HUTA LAURA - Podróż w czasie do początków Siemianowic

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 1. 09. 2022
  • Animacja komputerowa pokazująca pierwsze lata istnienia huty "Laura" (późniejszej huty "Jedność") - jednej z najważniejszych fabryk okresu rewolucji przemysłowej, zakładu, który bezpośrednio przyczynił się do powstania miasta Siemianowice Śląskie.
    Więcej informacji na ten temat można znaleźć w moim artykule pt. "Huta Laura w Siemianowicach Śląskich. Próba odtworzenia pierwotnego wyglądu założenia", zamieszczonym w materiałach pokonferencyjnych "Szlachta Przemysł Inwestycje" wydanych przez Muzeum Śląskie w Katowicach i Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim.
    Die Computeranimation zeigt die Anfänge des Laurahütte (später "Jedność"-Stahlwerk) - eine der wichtigsten Fabriken der industriellen Revolution, die unmittelbar zur Gründung der Stadt Siemianowice Śląskie beigetragen hat.
    Weitere Informationen zu diesem Thema finden Sie in meinem Artikel mit dem Titel. "Das Stahlwerk Laura in Siemianowice Śląskie. Ein Versuch, das ursprüngliche Aussehen der Einrichtung wiederherzustellen", das in den Materialien "Szlachta Przemysł Inwestycje" enthalten ist, die nach der Konferenz vom Schlesischen Museum in Katowice und dem Schlesischen Kulturzentrum in Nakło Śląskie herausgegeben wurden.
    Computer animation showing the early years of the "Laura" steelworks (later "Jedność" steelworks) - one of the most important factories of the industrial revolution period, a plant that directly contributed to the establishment of the city of Siemianowice Śląskie.
    For more information on this subject, see my article entitled. "The Laura Steelworks in Siemianowice Śląskie. An attempt to recreate the original appearance of the establishment", included in the post-conference materials "Szlachta Przemysł Inwestycje" published by the Silesian Museum in Katowice and the Silesian Cultural Centre in Nakło Śląskie.
    00:00 Wstęp / Introduction
    03:05 CZĘŚĆ PIERWSZA - NARODZINY / PART ONE - BIRTH
    07:25 Wielkie piece / Blast furnace complex
    17:18 Pudlingarnia / The puddling plant
    23:24 Kuźnia / The forge
    26:57 Dyrekcja / The management building
    31:38 CZĘŚĆ DRUGA - ZMIANY / PART TWO - CHANGES
    31:49 Kotłownia pudlingarni / The puddling plant boiler room
    32:15 Walcownia / The rolling mill
    33:30 Trzeci blok wielkich pieców / The third blat furnace block
    34:05 Estakady / Flyovers
    35:07 Budynki mieszkalne / Residential buildings
    35:56 Apteka / Pharmacy building
    37:08 Kopalnia Siemianowice / Siemianowice Mine
    37:24 Zamek na Ficinusie / The castle on Ficinus
    38:18 Pierwsza fotografia / The first photograph
    40:20 EPILOG / EPILOGUE
    41:42 Pozostałości / Remains
    45:45 Napisy końcowe / Credits
  • Krátké a kreslené filmy

Komentáře • 38

  • @bombelbkw
    @bombelbkw Před měsícem

    Czuje jeszcze większa dume z pochodzenia. Dziękuję!

  • @krzysztofkokoszka2531
    @krzysztofkokoszka2531 Před rokem +9

    Kapitalny materiał. Nie tylko dla byłego pracownika huty, absolwenta tamtejszej szkoły, czy mieszkańca ulicy Starej Katowickiej. Szkoda, że prawie nic nie pozostało z tego klimatu w przestrzeni. Chodzi mi oczywiście o unikatowe budynki samego zakładu i jego najbliższego otoczenia. Raptem jeden mały budynek przy byłym wąskim torze i coś jeszcze na samej hucie. Do niewolniczej pracy więźniów na hucie w okresie funkcjonowania tu filii KL Auschwitz dodałbym jeszcze pomijaną zupełnie niewolniczą pracę więźniów w okresie Polski ludowej do drugiej połowy lat 50 XX wieku w ramach funkcjonowania obozów komunistycznych pod agendą "Batalionów Pracy". Takie obozy po wojnie w Siemianowicach i innych miastach Śląska i Zagłębia były bardzo "popularne". Ci nieszczęśnicy z jakichś względów są dziś pomijani. Ale praca na zakładzie była i poza tymi fatalnymi okresami historii kiedy zlikwidowano człowieczeństwo, bardzo ciężka. Szkoda, że nie udało mi się uwiecznić wizerunku pracownika stalowni jeszcze w połowie lat 90 ubiegłego wieku. To byłoby dziś nie do uwierzenia. Podobnie pracownik obsługujący na walcowni Mannesmanna walcarkę pielgrzymowa, albo młot parowy na kuźni zapewne z XIX wieku... Jeśli dodamy do tego niewyobrażalny hałas, zadymienie, smród, bród, to chyba bez specjalnej przesady można powiedzieć, że niektóre stanowiska pracy przypominały piekło. Ale mimo to było to miejsce z duszą. Można życzyć nowo powstałemu muzeum hutnictwa przy Królewskiej Hucie takiego materiału promocyjnego. Mam nadzieję, że powstanie. Tam, w Chorzowie na ul. T. Kalidego, stoją jeszcze domki, których nie ma już dawno na ulicy Starej Katowickiej w Siemianowicach.

    • @Richat68
      @Richat68 Před rokem +1

      Świetny komentarz...zgadzam się w 100%! mimo braków zauważonych przez Pana sądze że ten materiał jest bezcenny.. oby więcej takich by dla potomnych miasto SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE nie kojażyło się tylko z Lidlem,Biedronką itp. Pozdrawiam serdecznie... mieszkaniec Starej KATOWICKIEJ 9/7 .⚒️

    • @aleksandernowacki1256
      @aleksandernowacki1256  Před rokem +1

      Bardzo dziękuję za obszerny i trafny komentarz.

  • @romualdulanowski8485
    @romualdulanowski8485 Před 4 měsíci

    Super poprostu bajka wielkie dzięki pozdro z Gliwic 😀👍

  • @amatorskitenisstolowy
    @amatorskitenisstolowy Před 3 měsíci

    Piękna sprawa super

  • @marcins927
    @marcins927 Před 8 měsíci +1

    Piękna prezentacja :) widać tutaj podejście nie tylko historyczne ale i rękę inżyniera, marzy mi się aby kiedyś powstało coś podobnego o centrum dzisiejszych Katowic :)

  • @klubmysliekologicznej5921

    Film zaparł nam dech w piersiach i bardzo cenimy połączenie wątków architektonicznych, społecznych, ekologicznych oraz historycznych! Holistyczne spojrzenie na przeszłość miasta, która ciągle wpływa na teraźniejszość, bardzo dziękujemy!

  • @Silesia1920GS
    @Silesia1920GS Před rokem +1

    Pięknie opowiedziana historia Laurahütte oraz miasta. Super!

  • @DonPedro6901
    @DonPedro6901 Před rokem +1

    Niesamowity dokument! Wielkie brawa!!!👏

  • @user-ib7xw2hu2n
    @user-ib7xw2hu2n Před 6 měsíci +1

    Dziękuję Panu Aleksandrowi Nowackiemu za stworzenie filmowego arcydzieła. Tak to oceniam może z powodu sentymentu jaki mam do Huty jaką Pan Nowacki uwiecznił w swojej pracy. Jeszcze raz bardzo dziękuję i życzę dalszych podobnych prac z podobnym skutkiem.

  • @leszeknaziemiec2987
    @leszeknaziemiec2987 Před rokem +1

    Miasto, w którym przeżyłem większość życia. Dzięki.

  • @Talia3335
    @Talia3335 Před rokem +1

    dziękuję za ten fenomenalny film

  • @grzegorzponka3643
    @grzegorzponka3643 Před rokem +1

    Bardzo fajny film. Obejrzałem z ciekawością. Brawo!

  • @pawebarszcz2916
    @pawebarszcz2916 Před rokem

    Gratulację za katorżniczą i pieczołowitą pracę nad tą realizacją, niesamowite dla mnie jak wiele wysiłku musiał Pan włożyć w modelowanie i odzwierciedlenie tych budynków. Świetna i ciekawa narracja. Aż dziwne, że tyle pracy ma tylko kilka tysięcy wyświetleń. Szacun.

  • @Richat68
    @Richat68 Před rokem

    Wielkie podziękowania za pomysł i realizację 👏👏👏proszę o więcej pozdrawiam serdecznie 🤗

  • @Paulekk87
    @Paulekk87 Před rokem +1

    Piękna a za razem smutna historia Mojego Miasta jak i Mojego Śląska.

  • @jerzymanka1271
    @jerzymanka1271 Před rokem +1

    super film ,ukazujący potęgę gospodarczą Śląska ..

    • @jad_lang-ku
      @jad_lang-ku Před rokem +1

      W sensie dawno minioną potęgę gospodarcą. Z serii "panie, a kedyś to boło" 😏

  • @arkona1016
    @arkona1016 Před rokem +1

    Dobra robota film rewelacyjny!!

  • @polskanaweekend
    @polskanaweekend Před rokem

    Świetny film! 💥Gratulujemy 👌

  • @ashkaASMR
    @ashkaASMR Před rokem +1

    Świetna animacja

  • @Frosty882
    @Frosty882 Před rokem +1

    Wow super. :D

  • @gregorrosiak958
    @gregorrosiak958 Před rokem +4

    Z jednym zdaniem się nie zgadzam że żaden budynek by się nie nadawał żeby przetrwał do dziś !

  • @huling12345
    @huling12345 Před rokem +6

    Świetny film. Na coś takiego czekałem. Przyczepił bym się tylko do zdania, że "w Plebiscycie zdecydowano do przynależności państwowej Siemianowic Śląskich", bo tu, jak i łącznie na całym obszarze plebiscytowym więcej głosów oddano na Niemcy. Te wyniki nie miały żadnego znaczenia przy podziale Śląska. Chodziło tylko o to, żeby jak najbardziej osłabić Niemcy i odebrać im jak najwięcej kopalń, hut i innych zakładów. Ale to tak na marginesie, bo cały film jest świetnie zrobiony. I dobrze, że na koniec pokazano hutę na tle obecnego układu ulic i budynków. Może dałoby się zrobić taki materiał o siemianowickich kopalniach Richter, Ficinus i Max? Albo o zlikwidowanej kolonii/dzielnicy Georgshutte?

    • @henryknikisz2078
      @henryknikisz2078 Před rokem

      Superowe

    • @aleksandernowacki1256
      @aleksandernowacki1256  Před rokem +4

      Bardzo dziękuję za miłe słowa. Jest, niestety, coraz więcej wspaniałych obiektów, które znikają z naszego otoczenia i można je uwiecznić tylko w taki sposób, więc zapewne podejmę się kolejnego takiego tematu za jakiś czas.

    • @jad_lang-ku
      @jad_lang-ku Před rokem +1

      @@aleksandernowacki1256mnie się marzy wędrówka nieistniejącymi już kolejami wąskotorowymi, ale to pewnie byłby już serial - CHYBA ŻEEEE? byłby to serial o hutach i kopalniach 0 każdy odcinek o innym obiekcie - połączonym koleją wąską czy szeroką ;) to byłby mój najlepszy serial ever

    • @jakub70h
      @jakub70h Před rokem +2

      @@jad_lang-ku temat kolei wąskotorowych Huty Jedność wymagałby opowiedzenia kolejnej historii, bo już na filmie widzimy tu dwa najstarsze niezależne podsystemy - na dole przy wielkich piecach i między wydziałami dwustopowa (630 mm) kolej technologiczna a na estakadach 2,5 stopowa (785 mm), tu do przewozu surowców, później państwowa czyli Górnośląskie Koleje Wąskotorowe. W latach ok. 1885 - 1960 istniała jeszcze niezależna od państwowej wąskotorówki kolej węglowa do szybów Richter (Kohlenbahn) prowadzona nad ulica Sienkiewicza, dalel wzdłuż stawu, prawdopodobnie też 630 mm, której charakterystyczny nasyp i estakada były dominantą widoków huty. Zarówno mała hutnicza jak i duża regionalna wąskotorówka zostały rozkradzione w latach 90 XX wieku przez gangi złodziejskie, które znakomicie funkcjonowały w szarej strefie.

    • @tomaszgrzywnowicz4679
      @tomaszgrzywnowicz4679 Před 4 dny

      "Ludzie,wecie Kaj som Michołkowice?"...
      To tam Kyks grał najlepszego bluesa w Polsce!A to granie ma dużo wspólnego z ciężką pracą na; Richter grube,Laura hütte itp.

  • @sekutnicowo
    @sekutnicowo Před rokem

    Zupełnie nie wiem skąd youtube miał pomysł zaproponowania mi tego filmu, ale bardzo interesujący.

  • @chrisq78
    @chrisq78 Před rokem

    Pozostały wspomnienia...

  • @amatorskitenisstolowy
    @amatorskitenisstolowy Před 3 měsíci

    Przydał by się taki filmik z kopalni huta Laura która była obok huty

  • @jolantaadamczyk8192
    @jolantaadamczyk8192 Před 6 měsíci +2

    Piękne Śląsko -Niemieckie miasta na Śląsku

  • @boleklolek8883
    @boleklolek8883 Před 9 měsíci

    Czy jest gdzieś historia - nazwiska działaczy (sekretarzy)? w latach PRL z Tej hurty, historia jej ?

    • @aleksandernowacki1256
      @aleksandernowacki1256  Před 9 měsíci

      Najważniejsze, choć nieco tendencyjne (pisane w PRL-u) pozycje w tym temacie to:
      1. "Huta Jedność" pod red. Andrzeja Topola, Uniwersytet Śląski, Katowice 1978
      2. "Siemianowice. Zarys rozwoju miasta" pod red. Henryka Rechowicza, Wydawnictwo "Śląsk", Katowice 1969.
      O ile pamiętam, obie książki dostępne w Bibliotece Śląskiej.