Kaisa Ling Thing - "Kuldsete kätega mees" (bluusikal)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 14. 10. 2024
  • Üks mees püüab saada hakkama
    naiste maailmas.
    Palaganibluusi ansambel Kaisa Ling Thing aitab lõbusa algupärase bluusimuusikali «Kuldsete kätega mees» abil mõistetavaks teha Tallinna Ülikooli sotsiaalteadlaste läbi viidud soolise palgalõhe uuringu tausta ja tulemusi.
    *
    Mis juhtuks siis, kui filmides ja raamatutes oleks vaeseks peategelaseks hoopis meesterahvas, kes püüab saada hakkama toksilises matriarhaadis? Bluusikali “Kuldsete kätega mees” tegevus toimub lähimineviku sarnases ümberpööratud paralleelreaalsuses, kus n-ö “naiste ametid” on hämmastavalt kõrges hinnas. Tööd, mis müstilise naiselikkusega seostuvad, on popid, lapsed tahavad neid õppida ja unistavad ajast, mil nendestki saab ükskord poemüüja, sotsiaalteadlane, halastajaõde või kunstnik. See väljendub ka muidugi töötasudes, mis neil aladel on keskmisest suuremad.
    Mehed-vennikesed on samal ajal näiteks pankurid, kaptenid, insenerid, sõjaväelased, iti- ja ärimehed, mis on erakordselt väheolulised ja -tasustatud ametid. See struktuurne ebavõrdsus tekitabki nähtuse, mida kutsutakse “sooliseks palgalõheks”. Meesteameteid, mistõttu ka töökohti neil aladel, väärtustatakse lihtsalt vähem ja neile makstakse seetõttu tihti ka vähem palka (olgugi et nende tööpäev on kaks tundi pikem!).
    2019. aastal oli Eestis naistöötajate brutotunnitasu Eurostati andmetel meestöötajate palgast 21,7% madalam (Euroopa Liidu keskmine on 14%). Oluline osa soolisest palgalõhest on seletatav tööturu horisontaalse ja vertikaalse segregatsiooniga, kus naised ja mehed töötavad erinevates eluvaldkondades ja ametites, mida väärtustatakse palgaga erinevalt ning mehed on organisatsioonides hierarhia kõrgematel astmetel. Senised analüüsid ei ole suutnud Eesti palgalõhet lõpuni selgitada, selle paljud tekkepõhjused on uuringu järgi tingitud pigem eelarvamustest ja traditsiooniliste soorollide negatiivsest mõjust tööturul. Tallinna Ülikooli, Tallinna Tehnikaülikooli ja Statistikaameti teadlased on palgalõhet uurinud “Soolise palgalõhe vähendamise” projekti raames 2019. aastast alates ja suutnud selgitada umbes 40% ulatuses need hoiakud või juhtimisviisid, mis lõhet tekitavad ja ka taastoodavad.
    *
    Tekstid: Kaisa Ling
    Laulutekstide mees(kaas)autor: Aapo Ilves
    Toimetajad: Maia Tammjärv, Eva Kübar
    Muusika: Kaisa Ling Thing
    Tegelaskujud:
    tööotsija Taavet: meesnäitleja Ott Kartau
    proua Deboora, direktor: Kaisa Ling
    bändiliider: meespianist Rene Paul
    kontrabass: meesbassist Argo Toomel
    löökpillid: meestrummar Peep Kallas
    Lavakunstnik ja graafiline disainer: Paula Pakk
    Grimmi- ja kostüümikunstnik: Piret Kaljuste
    Valgukunstnik: Kadri Erlenheim
    Valgustaja abimehed: Raiko Saadjärv, Mihkel Västrik
    Helirežissöör: helimees Henrik Veeäär
    Koreograaf: Veronika Vallimäe
    Režissöör: Triin Siim
    Meesoperaatorid: Elton Lauring, Johan Hallimäe
    Täname: Barbi Pilvre, Leelo Tungal, Kaspar Karner.
    Toetajad: TLÜ, ERR, Kopli Couture, Reserved, WROMD,
    Lavastus valmis TLÜ projekti "Soolise palgalõhe vähendamine" raames (vt rege.tlu.ee). Uuringu tellis ja uuringut rahastab Eesti Teadusagentuur Euroopa Regionaalarengu Fondist programmi RITA kaudu. Uuring valmib Sotsiaalministeeriumi eesmärkide elluviimiseks.
    © Teet ja pojad 2021

Komentáře • 3

  • @merilinkriisa1414
    @merilinkriisa1414 Před 2 lety +4

    Wow! Imeline 🤍
    Kaisa, Ott ja bänd olete suurepärased!

  • @TonuTimm
    @TonuTimm Před 2 lety +4

    Krt mu arust Arxil on küll täitsa kuldsed käed ja sellega peaks olema probleem juba eos lahendet:)