Silnik od Pralki AMICA #2 - Regulacja Prędkości Obrotowej (WELLING HXGK 1I)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 28. 01. 2021
  • Zapraszam na drugą część filmu dotyczącego adaptacji starego silnika od pralki na potrzeby związane z napędzaniem urządzeń warsztatowych. Tym razem zajmiemy się próbą regulacji i ustabilizowania bardzo wysokich obrotów które uniemożliwiają długą i bezpieczną pracę.
    UWAGA !!! Prezentowane na filmie czynności mogą być niebezpieczne dla życia i zdrowia !!! Osoby nie mające wiedzy na temat prądu elektrycznego i działania silników elektrycznych nie powinny ich wykonywać !!! Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości nie podejmuj ryzykownych działań !!!. Nie jestem profesjonalnym elektrykiem więc nie traktuj tego materiału jako kompendium wiedzy. Jeżeli widzisz jakieś błędy w mojej wypowiedzi lub samym działaniu koniecznie napisz o tym w komentarzu !!!
    Poniżej podklejam link do filmu dla osób, które nie widziały pierwszej części pokazującej jak podłączyć i uruchomić ten silnik "na krótko"
    • Silnik od Pralki AMICA...
    Oczywiście jak zwykle czekam na Wasze komentarze i podpowiedzi szczególnie te dotyczące prądniczki tachometrycznej ;) W najbliższym czasie zabieram się za budowę pierwszego urządzenia opartego o ten silnik, które "w boju" zweryfikuje możliwości naszego głównego bohatera. Oczywiście już teraz zapraszam do oglądania relacji z realizacji tego projektu :)
  • Jak na to + styl

Komentáře • 163

  • @taniemajsterkowanie
    @taniemajsterkowanie  Před 3 lety +4

    Koniecznie zobaczcie drugą ( poprawnie działającą ) wersję sterowania oparta o prądniczke tachometryczną czcams.com/video/rMKNFdQkcSM/video.html

  • @MrOprawca1978
    @MrOprawca1978 Před 3 lety +12

    Silnik szeregowy komutatorowy świetnie nadaje się do pracy z różnymi prędkościami obrotowymi, ale tutaj jedyny sens ma stosowanie regulatora, sprzężonego z zamontowaną na nim prądniczką tachometryczną, dzięki której regulator dostosowuje moc do stałych obrotów silnika przy zmiennym jego obciążeniu. Taki regulator, wypadałoby też, żeby miał układ ograniczający moc maksymalną silnika, by nie doszło do przeciążenia termicznego jego uzwojeń. Te silniki w pralkach mają zazwyczaj dwa bieguny na stojanie i mogą pracować z bardzo wysokimi prędkościami obrotowymi, ale coś za coś, ich cechą jest mały moment obrotowy, ale nadrabiają to swoją wysoką prędkością rotora. No są od klatkowych mniejsze, a to też się czasami liczy. Teraz to chyba zdecydowanie w prawie wszystkich pralkach są stosowane, choć ja mam pralkę Samsunga z serii Q1657 AT, a owa ma silnik, o dziwo, klatkowy, ale trójfazowy, zasilany ze sterownika za pośrednictwem dedykowanego falownika trójfazowego (Sanyo). Pralka jest z wyższej półki (w 2007 r kosztowała ponad 3000 PLN) a mam ją za cenę złomu, 70 PLN, bo miała kłopot z płytą główną, poradziłem sobie z tym w prosty i tani sposób. Pralka ma maksymalne wirowanie na poziomie 1600 obrotów, a przełożenie między bębnem a silnikiem to co najmniej 20:1, tak więc na maksymalnych obrotach, ten silnik musi zasuwać ze 30 000 rpm a pewnie i lepiej. Jak mi ta prala padnie wreszcie, choć daleko ku temu jest, to zachowam z niej silnik i płytę główną, będzie świetny dawca na porządny, regulowany napęd. Falownik ten jest opisany w necie, wszystko jest podane, więc nie będzie z tym większego kłopotu. Nie nadaje się on do pracy pod 230V, bo nie dość, że nie pracuje on na 50Hz, to jeszcze zasuwa na innych napięciach, a wszystko załatwia ten falownik, który przy okazji ma analizowane prądy na każdej z faz i jak pralka jest przeciążona, czy pranie źle się ułoży, to procesor nie daje jej dalej pracować i pralka zaczyna wrzeszczeć.

  • @Dariuszukasiewicz
    @Dariuszukasiewicz Před 2 lety +3

    kiedyś dawno temu jak byłem jeszcze gówniarzem znalazłem jakis silnik szczotkowy i uruchomilem go , na osce tego silnika było zamontowane kółko bakelitowe , silnik nabrał takich obrotów ze ten bakelit sie rozbryzg na kawaleczki , normalnie wystrzelił i dlatego trzeba uważać na zbyt wysokie obroty

  • @kapsel952
    @kapsel952 Před 2 lety +3

    Pomocny filmik. Napewno z pralki automatycznej do pralki Frani sfap silnika można zrobić 🙂

  • @janalbin3353
    @janalbin3353 Před rokem +1

    Po prostu:....dzięki...

  • @arkt5644
    @arkt5644 Před 3 lety +2

    No ciekaw jestem finalnego zastosowania :)

  • @kris2044
    @kris2044 Před 3 lety +2

    Kiedyś zbudowałem młynek do gliny , na bazie tego silnika i bębna od pralki , i taki regulator jak Pan zastosował kompletnie się nie nadawał , po prostu obroty wariowały , zastosowałem AVT 1007 z układem U2008m , Dałem tam chyba mocniejszy triak na wszelki wypadek i dopiero silnik zaczął pracować w miarę stabilnie pod obciążeniem . Pozdrawiam

  • @MrTN_1024
    @MrTN_1024 Před rokem +1

    Właśnie uruchomiłem taki silnik z tacho i sterownikiem, no bo jak wyciągnąłem silnik z pralki to jest tam też sterownik obrotów, działa elegancko i trzyma obroty, jak się go obciąża to sterownik dodaje mocy. Sterownik to BYR67.

    • @Perkalowy
      @Perkalowy Před 5 dny

      Hej a gdzie się ten sterownik znajduje i jak wygląda

    • @MrTN_1024
      @MrTN_1024 Před 5 dny

      w sumie już nie pamiętam, ale on wygląda jak sama płytka z elektroniką z kawałkiem blachy jako radiator. zapewne był gdzieś w pobliżu silnika, ale na obudowie pralki.

  • @luk5476
    @luk5476 Před 3 lety +1

    Mam podobny silnik. Czekałem na ten film. Dzięki

    • @maciekczechura3108
      @maciekczechura3108 Před 3 lety

      noico bedzies zniego se robił ? dos go do sieckarni cy cuś ?

    • @mariangalos3745
      @mariangalos3745 Před 3 lety

      @@maciekczechura3108 Pewnie cuś!

    • @maciekczechura3108
      @maciekczechura3108 Před 3 lety

      @Anastazja Lyczko jo sondze ze najlepi jag seznich zrobis sieckarnie i becies cionć nio siecke !!!

  • @julianbernaczek7323
    @julianbernaczek7323 Před 3 lety

    Super

  • @b4st3k11
    @b4st3k11 Před 3 lety +4

    Warsztatowy odciąg wiórów wychodzi z takiego silnika idealnie. Szczególnie jak się coś szlifuje/piłuje w drewnie.

    • @taniemajsterkowanie
      @taniemajsterkowanie  Před 3 lety

      Dziękuje za podpowiedź - to faktycznie idealne zastosowanie dla tego silnika :)

    • @marcinwisniewski5853
      @marcinwisniewski5853 Před 3 lety

      Masz jakieś zdjęcia albo filmy z tym odciągiem wiórów bo zaciekawił mnie ten temat

    • @b4st3k11
      @b4st3k11 Před 3 lety +3

      Fotek nie mam ale wzorowałem się na innym youtuberze. Będę na komputerze to wrzucę link. Matthias Wandel Dust Colector wpisz to w wyszukiwarkę YT i cały proces budowy kilku różnych wariantów będziesz miał.

  • @jacekborowski3370
    @jacekborowski3370 Před 2 lety +2

    Moc pobierana przez silnik to nie to samo co moc oddawana na wale silnika.Te silniki w zasadzie nie nadają się do jakichkolwiek urządzeń warsztatowych poza pralkami czy też wentylatorami.Do szlifierek czy też tokarek stosujmy silniki asynchroniczne klatkowe,najlepiej 3 fazowe zasilane z sieci jednofazowej poprzez falownik.Zapewni nam to szeroki zakres obrotów przy zachowaniu stałej mocy oddawanej przez silnik.Tak na marginesie,ten przewód żółto zielony to przewód zera ochronnego a nie przewód ziemi czy też masowy.Jak podłączasz układ przez watomierz i dajesz łącznik jednobiegunowy na fazie to musisz być pewien,że z watomierza wychodzi na ten łącznik właśnie ten a nie inny przewód bo może się zdarzyć iż rozłączysz układ ale silnik czy też regulator będzie w dalszym ciągu pod napięciem a stąd już blisko do porażenia prądem elektrycznym.Ta uwaga dotyczy wszystkich domorosłych majsterkowiczów którzy nie są elektrykami a jednak zajmują się budową czy też naprawą urządzeń elektrycznych.

    • @taniemajsterkowanie
      @taniemajsterkowanie  Před 2 lety

      Dziękuję za komentarz, szczególnie wartościowy ze względu na uwagi dotyczące bezpieczeństwa. Ten silnik udało mi się podłączyć za pomocą innego układu sterującego czcams.com/video/rMKNFdQkcSM/video.html Ciekaw jestem Twojej opinii na jego temat. Pozdrawiam 🙂

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 Před 2 lety

      I tak i nie. Taki silnik można wykorzystać do napędu urzadzeń warsztatowych, jesli się wie, że ma on mały moment obrotowy, ale szeroki zakres obrotów. Dla tego bez mechanicznej redukcji obrotów wielu urządzeń nim nie napędzisz. Dla tego w pralce taki silnik do bębna ma przełożenie rzędu 20:1 czy jeszcze większe.

  • @piotryczek9114
    @piotryczek9114 Před rokem

    Napęd do łódki z akumulatora przez przetwornicę 230 V byłby idealny - do mielenia wody akurat 😉

  • @markomarkus6506
    @markomarkus6506 Před 3 lety +1

    Fajny analogowy multimetr.

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 Před 3 lety +2

      Ja namiętnie korzystam z posiadanych starych multimetrów, konkretnie polskiego UM-5B z 1972 roku i ruskiego TŁ-4M (rarytas) z 1982 roku. Ten drugi to nawet nie tylko może sprawdzać półprzewodniki, ale można nim ściągnąć ich charakterystykę, bo ma dwa potencjometry do regulacji prądu i chyba napięcia i gniazdo na nóżki półprzewodników. Ale polski jest dokładniejszy od ruskiego.

  • @Kijek2022
    @Kijek2022 Před 3 lety +2

    Multimetr UM-Z3 😀 i sciemniacz dotykowy PRL w roku 2021👏

    • @taniemajsterkowanie
      @taniemajsterkowanie  Před 3 lety +1

      Sam nie wiem skąd mam te skarby w warsztacie - ot taka chomicza natura tylko czasami ciężko przypomnieć sobie gdzie co leży :)

    • @Kijek2022
      @Kijek2022 Před 3 lety

      @@taniemajsterkowanie mam podobnie 😉 Pozdrawiam 😀

  • @gromleon
    @gromleon Před 3 lety +2

    Ten silnik bardzo fajnie pracuje na napięciu stałym. Jeśli ktoś potrzebuje małych obrotów proponuje podłączyć go do np 40 v DC i sterować PWM. Jeśli mi nie wierzycie to podlaczcie go do np akumulatora.

    • @zbigniewwielgus1249
      @zbigniewwielgus1249 Před 3 lety

      Wrzucisz podłączenie pod 12V na swój kanał YT? Może się przydać

    • @gromleon
      @gromleon Před 3 lety

      @@zbigniewwielgus1249 podłączenie jest takie samo jak tu autor pokazuje, szeregowe stojana z wirnikiem. Wystarczy podac 12dc i silnik się kręci.

    • @nieczerwony
      @nieczerwony Před 3 lety

      @@gromleon Oczywiście silnik się kręci ale mały ma moment. Moment bierze się z pola magnetycznego. Wystarczy dodać napięcie DC na uzwojenie (osobne) i mamy regulacje momentu.
      Wstawiam link.
      czcams.com/video/CtulRqznbzI/video.html

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 Před 2 lety

      Tak, ale nigdy nie włączaj go pod zasilanie prądem stałym, jesli nie jest obciążony mechanicznie. Inaczej się rozbiega tak, że rozerwie uzwojenia wirnika.

    • @JaJcdj-up8gi
      @JaJcdj-up8gi Před 27 dny

      Witam ja ci wierzę i ufam ci. Bo sam to odkryleeem że działa na akumulator potem sprawdziłem ampere ile bierze z akumulatoa i zatrzymany wirnik pod napięciem ile ampere bierze w starcie w rozruchu. Potem poznałem budowa typ silnika. Szeregowiec uniwersalny motor. A jaką ma siłę na wale przy rozruchu i małym prądzie ampere. Używam do różnych celów. Działa jako rozrusznik, silnik, prądnica a jak?, daje łatwo się regulować obroty i biegi, stąd też nazwa światowa uniwersalny silnik. Mój ukochany silnik to jest. Wszędzie go używam. Obecnie jest w esioku zastępuje silnik malucha bo to jest złom zbyt awaryjne w pindu do diabła z tym pieprzony silnik malucha jest. Lepszy jest już Tico.!!!!!!!! Oj mialem go wiernych silników już nie było jak Tico ...!!!!!!! 10 lat bez mechaniki serwisu!!!! 150000km ze mną jeździło bez lawety bez przestojów bez niczego. zgniło przód po prostu i musiałem złomować ale silnik Tico nie oddałem nigdy zostawiam dla siebie może do esioka albo agregat prądotwórczy oj tam cyrki chodzą z agregatMI problem z silnikiem zawsze są. Tak samo trzymam Ursus C360 od Ostrówka przerobiłem na rolnictwo. Brak podnośnika jedynie. Nie zdążyłem i nie chciało mi się w tym czasie. Jeszcze ręczny dorobić i kompletny ciągnik. Bo WOM ma już.

  • @andrzejgnatowski1642
    @andrzejgnatowski1642 Před 3 lety +5

    Bardzo dobry film ale byłby jeszcze lepszy gdyby miał możliwy do pobrania schemat połączeń tego układu wraz z opisem.

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 Před 2 lety

      To banalne. Zasilanie podłączasz do uzwojeń stojana a ich wyjścia do szczotek komutatora. I już. Ale jak chciałbyś mieć możliwość pracy w obie strony, to podłączenie wirnika trzeba by zmieniać miejscami. Dla tego właśnie ten silnik wszystkie wyjścia- cztery - ma doprowadzone do wtyczki.

  • @donpablitos
    @donpablitos Před 3 lety +2

    Tarcze, kamienie do szlifierki nie wytrzymają 10000 obr/min, zostaną rozerwane a to grozi kalectwem. Można by się pokusić o zastosowaniu do frezarki. Tam takie obroty są wskazane, ale mocy troszeczkę może zabraknąć.

    • @mariangalos3745
      @mariangalos3745 Před 3 lety +1

      Po to - regulator obrotów.

    • @fanatyk3234
      @fanatyk3234 Před 3 lety

      @@mariangalos3745 nie rozumiem ?

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 Před 2 lety +1

      Swego czasu zrobiłem sobie szlifierkę z silnika od odkurzacza, dałem kamień do 5000 rpm, ale coś się stało i ten silnik zaczął pracować na maxa. I wtedy pierwszy raz i ostatni w swoim życiu, widziałem lewitującą szlifierkę, z rozpędzonym do 11 000 rpm, nielekkim kamieniem szlifierskim. Miałem szczęście. Gdyby go rozerwało i odłamek trafił mnie w łeb, to byłoby po mnie.

  • @xwezej
    @xwezej Před 6 měsíci

    Czy można podłączyć do niego alternator i z jakimi obrotami

  • @jarosznaber2362
    @jarosznaber2362 Před rokem

    Super poradnik jednak myślę że te silniki mają zbyt małą moc aby je poważnie wykorzystać, choć zastanawiam się czy jeśli pobiera mało Wat może nadawał by się do napędzania generatora prądu bezoporowego, chodzi o nie magnetyczny Stojan "stator" i wirnika na magnesach neodymowych , coś próbuje wykonać jak tylko mam czas, którego ciągle mi brakuje nie nagrywam filmów ale jeśli coś uda mi się konkretnego uzyskać będę chciał się podzielić, od kiedy kupiłem dom chciałbym zrobić instalacje samowystarczalną w prąd i ciepło nie szukam perpetuum mobile próbuje wykonać wielochybrydowa instalację, fotowoltaike wiatrak,piec rakietowy z wbudowanymi silnikami Stirlinga , bufora cieplnego i małego magazynu energii w planach mam zamiar to zintegrować w całość, narazie jest fotowoltaika 3kW co chce w powiększyć do 10kw ostatecznie, pracuję nad pradnicami wolno obrotowymi z silnika bldc 350w jedną wykonałem ale muszę to pomierzyć jak by się to sprawdziło,sztucznie napędzając wkrętarka uzysk na mostku trójfazowym 116 V i około 2,5A jest słabo i chyba będę przewijał oryginał na grubszy drut, pozdrawiam

  • @grzelecg
    @grzelecg Před 3 lety +3

    Trzeba zastosować regulator PID że sprzężeniem zwrotnym z prądniczki tachometrycznej. Pozdrawiam.

    • @mirosawwiecawik2972
      @mirosawwiecawik2972 Před 3 lety +1

      dokladnie ten jest do kitu. Nie trzyma stałych obrotow

    • @tomaszstepien628
      @tomaszstepien628 Před 3 lety +2

      Wreszcie ktoś dobrze gada. Te silniki od pralek często mają prądniczkę już wbudowaną.

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 Před 2 lety

      Otóż to właśnie. Wtedy będzie trzymał obroty niezależnie (do pewnego stopnia) od obciążenia mechanicznego.

  • @PiotrPiowelWeltrowski
    @PiotrPiowelWeltrowski Před 3 lety +1

    A miało być w sobotę... ;))

    • @taniemajsterkowanie
      @taniemajsterkowanie  Před 3 lety

      Okazało się że sobotnie przedpołudnie muszę poświęcić na malowanie pokoju :( Więc prace nad filmem zostały przyśpieszone :D

    • @PiotrPiowelWeltrowski
      @PiotrPiowelWeltrowski Před 3 lety

      @@taniemajsterkowanie I to lubię - dla mnie przyjemność obejrzeć sobie coś pozytecznego już w piatkowe popołudnie. Miłej pracy!

  • @Dzon_Jacek
    @Dzon_Jacek Před 2 lety

    👍

  • @tadeuszb7476
    @tadeuszb7476 Před 3 lety +1

    A może wypadało by silnik wstępnie obciążyć? Wszystko było by prostsze.

  • @ghostanddiy
    @ghostanddiy Před 3 lety +1

    Mam mieszane uczucia co do Twojego kanału, czasem się zgadzam , czasem mi ręce opadająją jak widzę "testy" tak dalekie od tego co "producent miał na myśli" ale jednak pomysłowość i przyjemny odbiór zwycięża 👍

    • @taniemajsterkowanie
      @taniemajsterkowanie  Před 3 lety +2

      Nie ma na świecie rzeczy ani ludzi doskonałych - ale cieszę się że jednak coś przechyla szalę w dobrą stronę :)

    • @Becisz
      @Becisz Před 3 lety +1

      @@taniemajsterkowanie ja tam się cieszę, że się w końcu wziąłeś za robotę, bo testowanie tych kolejnych chińczyków robiło się już nudne.

  • @piotrkorczynski5824
    @piotrkorczynski5824 Před 3 lety +3

    Myślę że na Arduino można stworzyć jakiś prosty układ sterujący

  • @canalabouteverything
    @canalabouteverything Před 3 lety +4

    Zrób rozdrabniacz do gałęzi z tego silnika!!!

  • @nieczerwony
    @nieczerwony Před 3 lety

    Jest to standardowy silnik. Może być napędzany AC ale i DC. Najlepsza metodą do kontroli takiego silnika jest osobny obwód DC do komutatora i do uzwojenia.
    Se facto mozna ustawić stałe napięcie na komutatorze i regulować napięcie na uzwojeniach.

    • @anim7991
      @anim7991 Před 2 lety

      Rozwiń temat

    • @nieczerwony
      @nieczerwony Před 2 lety

      @@anim7991 Zerknij sobie na kanał "Postapocaliptic Inventor". On tam pokazuje i omawia.
      Ogólnie chodzi o to że znając które przewody są od którego obwodu, możesz podpiąć osobny akumulator jako zasilanie komutatora a osobny do uzwojenia. Zwiększając potem lub zmniejszając napięcie reguluszej zarówno prędkość obrotów ale także moment czy jak kto woli siłę silnika.

    • @anim7991
      @anim7991 Před 2 lety

      @@nieczerwony Robiłeś to kiedyś czy tylko oglądałeś?

    • @nieczerwony
      @nieczerwony Před 2 lety

      @@anim7991 Robiłem ale tylko na labkach w szkole.

    • @JaJcdj-up8gi
      @JaJcdj-up8gi Před 27 dny

      Zaciekawieniem jest to jakie napięcie maksimum przyjmuje wirnik komutator?
      Tak samo stojan? Potrzebuję tego typu informacje pomocne dla mnie

  • @lukaszsz2291
    @lukaszsz2291 Před 2 lety

    Niestety przedstawiasz regulator napięcia a pod obciążeniem nie ma to prawa działać . Do tego trzeba zastosować falownik tzn regulator częstośliwości prądu żeby mieć moc . Tym można zasilić żarówki stare i np grzałki żeby regulować temperaturę np do produkcji bimbru ;-))) idealne tanie rozwiązania;-)

  • @tyf00s
    @tyf00s Před rokem

    Po co pomiary parametrów bez obciążenia kiedy jak coś pod niego podepniesz to będzie zupełnie inaczej. Obciąż silnik najpierw a potem mierz jego maksymalne i pośrednie parametry

  • @dlaczegotakpowazny1474
    @dlaczegotakpowazny1474 Před 3 lety +2

    Czyli jednak nie jest tak kolorowo. Przez chwilę też się zastanawiałem nad starym odkurzaczem, bo one zazwyczaj już same w sobie mają ręczną regulację obrotów, ale raczej sytuacja będzie wyglądać podobnie co tutaj. Chociaż niby te "starsze" miały i ponad 2000W, to i tak coś mi mówi, że nie nadadzą się do niczego fajnego, a szkoda :/
    Też inny pomysł, to użyć po prostu jakiejś starej wiertarki, która zalega na półce, albo kupić jakąś za grosze ze zniszczoną przekładnią, bo one same w sobie mają wolne obroty.
    To zostawiam Pana z tymi pomysłami i z nadzieją czekam na filmik z budowy mini tokarki :p

    • @taniemajsterkowanie
      @taniemajsterkowanie  Před 3 lety +1

      Nie zacznę od tokraki choć w pewnym sensie to urządzenie będzie ją przypominać ;)

  • @goldas2
    @goldas2 Před rokem

    jak zmienic kierunek obrotow na tym silniku??-pozdrawiam majsterkowicza

    • @taniemajsterkowanie
      @taniemajsterkowanie  Před rokem +1

      Trzeba zmienić podłączenie na takiej zasadzie aby podłączyć zasilanie do końcówki stojana i szczotki które są aktualnie ze sobą połączone a te do których jest podłączone zasilanie złączyć ze sobą. Czyli wszystko na odwrót 😉

  • @vdsmade
    @vdsmade Před rokem

    Do tokarki chyba będzie za głośny 🤔

  • @ADIKHUGO
    @ADIKHUGO Před 3 lety

    WITAM. Mam do Pana pytanie dotyczące tego regulatora obrotów. Mianowicie czy ten regulator mozna zastosowac do odkurzacza przemysłowego einhell ? ma to na celu sterowanie obrotami silnika co za tym idzie sterowanie siłą ssania odkurzacza. Nie zawsze jest potrzeba aby on chodzil na max mocy z maksymalna sila zasysania. czy mozna sterowac kazdego rodzaju silników? nic sie nie stanie silnikowi komutatorowemu jak nie bedzie pracował na max odrotach ?

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 Před 2 lety

      Tak. Odkurzacz to wdzięczne urządzenie dla takiego silnika, bo obciązenie wentylatora (trubiny) odkurzacza jest proporcjonalne i przewidywalne.

  • @xontrax6610
    @xontrax6610 Před 3 lety

    Witam. Testował pan wiele urządzeń Parkside i nawet niektóre pan sobie chwalił, ale tak patrzę że używa pan bardziej sprzętu Evolution czy to oznacza że jednak ten sprzęt "Parkside" nie jest jednak tak dobry i lepiej dopłacić trochę ? Chcę zakupić 3 urządzenia, Pilarkę (220V, na baterie chyba za słaba będzie i problem z cięciem 50x50mm belki), ręczną Frezarkę (chyba też 220V) oraz ręczną Szlifierkę taśmową. Planuje też dorobić jakiś uniwersalny stół gdzie bym mógł mocować urządzenia i używać jako wersje stołowe. Planuję zakup czegoś tańszego trochę niż Makity itp.. bo jak tak zacznę kupować je "na raty pojedynczo" to mnie kolejna zima załapie :( Co by pan radził lub co wy widzowie byście radzili ? Na początek chce obłożyć garaż deseczkami na zakładkę z wcięciem schodkowym. A później elementy altanki itp..

    • @Becisz
      @Becisz Před 3 lety

      Pilarka taśmowa z Lidla: fajne urządzenie, ale jeżeli chcesz ją wykorzystywać do głaskania desek, to ja bym raczej poszedł w szlifierkę mimośrodową. Frezarka: jak planujesz nią dużo pracować, to raczej kup sobie tę Makitę, albo coś podobnej klasy, najlepiej taką, żeby wchodziły do niej frezy 12mm. Jak chcesz sobie tylko pomajsterkować, to Jule i Lidle do drobnych zadań też się nadają. Co do pilarki: zakładając, że nie potrzebujesz jakiejś super precyzji, nie zarabiasz na życie jako cieśla przy więźbach dachowych i masz dostęp do gniazdka, to w zasadzie każda elektryczna tarczówka będzie dobra, a i tak po jakimś czasie będziesz musiał sobie dokupić lepszą tarczę. Co do robienia piły stołowej z pilarki ręcznej, to nie polecam.

  • @radoslawzawilski3732
    @radoslawzawilski3732 Před 2 lety

    REGULATOR OBROTÓW SILNIKA MOCY NAPIĘCIA 4000W 230V. Czy taki regulator obrotów będzie dobry do takiego silnika ?

    • @taniemajsterkowanie
      @taniemajsterkowanie  Před 2 lety

      Będzie dobry. Tutaj jest z film z jego podłączeniem czcams.com/video/rMKNFdQkcSM/video.html Pozdrawiam

  • @venissa5144
    @venissa5144 Před 3 lety

    Jak on by się zachowywał z tarczą do cięcia listewek

  • @tomaszgrzyb1355
    @tomaszgrzyb1355 Před měsícem

    Podłączyć falowniki po problemie

  • @damians.e.p2423
    @damians.e.p2423 Před 2 lety

    To jak ten silnik kreci powoli pranie ktore jest w bebnie i wazy 7 kg+ woda? Z kad wtedy czerpie moc z kryptonu jak supermen? Coś zle pan podłączyl... Mam taki sam w wiertarce

    • @taniemajsterkowanie
      @taniemajsterkowanie  Před 2 lety

      czcams.com/video/rMKNFdQkcSM/video.html tutaj jest prawidłowa metoda. Pozdrawiam 🙂

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 Před 2 lety +1

      A kręci, kolego. Bo między wałem tego silnika a bębnem jest przekładnia redukcyjna, pasowa, która redukuje jego obroty 20:1 czy nawet więcej. No i sobie pomyśl, jakie obroty musi mieć ten silnik, gdy bęben pralki wiruje z obrotami 1000 rpm? Wiesz, jakie? A ze 20 000 rpm!

  • @kamilkarol5320
    @kamilkarol5320 Před 3 lety +2

    Nie przewód masowy, tylko przewód ochronny. W urządzeniach zasilanych napięciem zmiennym,nie ma masy. Jest fazowy, jest ,neutralny,i jest zerowy. Materiał swietny.

  • @piotru1614
    @piotru1614 Před 2 lety

    Falowniczek z wejściem analogowy 0-10v sprzezenie zwrotne

  • @makskijowski1771
    @makskijowski1771 Před 3 lety

    regolator fazowy mocy , proste dziadostwoo na triaku i diaku , stosowany tez w badziewnych prostownikach ładowania akumulatorów ale dziala

  • @homemade73
    @homemade73 Před 3 lety +2

    Dlaczego nie może pracować z maksymalnymi obrotami? W pralce to rozumiem ale do innych celów? Przecież tak ten silnik został tak skonstruowany, żeby wytrzymał odpowiednie obciążenia. A co do regulacji obrotów bez straty mocy, wystarczy zastosować tzw "falownik". Czyli sterowanie za pomocą PWM. Ogólnie fajny poradnik dla początkujących. Pozdrawiam.

    • @bzdety3000
      @bzdety3000 Před 3 lety +3

      Falownik a pwm to zupełnie inne rzeczy

    • @wikbie1284
      @wikbie1284 Před 3 lety

      To jest silnik komutatorowy. Gdzie do takiego silnika falownik? POMYŚL!!! Regulacja jest potrzebna gdyż potrafi się rozbiegać aż się rozpadnie. Nie ma sprzężenia zwrotnego t.j. w wiertarkach.

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 Před 3 lety

      ​@@wikbie1284 Jak najbardziej falownik do takiego silnika się nadaje, znacznie bardziej, niż do silników klatkowych, bezkomutatorowych, w których regulacja obrotów, płynna, jest problematyczna, a nie dotyczy to właśnie szeregowych silników komutatorowych. Wszystkie napędy, gdzie stosowane są silniki elektryczne i wymagana jest regulacja ich obrotów i mocy, to silniki z uzwojeniami w wirniku, małe są komutatorowe, a duże - pierścieniowe.

    • @homemade73
      @homemade73 Před 3 lety

      @@wikbie1284 Falownik napisałem w cudzysłowiu bo chodziło mi o porównanie, że sterowanie można zrobić za pomocą PWM tak jak w falownikach. Wiem jak działa falownik a większość z nich posiada właśnie sterowanie za pomocą PWM-a.

    • @wikbie1284
      @wikbie1284 Před 3 lety

      @@MrOprawca1978 jak niby częstotliwość ma wpływać na obroty w silniku na zasadzie prądu stałego? To jest mały silnik (600 lub 800W).

  • @jurm2661
    @jurm2661 Před 3 lety

    ja nie chcę tokarki, ja chcę szlifierkę !!!
    Jak trwale zamocować okrągły kamień ścierny na koło pasowe silnika ?
    To mnie interesuje !

    • @JRemi88
      @JRemi88 Před 3 lety

      Najlepiej to by było zrobić przekładnię pasową taką jaka była w pralce. Koło pasowe o śr około 30cm które obraca wałek zamocowany w dwóch łożyskach i na końcu tego wałka zamocować kamień ścierny.

    • @jurm2661
      @jurm2661 Před 3 lety

      no to chciałbym zobaczyć to na filmie. Najlepiej fabularnym.

    • @taniemajsterkowanie
      @taniemajsterkowanie  Před 3 lety

      Spokojnie - do wszystkiego dojdziemy pierwsza nie będzie ani tokarka ani szlifierka :)

    • @rysiom
      @rysiom Před 3 lety +2

      do szlifierki świetnie nadaje się silnik z pompy hydroforowej, np omnigena, całkiem spora moc, na końcu wałka jest gwint, więc łatwo zamontować cokolwiek. Bardzo cicha praca. Tarcza nie większa niż 125 przy 1300W

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 Před 2 lety

      Nic trudniejszego. Wystarczy ściągnąć koło pasowe z wałka tego silnika i zaprasować w jego miejsce piastę pod kamień. Ale pamiętaj - te silniki wpięte na krótko w sieć kręca się w okolicach 20 000 rpm.

  • @ukaszmirek411
    @ukaszmirek411 Před 3 lety

    Labolatorium dextera

  • @androidgamephonefun1619

    Da się to ustawić pod obracanie swiniaka na różnie albo baraniny?

    • @taniemajsterkowanie
      @taniemajsterkowanie  Před 3 lety

      Da się 😁

    • @androidgamephonefun1619
      @androidgamephonefun1619 Před 3 lety

      @@taniemajsterkowanie to czekam na film ;)

    • @taniemajsterkowanie
      @taniemajsterkowanie  Před 3 lety

      @@androidgamephonefun1619 czcams.com/video/tVJv_Vjd1Jk/video.html narazie było koło garncarskie 😉

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 Před 2 lety

      Tak. Ale musiałbyś zastosować redukcję obrotów na poziomie 1000:1.

    • @JaJcdj-up8gi
      @JaJcdj-up8gi Před 26 dny

      Paaanie taki reduktor 1000;1 jest niemożliwa do użytku bo mam podobne. Duże obroty silnika potrzebuje na jeden pełny obrót. Prędzej coś się przypali boczek jeden. Jedna strona.

  • @iwonarapacz2966
    @iwonarapacz2966 Před 3 lety

    Falownik

  • @AaaBbb-hs2di
    @AaaBbb-hs2di Před 2 lety

    Do wentylatora się przyda taki silnik

    • @taniemajsterkowanie
      @taniemajsterkowanie  Před 2 lety +1

      czcams.com/video/UJH1u6efP7Y/video.html zrobiłem na nim tokarkę 🙂

  • @dontwito288
    @dontwito288 Před 3 lety

    Jaka jest różnica między kablem a przewodem?
    Może warto używać języka technicznego niż podwórkowego

    • @__URBI__
      @__URBI__ Před 3 lety +1

      Jak byś kiedyś dostał po dupie kablem od piekarnika to byś się tak nie mądrzyl ;P

    • @dontwito288
      @dontwito288 Před 3 lety

      @@__URBI__ jak byś miał trochę pojęcia to byś tak nie pyskował tu, i tu widać ze Twój stary niemiał paska tylko kabel od piekarnika zamiast paska

    • @__URBI__
      @__URBI__ Před 3 lety +1

      Nie wiem jak Cię wychowywano ale starego to możesz mieć Ty;)

    • @franzjozef8483
      @franzjozef8483 Před 2 lety +1

      Przewód przewodzi a kabel donosi :)

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 Před 2 lety +1

      Taka sama jest różnica, jak między bułką a bułeczką.

  • @maciekczechura3108
    @maciekczechura3108 Před 3 lety

    ajag byśmu naten pszykłot załozył jako siajbe toby ci sie tak nie rozbrykoł

  • @mypain852
    @mypain852 Před 3 lety

    Poczytaj trochę o silnikach taki typ nie nadaje się do prądnicy, turbogeneratory w elektrowni są dwubiegunowe Ala szczotkowe nie indukcyjne bo trudno na wirniku prąd wzbudzenia ustawić, na silniku szczotkowym podpinasz zwykły regulator i wsio

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 Před 2 lety

      Niemożliwe! A ja mówię, że są generatory zarówno dwubiegunowe, czterobiegunowe, sześcio, ośmio, dziesięcio, dwunasto, itd..

  • @wikbie1284
    @wikbie1284 Před 3 lety +5

    Taka regulacja nic nie daje. Pod obciążeniem spadną. Moc to ta jaka potrzebuje silnik by się obracać. Trzeba zrobić regulator na przeciwfazowe z napięcia na pradniczce z silnika. Można wykorzystać płytkę z pralki. Polega to na tym że napięcie podawane w układzie z trakiem do diaka jest tłumione napięciem wyprostowanym z prandniczki, ale w przeciwfazie. W tedy uzyskamy w miarę stabilne obroty nawet pod obciążeniem.

    • @grech66
      @grech66 Před 3 lety +5

      Świetnie, a teraz po polsku poprosimy :)

    • @taniemajsterkowanie
      @taniemajsterkowanie  Před 3 lety

      Niestety programator a więc całe sterowanie mi padło więc muszę szukać innego rozwiązania _ ale bardzo dziękuje za komentarz i podpowiedź. Pozdrawiam

    • @wikbie1284
      @wikbie1284 Před 3 lety +3

      @@grech66
      Jak znajdę czas to rozwinę temat i schemat na elektrodzie.

    • @dlaczegotakpowazny1474
      @dlaczegotakpowazny1474 Před 3 lety +1

      @@taniemajsterkowanie może niech Pan przejrzy programator (jeśli jeszcze nie poszedł na śmieci) w poszukiwaniu wybrzuszonego kondensatora. Łatwa usterka w lokalizacji i naprawie, a jak coś się psuje w elektronice, to najczęściej właśnie to.

    • @grech66
      @grech66 Před 3 lety

      @@wikbie1284 dziękujemy, jeśli będziesz pamiętał to podlinkuj do tego filmu opis.

  • @michasowinski1842
    @michasowinski1842 Před 3 lety +1

    No kurwa czarodziej z takim silnikiem to tylko strata czasu

    • @taniemajsterkowanie
      @taniemajsterkowanie  Před 3 lety +1

      W sobotę zapraszam na nowy film odnośnie sterowania sprzężonego z pradniczką tacho. Tym razem to naprawdę działa. Prośba przy okazji o kontrolę nad językiem. Pozdrawiam 🙂

  • @ayanoaishi7180
    @ayanoaishi7180 Před 2 lety

    Zeby taki silnik miał siłę musi mieć podawane 230v bez przerwy a najlepiej kupić silnik od frani

    • @Dariuszukasiewicz
      @Dariuszukasiewicz Před 2 lety

      silnik od Frani nie był szczotkowy a komutatorowy i osiągał tam z 1200 obr/min max

  • @piotrpitucha
    @piotrpitucha Před 3 lety +3

    Bardzo niebezpieczne bzdury !!!!! Po pierwsze nie ma pan pojęcia o pomiarach mocy, razi mnie stwierdzenie typu mamy tyle i tyle watów i to się do niczego nie nadaje. Ponieważ silnik nie jest obciążony, czyli oddaje ZERO mocy, to moc pokazywana przez miernik jest mocą strat w silniku a nie mocą użyteczną ! Sprawa druga, ponieważ silnik jest sterowany impulsowo, to pobór prądu nie jest sinusoidalny i miernik mocy pokazuje COŚ a nie moc silnika. Sprawa trzecia to pudełko, po co ono jest skoro regulator obrotów jest na wierzchu a prezenter pcha skrzyżowane ręce w okolice radiatorów które z pewnością są na napięciu fazowym zasłaniając przy okazji oświetlacz obrotomierza, Na koniec słownictwo, mamy przewód fazowy, przewód neutralny i przewód ochronny. Wracając do regulacji obrotów to polecam doświadczenia z silnikiem obciążonym, będzie to miało ręce i nogi a najlepiej będzie jak się użyje sygnału z tacho do regulacji
    obrotów.

    • @taniemajsterkowanie
      @taniemajsterkowanie  Před 3 lety +1

      Dziękuje za uwagi ( regulator jest już w pudełku był na zewnątrz tylko na potrzeby filmu) Dodatkowo zamontowany jest tam również woltomierz pokazujący aktualne napięcie generowane na prądniczce. Co do słownictwa również się zgadzam że powinno być ono usystematyzowane, aczkolwiek zaręczam że jest znaczna różnica pomiędzy spokojnym pisaniem i odpowiadaniem na komentarze a relacją "na żywo" podczas nagrywania filmów. Tak czy inaczej myślę że przekaz był zrozumiały dla wszystkich co wg mnie jest najważniejsze. Trzecia sprawa - umiem to i owo podłączyć nie wybijając bezpieczników i nie generując niespodziewanych przychodów wśród branży grabarskiej ale faktycznie nie jestem znawcą silników. Staram się znaleźć rozwiązanie które będzie dostępne dla większości majsterkowiczów zarówno pod względem finansowym jak i technologicznym ( na poziomie amatorskim ) Z prądniczką tachometryczną też ma Pan rację ( jak wielu innych komentujących ) z tym że na razie nikt nie podał rozwiązania jak ją podłączyć aby układ działał prawidłowo.
      Projekt jest w fazie dalszych testów tym razem już w pierwszym gotowym urządzeniu i myślę ze pod koniec tygodnia ewentualnie na początku przyszłego powinien pojawić się następny odcinek, na który serdecznie zapraszam, licząc na kolejną dawkę konstruktywnej krytyki. Pozdrawiam :)

  • @hackintosh775romanspaniel5

    wystarczy zwykly sciemniacz

  • @tomaszstepien628
    @tomaszstepien628 Před 3 lety +1

    Nie mogę co za bzdury. Ludzie! Regulator obrotów ma za zadanie utrzymanie stałej prędkości obrotowej silnika! Do tego potrzeba sprzężenia zwrotnego, które na podstawie informacji o prędkości obrotowej tak steruje napięciem aby utrzymać stałe obroty! Niezależnie od obciążenia! To jest właśnie regulator! A to pokazujecie jest tylko sterowaniem, nadającym się do wentylatora w ścianie. Nauczcie się odróżniać regulację od sterowania!

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 Před 2 lety +1

      No tak. Po to te silniki mają na końcówce wirnika prądnicę tachometryczną.

  • @arcturus5629
    @arcturus5629 Před 2 lety

    pitolenie o mocy pobieranej jak silnik nie jest obciążony ma taki sens jak sikanie pod wiatr w Tatrach w czasie halnego

  • @bubu9392
    @bubu9392 Před 3 lety

    Słabo cię słychać

  • @adamz6737
    @adamz6737 Před 3 lety

    0

  • @mariangalos3745
    @mariangalos3745 Před 3 lety

    Wydaje mi się, że w dobie zlikwidowanego analfebatyzmu, większości znane są proste schematy elektryczne. Dlatego wskazane by było, aby autor jednak narysował schemat elektryczny urządzenia, a nie tylko tłumaczył przekładając przewody. Na schemacie można by było wykorzystać kolorowe przewody!