Jak nepoužívat a jak používat připojovací pruh "all-in-one"

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 12. 09. 2024
  • aneb, proč mají připojovací pruhy i několik set metrů. Určitě ne proto, abych se začali cpát do průběžného pruhu na dálnic hned na začátku připojováku v rychlosti 70 km/h a omezovali všechny vozidla za sebou a nedejbože i v průběžném pruhu tímto pomalým připojením. Nezapomínejte na to, že pokud se řidič nestihne připojit do průběžného jízdního pruhu v připojovacím pruhu, dle doporučení BESIPu je lepší zrychlovat i navazujícím odstavným pruhem, a zařadit se jakmile to bude možné, než zastavit vozidlo úplně a čekat až se vytvoří mezera pro zařazení.
    Úprava původního popisku na základě diskuze s uživatelem "DanSeliga".

Komentáře • 6

  • @DanSeliga
    @DanSeliga Před 11 měsíci +1

    V tomto krátkém popisku máš 2 chyby.
    1. už přes 20 let to není vyhláška, ale zákon 361/2000.
    2. zákon nedovoluje jízdu v odstavném pruhu, to cos napsal "...dle vyhlášky řidič smí pokračovat dál odstavným pruhem (pokud to situace dovoluje) a zařadit se do průběžného až ve chvíli kdy to bude možné" neplatí.

    • @tomas.kopecky
      @tomas.kopecky  Před 11 měsíci

      Ahoj, souhlasím s Tvou námitkou. Ohledně bodu 1) 100%, ohledně bodu 2 na 50%. Ve školení řidičů referentů nám to opakují pokaždé, že nestihneme-li se zařadit ani po celou délku připojovacího pruhu nesmíme určitě v připojovacím pruhu zastavit (viz zákon - "Řidič nesmí zastavit a stát v připojovacím nebo odbočovacím pruhu.). Zastavení a rozjíždění z nuly situaci pak jedině zhorší, proto je mnohem lepší pokračovat dál v odstavném pruhu a připojit se jakmile to bude možné, což mi smysl dává.

    • @DanSeliga
      @DanSeliga Před 11 měsíci

      @@tomas.kopecky k bodu 2, bohužel i na školení referentů padají různé mýty. A k tomu "řidič nesmí zastavit a stát", pozor na rozdíl mezi "zastavit" a "zastavit vozidlo", "zastavit" je na vůli řidiče (např parkování), "zastavit vozidlo" znamená, že tě sil. provoz donutí zastavit, tj. klidně můžeš zastavit na přechodu pro chodce, když dáváš přednost při výjezdu z vedlejší (když je přechod u hranice křižovatky), na červenou ....

    • @tomas.kopecky
      @tomas.kopecky  Před 11 měsíci

      @@DanSeliga dle vyjádření školitele řidičů referentů, vycházejí jejich doporučení od BESIPu, viz "Tipy pro bezpečný nájezd na dálnici" (předposlední tip na konci stránky: besip.cz/Clanky/Bezpecny-najezd-na-dalnici

    • @DanSeliga
      @DanSeliga Před 11 měsíci

      @@tomas.kopecky hmm, co na to říct. Samozřejmě, že je lepší najet na krajnici než způsobit dopravní nehodu. Nicméně doporučovat jízdu po krajnici je špatně a bez opory v zákoně. Řidič by měl odhadnout jak rychle jet, aby byl schopen se zařadit do průběžného jízdního pruhu, ne jet na plný plyn (jak píše BESIP) a na konci připojovacího pruhu začít řešit, že nemám prostor se kde zařadit, tak pojedu dále po krajnici. btw krajnice bývají plné různého bordelu (překvapivě i na dálnicích), hrozí zde defekt. Dále běžného řidič může vylekat, že se někdo před něj zařazuje z krajnice.
      Tohle o krajnici říká zákon, § 11/2 "Na krajnici smí řidič motorového vozidla vjet jen při zastavení a stání nebo, jestliže je to nutné, při objíždění, vyhýbání, odbočování nebo otáčení; přitom musí dbát zvýšené opatrnosti" ... nikde tam nevidím to, co doporučuje BESIP.
      Důležité je snažit se co nejvíce předvídat, jezdit defenzívně. Přeji hodně kilometrů bez nehody.

    • @DanSeliga
      @DanSeliga Před 11 měsíci

      a ještě, aby nedošlo k nedorozumění, tak odstavný pruh = krajnice. Oficiálně něco jako odstavný pruh neexistuje, vše je krajnice, zpevněné, nezpevněná.