Video není dostupné.
Omlouváme se.

Historia stylu życia czyli dlaczego tyjemy

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 11. 07. 2024
  • W 1964 Ron Angel napisał "Chemical Workers". Była to forma protestu przeciwko warunkom pracy w przetwórniach chemicznych. W 1964 roku! Przecież to już grupo po II Wojnie Światowej, XX wiek. Tymczasem ludzie chorowali i umierali w zakładach przetwórstwa chemicznego.
    Leiws Hine i Jacob August Riis na początku XX wieku fotografowali nędzę, rozpacz i niewolniczą pracę dzieci. I przyjdzie ci taki "publicysta popularnonaukowy" i powie, że otyłość to wina "zmiany stylu życia".
    Podobno kiedyś więcej się ruszaliśmy. Fajnie. Deformacje, chroniczny, wielopokoleniowy głód to nie "deficyt kaloryczny" w fit ujęciu.
    Dla niekumatych: niemal 100% dzieci wykonywało tę czy inną pracę. To nie praca dzieci była "zaburzeniem" w jakichś obszarach bezprawia tylko ich bezrobocie XD
    I CAŁY ten film jest o tym, że idiotycznie nazywa się "zmianą stylu życia", przemiany społecznoekonomiczne.
    Mogłem dodać, że praca fizyczna ludziom nie przeszkadzała, byle była bezpieczna, godnie płatna. O to toczyły się strajki. A w międzyczasie zmieniła się realia. Jeszcze w latach 60 XX wieku niemal nie stosowano środków ochronnych dla pracowników przemysłu chemicznego. I tak powstało "Chemical Workers".
    Podobno w Polsce już 75% nie rozumie prostego tekstu ani wypowiedzi ustnej. Jeszcze chwila i zaczniemy walczyć z analfabetyzmem jak PRL po II Wojnie.
    UWAGA:
    W filmie pada stwierdzenie "może gdzieś tam". Jednakże uznałem to za głupie. Tutaj trzeba powiedzieć o filmie "Welcome to Sodome", który pokazuje, w jakich warunkach mieszkańcy Afryki "recyklingują" naszą elektronikę. Niedługo także zużyte samochody elektryczne, które pewnie tafią tam tonami, jak Polacy nie kupią używanych z Niemiec za sprawą planowanych przez "rząd" dotacji.
    W tym kraju nawet dotacje do rewolwerów planowane są tylko na elektryki. Pół biedy, że nowe a nie używane z Niemiec
    ✔ Teksty:
    ▸herbataiobiekt...
    ▸herbataiobiekt...
    ▸herbataiobiekt...
    ▸herbataiobiekt...
    ▸herbataiobiekt...
    ✔Linki:
    ✔ Blog: www.herbataiobiektyw.pl
    @Sociale
    herbataiobiektyw
    herbataiobiektyw
    ▸deviantart.com/sebastianbenbenek - nowa galeria ❤️
    ▸patronite.pl/herbataiobiektyw
    ✔Zdjęcia i materiały audiowizualne
    ▸podkład Ron Angel "Chemicals Workers Song" 1964
    ▸podkład Johny Cash "Sixteen Tones"
    ▸Zdjęcia Lewis Hine (4)
    ▸Jacob August Riis (2)
    #matura #edukacja #kultura #antropologia
    And it's go boys, go
    They'll time your every breath
    And every day you're in this place
    You're two days nearer death
    But you go
    Well, a Process Man am I and I'm tellin' you no lie
    I work and breathe among the fumes that trail across the sky
    There's thunder all around me and there's poison in the air
    There's a lousy smell that smacks of hell and dust all in me hair
    And it's go boys, go
    They'll time your every breath
    And every day you're in this place
    You're two days nearer death
    But you go
    Well, I've worked among the spinners, and I breathe the oily smoke
    I've shovelled up the gypsum and it nigh on makes you choke
    I've stood knee deep in cyanide, got sick with a caustic burn
    Been workin' rough, I've seen enough to make your stomach turn
    #otyłość #manipulacja #pracafizyczna #socjologia

Komentáře • 39

  • @herbataiobiektyw
    @herbataiobiektyw  Před měsícem +11

    Kolejna uwaga i ostatnie ostrzeżenie.
    Albo w w komentarzach będzie grzecznie albo zarobicie bany. Komentarze na poziomie "żydowska noblistka Tokarczuk" lecą z miejsca tam gdzie ich miejsce - do śmieci. Jak autor chce podążyć, to proszę. I dare You, i double dare You, say "żydowska noblistka" w formie inwektywy na tle narodowościowym i lecisz ze swoim komentarzem do kontenera na odpady mieszane.
    Ludowe powiedzenia bywają prawdziwe. Kto mieczem wojuje.
    Nie będę błagał nikogo ani przekonywał, żeby nie używał określeń narodowościowych czy etnicznych jako inwektyw. Jeśli lubisz traktować ludzi jaki śmieci, to mój kosz już na Ciebie czeka.
    Wiem, że chcecie móc mówić o ludziach jak o śmieciach, ale żeby nie mówiono tak o Was. Przykro mi, to tak nie działa ;)
    Nienawidź bliźniego swego jak siebie samego? XD
    Postępuj tylko wedle takiej maksymy, co do której mógłbyś jednocześnie chcieć, aby stała się ona prawem powszechnym.
    A jak masz jakiś argument, to albo podajesz linka do roczników statystycznych albo lecisz do kosza, bo ja nie będę sam ze sobą polemizował XD
    Jeśli uważasz, że jakaś książka jest "zakłamana" to albo piszesz elaborat albo szerokiej drogi, pożegnania nadszedł czas. Mnie na kasie nie zależy. Będzie porządek, choćbym miał wyłączyć sekcję komentarzy i gadać do siebie

  • @wojluk
    @wojluk Před 25 dny +7

    Kiedy słuchałem Twojego wywodu przypomniała mi się powieść Garminal Zoli. Tak to było, praca dzieci, niedorzywienie, głód itp.
    W książce Caparrosa Głód każdy rozdział dotyczył innego kraju. Większość dla nas uczywista, kraje 3 świata. Ale był też roździał o zaskakującym tytule USA. I to jest roździał trochę też już o nas. Otyli ludzi (w większości, czasem to też choroby) to efekt współczesnego głodu. Tanich zapychaczy żołądka, które niedostarczają zbyt wiele poza uczuciem sytości na chwię, żeby później znów być głodnym (insulinooporność z tego powstaje, cukrzyca, leki itd).
    Czyli dalej biedota i dalej problemy w gruncie rzeczy te same. Wiele się zmieniło, ale najbogatsi wyzyskujący reszte się nie zmienili, tyle, że są w ukryciu. Kiedyś pana na dworze obejmowałeś swoim rozumem. A dziś, kto to jest udziałowiec Black Rocka? Nie wiadomo...
    P.S. Januszex zaganiający swoich pracowników do roboty w urągających warunkach de facto jest po tej samej stronie barykady. On też jest wyzyskiwany, tylko nie jest tego świadom, albo się oszukuje.
    P.S.2 Słyszałem kiedyś o badaniach w UK, gdzie pytano ludzi który rok był najlepszy dla ludzkości. Ludzi mówili, że rok ich urodzenia był najlepszym rokiem dla ludzkości a potem już spadek.

  • @sidirom6007
    @sidirom6007 Před 28 dny +5

    Rzadko się zdarza bym tak bardzo zainteresował mnie przypadkowo wyświetlony film.
    Sub i like, nawet udostępnienie poszło 8)

  • @herbataiobiektyw
    @herbataiobiektyw  Před měsícem +14

    Rzeczą, którą mogłem lepiej doprecyzować, była kwestia strajków. Ludzie pracowali fizycznie bo taka praca była jedyną dostępną dla większości społeczeństwa. I pracowaliby dalej, byle w godnych warunkach. Na przykład nie umierając na raka. Pracowali wszyscy, ale dlatego, że bieda była powszechna. Kapitalizm nie jest osobą. Kapitalizm to kolektywny twór.
    Natomiast przemiany w gospodarce, zaszły bez ich udziału. Robotnicy fabryczni nie zaprojektowali Apple II, nie przenieśli produkcji z USA czy UK do Chin, nie rozwalili przemysłu w Polsce.
    Oczywiście wraz z dostępem do powszechnej edukacji, zaczęły zmieniać się aspiracje. Głównie dlatego, że w chwili przemian człowiek nie wie jeszcze, że praca umysłowa, też ma swoje ciemne strony. Alkoholizm, depresja, wypalenie, samobójstwa. Jednak zmiany w gospodarce nie wymysłem tyjących nierobów XD
    W UK nigdy nie obowiązywało prawo zabraniająca przejścia przez teren prywatny. Co więcej, obszarnicy tacy jak ród Cavendish, posiadali na przykład w 1811 roku 200 000 akrów czyli jakieś 810 kilometrów kwadratowych ziemi w UK i Irlandii. OSIEMSET DZIESIĘC KILOMETRÓW KWADRATOWYCH! Warszawa ma 517 kilometrów kwadratowych powierzchni!
    Jest chyba różnica między działką o powierzchni 600 metrów kwadratowych a obszarem, którego konno czy powozem nawet objechać się nie da. Nawet samochodem to mały problem. Trochę tak, jakby prywatną własnością były Tatry, Beskidy albo cała Warszawa i nie mielibyśmy prawa rowerem jeździć.
    I tu mogłem lepiej zaznaczyć mój pogląd na sprawę. Osoby, który uważają, że człowiek powinien fizycznie ciężko pracować w fabryce od najmłodszych lat, by być szczupły i "zdrowy", bredzi jak potłuczony. Ja bym takiego trzymał w obórce na łańcuszku, coby mi cudności węgielkiem na ścianach rysował. W sumie może popełnię o tym kolejny film

    • @arcymocarz
      @arcymocarz Před 25 dny

      Zapomniałeś wspomnieć o dwóch największych plagach tamtych czasów, które były gorsze niż wszystkie inne, a bardzo powszechnie, a przy tym raczej bez dobrej opieki śmiertelne w nie zbyt długim odcinku czasu. gruźlicy, która zwłaszcza miała się dobrze w niedożywionych społeczeństwach i syfilisie, kładąc kłam na temat pruderii czasów wiktoriańskich
      Np Niemcy w 1916 z powodu coraz większych braków zdolnych do noszenia broni mężczyzn, zaczęli mobilizować gruźlików, którzy pierwotnie byli zwolnieni że służby jako nie nadające się wojska jednostki. Potem suprise w 1917 wybuchła wielką epidemia gruźlicy w niemieckiej armii. W ogóle wielką wojna zwłaszcza dla państw centralnych, poddanych blokadzie morskiej, to był bardzo ciężki czas, zjadanie zgnitych pyr po 1916 to był standard, a pod sam koniec wojny bombelki w wieku 15 lat z 15-20 kilogramami niedowagi to nie było nic dziwnego. Dlatego hiszpanka wycinała równo całą Europę. A stabilizacja zwaszcza u nas pojawiła się dopiero w 1922-23 roku.

  • @johnymnemonic4657
    @johnymnemonic4657 Před měsícem +15

    Siedząca praca i zbyt dużo jedzenia,cukry,tłuszcze,napoje gazowane,chipsy.Dzisiaj pomiędzy śniadaniem a kolacją 10 razy podjesz.Dzisiaj wysoko przetworzona żywność jest tania i reklamowana.Już od dziecka.Już dzieci wiedzą co to Lays,Coca Cola,Kinder niespodzianka,Kubuś,Monster,Redbull.

    • @herbataiobiektyw
      @herbataiobiektyw  Před měsícem +1

      Idę pierdolnąć łbem o ścianę. Może mogłem to powiedzieć, w ten sposób zamiast o "strukturze żywieniowej" bo się okazuje, że 90% nie załapało.

    • @kalashnikovnick
      @kalashnikovnick Před 28 dny +2

      Ja mam siedzącą pracę od 10 lat, a ważę dokładnie tyle co w szkole średniej (BMI 24,4), więc to raczej nie o to chodzi.

  • @Rok_1983
    @Rok_1983 Před 29 dny +6

    Świetnie, że poruszasz taki temat. I mega ciekawie opowiadasz.

  • @iw5757
    @iw5757 Před měsícem +10

    Bardzo interesujące zestawienie, wiadomo że praca w złych warunkach nie jest zdrowa.... Czy myśli Pan że optymalnym czasem dla pracowników był PRL?
    Wtedy ludzie też byli szczupli, wystarczy zobaczyć filmy fabularne i zdjęcia rodzinne z tamtych czasów, ale brakowało luksusów bez których trudno teraz żyć. Nie tęsknię za Edwardem Gierkiem... Lubię dyskutować więc chętnie korzystam z Internetu. Dla mnie praca fizyczna bywa stylem życia. Nie muszę pracować, bo już od dawna jestem w wieku emerytalnym. Wybieram więc pracę fizyczną, taką jaką lubię, na otwartym powietrzu. Nie pracuję na okrągło, często robię przerwy na kilka miesięcy co zapewnia regenerację. Nie piję, nie palę i ograniczam czas siedzenia przed ekranem. Odpoczywam uprawiając ogród i pomagaw w tym znajomym. Życie na wsi jest weselsze. Do pracy jeżdżę na rowerze, po zakupy i do kościoła również. Lubię szanty ale żaglówki nie posiadam...

    • @herbataiobiektyw
      @herbataiobiektyw  Před měsícem +6

      Nie. Co nie znaczy, że będę krzyczał że PRL to czyste zło. Po długiej analizie doszedłem doszedłem do wniosku, że miał wiele zalet, o których mało się mówi. Chociażby szkolne sekcje sportowe, nawet bokserskie. Mój tata dzięki nim trenował judo.
      Wolny wybór, to styl życia ;)
      To właśnie powiedziałem.

    • @johnymnemonic4657
      @johnymnemonic4657 Před měsícem +6

      Cukry i tłuszcze wszechobecne.Cukier jest walony do każdej żywności.

    • @herbataiobiektyw
      @herbataiobiektyw  Před měsícem +1

      Nawet w chlebie jest jako karmel. "Ciemne pieczywo" psia mać.
      Na razie mogę tekstem odpowiedzieć, bo nie mam takich mocy, żeby nagrywać wszystko
      herbataiobiektyw.pl/cukier-krzepi-podatek-cukrowy/

  • @dreamdriver2797
    @dreamdriver2797 Před 25 dny +5

    A dziś, jak masz mieszkanie i inne dobra na kredyt to niewolnikiem już nie jesteś? A poza tym dobry film. Mało kto raczy zagłebiać się w tematy przemian społecznych na przestrzeni wieków. Dzięki!

  • @alexmanser4201
    @alexmanser4201 Před měsícem +5

    Dobry film ! Prawdzowie wyjasniles wszystko👍

    • @herbataiobiektyw
      @herbataiobiektyw  Před měsícem

      Nie wiem czy prawdziwie. Nie roszczę sobie monopolu na prawdę a prawda jest względna. Raczej mam do zaoferowania tylko alternatywny punkt widzenia.
      Z resztą o "prawdzie" będzie niebawem, bowiem prawdą jest, że zrobiono zdjęcie dziewczynki w otoczeniu wróżek.
      Prawdą jest, że wróżki zarejestrowano na zdjęciu.
      Tylko, że z kartonu…

  • @TheRometOgar200
    @TheRometOgar200 Před 26 dny +2

    Hmmm товарищ, my co prawda z różnych obozów politycznych, ale rację Tobie oddać trzeba 😀 argumenty ciekawe i przmyślane. Kiedyś byłem korwinistą, ale im człowiek dłużej żyje, tym większą perspektywę rzeczywistości dostrzega. Daleko mi do socjalizmu, ale cóż... dobrze że ten świat się trochę ucywilizował. Pozdrawkam!

  • @user-rl5re4jy7v
    @user-rl5re4jy7v Před 21 dnem +2

    Najlepiej zagonić dzieci od 5 roku życia żeby zapierniczaly razem z nami na korporacje tak ???! Przecież nie tyjemy z żarcia korporacyjnego bo za mało zabraniamy tylko z nieróbstwa mimo że pracujemy po 10-12 godzin. Brawo.

  • @robertsawera2339
    @robertsawera2339 Před 20 dny +1

    W Indiach nadal jest dużo szczupłych dzieci. Super materiał. 👍

    • @czekus5
      @czekus5 Před 19 dny

      W Afryce też😝

  • @oczka_przekrecone
    @oczka_przekrecone Před 19 dny +2

    Wystarczy sięgnąć do książek Charlesa Dickensa, żeby przeczytać jak straszne dla biednych ludzi było życie w XIX stuleciu. Po prostu głowa mała na to co on tam opisuje, jak traktowane były dzieci z ubogich dzielnic Londynu, jak były wygłodzone, spaĺy na ulicach, kradły, pracowały ponad siły Albo w XIX-wiecznej Warszawie , bohaterowie dziecięcy polskich nowelek : Nasza szkapa, Antek, Olek, ABC, nie mieli szans na zdrowy rozwój fizyczny.
    Co za szczęście, że ja się urodziĺam w PRL ! Chodziłam do szkoły, grałam w na podwórku w gumę, albo w podchody się bawiliśmy po korytarzach, miałam książki i zabawki, jeździlam na wycieczki szkolne. Kartki pamiętam były na papierosy, alkohol, słodycze i lepsze mięso. Ale i tak szynkę na święta rzucano do sklepów. Brak pomarańczy, bananów, klocków lego nie ma znaczenia przy tym, jaki los mógłby mnie spotkać gdybym urodziła się 50, czy 100 czy 150 lat wcześniej.

  • @leszektokarski4154
    @leszektokarski4154 Před měsícem +5

    Dobrze gadasz

  • @GrzeBo69
    @GrzeBo69 Před 19 dny

    Jeżeli chcemy zrozumieć zmiany cywilizacyjne to najpierw sprawdźmy czego nie było sto lat temu a co jest dziśiaj. RÓZNICE określają nasze życie teraz 100,200 czy 300 lat temu.
    Miłego Dnia!

  • @wPelniSwiadomy
    @wPelniSwiadomy Před 19 dny

    Dobrym przykładem tego jak dbano o pracownika w tamtych czasach, są radowe dziewczyny.

  • @MK-ov7uj
    @MK-ov7uj Před 23 dny +4

    Opowiadasz o WLk Brytanii i USA a nie o Polsce

    • @herbataiobiektyw
      @herbataiobiektyw  Před 23 dny

      No chociaż jeden się połapał. Szacun. Aż ci serduszko dam do komentarza.
      Opowiadam tylko o haśle wytrychu "zmiana stylu życia". Mógłbym pogadać o głodujących chłopach, ale to nie jest materiał o przyczynach otyłości, to nie jest opracowanie socjologiczno-historyczne, tylko wypowiedź publicystyczna o innych wypowiedziach publicystycznych w dodatku to ma ile? 10, 15 minut?

  • @krystynawysocka9010
    @krystynawysocka9010 Před 28 dny +1

    Nareszcie ktoś mówi prawdę.. 🎉

    • @herbataiobiektyw
      @herbataiobiektyw  Před 28 dny

      Nie twierdzę, że to jest "prawda". Tylko fragment opowieści 🤷‍♂️

  • @katarzynaadamska6319
    @katarzynaadamska6319 Před 17 dny +1

    ❤❤❤❤ S U P E R KANAL !!! G R A T U L U J E ❤❤❤❤

  • @czesctulilkaioskargarczyns1466

    Witam jak znaleźć informacje o luis haim
    Pozdrawiam

  • @jan-fc9wz
    @jan-fc9wz Před měsícem +2

    Wnioski o kapitalizmie.
    Komunizm typu chińskiego jest lepszy.Potencjał większy. Porównując do 1000 lat kapitalizmu.

    • @herbataiobiektyw
      @herbataiobiektyw  Před měsícem +2

      Pamiętaj! Kapitalizm to wyzysk człowieka przez człowieka a komunizm - na odwrót

  • @Sonic_Ogorhog
    @Sonic_Ogorhog Před měsícem +1

    Wspaniały film masakrujący te wszystkie boomerskie memy jak to kiedyś nie było wspaniale, niestety, nie osiągnie on należytych zasięgów, bo ludzie nie lubią prawdy, ludzie lubią jak ktoś im mówi że to ich poglądy są tymi dobrymi, że to oni są super, a reszta to debile, a dzięki uczeniu maszynowym można generować takie obrazki w oszałamiającym tempie.

    • @herbataiobiektyw
      @herbataiobiektyw  Před měsícem +2

      Ja Ci powiem, że to ma lepsze zasięgi niż cokolwiek innego. Wystarczy napisać "otyłość" w tagach i tytule i mam hit na kanale.

    • @eRetinol
      @eRetinol Před 27 dny

      Ale jakie „boomerskie”, kiedy on mówi o XIXw.?

    • @herbataiobiektyw
      @herbataiobiektyw  Před 27 dny

      Chyba mówi o memach, które są publikowane przez niektórych, jak to kiedyś ludzie byli twardzi, ciężko pracujący, zdrowi i uczciwi. Publikują je wszyscy, młodzi i starzy. Boomerski juz chyba nie odnosi się do wieku czy "pkolenia" - pokolenia nie istnieją, będzie o tym - a do pewnej formy mentalności i percepcji rzeczywistości przez pryzmat tych memów.
      Mogę dać teksty:
      herbataiobiektyw.pl/memy-i-przysloniecie-rzeczywistosci/
      herbataiobiektyw.pl/pokolenie-x-y-z/