Biohospodáři - jak se daří ekologickým zemědělcům

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 13. 09. 2024
  • Moderní zemědělství šetrné k přírodě, bez glyfosátů, umělých hnojiv i další chemie? Jde to! A může to dobře vydělávat, potvrzuje ekozemědělec Roman Kalmus. "S klasickým zemědělským vzděláním jsem si nedovedl představit, že by něco šlo vypěstovat bez herbicidů. Nyní vidím, že lze úspěšně hospodařit ekologicky i na větších plochách. Vyplatí se to tím, že za ekologický produkt dostáváme vyšší cenu než konvenční zemědělec za běžný produkt. Za tunu kukuřice dostaneme kolem 10 000 korun, konvenční zemědělec kolem 4500 korun," říká Roman Kalmus.

Komentáře • 29

  • @evanyvltova463
    @evanyvltova463 Před 3 lety +4

    K tomuto videu jsem se dostala náhodou kvůli mému úkolu na zeměpis ohledně ekologického zemědělství. A musím říct, že jsem ráda, že jsem klikla zrovna na to vaše. Nikdy jsem se o tuto tématiku nějak blíže nezajímala, avšak vaše informace byly stručné a výstižné. Ve videu s nepříliš dlouhou stopáží jsem se mohla dozvědět, že ekologické zemědělství je cestou budoucnosti. Zemědělné produkty vypadají lépe než ty, které jsou přehlcené chemikáliemi. Péče o ně je taky velmi pozoruhodně pečlivá a vidím potenciál také v tom, že by tento způsob pěstování mohl poskytnout možnost více pracovních míst, jelikož starání se o plodiny je ruční záležitostí. Rozhodně se vyplatí investovat do těchto výrobků a já sama přehodnotím své nakupovací návyky.

  • @kristynavalentova1764
    @kristynavalentova1764 Před 3 lety +1

    Abych pravdu řekla, tak v ekologickém zemědělství a celkově v tomto oboru se nějak neorientuji a nikdy jsem se o toto téma nějak více nezajímala. Právě k tomuto tématu jsem se dostala čirou náhodou, díky úkolu na zeměpis a toto video bylo velice stručné, naučné a souhlasím s myšlenkou zmíněnou v tomto videu, které se týká ohledně ekologického zemědělství. Je zřejmé, že přírodně, neuměle vypěstované plodiny jsou lepší a dá se docílit dobrých zemědělských produktů i bez použití různých chemikálií. Samozřejmě, že to obnáší větší starost, práci a pečlivost, ale jak můžeme vidět, přinese nám to hodně i do budoucna. Souhlasím i s myšlenkou, co se týká nákladu vynaložených na ekologické produkty, které nejsou zrovna nízké, ale na druhou stranu se to doopravdy vyplatí.

  • @denisa_celesta
    @denisa_celesta Před rokem +1

    Moc pekne video. Bohuzel smutne je,ze v CR neni zajem. Svet je absurdni ja kupuji casto bio zeleninu z Italie a tady ceska,putuje zas do zahranici(. Snad nekdy lidstvo pochopi,ze zdravi je nejdulezitejsi.dekuji za Vasi praci.

  • @zifo1631
    @zifo1631 Před 3 lety +3

    Ano, výkupní ceny bioprodukce jsou vyšší, ale nezapomínejme, že výnosy jsou sotva poloviční oproti konvenčnímu zemědělství.
    A co výskyt mykotoxinů v bioproduktech. Analýzy mykotoxinů v potravinách je problematika, která se příliš neřeší.
    Já jsem zastáncem integrovaného zemědělství, tedy střední cesty mezi konvenčním a ekologickým zemědělstvím s využitím moderních poznatku ve vědě a technologii.

    • @mahaksadas3980
      @mahaksadas3980 Před 3 lety

      Není pravda že BIO výnos je 2x menší. Záleží od mnoha faktorů, pokud je dobře pohnojeno a vyplečkováno tak výnos je rovnaký a někdy i větší. Vedle máme BIO souseda a jeho průmerný výnos brambor je 32 t/ha.

    • @mahaksadas3980
      @mahaksadas3980 Před 3 lety

      S tejně tak v obilí, průměrný výnos čisto chemické výroby je 5 t/ha. Což je dost málo. Ano, když dáte hnůj a postříkáte tak získáte velkej výnos, ale jen omezenou dobu cca 5 let, pak to jde prudce dolů. V ČR firmy co před 10 lety začali pěstovat řepku měli na začátku výnos 80 t/ha a dnes po deseti lety mají jen 40 t/ha. Bohužel ztráty na výnosech doplací daňový poplatníci skrze ministerstvo. Ztráty na chemizované půdě se oznamují jako ztráty "globálního oteplování - sucho" a ministerstvo ušlí zisk doplácí aby chemické farmy nezkrachovaly.

  • @dontworrybelapi9837
    @dontworrybelapi9837 Před 2 lety +1

    Tak nějak se domnívám, že pokud se bude orat a nebude se fungovat na principech absolutního regenerativního hospodářství, nazýval bych biomrkev lepší mrkví.

  • @zuzkamejzlikova756
    @zuzkamejzlikova756 Před 3 lety +1

    Myslím si, že myšlenka ekologického zemědělství je správná a prosperující. Video, týkající se této záležitosti, bylo dobře zpracované a podalo mi veškeré informace, které bych měla vědět o výhodách ekologického zemědělství. Z videa je zřejmé, že hospodařit se dá úspěšně i ekologicky a hlavně lépe. Souhlasím i s náklady, které jsou za ekologické produkty poměrně vysoké, protože se bere v potaz i dobře odvedené množství práce, zejména té ruční práce. Chemie zde byla vždy, ale teď víme, že hospodařit lze i bez ní a lépe. Děkuji za informace, které mi řekly něco více o středisku Dyjákovice.

  • @ivonaceralova5637
    @ivonaceralova5637 Před 3 lety +1

    Souhlasím, že ekologické zemědělství je výhodné pro všechny. Dozvěděla jsem se, že ekologické zemědělství je sice více náročné než to konvenční, ale zato je půda více zdravější a tím pádem zemědělci dostávají i zdravější plodiny. Tím, že se o půdu musejí zemědělci takto starat, určitě stojí více péče a času, proto si myslím, že ceny těchto produktů jsou sice dražší, ale zároveň jsou adekvátní. I samy produkty vypadají mnohem lépe a zdravěji, než ty obyčejné. Mnoho lidí včetně mě si radši trochu za takovýto produkt připlatí, než si do těla zbytečně pouštět další chemii, která se v konvenčním zemědělství nachází.