowiecie się więc jak i czym je smarować, by mogły posłużyć Wam jeszcze dłużej.
    Na deser zostawiliśmy sobie dwa ostatnie, niezbędne elementy wyposażenia: to uprząż wspinaczkowa i buty. W kwestii tej pierwszej przypominamy, które jej elementy się przecierają i wymagają regularnego sprawdzania oraz polecamy uprzęże ze wskaźnikami zużycia. Jeśli chodzi o buty - zdradzamy, kiedy należy je podkleić (czyli wysłać na wymianę podeszwy i rantów) i w jaki sposób można je czyścić, by móc cieszyć się higieną i świeżością przez dłuższy czas.
    0:00 Wstęp
    0:38 Liny wspinaczkowe
    5:59 Ekspresy i karabinki
    7:52 Kości mechaniczne
    8:27 Uprzęże
    9:09 Buty wspinaczkowe
    FB: / skalnikpl
    IG: / skalnik.pl
  • Sport

Komentáře • 1