Video není dostupné.
Omlouváme se.

Есенно третиране с Oксалова Kиселина - Какво трябва да знаем и как да го извършваме

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 12. 09. 2021
  • Моля абонирайте се за канала и ако ви е харесал клипа, дайте един палец нагоре :)
    Пропорции за 1 литър разтвор на Оксалова киселина
    900 млл вода ( изворна или дестилирана)
    100 гр захар
    35 гр Оксалова киселина
    Третиране с мравчена киселина - • Третиране с мравчена к...
    В этом видео я покажу вам, как можно приготовить собственный раствор щавелевой кислоты и как следует обращаться с пчелиными семьями.
    Пропорции на 1 литр раствора щавелевой кислоты
    900 мл воды (родниковой или дистиллированной)
    100 г сахара
    35 г щавелевой кислоты
    Если понравилось, подписывайтесь на мои каналы :)
    Обработка муравьиной кислотой - • Третиране с мравчена к...
    In this video I will show you how you can make your own oxalic acid solution and how you should treat your bee colonies.
    Proportions for 1 liter of oxalic acid solution
    900 ml of water (spring or distilled)
    100 g of sugar
    35 g Oxalic acid
    If you liked it please subscribe to my channels :)
    Formic acid treatment - • Третиране с мравчена к...

Komentáře • 40

  • @user-ss8xx3xi9z
    @user-ss8xx3xi9z Před rokem +2

    Благодаря за подробното обяснение което е много полезно.

  • @lino7999
    @lino7999 Před rokem

    Жив и здрав,личат си добронамерените хора,искащи да помогнат.Изчерпателно,точно и кратко,още Рудолф Щаинер миналия век е посочил оксаловата к-на -за наи-добрия лек за пчелите.Ковида на много неща ще ни научи....колко години плащахме скъпо и прескъпо на бигфарма химиите.Много ми хареса видеото.Благодаря.

  • @DimitarDimitrov48
    @DimitarDimitrov48 Před 2 lety +9

    Благодаря за доброто видео!! Аз винаги използвам 600/600/35 ,ползвам вода дестилирана, варовика да не може да неутрализира киселината , но когато третирам, при наличие на пило, правя го три пъти последователно, през 6 дни, но защо, понеже, институтите по пчеларство, от Германия, Австрия и Словения, твърдят, акара се излюпва за 7-8 дни и е полово зрял, след седмия си ден от излюпването си. Имайки предвид това, ТЕ ПРЕПОРЪЧВАТ, ако аз съм третирал днес, непременно третирам след 6 дни, понеже, тези акари които ще се излюпят утре, те ще започнат да снасят, след 7 дни и за да ги изпреваря, аз третирам , след 6-я ден, и още нещо, тези които съм утрепал днеска, преди това, някой от тях са снесли и тяхното поколение, ще почне да снася, след 13-14 ден и поради това аз третирам трети път, след 12 дни от първия. Навярно всичко това е вярно, понеже се получават, много добри резултати !!

    • @VencislavMarkovski
      @VencislavMarkovski  Před 2 lety +2

      Радвам се че видето ви е харесало и благодаря, че споделихте своя опит и начин на третиране. А правили ли сте засичане премерно след първото третиране какво количество акар пада, след това след второто ( след 6 дни) и отново след треторо третиране ( след 12 дни от първото третиране).

    • @DimitarDimitrov48
      @DimitarDimitrov48 Před 2 lety +2

      @@VencislavMarkovski Да, при второто е около 55-60%, а при третото 30-35 % спрямо първото, но по интересното е , че при контролното пролетно третиране, при силен и при слаб кошер, наличието на акар е почти нула и това ме накара, пролетно третиране, докато не се засилят семействата, да не правя !
      Пропуснах да кажа, че слагам в разтвора на ОК и по няколко капки, на литър, и различни етерични масла и 10 мл.л. мента, глог, валириан(сироп от хуманна аптека), така ме посъветва един колега от Австрия и така моят разтвор според него се доближава до техния Bienenwohl/Пчелно благо/.

    • @VencislavMarkovski
      @VencislavMarkovski  Před 2 lety +1

      @@DimitarDimitrov48 Определено при подобни проценти паднал акар след второто третиране ( на 6-я ден) е по - добре да се третира 3 пъти през 6 дена, вместо 2 пъти през 12 дена. Със сигурност следващата година ще си направя експеримент с една друга от кошери с третиране триктартно през 6 дни и една група с третиране двукратно през 12 дни. По скоро ще ми е интересно да проверя не толкова дали след второто третиране ще паднат подобен % акари, а примерно на 15 ден след започване на третирането на двете групи кошери дали общия брой на акарите които са паднали след двукратно и трикратно третиране е сходен.
      И аз използвам различни етерични масла, но тях предпочитам да ги добавям към сиропа като започва подбудителното подхранване на семействата август месец.
      Благодаря ти още веднъж за споделения опит !

    • @DimitarDimitrov48
      @DimitarDimitrov48 Před 2 lety +2

      @@VencislavMarkovski ... и аз благодаря, ще се радвам, ако споделите резултата, от това, което се каните да експериментирате . Не разбрах пролетта, при това третиране, при Вас, какво показват контролните третирания и налага ли се такова ?

    • @VencislavMarkovski
      @VencislavMarkovski  Před 2 lety +2

      @@DimitarDimitrov48 Преди третирах рано пролетта с МК, но вече не извършвам третиране, защото резултатите са единични бройки паднали акари. Което за мен показва, че третирането с ОК късно есента си е свършило работата и в семейство не са останали почти никави акари. Правил съм контролно третиране и с ОК пролетта, но резултатите са същите.

  • @vladimirivanov5340
    @vladimirivanov5340 Před 10 měsíci

    Здравейте !
    Има ли значение външната температура ?
    Може ли да се третита под 15 градуса ?

  • @user-ty8du6de1b
    @user-ty8du6de1b Před 2 lety +2

    Здрасти колега. Да Ви попитам как съхранявате вече готовият разтвор ( по 12 дни между третиране) в хладилника ли на тъмно ли и т.н. Мерси предварително

    • @VencislavMarkovski
      @VencislavMarkovski  Před 2 lety +2

      Здравей колега. Аз използвам винаги разтвор който правя на момента. Преди да третирам си пресмятам колко кошера трябва да третирам и си правя такова количество разтвор, а ако ми остане някакво количество го изхвърлям ( цената е изключително ниска за да правя компромиси).
      Показал съм как се прави разтвор от 1 л, но ако не ти трябва толкова можеш да си направиш каквото количчество желаеш. Просто трябва да соазваш пропорциите :)

    • @ivaniliev74
      @ivaniliev74 Před 2 lety

      става негоден, трябва на момента да се използва!

  • @alexandernedyalkov2140
    @alexandernedyalkov2140 Před 2 lety +1

    Здравей Венци, преди третирането с оксалова киселина през октомври третираш ли с друго срещу вароатозата след свалянето на магазините?

    • @VencislavMarkovski
      @VencislavMarkovski  Před 2 lety +1

      Здравей, при мен последната паша е липовата и след нея извършвам няколко третирания през 6 дни с ОК за да мога да обхвана и акара който е в пилото. А вече през октомври извършвам еднократно третиране което е за цел, ако е останало някакво количество акар по пчелите или са внесли в кошера след извършеното от мен третиране след като съм извадил последния мед, да мога да го сваля и пчелите да зимуват спокойно без акари.

  • @donchotopalov2654
    @donchotopalov2654 Před 2 lety +2

    Здравейте! Благодаря за видеото! Не ми стават ясни следните неща: казвате, че третирате в началото на октомври при липса на пило, а на клипа третирате през септември. Също така казвате при наличие на пило да се третира през 10 дни, а след това, че не е добре едно поколение пчели да се третира повече от един път. Как да се постъпи ако сега 14.09 е належащо третиране а има и пило? Също така защо прилагате разтвора само върху единия корпус- в клипа върху втория корпус, а долния корпус не обработвате - това достатъчно ли е при положение, е и в дватакорпуса в момента има доста пчели и някои майки работят и в долните корпуси?

    • @VencislavMarkovski
      @VencislavMarkovski  Před 2 lety +4

      Здравейте, това видео го направих с цел да покажа как се извършва третирането с оксалова киселина и да може всеки който желае да може да се подготви и да го извърши октомври месец. Аз ще третирам семействата си октомври месец ( както казах и в клипа ). Да, не трябва зимните пчели да се третират повече от един път, защото тези пчели трябва да иззимуват и да отгледат първото пило следващата година. А когато извършвате третирането през активния сезон (примерно юли месец или началото на август), това поколение така или иначе ще се смени до края на месеца и не е проблем.
      Какво искате да кажете с третирането е належащо ?
      Ако искате да третирате с оксалова киселина изчакайте началото на октомври когато няма пило вече в семейството и третирайте спокойно еднократно .

  • @ilichaleksandrov2997
    @ilichaleksandrov2997 Před rokem

    Има ли значение системата корпус за количеството от 5мл.

  • @dragomirkolev3059
    @dragomirkolev3059 Před rokem +1

    Здравейте има ли значение през кое време на деня да се третира?

    • @VencislavMarkovski
      @VencislavMarkovski  Před rokem +1

      Здравейте, по - добрият вариант е да третирате вечерно време когато всичката летяща пчела се е върнала в кошера и ще обахване третирането и тях.

  • @johnjohny-h1j
    @johnjohny-h1j Před 2 lety

    Здравейте! Много полезно видео! Сравнително начинаещ пчелар съм. Досега не съм използвал ОК, искам да премина към нея, но имам опасения. Затова ще си позволя да ви задам няколко въпроса, които съм сигурен, че са ви били задавани хиляди пъти, но наистина ми е важно да получа конкретни отговори. Надявам се да не ви отегча прекалено много. Ето ги и въпросите:
    1. Третирането с ОК чрез накапване опасно ли е за пилото? Този въпрос е важен, тъй като третиране често се налага и в периоди, когато има пило в кошера.
    2. Количеството ОК винаги ли е едно и също - с оглед момента на третиране - пролет, лято, есен?
    3. Във видеото казвате, че ако се предозира с 5 мл., не е фатално. Но ако става въпрос за неопитен пчелар, който не може да прецени добре силата на семейството, и предозира с повече, това ще доведе ли до фатални последици?
    4. Може ли да се накапва с ОК по време на медосбора? ОК не замърсява ли меда? Ако според вас може да се третира по време на медосбора, то може ли да се накапва върху медовите пити, или те трябва да се повдигнат и да се накапе върху плодниковите пити?

    • @VencislavMarkovski
      @VencislavMarkovski  Před 2 lety

      Здравейте, ще се опитам да ви отговоря на въпросите възможно най кратко, за да не стане много дълъг отговора на въпросите ви.
      1 - Разтора на ОК е вреден за откритото пило и попадането на капки върху пилото ще накара пчелите да изчистят ларвите от килииките. За това през актовния сезон е по - добър вариант да третирате чрез напръскване с пулверизатор върху пчелите отгоре по рамките. Така вероятността да попадне разтовр върху пилото е минимален, а ефекта от третиране е същия както чрез накапване.
      2 - Количеството разтвор е едно и също без значение през кое време на година ще третирате. 5 млл на междурамие, но не повече от 45 млл на семейство. В смисъл, ако семейството ви е на 2 корпуса по 10 рамки ще третирате с 45 млл разтвор, а няма да смятате 5 млл по междурамията на пчелите в двата корпуса.
      3 - Третирането с по - голямо количество разтов на ОК намалява живота на пчелите. В началото докато съберете по - голям опит по - добре третирайте с 5 млл по - малко количество, ако не сте сигурни в силата на семейството. Въпреки че през активни сезон семействата при правилно отглеждане са силни и трудно можете да сгрешите с определянето на силата на семейството.
      4- В състава на пчелния мед присъства и оксаловата киселина (в минимлани количества разбира се :) ). Третирането с ОК не замърсява меда и се извършва върху пчелите които се намират в плодника, а не върху медовите корпуси или магазините. По добрия вариант , ако сте решили да ги третирате по това време е да ги третирате преди медосбора или след него. Не забравяйте обаче че през акивния сезон когато има пило, трябва да се извърши повече от едно третира за да можете да обхванете всички поколения на акара. Най добре е трикратно през 6 дни или ако нямате възможност поне двукратно през 12-14 дни от първото третиране.
      Надявам се да съм успял да отговоря на въпросите ви и да съм ви бил полезен !

  • @georgidimitrov1705
    @georgidimitrov1705 Před 2 lety

    Здравейте!Казвате че целогодишно може да се третира.Въпроса ми е може ли да се третира преди да се свалят магазините в които има мед за ценрофугиране?

    • @VencislavMarkovski
      @VencislavMarkovski  Před 2 lety

      Здравейте, можете да извършите третиране с ОК и прди да сте свалили магазините с мед. Трябва да извършите третирането върху пчелите които са плодника, но трябва да направите 3 третирания през 6 дни с ОК за да може да се обхване и акара който е в пилото.

    • @user-mh4zj4rx9b
      @user-mh4zj4rx9b Před 10 měsíci

      ​@@VencislavMarkovskiвъв 😊м начщ🎉 леки,😊

  • @danielkarasanski4337
    @danielkarasanski4337 Před 2 lety

    Здравей Венци искам да те попитам ако ги третирам с пушалка която слагам в нея оксалова киселина

  • @dinkogospodinov7176
    @dinkogospodinov7176 Před 2 lety +2

    Здрваей,
    Аз през пролетта третирам с ленти (оксалова киселина + различните им добавки).
    На есен имам две третирания с Бипин-Т през интервал от 7-8 дни.
    Никога не съм пробвал накапване (с оксалова) или обгазяване с (мравчена), поради причината че Бипин-Т на есен ми почиства доста добре.
    Ако не си пробвал този препарат, го пропоръчвам на теб или колеги които те слкедват.
    а относно Нозематозата, залагам на йодасептадон (10%).
    п.п. Имам опит с Beevital Hive Clean и прочие подобни препарати, ами за пaрите и 'био' елементите в тях, сами може да се досетите дали си заслужава.

    • @VencislavMarkovski
      @VencislavMarkovski  Před 2 lety +3

      Здравей,
      аз не използвам ленти с оксалова киселина с удължено действие, защото цената за кошер се увеличава с около 20-30 пъти, времето за поставяне на лентите е повече от колкото да ги накапя с разтвор с оксалова, а и никога не мога да съм сигурен, че написаното количество оксалова киселина в лентите наистина е толкова.
      Относно Бипин-Т, нормално е след третиране с него да сваля много акари, но тук говорим вече за препарат с съдържание на амитраз ( и тимол), а не всеки пчелар желае да използва амитраз в семействата си.
      Относно Beevital Hive Clean, напоследък се появиха на пазара много подобни препарати с различни име, а основните съставки в тях са почти идентични ( оксалова и мравчена киселина ) с различни добавки от етерични масла и клеева тинктура. Аз не съм привърженик на тях, защото за да може да се използват подобни препарати целогодишно, концентрацията на киселините се намалява значително за да няма опасност от поражение върху пчелното семейството след третирането. Сам разбираш, че ако концентрацията на мравчена киселина в подобен препарат е каквато се използва за третира с мравчена киселина, то няма как да се използва целогодишно, а трябва да се ограничаваш само в месеците когато външната температура го позволява и е под 25 градуса. А това би доволе до намаляване на продажбите на този препарат, което никой производител не желае.
      Точно поради тази причина аз предпочитам да си правя разтворите без значение дали ще третирам с мравчена, оксалова или друга киселина, а ако желая до си добавя етерични масла на пазара има изобилие от такива които помагат ( бяла сибирска ела, лимонова трева, евкалипт и т.н. ).
      Но това е мой избор, всеки пчелар сам решава как да работи и с какво :)

    • @venata0596
      @venata0596 Před 2 lety +1

      Здрасти! От къде се сдобиваш с Бипин и как си сигурен, че е оригинал (руския), а не някое менте?

    • @dinkogospodinov7176
      @dinkogospodinov7176 Před 2 lety

      @@venata0596 Здравей, почървам го от обява в Alo, според мен е надежден източник, мое мнение.
      Това дали е оригинален няма как да съм сигурен, за мен е важен резултатът, който е и налице. Три години го ползвам вече.