Anti Poolamets: Eesti konsulaatide alleshoidmine Ameerikas on meile vajadus ja auasi

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 5. 07. 2024
  • Riigikogu menetluses oli otsuse “Ettepaneku tegemine Vabariigi Valitsusele tühistada Välisministeeriumi otsus Eesti Vabariigi konsulaadi sulgemise kohta San Franciscos” eelnõu esimene lugemine, eelnõud tutvustas EKRE saadik Anti Poolamets. Lõpuks võimuliit seda otsust aga ei toetanud, keerates nii selja tuhandetele väliseestlastele.
    “Meie otsuse eelnõu käsitleb Eesti Vabariigi konsulaadi sulgemise teemat San Franciscos. Me oleme olnud siin analoogilise eelnõuga, mis käsitleb peakonsulaadi sulgemist New Yorgis. Need on tegelikult üks temaatika. See valdkond on valus välispoliitiliselt, see valdkond on valus eestluse hoidmise mõttes. Ja kui me süveneme, millist viga tehakse, siis me võime kinnitada, et Eesti Vabariigi konsulaat San Franciscos on äärmiselt vajalik nii meie kui teiste riikide kodanike teenindamise, äridiplomaatia ja majandussuhete arendamise seisukohalt.
    USA on territooriumi poolest suurem kui Euroopa, kus meil on tublisti enam kui paarkümmend saatkonda. USA-s on täna nüüd vaid üks saatkond idarannikul, konsulaadid kinni ja teenuse saamiseks tuleks USA läänerannikul elavatel inimestel võtta ette reis tuhandete kilomeetrite kaugusele kontinendi teise otsa, mis pole ju alati võimalik, mis on kulukas ja aeganõudev. Ennustatakse, et San Francisco konsulaadi kaotamisega väheneb ka Eesti kodanike lastele Eesti kodakondsuse registreerimine.
    San Francisco, aga ka New Yorgi konsulaatide sulgemise osas on oma pahameelt väljendanud nii USA eestlaskond kui kodumaised rahvusvaheliste suhete asjatundjad. Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides esitas 1000 allkirjaga petitsiooni. Tuletan meelde, et Eesti Rahvuskomitee on keskne eestlasi ühendav organisatsioon USA-s. Nad kogunesid oma aastakoosolekule 14. ja 15. oktoobril 2023 ja sinna kogunesid eestlaste poolt valitud esindajad 12-st USA osariigist. Kohtumisel võeti vastu ühine otsus, et väljendada sügavat muret otsuse pärast nii San Francisco kui New Yorgi konsulaadi sulgemise osas. Eesti Rahvuskomitee leidis, et see otsus muudab nende eesmärkide saavutamise USA-s raskemaks, kui mitte võimatuks. Ja nende hinnangul alaline konsulaat New Yorgis ja San Franciscos on eriti vajalikud äridiplomaatia vallas ning mis kõige tähtsam, pikaajaliste suhete jätkuvaks hoidmiseks USA kongressis ja senatis.
    Petitsioonis rõhutasid USA eestlased, et Eesti ettevõtete ja idufirmade tegevuse toetamiseks USA-s on oluline välja arendada tugev võrgustik äriringkondade liikmetega ja seda USA läänerannikul, sest mõlemat linna, nii New Yorki kui San Franciscot peetakse maailma kõige olulisemateks ärikeskusteks. Teistest linnadest, nagu Washington, on seda tööd raske teha edukalt muude kohustuste kõrval. Nende suhete arendamine eeldab Eesti esindajate pidevat kohalolekut ja kättesaadavust, tuginedes eestlaskonna poolt aastakümnete jooksul loodud sidemetele ja usaldusele. Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides kinnitas, et San Francisco lahe piirkonna eestlastel on pikaajalised sidemed ning tihedad suhted kohalike kongressi esindajate ja senati liikmetega.
    Rahvuskomitee rõhutas New Yorgi konsulaadi puhul seda, et Eesti oleks sel juhul üks väheseid Euroopa riike, kellel ei ole New Yorgis konsulaati, teised seesugused on Läti, Malta ja Sloveenia. Konsulaatide võrgustikku kuulumine on iseenesest oluline tegevuste koordineerimiseks ja info vahetamiseks. Nad rõhutasid, et konsulaatide sulgemine kahjustab Eesti mainet, nähtavust ning efektiivsust. Petitsioonis märgiti, et konsulaatide sulgemise otsuse halvav mõju ulatub välja Eestini. Nad tõdesid, et valitsus kahjuks ei kuulanud USA eestlaste esindusorganisatsiooni seisukohti ning otsust läbi ei ole vaadatud.
    See ju näitab meie suhtumist väliseestluse pingutustesse ka meie järjepidevuse hoidmisel. Nii peaks tegelikult New Yorgi konsulaadi juures minu meelest avama lausa muuseumi, mis räägib sellest, kui tähtis on mittetunnustamispoliitika, viima sinna noori USA diplomaate, tuletama meelde, mida tähendas see, et 1940. aastast 1991. aastani säilitati peakonsulaadis Eesti Vabariigi järjepidevust. Seal peaks olema, ma arvan, eraldi ruum Ernst Jaaksonile endale, kus ka eestlased ise, kes USA-d külastavad, võiksid teada meie järjepidevusest, võiksid teada õigusliku järjepidevuse tähtsusest.
    Ja muidugi San Franciscos võiksime eraldi rõhutada meie majandusdiplomaatide rolli, meie majanduslikku tähendust meie IT-firmadele, meie tehnoloogiaettevõtetele. Ma arvan, et San Francisco konsulaat teeniks välja ka oma raha, arvestades kas või seda, kui palju Eesti IT-ettevõtetest panustavad meie sisemajanduse kogutoodangusse. See on võrreldav põllumajanduse rolliga Eesti SKP-s. Miks me tegelikult paneme kinni peakonsulaadi, mis muneb kuldmune?"
    Anti Poolametsa kõne on täismahus kuulatav videos!

Komentáře • 6

  • @AaduBirnbaum
    @AaduBirnbaum  Před 21 dnem +2

    𝗣𝗮𝗹𝘂𝗻 𝗞𝗜𝗡𝗗𝗟𝗔𝗦𝗧𝗜 𝗧𝗘𝗟𝗟𝗜 𝘀𝗲𝗲 𝘂𝘂𝘀 𝗸𝗮𝗻𝗮𝗹 𝗷𝗮 𝗽𝗮𝗻𝗲 𝗶𝗴𝗮 𝘃𝗶𝗱𝗲𝗼 𝗮𝗹𝗹𝗮 𝗟𝗜𝗞𝗘, 𝗝𝗔𝗚𝗔 𝘀𝗲𝗱𝗮 𝘃𝗶𝗱𝗲𝗼𝘁 - 𝗻𝗶𝗶 𝗷𝗼̃𝘂𝗮𝗯 𝗸𝗮 𝘀𝗲𝗲 𝘂𝘂𝘀 𝗸𝗮𝗻𝗮𝗹 𝘃𝗼̃𝗶𝗺𝗮𝗹𝗶𝗸𝘂𝗹𝘁 𝗿𝗼𝗵𝗸𝗲𝗺𝗮𝘁𝗲 𝗶𝗻𝗶𝗺𝗲𝘀𝘁𝗲𝗻𝗶
    Tule liitu ka Telegrami kanaliga: t.me/Poliitikafoorum

  • @villupoldma2656
    @villupoldma2656 Před 21 dnem +4

    Konsulaatide sulgemine on Kaja Kallasele vajalik selleks, et hoida raha kokku ja selle raha eest toetada Ukraina sõda ja Ukrainat üles ehitada.

  • @vovaivanov1260
    @vovaivanov1260 Před 21 dnem +3

    Viib olla kui eestil poleks konsulaati usas, poleks ka eesti natos, poleks ka natoga viies riigis sigatsenud.Poleks ka selliseid söjakulutusi ,Nato baasi eestis ..... Siis Eesti oleks mõistlikum naabritega suhtlemisel ja siseasjades...20aastga minimum 5 söjaretke...........

  • @ylovaht2097
    @ylovaht2097 Před 21 dnem +1

    Escape route by Mike Calamus kuna maa väriseb värisevate jalgade all ja nii tagasi sinna kust ei ole teed tagasi ... TRUMP asjad parandab