Dá sa existencia Boha dokázať? | 3-MINÚTOVÝ KATECHIZMUS 5

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 3. 06. 2018
  • Pozrite si zamyslenie na tému: Dá sa existencia Boha dokázať?
    Ďalšie zaujimavé zamyslenia nájdete tu ► • 3-MINÚTOVÝ KATECHIZMUS
    Kliknite a prihláste sa na odber videí z TV LUX ► / @televizialux
    Pozrite si aj ďalšie zaujímavé videá a relácie z TV LUX:
    MINÚTKA S PÁPEŽOM FRANTIŠKOM ► • MINÚTKA S PÁPEŽOM FRAN...
    KAŽDÝ DEŇ SO SVÄTÝMI ► • KAŽDÝ DEŇ SO SVÄTÝMI
    3-MINÚTOVÝ KATECHIZMUS ► • 3-MINÚTOVÝ KATECHIZMUS
    NA CESTE V RODINE ► • NA CESTE V RODINE - Ná...
    CHVÁLY ► • CHVÁLY - Záznamy z chv...
    vKONTEXTE ► • vKONTEXTE
    VÄZBY ► • VÄZBY - Objavte netuše...
    EFFETA ► • EFFETA - Zamyslenia na...
    KLBKO ► / tv lux deťom
    KÁZNE ► • HOMÍLIE
    Pridajte sa k nám aj na Facebooku a Instagrame
    ► / televizialux
    ► / televizia_lux
    A všetky ďalšie informácie nájdete na našom webe
    ► www.tvlux.sk/?D%...
  • Jak na to + styl

Komentáře • 39

  • @tatianakrizanova2987
    @tatianakrizanova2987 Před 3 lety +2

    ako Ježiš povedal : "tvoja viera ťa uzdravila", vidieť Boha v očiach uzdravovateľa je cesta k vyliečeniu.

  • @andreashoyer4662
    @andreashoyer4662 Před 3 lety +6

    Za prvé. Nevieme ako všetko začalo, nedá sa preto racionálne zamietnuť možnosť, že vesmír vždy existoval. Za druhé. Ak predpokladáme že vesmír ako ho poznáme mal začiatok, tak príčina jeho vzniku je neznáma. Nemôžeme preto len tak stanoviť že to bol "niekto". Za tretie. Podľa vašej logiky všetko potrebuje príčinu. Z toho teda nasleduje, že aj boh potrebuje príčinu pre svoju existenciu. Kresťanstvo tvrdí že Boh existoval už vždy, čo jasne porušuje logiku, ktorú ste tak dôkladne vysvetlili. Ak teda vy môžete povedať že boh tu bol vždy, neexistuje dôvod prečo by sme nemohli tvrdiť že akýkoľvek iný stav ktorý viedol ku vzniku vesmíru, tu existoval vždy.. čo nás zas privedie ku bodu jeden. Toto nevyvracia možnosť existencie boha, iba chcem poukázať na nelogickost tohto argumentu.

    • @samuelhajnik6724
      @samuelhajnik6724 Před 2 lety

      Súhlasím napadlo mi to iste. Síce som veriaci sú aj iné dôkazy určite, ale rovnako toto nebol pre mňa ten pravý. Ako veriaci by som povedal, že Boh je mimo čas a priestor preto nemá koniec ani začiatok. Ale to je viera nie dôkaz

    • @Valter495
      @Valter495 Před rokem +3

      Boh vždy existoval a bude existovať večne. Vyplýva to z matematických princípov. Vyplýva to z toho že Boh existuje vo svete kde neexistuje čas. Kde neexistuje čas, tak tam trvajú veci večne. Všetko čo Boh stvorí v duchovom svete je večné , teda anjeli, ľudská duša a pod. Aby napríklad duša nebola večná, musel by existovať čas v duchovnom svete, potom by mohla mať koniec, ale keďže tam nie je čas, tak nemá koniec. V duchovnom svete neexistuje priestor. Čas môže existovať iba tam kde je priestor, čiže objem a musí tam byť aj rýchlosť. Čas vznikne keď vytvoríme priestor, dáme tam nejaký objekt - objem a rýchlosť. Čas vznikne keď dráhu vydelíme rýchlosťou. To že v duchovnom svete nie je priestor, zas vyplýva z toho že duša je nehmotná nemá objem. To čo učí Biblia sedí presne s matematickými princípmi.

  • @filipgregor1091
    @filipgregor1091 Před 3 lety +2

    Som kresťan a na boha verím. Ale mám aj na toto všetko názor. Podľa je úplne jedno že či boh existuje alebo nie. V každom prípade rozhodujeme sami za seba. Každý človek by sa mal rozhodnúť či bude veriť na boha alebo nie. A keď aj niekto neverí na boha tak nech nevnucuje ostatným že boh neexistuje. Je to naše vlastné rozhodnutie či budeme naňho veriť alebo nie.

  • @karolbalaz8267
    @karolbalaz8267 Před 2 lety +1

    Áno dá

  • @jozefkovac2816
    @jozefkovac2816 Před 3 měsíci

    Prvý problém vidím v tom ,že nemáme odpoveď na otázku kto je to boh ?odpoveď na to podľa mňa neexistuje v ľudskej rovine .ak by sme dokázali na túto otázku odpovedať museli by sme byť ako boh a keďže to nie sme,ľudské poznanie nám neumožňuje odpoveď na túto otázku.

  • @tatianakrizanova2987
    @tatianakrizanova2987 Před 4 lety +1

    bez skúšok to nejde, byť zdravý je všetkému zmysel, aj za malé obete, všetko sa napokon vráti do koľají, zdravších.

  • @robyboby3185
    @robyboby3185 Před 3 lety +1

    Ne katechismus...... ALE PÁN JEŽÍŠ KRISTUS NÁŠ PÁN A SPASITEL.... A NE NÁBOŽENSTVÍ

  • @mikko3470
    @mikko3470 Před 25 dny

    Da sa dokazat ale nie prirodnymi vedami a filozofiou. Ani vesmir nevieme pochopit komplexne bez vztahu na lasku. Zijeme v dobe vedeckych teorii alebo este horsie, pavedy skombinovanej s ezoterikou. V tomto tkvie problem takehoto dokazovania. Boh sa da dokazat len osobne vztahovo srdcom.

  • @henryzouhar9079
    @henryzouhar9079 Před 3 lety +3

    Nabozenstvi nemohlo vymyslet lidstvo. Buh mluvil a mluvi osobne celou historii sveta. Vesmir bez Boha nemuze existovat. A sam Jezis vse potvrzuje. atd atd.

    • @GIO-8P
      @GIO-8P Před 3 lety +1

      Nevieš ani čo je to vesmír a píšeš takéto blbosti :D vesmír existoval miliardy rokov pred tým, ako si ľudia vymysleli boha (rôznych bohov) a bude existovať miliardy rokov po tom čo Zem a náš život tu už dávno nebude.

    • @tadeasko
      @tadeasko Před 3 lety +3

      @@GIO-8P Ateisti a naturalisti (tí, ktorí neprijímajú nič iné okrem fyzického sveta a vesmíru) hovoria, že „nie“. Aj keď na túto tému boli písané mnohé knihy a mnohé debaty usporiadané, predsa nie je ťažké dať odpoveď na túto otázku. Aby sme správne odpovedali, musíme položiť správnu otázku: „Prečo existuje niečo, namiesto toho, aby neexistvalo nič? Alebo ako ste sa ty a všetko ostatné dostali sem?“ Existenciu Boha vysvetlíme jednoducho:
      Niečo existuje.
      Niečo nepovstalo z ničoho.
      Takže je nepochybné, že existuje zvrchovaná Bytosť.
      Nemôžeš poprieť svoju existenciu, pretože musíš existovať, aby si mohol poprieť svoju existenciu, takže prvá premisa je pravdivá. Nikto neverí, že niečo môže povstať z ničoho (napr. to „nič“ stvorilo vesmír), takže aj druhá premisa je pravdivá. Na základe tohto aj tretia premisa musí byť pravdivá - existuje zvrchovaná Bytosť, ktorá je zodpovedná za všetko stvorené.
      A toto je to, čo ateisti popierajú; hovoria, že vesmír je tá zvrchovaná bytosť. Ale napriek tomu tvrdeniu, veda hovorí, že vesmír mal svoj začiatok („big bang“). A všetko, čo má začiatok musí mať aj príčinu; takže vesmír mal príčinu a nie je večný. Na základe toho máme dva pramene večnosti a to sú vesmír (o ktorom sme dokázali, že nie je večný) a Stvoriteľ. Takže logicky uzavierame, že Boh existuje. Odpoveďou na otázku o Božej existencii sme zavrhli ateizmus ako vieryhodný systém.
      Ďalej hovoríme o Bohu, ktorý stvoril vesmír. On je:
      - nadprirodzený (existuje mimo svojho stvorenia)
      - nekonečne silný (stvoril všetko, čo existuje)
      - večný (existuje mimo času a priestoru)
      - všadeprítomný (On stvoril vesmír a nie je ním obmedzený)
      - nekonečný a nemenný (On stvoril čas)
      - nehmotný (prevyšuje priestor)
      - osobný (neosobná bytosť nemôže stvoriť osobu)
      - nevyhnutný (všetko je závislé na Ňom)
      - nekonečný a jedinečný (nemôžu byť dve nekonečnosti)
      - rôznorodý a jednotný (ako prírodná rôznorodosť)
      - inteligentný (zvrchovaný, keďže všetko stvoril)
      - cieľavedomý (všetko stvoril s cieľom)
      - mravný (ani jeden mravný zákon neexistuje bez zákonodarcu)
      - starostlivý (preto existujú mravné zákony)

  • @2Mikes2
    @2Mikes2 Před rokem +1

    Úsmevné vysvetlenie... Bavíme sa o "hruškách, ovocí" a zrazu lebo "vrtulník". Toto vysvetlenie sa dá pomenovať ako za každú cenu ... lebo Boh
    Vieme aká bola príčina? Vie to niekto? Nevieme (ľudstvo to zatiaľ nevieme). Čiže relevantná odpoveď je zatiaľ nevieme. Bodka
    Všetko za tým je výplod ľudskej fantázie, predpoklad. Tvrdiť jednoznačne lebo Boh je už manipulácia ... snaha zneužiť ... nevedomosť ľudstva ... "lebo Boh"
    Tých podnetov, príčin môže byť veľmi veľa... História a fakty samé dokazuje, že postupne to "...lebo Boh..." je nahradzované konkrétnym princípom, konkrétnymi zákonitosťami ... atď (vedomosťou), pochopením človeka aká je podstata toho či onoho ...

  • @kupi5433
    @kupi5433 Před 4 lety +3

    To je tak ťažké pochopiť že náboženstvo si vymysleli ľudia na veci ,ktoré si nevedeli sami vysvetliť?

    • @GIO-8P
      @GIO-8P Před 3 lety +1

      ano je to ťažke :D tiež mi to už ide na nervy, ako si ľudia obhajujú svoju nevedomosť a demenciu :D

    • @tadeasko
      @tadeasko Před 3 lety +3

      Keď uplatníme daný rámec na náboženstvo, dostaneme sa k správnemu stanovisku ohľadom Boha a dostaneme štyri odpovede ohľadom života:
      1. Pôvod - odkiaľ pochádzame?
      2. Etika - ako máme žiť?
      3. Zmysel - čo je zmysel života?
      4. Osud - kde smeruje ľudstvo?
      Ale ako tieto smernice môžeme použiť v hľadaní Boha? Najlepšia taktika je ísť krok po krok (otázka - odpoveď). Toto sú najčastejšie otázky:
      1. Existuje absolútna pravda?
      2. Sa racionálne myslenie a náboženstvo zlučujú?
      3. Existuje Boh?
      4. Môžem poznať Boha?
      5. Je Ježiš Boh?
      6. Stará sa Boh o mňa?
      Najprv musíme vedieť, či existuje absolútna pravda. Ak neexistuje, tak si nemôžeme byť ničím istí (duchovným alebo nie) a skončíme v agónii a neistote, či vôbec niečo vieme alebo skončíme ako pluralisti a budeme prijímať každé stanovisko, nevediec čo je pravda.
      Absolútna pravda sa definuje ako niečo, čo zodpovedá realite, niečo, čo zodpovedá predmetu, hovoriac tak ako je. Niektorí hovoria, že neexistuje absolútna pravda, ale týmto postojom iba zapierajú seba. Napríklad, relativista hovorí: „Pravda je relatívna“, ale sa musí opýtať: „Je to tvrdenie absolútne pravdivé?“. Ak áno, tak absolútna pravda existuje, ak nie, tak prečo taká otázka? Postmodernizmus vôbec neuvažuje o pravde, ale sa spolieha na jednu pravdu: postmodernizmus je pravda. Takže, nakoniec absolútna pravda je nepopierateľná.
      Ďalej, absolútna pravda je úplne priama a automaticky vylučuje jej opak. Dva a dva sú štyri, a neexistuje žiadna iná odpoveď. Toto stanovisko sa stáva kritické, keď porovnávame ostatné náboženstvá a náboženské systémy. Ak má jeden náboženský systém prvky, ktoré sú pravdivé, tak všetky ostatné, ktoré sa aspoň v niečom odlišujú sú mylné. A tiež musíme mať na zreteli, že absolútna pravda nie je ovplyvnená úprimnosťou a túžbou. Bezohľadu na to, ako úprimne niekto prednesie klam, zostáva to aj ďalej klam. A ani jedna túžba alebo žiadosť nemôže klam zmeniť na pravdu.
      Odpoveď na otázku je, že absolútna pravda existuje. A v tomto prípade gnosticizmus, postmodernizmus, relativizmus a skepticizmus sú falošné stanoviská.
      Toto nás privádza k ďalšej otázke a to je, či rozum/logika môžu byť použité v náboženstve. Niektorí tvrdia, že to nie je možné, ale prečo nie? Logika je základom na overovanie duchovných tvrdení, pretože nám pomáha pochopiť, prečo by niektoré tvrdenia mali byť zamietnuté a iné prijaté. Logika je absolútne nevyhnutná pri likvidácii pluralizmu (pluralizmus hovorí, že všetky tvrdenia o pravde sú vieryhodné, hoci si navzájom protirečia).
      Napríklad, islam a judaizmus hovoria, že Ježiš nie je Boh, kým kresťanstvo hovorí, že je. Jeden zo základných zákonov logiky je zákon kontradikcie, ktorý hovorí, že niečo nemôže byť oboje - „A“ a „nie-A“, v ten istý čas a v tom istom zmysle. Keď tento zákon uplatníme na to, čo hovorí judaizmus, islam a kresťanstvo, tak vyplýva, že jedna strana hovorí pravdu a druhá nie. Ježiš je Boh alebo nie je Boh. A logika môže byť silnou zbraňou proti pluralizmu - keď sa správne používa, pretože vyjadruje, že opačné pravdy nemôžu byť obe pravdivé. A toto ruší ten názor, že „niečo je pravda pre teba, ale nie pre mňa“.

    • @tadeasko
      @tadeasko Před 3 lety +2

      2.
      Logika tiež odmieta názor, ktorý používaju pluralisti, že „všetky cesty vedú hore“. Logika nám hovorí, že každé náboženstvo má svoje znaky, ktoré dávajú rozličné smery a vedú k rôznym cieľom. Logika predsa hovorí, že pátranie po pravde je ako bludisko - iba jedna cesta vedie k pravde, kým ostatné sú slepé uličky. Mnohé náboženstvá sú podobné navonok, ale doktrinálne sú úplne odlišné.
      Záver je, že môžeme používať racionálnu logiku v otázkach náboženstva. V tom prípade, pluralizmus (tvrdenie, že všetky pravdy sú pravdivé) je vylúčený, pretože je nelogický a kontradiktorný, keď tvrdí, že dve odlišné pravdy sú zároveň pravdivé.
      Nasledovná otázka je: existuje Boh? Ateisti a naturalisti (tí, ktorí neprijímajú nič iné okrem fyzického sveta a vesmíru) hovoria, že „nie“. Aj keď na túto tému boli písané mnohé knihy a mnohé debaty usporiadané, predsa nie je ťažké dať odpoveď na túto otázku. Aby sme správne odpovedali, musíme položiť správnu otázku: „Prečo existuje niečo, namiesto toho, aby neexistvalo nič? Alebo ako ste sa ty a všetko ostatné dostali sem?“ Existenciu Boha vysvetlíme jednoducho:
      Niečo existuje.
      Niečo nepovstalo z ničoho.
      Takže je nepochybné, že existuje zvrchovaná Bytosť.
      Nemôžeš poprieť svoju existenciu, pretože musíš existovať, aby si mohol poprieť svoju existenciu, takže prvá premisa je pravdivá. Nikto neverí, že niečo môže povstať z ničoho (napr. to „nič“ stvorilo vesmír), takže aj druhá premisa je pravdivá. Na základe tohto aj tretia premisa musí byť pravdivá - existuje zvrchovaná Bytosť, ktorá je zodpovedná za všetko stvorené.
      A toto je to, čo ateisti popierajú; hovoria, že vesmír je tá zvrchovaná bytosť. Ale napriek tomu tvrdeniu, veda hovorí, že vesmír mal svoj začiatok („big bang“). A všetko, čo má začiatok musí mať aj príčinu; takže vesmír mal príčinu a nie je večný. Na základe toho máme dva pramene večnosti a to sú vesmír (o ktorom sme dokázali, že nie je večný) a Stvoriteľ. Takže logicky uzavierame, že Boh existuje. Odpoveďou na otázku o Božej existencii sme zavrhli ateizmus ako vieryhodný systém.
      Toto nám nedalo odpoveď na otázku, ktorý Boh je pravdivý, ale nám dalo jednu vec - zavrhlo všetky panteistické náboženstvá. Panteistické názory hovoria, že vesmír je Boh a je večný. A toto je omyl. Takže hinduizmus, budhizmus, jainizmus a ostatné panteistické náboženstvá sú omyl.
      Ďalej hovoríme o Bohu, ktorý stvoril vesmír. On je:
      - nadprirodzený (existuje mimo svojho stvorenia)
      - nekonečne silný (stvoril všetko, čo existuje)
      - večný (existuje mimo času a priestoru)
      - všadeprítomný (On stvoril vesmír a nie je ním obmedzený)
      - nekonečný a nemenný (On stvoril čas)
      - nehmotný (prevyšuje priestor)
      - osobný (neosobná bytosť nemôže stvoriť osobu)
      - nevyhnutný (všetko je závislé na Ňom)
      - nekonečný a jedinečný (nemôžu byť dve nekonečnosti)
      - rôznorodý a jednotný (ako prírodná rôznorodosť)
      - inteligentný (zvrchovaný, keďže všetko stvoril)
      - cieľavedomý (všetko stvoril s cieľom)
      - mravný (ani jeden mravný zákon neexistuje bez zákonodarcu)
      - starostlivý (preto existujú mravné zákony)

    • @tadeasko
      @tadeasko Před 3 lety +2

      3.
      Toto Stvorenie prejavuje charakteristiky podobné Bohu judaizmu, islamu a kresťanstva a toto sú jediné náboženstvá, ktoré sú ešte v hre, po zamietnutí ateizmu a panteizmu. A všimnime si, že sme dali odpoveď na jednu z najdôležitejších otázok: vieme odkiaľ pochádzame.
      A toto nás privádza k nasledovnej otázke: môžeme poznať Boha? V tomto bode meníme potrebu za náboženstvom za potrebu za zjavením. Ak ľudstvo chce poznať Boha, tak je to na Bohu, aby sa mu zjavil. Judaizmus, islam a kresťanstvo hovoria, že majú knihu, ktorá je Božím zjavením ľudstvu, ale otázka je, ktorá z nich je pravdivá? Keď necháme po strane menšie rozdiely, tak hlavné rozdiely sú: 1. Nový zákon v Biblii 2. Ježiš Kristus - islam a judaizmus hovoria, že Nový zákon nie je pravdivý vo svojich tvrdeniach a že Ježiš nie je Boh, kým kresťanstvo hovorí opačne.
      Neexistuje viera, ktorá sa môže porovnať s kresťanstvom v oblasti dôkazov. Sú to mnohopočetné starodobé manuskripty, ako aj zápisy svedkov (15 rokov po Ježišovej smrti) a tiež mnohopočetné zápisy z rôznych prameňov (9 autorov v 27 knihách Nového zákona), archeologické dôkazy - ani jeden neprotirečil novozákonným zápisom, až po fakt, že apoštoli sa vedome vystavili aj smrti hovoriac, že Ježiš vstal z mŕtvych. Kresťanstvo má dôkazy za svoje tvrdenia. Historická pôvodnosť Nového zákona - pravdivý zápis o tom, čo sa stalo a ako sa niečo stalo - je spôsob ako získať odpoveď na otázky a ako skúmať dôkazy.
      Keď hovoríme o Ježišovi, nachádzame jednu zaujímavú vec - hovoril o sebe, že je Boh v ľudskom tele. Jeho slová (skôr ako bol Abrahám, Ja SOM), Jeho skutky (odpúšťanie hriechov, prijímanie chvály), Jeho bezhriešny život a Jeho vzkriesenie hovoria o tom, že je Boh. A autori novozákonných kníh tiež hovoria o tomto a potvrdzujú to.
      Takže, ak je Ježiš Boh, tak všetko, čo hovorí je pravda. A ak On hovorí, že Biblia je bezchybná vo všetkom, čo hovorí, tak potom je to pravda. A ako sme už spomenuli, dve protikladné pravdy nemôžu byť pravdivé. Jedna je pravdivá a druhá nie je. Takže všetko, čo protirečí Biblii je lož. A to sa týka aj moslimského Koránu, ako aj všetkého, v čom sa judaizmus protiví kresťanstvu. Takže aj islam aj judaizmus zlyhajú, pretože hovoria, že Ježiš nie je Boh a dôkazy hovoria inak. A pretože môžeme poznať Boha (lebo sa zjavil v písanom Slove a v Ježišovi) agnosticizmus je tiež zamietnutý. A tiež sme dostali odpoveď na ďalšiu otázku - ako by ľudstvo malo žiť na tomto svete.
      Biblia hovorí, že Bohu záleží na človeku a chce, aby Ho všetci poznali. Vlastne natoľko Mu záleží, že sa stal človekom, aby ukázal, aký vlastne je. Existujú mnohí ľudia, ktorí hovorili, že sú bohovia, ale iba jeden Boh sa stal človekom, aby mohol spasiť tých, ktorých miluje. Toto demonštruje existenciálne objavenie kresťanstva a tiež dáva odpoveď na dve ďalšie otázky - zmysel a osud. Každá osoba je stvorená s cieľom a každá osoba má svoj osud, ktorý ju čaká - alebo večný život s Bohom alebo večné oddelenie od Boha. Toto odvodenie zamieta deizmus, ktorý hovorí, že sa Boh nestará o ľudstvo.
      Nakoniec vidíme, že zvrchovanú pravdu o Bohu môžeme nájsť a keď otestujeme rôzne „pravdy“, môžeme prísť k záveru, čo je naozaj pravdivé a čo nie. Prichádzame k záveru tak, že používame logickú konzistenciu, empirickú primeranosť, existenciálnu relevanciu a keď kladieme správne otázky, tak dostávame správne závery o náboženstve a o Bohu. Všetci by sme sa mali zhodnúť v tom, že dôvod, prečo niečomu veríme je, že je to pravda. Žiaľ, viera v pravdu je vec vôle, takže hoci máme mnohé logické a racionálne dôkazy, predsa existujú mnohí ľudia, ktorí odmietaju Boha a život s Ním.

    • @samuelhajnik6724
      @samuelhajnik6724 Před 2 lety +1

      @@tadeasko Wow naozaj ďakujem za tvoju múdrosť a slova. Ako by si odpovedal na argumenty typu… ako vieme, že Boh je mimo čas a priestor? Keď má vesmír príčinu aj Boh musí mat príčinu. Alebo argumenty typu, že Biblia je len kniha fantázii. Vždy sa zastavím v takýchto bodoch. :(

  • @sebastiangasparovic1738
    @sebastiangasparovic1738 Před 4 lety +8

    Hlúposť