Kapela Maliszów na festiwalu Nowa Tradycja 2018 - cz. 2.

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 11. 12. 2018
  • Kapela Maliszów, "Wiejski dżez" (Unzipped Fly Records)
    Laureat Folkowego Fonogramu Roku 2017
    "Nie gramy muzyki tradycyjnej, ale jesteśmy tradycją".
    Rodzinną kapelę z Męciny Małej w Beskidzie Niskim tworzą Jan Malisz i jego dzieci - Zuzanna i Kacper. Członkowie kapeli inspirują się tradycyjną muzyką wiejską swojego regionu, ale również tańcami i przyśpiewkami z różnych obszarów Polski. Muzykę grają w sposób tradycyjny, czyli na skrzypcach, basach i bębnie. Elementowi archaiczności towarzyszy tu pewna doza wolności, radości i improwizacji. Twórczość kapela nie jest tylko szkolnym odtworzeniem starych melodii, bowiem zawiera również autorskie utwory o charakterze wiejskim, które dzięki energicznej grze Kacpra i Zuzanny wybiegają poza ramy ,"wiejskiego grania", wchodzą w dialog ze współczesnością i zahaczają o różne style. W swoich kompozycjach zespół wykorzystuje także skrzypce odziedziczone po ojcu Jana Malisza, Józefie, oraz basy i bę̨bny wykonane przez Jana. W jego pracowni artysty powstają także takie instrumenty, jak lira korbowa, fidel kluczowa (nyckelharpa) i wiele innych.
    Artyści koncertowali między innymi w ramach festiwali: WOMEX 2017, WOMAD 2015 (Wielka Brytania), Rainforest World Music 2015 (Malezja), Rudolstadt-Festival 2016 (Niemcy), Viljandi Folk Festival (Estonia), Rozstaje/EtnoKraków 2017 (Polska).
    Kapela Maliszów:
    Jan Malisz - basy, akordeon, śpiew
    Zuzanna Malisz - śpiew, baraban, bęben obręczowy
    Kacper Malisz - skrzypce
    ***
    Kuba Borysiak, recenzja albumu Kapeli Maliszów Wiejski dżez, Unzipped Fly Records 2017
    Wiejski dżez z Męciny Małej to jazz wyobrażony i niezwykle oryginalne mierzenie się z harmonią "po swojemu". To także odważne i dojrzałe podążanie ścieżką, którą artyści obrali na płycie "Mazurki niepojęte". W ich muzyce wciąż tli się miłość do transowych i niepojętych rytmów i melodii mazurkowych, ale słychać już też coś innego - tęsknotę za nową wartością, którą muzycy odnajdują z jednej strony w niecodziennej harmonizacji melodii i jeszcze bardziej rozwiniętej - wręcz radykalnej - improwizacji, a z drugiej strony - jeszcze głębsze zanurzenie się w tradycji wiejskich muzykantów.
    Nowa muzyka Maliszów wciąż pełna jest wirtuozowskich interpretacji Kacpra, pięknego i dojrzalszego głosu Zuzi, ale sporo tu także pomysłów Jana, szczególnie porywających melodii z towarzyszeniem akordeonu, które można uznać za przykład nowej muzyki wiejskiej.

Komentáře • 27

  • @pokorskaewa
    @pokorskaewa Před 3 lety +5

    To jest nasze etno, nasza tożsamość. Dzięki tej muzyce wiemy skąd przychodzimy i kim jesteśmy. Dzięki !!

  • @jerzywiatrak4999
    @jerzywiatrak4999 Před 5 lety +16

    Pięknie grają. Zuzia cudnie śpiewa. Kacper to wirtuoz. Pozdrawiamy.

    • @jedrzej2011
      @jedrzej2011 Před 4 lety +1

      Kocham ludowe oczywiście w dziewczęcym wydaniu. Ładniej śpiewają piękne Panie i dziewczyny. Zuzia jest naprawdę niezła. Rodzinny zespół.

  • @k700ise
    @k700ise Před 5 lety +12

    Wszystkie utwory piękne, ale najmilej się słucha te zwieńczone głosem wokalistki. Niczym wisienka na torcie. Pozdrawiam serdecznie z Mazur.

  • @renshimarek
    @renshimarek Před rokem +1

    Super muzyka śpiewanie przepiękne :)

  • @1989zauber
    @1989zauber Před 4 lety +6

    Kapela dzięki której pokochałem folk lub raczej go zrozumiałem choć muzyki się nie rozumie ja się czuję.
    SLAVA ✊

  • @szczyglo74
    @szczyglo74 Před 3 lety +2

    Ha, im dłużej tego słucham tym lepsze. Jest w tych melodiach coś unikalnego czego nie da się znaleźć nigdzie indziej. Nie wiem jak to inaczej opisać. Dzięki wielkie za TO.

  • @Jomaha_Jomaso
    @Jomaha_Jomaso Před 5 lety +14

    Zakochałem się w Zuzi.

    • @k700ise
      @k700ise Před 5 lety +1

      Nie tylko Ty :D, ale jej tego nie mów.

  • @chwastozercyancientslowfoo205

    [Jan + Zuzanna + Kacper] albo [Jasiu + Zuzia + Kacperek] - Głos Zuzanny jest tu jakby niedbały, może z powodu niedyspozycji gardła. Ja, człowiek z łódzkiego, słyszę tu coś na kształt zajęcia myśli innym wątkiem. Rok wcześniej jakby starała się bardziej, albo mogła więcej, albo była bardziej wkręcona, albo fizjologicznie zmienił się jej głos, ale słychać ogromną różnicę, szczegolnie w początkowych partiach poszczególnych części. Nie odbiera jej to wprawdzie talentu ani uroku, ale ucho tęskni za jej zróżnicowanym i głębokim głosem, bo tutaj ma chrypkę i zdarza jej się fałszować. Ich wykonanie z 2017 roku jest istnym cudem harmonii, muzyki, tańca, transu. Tak czy siak, zawsze są świetni, porywający, transowi. Maliszom wybacza się wszystko. Maliszowie mogą robić, co chcą, a i tak będziemy ich wielbić, mieć ciarki, szkliste oczy, zdławione gardła. Kacper Malisz - tak, wirtuoz, muzyczny szaman, koncentrator... Jan Malisz - transowiec, muzyczny szaman, człowiek dośrodkowy... Zuzanna Malisz - iskra życiowa, robaczek świętojański, promień światła, bez którego byłoby zbyt mroczno, jednocześnie śpiewem wprowadza specyficzną polską deprechę wiejskich opowieści. Niemniej głosowo Zuzanna jeszcze się rozkręca, jeszcze szuka swojej niszy (ponoć w innej muzyce i instrumentarium również odnosi sukcesy). Bardzo BRAKUJE KAMERY naprowadzonej na Zuzannę podczas jej zawołań - Pani/e Kamerzyst(k)o, u śpiewaczki takie zawołanie, to jak solówka u instrumentalistów, takich jak Kacper, to bardzo ważny zaśpiew i element ekspresji, kompozycji, więc błagamy, nakierujże Pan/i kamerę na Zuzannę, gdy czyni zawołanie, bo tak po prostu trzeba!:) My, którzy słuchamy ich dużo, czekamy na ten zaśpiew przez cały utwór i chcemy czerpać energię z widoku wołającej Zuzanny. To najlepsza krajowa kapela muzyki tradycji, najbardziej autentyczna, bez mieszczańskiego zadęcia typu wieś wawa, najlepszym akcentem gwary (choć jeszcze wymagającym nauki), bez estradowej pseudopowagi. Nie rażą naszych uszu fatalnie brzmiącą wymową, co jest nagminne u wszystkich gwiazd i czyni z nich tylko "gwiazdy folku", a nie muzyki tradycyjnej. Każdy, kto ma dobry słuch, skucha też języka, gwary, a w tym większość kapel przegrywa z kretesem. Szkoda, że w Polsce krytycy tzw. muzyki tradycyjnej nie traktują wymowy gwary jako elementu składowego interpretacji, jako elementu muzycznego, jednego z instrumentów (niestety najczęściej to mieszczanie). Maliszowie, to ludzie emanujący wzorcową wprost skromnością, godną naśladownictwa (choć to nierealne) i jednocześnie dumą, hardością typową dla zacnych ludzi. Tutaj skoncentrowało się w reakcji ad vocem Kacpra nt.jego egzaminu z polskiego. Brawo za całokształt. Prezydenci i premierzy powinni im stopy obmywać. Bez obrazy, z pełnym szacunkiem, to jeden z najlepszych polskich produktów eksportowych (obok Możdżera, Blechacza i paru innych osób). Pozdrowienia dla rodziny Maliszów i wszystkich miłośników tej kapeli.

    • @avelewa
      @avelewa Před 3 lety

      ale świetnie napisane!!! TAK!

  • @eytonshalom
    @eytonshalom Před rokem

    brawo i dziękuję! beautiful music, haunting!

  • @pwk9770
    @pwk9770 Před rokem

    Coś Niesamowitego!zaczarowaliście mnie swoją Muzyczną przygodą :D Świetne...Dziękuje i Pozdrawiam z OLECKA.

  • @user-xh6yx2ki2j
    @user-xh6yx2ki2j Před rokem

    Old punk rock.

  • @tomaszkicinski4637
    @tomaszkicinski4637 Před 2 lety

    Kapela Maliszów to moi przyjaciele z nami i ich jako małych dzieciaków Pozdrawiam i zacznij popieram to jest Tomasz Kwieciński Dudziak z Wielkopolski

  • @davicousineau8380
    @davicousineau8380 Před 10 měsíci

    Merci!

  • @DzejkopVirtuoz
    @DzejkopVirtuoz Před 2 lety

    Gościu świetnie grasz! Pisze to skrzypek po jazzie!

  • @mariobono2318
    @mariobono2318 Před 5 lety +6

    Non bravi ma bravissimi

  • @raftes
    @raftes Před 2 lety

    Ja pier.... Ale klasa!

  • @transformator1100
    @transformator1100 Před 5 lety +8

    Po prostu folklor malowany :)

  • @corda2485
    @corda2485 Před 4 lety +1

    17 minuta i dalej ...

  • @dariuszszarek4601
    @dariuszszarek4601 Před 2 lety +1

    Cud cudow.Nie ustawac.

  • @RostislavEmelyanov
    @RostislavEmelyanov Před 4 lety +2

    Ok, so I've watched couple live sets of this band... And I don't seem to get the meter songs they play. Is this by design?

    • @kibic12
      @kibic12 Před 3 lety +8

      It's some sort of "traditional free jazz" to some extent, some Polish village musicians, especially virtuoso-violinists, used to play triple meter but simultaneousny they were keeping relation to double meter and generally were improvising in a polymetric manner, they are actually closer to Ornette Coleman or Frank Zappa/Hendrix than to typical "tanzbuda". These guys are modern band that reconstructs Polish folklore traditions so they are for sure not erring while playing in similar, elusive metric manner :D

    • @kibic12
      @kibic12 Před 3 lety +4

      Just listen to this guy, Kędzierski the viollinist from central Poland. It is definitely very abstract and fragile musical concept, yet very archaic. Even the jazz musicians are not sure what's happening in some certain moment, where "one" is, where the accent is put ang "what's the fuck" in general. We've just started to discaver and learn this great tradition just in some last few years, it was soooo underrated. Mr Kędzierski himself: czcams.com/video/o_ZAFk-iW8s/video.html

    • @zelupl2063
      @zelupl2063 Před 3 lety +1

      @@kibic12 fajnie opowiedziane, dzięki!

  • @emildefreyminstitute3680

    a co to od kiedy "wiejskie granie" JEST ZŁE.. a wspólczesność czymś nadrzędnym... Kuba chwyć się za język..