Triodyn TIG 30

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 22. 01. 2024
  • Zadejte kód KILLEROZ v košíku při objednávce nad 20Eur na www.solik.sk a získejte 7% slevu na celý nákup
    Běžné díly na svářečky si můžete objednat zde: eshop.omc.cz/1948-nahradni-dily/
    / discord
    FAQ:
    Lisovací kleště: s.zbanx.com/r/JS11xMrZB69t
    Odizolovávací kleště: s.zbanx.com/r/jw3QLZbPR64P
    Vidlice 230V - ABL Sursum Elamid
    Killerozi s čím pájíš?
    bit.ly/2r6GGZ9
    bit.ly/35qbYsM
    Killerozi doporučíš nějaký multimetr do 500?
    www.banggood.com/custlink/GD3...
    www.banggood.com/custlink/DvD...
    / killeroz

Komentáře • 26

  • @tonogtube
    @tonogtube Před 3 měsíci +8

    22:10 Mám to už natrénované 😄 Potenciometre z lava do prava: 1 nábeh zvarovacieho prúdu, 2 doba periódy. 3 doba pulzu, 4 dobeh zvr. prúdu, 5 dofuk plynu. Tie tri poťáky pod nimi: 1 štartovací prúd, 2 prúd v medzere a 3 prúd v pulze. Niekde myslím že mám ofotený komplet návod aj zo schémou zapojenia ak by si potreboval.

  • @jansmatlak6777
    @jansmatlak6777 Před 3 měsíci +2

    Svářečku UTA 200 pamatuji ve firmě v údržbě , jen vyrobená asi 1986 , jednou na ní odešel tranzistor . To originál dálkové ovládání je pro údržbářskou praxi na elektrody šikovné jako hrábě do kapsy . Tahle svářečka má Sice u elektrod od 2,5 mm větší rozstřik ale dají se s ní vařit ,, šlupky " od 1 mm . To dálkové ovládání jsem tehdy na ní předělal na drátový potenciometr 2,2 k do kasličky od starého světelného otočného vypínače hlavně vybavené silným magnetem na uchycení . Chytrák ,, obalený diplomy " který ten obrovský těžký paskvil vymyslel vůbec neuvažoval o tom že je třeba také přivařit utržený pant na futrech silných 1,5 mm kde to potřebuji mít u ruky když tam ,, lochtám " stoupačku . Stejně tak vyvařit nějakou spáru nebo trhlinu tam také potřebuji během vaření řídit proud ,, na míru " a kam tu bednu bez magnetu pověsit . To bylo tehdy ale dnes dálkové ovládání na některé invertory je sice malé a lehké ale žádný magnet , to asi ve škole neměli .

  • @kamilvavra9893
    @kamilvavra9893 Před 3 měsíci +1

    Oldo, krásná práce! A mimochodem,má to luxusní zvuk.

  • @123Majdzi
    @123Majdzi Před 3 měsíci +1

    Super opravár majster vo svojom remesle.

  • @1981Marias
    @1981Marias Před 3 měsíci +3

    Pěkné video

  • @helmut3356
    @helmut3356 Před 3 měsíci +2

    Koment k očku s izolací neměl chybu :o)

  • @michalprochazka7475
    @michalprochazka7475 Před 3 měsíci

    Svářečku UTA 200 mám, používal jsem ji do té doby, než jsem koupil od Vás Fronius.

  • @user-fk4ee6sh4p
    @user-fk4ee6sh4p Před 3 měsíci

    Přeji hodně zázraků.

  • @MikiCZEch
    @MikiCZEch Před 3 měsíci

    Tož pěkné to máš. U stříhání bych asi vykvetl.

  •  Před 3 měsíci

    👍👍👍👍👍👍👍👍

  • @danosaly435
    @danosaly435 Před 3 měsíci +1

    KIlleroz výborne,dobré video a kludne mohlo byť aj dlhšie na takéto videá by som sa mohol pozerať non-stop.Dúfam že aj v budúcnosti ešte budú podobné videá so starými strojmy.

  • @chlapecx
    @chlapecx Před 3 měsíci +1

    po Oldově zásahu vydrží dalších 30 let :D

  • @jandouda7802
    @jandouda7802 Před 3 měsíci

    Ten problém s volným vodičem z bočníku jsem kdysi řešil taky a docela mě vypekl než jsem si toho všiml. Bylo to u nějaký starý autonabíječky NB. A tyhle starý svářečky jsou takový ASMR.
    P.S chudák Ford a jeho boční dveře když ses projel na tý skluzavce. Navíc docela rychle. Jak se to stalo? 🙂

  • @JaroslavNapoky-cc9tf
    @JaroslavNapoky-cc9tf Před 3 měsíci

    Zdravím, měl bych dotaz na studené bodové svařování tigem. Vlastním svářečku SHERMAN DIGTIG 200 DC MULTIPRO a přesně nevím, co bych k tomu bodovému svařování potřeboval. Na aliexpresu mi vyskakuje jenom ovladač na nohu, ale spíš bych chtěl ovladač do ruky. Děkuji za rady

  • @NikiBretschneider
    @NikiBretschneider Před 3 měsíci +2

    Ehm, toto je asi jako pořídit si veterána. Je to poplatné době, svým osobitým způsobem je to hezké, občas to použít v rámci nějaké retroblbiny, proč ne, ale na práci to úplně nebude.
    Ta závada na svářečce samotné je velice zábavná. Zas někdo nedal do nízkonapěťového bočníkového vstupu pull-up rezistor. On totiž má dva pozitivní důsledky. Jedním je, že když se vedení k bočníku urve, naběhne tam z pull-up rezistoru větší napětí, takže vstup není na nule, ale je na maximu, takže výstup spadne do minima a stroj se prakticky vypne. Druhým efektem je, že pokud někde cestou na spojích nastane pasivace (nebo částečná pasivace), tak ji relativně velké napětí z pull-up rezistoru prostřelí, takže najednou malá napětí spolehlivě fungují i přes relativně vachrlaté spoje, což má pozitivní přínos z hlediska spolehlivosti. Ona to věru není nová myšlenka, podobnou funkci plnil kupříkladu zdroj hovorového proudu u telefonu o snad sto let dříve, nicméně pro socialistického inžu z 80. let to bylo něco zcela neznámého.
    To je ale jenom začátek. Vlastností zařízení té doby byl i fakt, že se na nich nešetřilo, převážně pak na místech, kde to nic nepřineslo, na druhou stranu se šetřilo na místech, kde to následně způsobilo problémy. Na jedné straně tam máte ŠRka, coby konektory s vysokou spolehlivostí, na druhé straně je to plechárna, která se dokáže pozohýbat vlastní vahou. Dnešními vibračními testy by to neprošlo ani náhodou. Ty jsou zase druhý extrém nezbytný kvůli lobby dopravců, zhoršuje to opravitelnost a zvyšuje cenu prakticky čehokoliv, jenže to, co dělali tehdy, také nebylo dobré. Těžké EI jádro chycené na bočnici (která za nic nedrží) za spodek, to je fakt už nechutné. Nebo H z ohýbaných tenkých plechů, na tom nahoře tlumivka jako svině a celé je to vsunuté do další plechárny která sama moc nedrží. Moc nechybělo a udělalo to na tom stole roznožku. Nejvíc mě na těch plechárnách dojímalo to, že oni do toho nedokázali udělat pořádný závit, takže z toho bylo katastrofální matičkoviště, oni si prostě nevážili ceny práce, lépe řečeno, ono bylo tehdy všechno vzhledem k ceně práce tak katastrofálně drahé, že neměli problém s rentabilitou opravy. Tohle platilo ještě začátkem 90. let, ale pak se to velice rychle narovnalo, což tyto stroje poslalo do pekel. Oni neřešili spolehlivost, oni neřešili rentabilitu oprav, oni prostě měli levnou pracovní sílu.
    Tyto stroje nikdy nebudou spolehlivé, nebyly na to navrhované. Tehdy se to navrhovalo s vizí armády opravářů za zadkem na nesmyslně dlouhou životnost, protože tehdy byl problém s dostupností materiálu, práce byla levná. Jsou v tom snadno dostupné/nahraditelné součástky, vzhledem k tomu, kolik se toho namlátilo do skladu nebude problém tyto stroje opravit ještě za 20 let, ale nedá se předpokládat, že to bude fungovat rok v kuse aniž by se to opravovalo. Dnes se navrhují zařízení tak, že fungují 5-10 let bez opravárenského zásahu, pak se v nich něco podělá a prostě se vyhodí, protože dnes je drahá práce, nikoliv materiál. Toto jsou prostě stroje z jiného světa, můžeme je obdivovat, můžeme je nenávidět, ale jejich svět po dlouhé agonii zemřel před 30 lety…naštěstí pro nás.

  • @lukass8534
    @lukass8534 Před 3 měsíci

    Ahoj Killerozi, tato UTA TIG30 a podobné svářečky, mají otočný hmatník podobný těm, co se používají na autotransformátorech. Dá se ještě někde koupit, znáš označení hmatníku? Děkuji a práci zdar ;-)

    • @Killeroz
      @Killeroz  Před 3 měsíci

      Mám stl do 3d tiskárny už se nevyrábí

  • @ifco4356
    @ifco4356 Před 3 měsíci +1

    Léta zkušeností jsou k nezaplacení !

  • @michaelreznicek8510
    @michaelreznicek8510 Před 3 měsíci

    Závad sice hodně a zkus tohle udělat s výrobky dneška po 30 letech...

  • @Elekron5556
    @Elekron5556 Před 3 měsíci

    Tady mám trošku zásluhu která nebyla ovšem vidět, snad někdy příště no.

    • @Killeroz
      @Killeroz  Před 3 měsíci

      Ale vychvaluju Tě 😃

  • @Martin92313
    @Martin92313 Před 3 měsíci

    Bacha joo neleknete se - jéb tam yt reklamu😂😂😂

  • @TheJan7770
    @TheJan7770 Před 3 měsíci

    Oldo, jak se stalo, že to 30 let "fungovalo?

  • @frantiseksvitek471
    @frantiseksvitek471 Před 3 měsíci +1

    Tady hučí transformátor.... 😂