Хто такі ЛЕМКИ і що з ними трапилося

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 12. 09. 2024
  • Лемківщина - один з найцікавіших та найменш відомих етнографічних українських регіонів, що знаходиться поза межами кордонів України. Більшість лемків уже не проживають на своїх історичних територіях, зате активно продовжують плекати свої традиції.
    Пропоную вам відвідати Лемківщину та ознайомитися з лемками, звідки також і походить моя сімʼя. Приємного перегляду.
    Збір Андрія на авто - send.monobank....

Komentáře • 233

  • @user-jx1ow2vn2p
    @user-jx1ow2vn2p Před 28 dny +36

    Орест, ти молодець. Тема предків сьогодні актуальна, як ніколи. Я дуже радий, що ти познайомив нас з своїми батьками, вони сміло можуть гордитися тобою.

    • @plusultra19191
      @plusultra19191 Před 27 dny

      Це просто комедія як ухилянт і втікач зняв вам один відосік, і вас поплавило 😂 як льодяники. Тепер зрозуміло для кого працює Арестович, для таких)))

  • @user-xq6lj1he7r
    @user-xq6lj1he7r Před 28 dny +34

    Пане Оресте, дуже вам дякую за ваше відео про лемків. За те, що показали місто Санок. Недалеко звідти народилася моя мама. Села, де вона народилася, вже немає. Там росте ліс. Їхню сім'ю переселили під час, так званої, операції "Вісла". Це було найбільше знущання над цілим народом. Переселили їх на територію Тернопільської області. На жаль, велика частина їхньої культури пропала. Особливо це стосується мови. Я ще пам'ятаю деякі слова, але говорити вже не вмію, тай нема з ким. Є багато спільного в мові із жителями деяких сіл Закарпаття. Дякую за цікаву розповідь.

    • @observer_ua
      @observer_ua Před 24 dny +3

      Мій батько народився в селі Велике поле,4км від Саноку.Шукаю на карті,а такого села немає.Можливо Ви щось чули?Дайте знати.Дякую.

    • @Emilia-p8b
      @Emilia-p8b Před 13 dny

      Перший раз чую таке.а в книжці воно є? ​@@observer_ua

    • @user-xj8gg7uo6c
      @user-xj8gg7uo6c Před 12 dny +1

      Ээжж мм бо

    • @user-xj8gg7uo6c
      @user-xj8gg7uo6c Před 12 dny +1

      ООО

  • @Mat-po6ke
    @Mat-po6ke Před 27 dny +33

    Super wideo, dziękuję. Znam tereny Łemkowszczyzny, chodzę po górach i wsiach. Zawsze pod wrażeniem piękna przyrody, lasów i gór. Zawsze w jakimś takim melanochlijnym nastroju od pustki którą tutaj po prostu widać na każdym kroku. Nieraz się zastanawiam jak by tu było gdyby Łemkowie nie byli wygnani.
    Czytam napisy na grobach, krzyżach. Teraz, dzieki temy filmowi mogłem zobaczyć jak to wyglądą dla ludzi, których przodkowie byli stąd.
    Z całego serca życzę zwycięstwa Ukrainie i wstępu do EU. Слава Україні!

  • @V_Strategist
    @V_Strategist Před 23 dny +14

    Чудове відео! Аж відчувається Ваш зв'язок з корінням! Оресте, хай Бог дає Вам дітей та онуків, яких Ви возитимете на землі предків!

  • @lidiagalagan5341
    @lidiagalagan5341 Před 13 dny +5

    Від Сяну до Дону-вся наша Україна!
    Боже,нам Україну хорони!
    Перемогу даруй та мир на віки🙏🙏🙏💙💛

  • @progresor
    @progresor Před 27 dny +24

    Не перестає дивувати, яка ж українська культура насичена і багата, і що в лемків була своя власна архітектура в побудові будинків, храмів, які кардинально відрізнялися від інших, як і вишивка, прикраси. Дуже прикро, що сотні тисяч лемків, просто виселили з їх етнічних земель, де вони споконвічно проживали і зараз вони розкидані по всьому світу. Водночас приємно спостерігати, що відбувається такі заходи як "Лемківська ватра" і українці не забувають своїх коренів та не цураються цього, приїжджаючи із усього світу. Дякую за випуск.

    • @olgadorofeieva
      @olgadorofeieva Před 25 dny +4

      і потім тріпотливою рукою створили музей цих вирваних з корінням народів. серце репається від такого варварства

    • @mariuszlech9173
      @mariuszlech9173 Před 24 dny +1

      Rusini na terenach na zachód od rzeki Bug nie są żadną ludnością autochtoniczną , tylko zwykłymi kolonistami z czasów gdy uciekali przed Złotą Ordą , czyli najazdem Tataro-Mongolskim oraz czasów kolonializmu Ruskiego w XI -XII wieku . Wysiedlenie ich było naturalnym procesem kończącym erę feudalnych kolonializmów i powrotu do pierwotnych granic z okresy Średniowiecza .

    • @olgadorofeieva
      @olgadorofeieva Před 24 dny +5

      @@mariuszlech9173 не правду пан каже, і то без жодних аргументів. Те саме можна сказати і щодо поляків на тих теренах. Але ні, самі поляки музей побудували - показати якраз АВТОХТОННУ культуру краю! Навіщо пан на ворожнечу працює? Мало вас розстріляно справжніми ворогами, мало вивезено до Сибіру та Магадану? Не були б лемки українцями, то ви б їх би не переселяли.

    • @mariuszlech9173
      @mariuszlech9173 Před 24 dny

      @@olgadorofeieva Po pierwsze obecne badania genetyczne Hucułów i Łemków potwierdziły ich pochodzenie od ''Wołoskich '' czyli Rumuńskich pasterzy , genetyka nie kłami , kłamią natomiast sami ukraińcy . Nie tylko kłamią ale i fałszują historie . Po drugie archeologiczne odkrycia na tych terenach potwierdzają że osadnictwo terenów Beskidu Niskiego i Bieszczad zamieszkanych przez Bojków i Łemków pochodzi w najstarszych odkryciach z wieku XV-XVI , tereny dolin rzeki San , Dunajec i innych rzek tamtego regionu, potwierdzają osadnictwo już w IX- X wieku i jest to osadnictwo Zachodnio Słowiańskie . Po trzecie te wchodziły już w IX wieku w skała najstarszego państwa Słowian , czyli "Wielkich Moraw " państwa którego spadkobiercami są Słowacy -Czesi -Polacy i Serbo-Łużycznie czyli Słowianie Zachodni . ''Wielkie Morawy ''zostały ochrzczone przez Cyryla i Metodego i dlatego występował i występuje tam obrządek ''Wschodni '' zwany dziś ''Grekokatolickim '' . Po piąte ukraiński imperializm i szowinizm , niszczy inne kultury i narody tak samo jak szowinizm i imperializm Rosyjski . Po szóste to że Polska stworzyła tam muzeum nie oznacza to że ma to coś wspólnego z ukraińcami i Ukrainą . Tak samo jak na terenie Polski są muzea o tematyce Żydowskiej i Żydach żyjących na terenie Polski . Ale niema to nic wspólnego z Izraelem . W Polsce od Średniowiecza żyli też Żydzi , Niemcy , Holendrzy i Czesi ale te narody , są Europejczykami pod względem mentalnym i nigdy nie przyjdzie im do głowy bredzić o jakiś ziemiach w Polsce , bo rozumieją że taka była Europa przed 1000 lat jak dziś , bez granic a ludzie osiedlali się tam gdzie było im lepiej żyć .

    • @mariuszlech9173
      @mariuszlech9173 Před 24 dny

      @@olgadorofeieva Wystarczą obecne badania genetyczne Hucułów Łemków i Bojków , które jasno pokazują że są oni potomkami ''Wołochów'' , pasterzy górali przybyłych na te teren z obecnej Rumunii . Rumuni też są prawosławni.

  • @user-tp1sj7ur1b
    @user-tp1sj7ur1b Před 10 dny +3

    Дуже цікаво. Виявляється тільки у вже поважному віці пізнаю нашу країну. Яка ж цікава наша країна! Я виросла у Житомирі, стільки цікавих там памʼяток є. Але в школі ніхто про них не розповідав. Да і батьки не дуже розказували про своїх дідів, все замовчували, боялись розказувати бо дід був репресованим.
    Виховували Совєтськими, історію України вивчали в школі по дуже тоненькому підручнику і бігом. Памʼятала тільки Центральну раду.
    А зараз дивлюсь в ютубі блогерів і бачу яка тільки цікава і гарна наша земля, обовʼязково в школах треба розказувати про країну.
    Велика подяка за вашу працю, робите гарну і правильну справу❤

  • @violin3007
    @violin3007 Před 24 dny +11

    Дякую, пане Оресте, і я лемкиня , дуже дуже цікаво!!!

  • @igorfok
    @igorfok Před 26 dny +9

    Моя бабуся з села Жегестів, Новосондецький повіт, це якраз прикордоння з Словаччиною, а дідусь з села Кречкова, Перемишльський повіт. Дуже цікаве і потрібне відео.Дякую

  • @orestfilin5959
    @orestfilin5959 Před 25 dny +12

    дякую, треба їздити на наші етнічні землі і не забувати про нашу історію і наших українців!

  • @gladiatrix1644
    @gladiatrix1644 Před 24 dny +13

    Ви дуже схожі з тим чоловіком в білій вишиванці! От що значить спільне коріння! Моє коріння в центральній і східній Україні. Але дідо і баба боялися розказувати про своїх предків, адже прямо по ним пройшовся каток репресій і голодоморів. В моєму дитинстві потрібно було бути савєтськім чєлавєкам(((((. Отже, історію своїх предків я не знаю, зате моє дитинство пройшло в лемківській культурі (хай і під совєтами, шлях би їх трафив). Недалеко від Березного - в Перечині. Через те лемківська культура мені стала рідною і я дуже ностальгую за цим всім...

  • @didlirnyk
    @didlirnyk Před 16 dny +7

    Шкода, що в Україні так мало знають про лемків і взагалі про українців, які століттями проживають у межах нинішньої Польщі. Завдяки тобі, Оресте, ця обізнаність зростає. Дякую за це! Вітання з Лемківщини!

    • @oxanakutska2713
      @oxanakutska2713 Před 12 dny +2

      Шкода, що лемки виселені до так би мовити великої України, забули своє коріння, не цікавлять історією своєї родини, а декорті зараз воюють за днр і лнр, але, як казала моя бабця:« хай їм Бог заплатит, як сам знає»

    • @didlirnyk
      @didlirnyk Před 12 dny +2

      @@oxanakutska2713 Тоді це не лемки, а покидьки. Багато лемків захищають Україну. Ви це висловили трохи несправедливо.

    • @oxanakutska2713
      @oxanakutska2713 Před 10 dny +1

      @@didlirnyk було би добре, якби я помилилася, але серед них є мої колишні родичі, не можу знайти їм виправдання і навіть не хочу. Жив би дідо, то порозривав би таких внуків на дрібне шмаття

  • @solomia23
    @solomia23 Před 28 dny +14

    І ми на Ватрі були, і вас виділи)) лиш сі встидали підійти. Це була перша наша Ватра і тепер маємо на меті запровадити щорічну традицію.

  • @ЛюбовьБереза-е5ц

    Дуже важливо знати історію своєї країни, пам"ятати її і переказувати своїм нащадкам. Щоб ніякий сусід, типу московщини, не присвоїй її собі. Слава нації! Слава ЗСУ! Смерть ворогам!

  • @bogdanl5157
    @bogdanl5157 Před 23 dny +5

    Дякую за змістовне відео! Мої дідусь і бабуся, по батьковій лінії, також переселені з села Лімна Бірчанського району в Тернопільську обл. Вже немає кому розповідати подробиці тих подій, тому стараюся скласти пазли з того, що залишилося в пам’яті та зі свідчень інших людей. По факту, цього села вже не існує - все заросло лісом, щоби не залишилося навіть згадки про нього.

  • @Poliak_family
    @Poliak_family Před 17 dny +4

    Мій дідусь теж лемко, виселений з Польщі село Граб Краківського повіту в Україну.

  • @ilmalucas111
    @ilmalucas111 Před 25 dny +7

    Дякую за цікаве відео про лемків , я познайомилася з їхньою вишивкою ,схему якої придбала в магазині для рукоділля в Києві і зразу закохалася ! Дуже рада почути і знати більше про їх культуру !

  • @user-ej2ns7rv5g
    @user-ej2ns7rv5g Před 27 dny +10

    Дякую, дуже цікаво і пізнавально

  • @elenaganshina5866
    @elenaganshina5866 Před 20 dny +4

    Дякую, пане Орест, за пізнавальний посил!!!

  • @user-fi7cg1wq8r
    @user-fi7cg1wq8r Před 19 dny +4

    Справді ,це надважливо знати свою справжню історію.😭💔🙏🙏🙏💙💛

  • @oxanakutska2713
    @oxanakutska2713 Před 12 dny +3

    На одзискані землі дуже мило запрошували, для початку спалили хату, а потім дали 24 години на збори. Хата мого дідуся і бабці в селі Бортному була спалена, хата мого дідуся і бабці з Мохначки теж була спалена. Стрико після війни розшукав своїх батьків в Тернопільській області, але не зміг прижитися в тих Варваринцях і повернувся до Бортного, хата діда вже на той час була спалена, тоді він збудував нову хату, одружився і вже за рік був виселений на одзикані території без права повернення в Лемковину, нова стрикова хата теж згоріла

  • @mariyashchepanyak5427
    @mariyashchepanyak5427 Před 19 dny +3

    Мої батьки теж були переселені з Польщі до України

  • @user-wg5om3yw5u
    @user-wg5om3yw5u Před 23 dny +4

    Така то велика біда 'без коріння саду не цвісти...але Бог збирає всіх докупки...моїх родичів лемків розкидало по світі від Америки до Сибіру...

  • @HannaVeganna
    @HannaVeganna Před 28 dny +8

    дуже цікаво!, живучи в Польщі вже 10 років натрапляла на такі українські села і завжди було цікаво як і звідки. Тепер знаю

  • @bud700
    @bud700 Před 19 dny +4

    Чоловіче багато людей були за кордоном. Так що прекрасно розуміють всі, що Україна вже давно обігнала багато країн в розвитку.

  • @user-mi7bk6pg9j
    @user-mi7bk6pg9j Před 20 dny +5

    Прикольне пізнавальне відео. Дякую!

  • @ГероямСлава-х5ы

    Дуже дякую, цікава тема! Я також на половину Лемко.

  • @user-es1ev7mm9n
    @user-es1ev7mm9n Před 8 dny +1

    Дуже пізнавальна і змістовна розмова про історію українців,і сам ведучий лемк,по батькові з холмщини дуже привітна і гарна людина,як то кажуть- хтось прийшов,стукає у двері,не знаю хто,але відчуваю що це хтось із нас,родич😊!

  • @ihorbaran450
    @ihorbaran450 Před 15 dny +3

    Щира подяка вам за працю та низький уклін всім захисникам неньки України 🙏💙🇺🇦

  • @chidyvar
    @chidyvar Před 7 dny +1

    Красно дякую вам, Оресте! Вразливо до сліз. Я також лемко з французької «версальщини», народився на Півдні України, родина депортована з Тісни, то повіт Лісько. Уже надіслав це відео рідним і друзям. Вшыткы лемки, гев докупи!!! Шануймося! Будьмо!❤

  • @іринатрухан-я8д

    Дякую Оресте, дуже цікаве відео. Мій батько теж лемко . Переселений з села Вафка Ново-Сончського повіту, Краківського воєводства. Депортований з родиною з рідних земель . Сум і біль він проніс через ціле життя. Він теж Кузяк. Родина зупинилась спочатку на Тернопільшині, а згодом переїхали до Львова. Дякую за мандрівку рідними землями наших батьків, на генетичному рівні це відчувається.

    • @mariuszlech9173
      @mariuszlech9173 Před 22 dny +1

      Лемки з Краківського воєводства були вигнані з польської землі, тому що, хоч вони були незначною меншістю серед моря поляків, вони були агресивною та нелояльною меншістю з московофільськими поглядами. Але була частина лояльна, а пропольсько налаштовані й сьогодні живуть на своїх землях, для лояльних завжди є нагорода. Лемки в Польщі займали гірські території з найгіршими землями, бо вони прийшли на ці території в 16 столітті, коли поляки вже займали найкращі землі в долинах річок, так само і в Словаччині. Волосько-російський колоніалізм був наслідком злиднів, а в Польщі завжди були кращі умови для життя, так є й досі.

    • @user-fz4wd6vy4r
      @user-fz4wd6vy4r Před 3 dny

      Лічися московит.

  • @viralito1066
    @viralito1066 Před 24 dny +4

    Живу у Сваляві , Закарпаття.Я теж лемки ня (у своїй мові вживаємо не лиш ,лише ,тільки ,а Лем. Покійний батько ,що предки були із Словенії. На Закарпаття переселилися десь 700--800років тому. А мама своїх згадувала, що були вихідці із білих хорват.

    • @Stakanav
      @Stakanav Před 21 dnem

      Свалява теж Лемківщина?

  • @user-xo7gw7kk7e
    @user-xo7gw7kk7e Před 20 dny +3

    Пане Оресте, наприкінці плакала разом з вами, хоча не маю відношення до лемків.
    Дякую вам за цікаве відео.

  • @ПетроСмолій
    @ПетроСмолій Před 25 dny +7

    Дуже і дуже хороший випуск

  • @valeriistrilets8076
    @valeriistrilets8076 Před 19 dny +3

    Супер!!! Класний репортаж!!! Пам'ять повинна передаватися з покоління в покоління!

  • @user-xp5ld1ho3o
    @user-xp5ld1ho3o Před 18 dny +4

    Україна багатогранна ,а її народ зазнав багато знущань переселень і гонінь . Нас могло б сьогодні бути порядка 180 мільйонів людей ."""старший браток постарався нас прорідити . Знищував на кожному кроці . І якщо МИ ЗБЕРЕГЛИСЯ ЯК НАЦІЯ ЗБЕРЕГЛИ СВОЮ МОВУ КУЛЬТУРУ ТО Я СТВЕРДЖУЮ ЩО МИ НАЙКРАЩІ .І ГОРДУСЯ ЩО Я УКРАЇНЕЦЬ .

  • @user-wx1xm9hi7v
    @user-wx1xm9hi7v Před 6 dny +1

    Щиро дякуємо за ваше відео багато чого дізналися за наших предків . Наших батьків вони б хотіли все побачити
    .Щиро дякуємо ДАЙ Боже Вам здоров'я і побільше таких відео.

  • @user-ld6rf4ff5b
    @user-ld6rf4ff5b Před 26 dny +8

    О а що стало з лемками які жили у Маріуполі, там ще музей був

  • @СерегаМиронович

    Я теж лемко. З Віслока Великого. Цим літом був в музеї лемків, на старому лемківському кладовищі в с. Віслок Великий знайшов поховання свого пра-пра діда. Відвідав православну церкву в с. Команча. Ночував в лемківській хаті в с. Вислік Великий. "Під червоним дахом".

  • @violin3007
    @violin3007 Před 24 dny +3

    Моя бабця просила запам'ятати: вона була з Дудинців, а дідо,-- з Пельня,і то було десь близько Сянока!!!

  • @user-wg5om3yw5u
    @user-wg5om3yw5u Před 23 dny +3

    Мені теж хотілося б розповісти і зняти відео про моїх родичів предків лемків...то була б велика трилогія...наше життя то є бестселер....

  • @ivanorsah3726
    @ivanorsah3726 Před 10 dny +3

    Вітає Закарпаття, ми є також частинкою лемків.

  • @orestmyshchyshyn459
    @orestmyshchyshyn459 Před 28 dny +7

    Багато хто плутає дві історичні події: обмін населенням між Польщею і Українською Радянською Соціалістичною Республікою у 1944-1946 - майже 700 тисяч українців (лемків, бойків, русинів) вимушені були покинути свої домівки і були переселені в УРСР та опера́ція «Ві́сла» -1947 -майже 150 тисяч лемків були переселені на "землі отзискані" Польщі.

    • @olgadorofeieva
      @olgadorofeieva Před 25 dny

      на 9:38 видно, що це різні події

    • @user-ey6jo7ql4h
      @user-ey6jo7ql4h Před 23 dny +1

      Дякую! Нарешті хтось уточнив. Звичайно, операція "Вісла" - це зовсім не переселення до УРСР. Мене завжди дратувало таке невігластво.

    • @Stakanav
      @Stakanav Před 21 dnem +1

      ​@@user-ey6jo7ql4h це 1+1 так розповідало

  • @user-xs3fr9uh5f
    @user-xs3fr9uh5f Před 28 dny +11

    На Закерзонні залишилося досить мало слідів проживання українців, бо коли українців виганяли з цих земель переважну більшість їхніх будинків знищили, щоб не було видно що стільки українців там проживало, а розпочалося це іще в 1944 коли почали вирішувати де зробити кордон і аж до 1969 коли завершилися роботи з будівництва Солинської ГЕС-ГАЕС і затоплено багато українських сіл.

    • @Olgerd4717
      @Olgerd4717 Před 28 dny +3

      Мені видається, що в межах Солінської ГЕС мешкали бойки. А лемки проживали далі на захід від Команчі.

    • @mariuszlech9173
      @mariuszlech9173 Před 24 dny +1

      Tak większość wiosek z których zostali wysiedlenie Bojkowie i Łemkowie , została spalona przez UPA , aby nie osiedlili się w nich Polacy . Przetrwały tylko te wioski gdzie Polska partyzantka i służby bezpieczeństwa miały swoje posterunki.

    • @user-ze8fv6kk4n
      @user-ze8fv6kk4n Před 17 dny

      Tam zgiął gen. Świerczewski od band UPA i stąd był początek akcji Wisła, a wcześniej a 1943 r na Wołyniu i Małopolsce wschodniej była zabijana ludność polska , ormiańska , żydowska dla samostijnej Ukrainy,,czystej od Lachiv jak szklanka wody," z dawnego Stanisławowa, Tarnopola i wielu wsi polskich nawet drzewa owocowe były wycinane żeby nie było widać śladów polskości . Lwów też zatarł celowo kulturę polską, Kamieniec i wiele miast i wsi. Tak jest z eksterminacja jeśli jedna ludzkość występuje przeciw drugiej. Później jest wet za wet

    • @user-xs3fr9uh5f
      @user-xs3fr9uh5f Před 15 dny +3

      @@mariuszlech9173 Частину моєї родини виселили, а частина там залишилася тому я знаю що там відбувалося і що сталося з хатою моєї баби, церквою в селі там де вона жила, і знаю що то що ви пишете це не правда.

    • @mariuszlech9173
      @mariuszlech9173 Před 15 dny

      @@user-xs3fr9uh5f Nie rozumiem . Pisz po europejsku jak już tak idzisz do nas .

  • @oyum6208
    @oyum6208 Před 12 dny +1

    Орест! У Вас гарна і виразна вимова! Розповідь приворожує. А тому додам ще. Біля ріки Сянок є назва "Чашин", така ж назва є біля Сяеу - "Каньчуга" (з німецької - Чашин, Судок). Чаша - згадана у легенді "скіфів", записаній Геродотом - золоті предмети даровані скіфам - сокира (меч), плуг, ярмо-вітрильник і чаша. Чаша - символ релігії (причастя, тощо) і відродження (тут Сонце сідає за обрій, щоб відродитися вранці над Україною (там "солов'ї веселим співом Сонце зустрічають" - в "Слові о полку Ігоревім").

  • @nadiaespana4396
    @nadiaespana4396 Před 21 dnem +2

    Щиро дякую за відповідь

  • @tetjana757
    @tetjana757 Před 28 dny +8

    Мій тато лемко)

  • @ЛесяЗагорбенська

    Дякую за цікаве відео я також лемкиня .Мій батько родом з Полян .

  • @5kopiyok
    @5kopiyok Před 22 dny +3

    Горна історія Оресте!

  • @user-ku2zd4gq4w
    @user-ku2zd4gq4w Před 6 dny +1

    Дякую тобі Орест за таке чудове відео.

  • @user-jc7it7is1l
    @user-jc7it7is1l Před 22 dny +3

    Круто!

  • @ЛюбовьБереза-е5ц

    Ющенко багато чого робив для підняття з руїн пам"яток української історії. Згадали і про Холодний яр, "Холодноярську республіку", Богданову гору, Чорного ворона і т.д. Але нажаль українці цього не прийняли, не цікавились, не хотіли знати. Обрали зека який все обнулив.

    • @alexnadiy5979
      @alexnadiy5979 Před 23 dny +1

      на жаль, це правда, аж хочеться заплакати над дурними головами населення України

    • @Stakanav
      @Stakanav Před 21 dnem

      Зека обрали лугандонці

  • @bogdant6654
    @bogdant6654 Před 28 dny +4

    Дякую за відео, моя бабця також виселена із Жегестова

  • @nataliiakovalchuk6951
    @nataliiakovalchuk6951 Před 23 dny +1

    Мої предки теж були лемками❤. Дякую за програму

  • @user-pq3go5re2o
    @user-pq3go5re2o Před 3 dny +1

    Я лемка по мамі, дід втік з тої частини Польщі з батьками ще малим в Закарпаття через гори у Великий Березний. Мамин дід народився і всі його предки жили біля Великого Березного, жінку собі взяв з Михайловців лемку. По батькові я мадярка, але не знаю тої мови і не хочу. Я лемкою себе з дитинства вважаю

  • @user-kh7sw1jy6e
    @user-kh7sw1jy6e Před 10 dny +1

    Дуже цікаве відео.Молодець.

  • @user-wy7lx6bh1b
    @user-wy7lx6bh1b Před 28 dny +4

    У мого тата мама гуцулка з Івано- Франківської області рідні татової мами живуть у горах Карпатах України у селі там де живуть Гуцули

  • @vsvechnikova
    @vsvechnikova Před 28 dny +3

    Ура! Нове відео 🎉

    • @vsvechnikova
      @vsvechnikova Před 28 dny +1

      Було дуже приємно побачити вашу батьківську родину ❤

  • @gladiatrix1644
    @gladiatrix1644 Před 25 dny +4

    Чи є в українській мові зворот "спокон віків"? Мені здається, московня дуже любить використовувати цей вираз. Українською це одне слово - споконвіку, з наголосом на останній склад.

    • @Stakanav
      @Stakanav Před 21 dnem

      На передостанній

    • @gladiatrix1644
      @gladiatrix1644 Před 18 dny

      @@Stakanav в нас наголос ставлять на останній склад

  • @МирославаЛукаш-щ4р

    Дякую! ❤️

  • @alexnadiy5979
    @alexnadiy5979 Před 23 dny +2

    Пане Оресте, якщо ваш предок з околиць Томашова Люблінського то це не Холмщина. Холмщина відрізняється від Томашівщини, звідки ваш дід. На цих теренах розмовляли наддністрянськими говірками, а Холмщина це або південноволинські, а північніше зах.поліські. Ці території теж формувалися під іншими імперіями. Томашівщина під Австроугорщиною, а Холмщина під оцими чортами з московії. Якщо хрест стоїть при колії то ваш дід або з Гребенного або Селиськ або іншого села по дорозі до Замостя. А може Теодор Кузяк, який малював і писав оповідання на лемківській мові ваш родич?

  • @user-cm9xl1hd1v
    @user-cm9xl1hd1v Před 20 dny +1

    Пане Орест, дякую за цікаву історію наших пращурів. Скажіть, будь ласка, в Жерниці, село Вижна жили лемки?

  • @user-un9tn2dz8r
    @user-un9tn2dz8r Před 25 dny +1

    хотілось би там побувати, коли саме проходить там цей фестиваль

  • @Tetya_nka
    @Tetya_nka Před 28 dny +2

    Пам'ятаю років 20тому Лемківську ватру організовували в с. Гутисько Тернопільської обл. 😊

  • @oyum6208
    @oyum6208 Před 12 dny

    Шановний Орест! Василь Федорович Антонів, походженням з лемків, дуже хотів знати, звідки його прізвище "Антонів". Річ у тому, що назва "лемки" була утворена від грецького слова "λημ", "λημα" - воля людини, надія. Себто, "воля людини" - молитва (волинь - молинь). У Геродота "волинь-лемки" названі "авхати" (те ж саме значення - воля людини, молитва), у Плінія - "венеди, венети" (санскрит), у Йордана - "анти" (грецьке "αντη" - молитва). Пізніша назва "антів-волині-лемків" - християни (люди молитви), а в "Слові о полку Ігоревім" вони названі "слави-християни".

  • @mariyashchepanyak5427
    @mariyashchepanyak5427 Před 19 dny +1

    Батько мій з Перемишля а мати з Ярослава

  • @user-wg5om3yw5u
    @user-wg5om3yw5u Před 23 dny

    Я не бачила раніше ваших відео про лемківщина...але хочу сказати' що дуже цікаво і пізнавально...маю надію теж колись попасти на це велике свято моя прабабуся була родом з села Береска і теж була вивезена на територію Станіславова😢'а бабця до Німеччини а прадідусь виїхав до Америки ...

  • @nadia14
    @nadia14 Před 23 dny +3

    В мене і тато ,і мама лемки

  • @user-zs2yv2id1s
    @user-zs2yv2id1s Před 10 dny +1

    Умене мама з лемків а тато з бойків тоя лембой дякую за це відео

  • @Andriyapps
    @Andriyapps Před 16 dny +1

    я теж лемок по бабці мама вже в укр народилась

  • @nadiaespana4396
    @nadiaespana4396 Před 24 dny +1

    Щиро дякую! Дуже цікаво. Моя мама з Лемківщини , с. Кальниця , Перемишлянського району. Село згоріло , ніколи там не була і ніколи не бачила інформації про цю територію. Чи маєте якісь відео з цього села Кальниця?

    • @mariuszlech9173
      @mariuszlech9173 Před 22 dny

      Якщо вона була з цього села, то була Бойко, бо це було село Бойковаська.

  • @user-dq2es8fd4z
    @user-dq2es8fd4z Před 8 dny

    Дякую.

  • @Ukrainianguy
    @Ukrainianguy Před 26 dny +3

    цікаво

  • @Emilia-p8b
    @Emilia-p8b Před 13 dny +2

    Біля Чорткова теж є лемки і фамілії такі, як на пам'ятнику

    • @mariyalineytseva9411
      @mariyalineytseva9411 Před 6 hodinami +1

      ..на Тернопільщині багато їх Борщівський,Чортківський район...корінні вже всі майже відійшли у вічність , залишилися їхні діти і я в тім числі
      Мій батько походить з Дзиндранова,його вже 6 років немає з нами....

    • @Emilia-p8b
      @Emilia-p8b Před 4 hodinami

      @@mariyalineytseva9411 так є. З самих близьких у нас в родині залишилась моя мама, але вона родилась вже в Україні. А я вже внучка. Саме цікаве, що у, війну я вернулась не далеко Сянока. Відносно не далеко. І теж в горах.

  • @romenna2296
    @romenna2296 Před 20 dny +1

    Село Мохначка під Криницею. Батько там народився.

  • @simruk
    @simruk Před 24 dny +2

    Музеї це дуже добре.
    Але є питання. Чому українці не повертаються на свої землі предків.
    Тим самим збільшуючи свою присутність, народжуваність, і політичний вплив. Вшановуючи ,і захищаючи наших Героїв, обираючи наших людей до сейму.

    • @mariuszlech9173
      @mariuszlech9173 Před 24 dny

      Nie wracają bo dostali na zachodzie Polski dużo leprze domy i dużo leprze warunki do życia . Większość z nich uważa się za Polaków i z ukrainą nie chce mieć nic wspólnego .

    • @Stakanav
      @Stakanav Před 21 dnem

      Тису складно перепливсти

  • @BodyaSvuy
    @BodyaSvuy Před 28 dny +3

    О, вже ближче до рідного Львова. Але квиток 100% вже куплений з Санока до Європи)

    • @user-ey6jo7ql4h
      @user-ey6jo7ql4h Před 23 dny +1

      Сянок правильно - від назви річки Сян.

    • @Stakanav
      @Stakanav Před 21 dnem

      Ну ясно ж, що не хоче потрапити до лап тцк

    • @user-vv8co3fg4p
      @user-vv8co3fg4p Před 3 dny

      ​@@Stakanavчого ти сюди приперлося???

    • @Stakanav
      @Stakanav Před 3 dny

      @@user-vv8co3fg4p по тій же причині, що й ти

  • @violin3007
    @violin3007 Před 24 dny +3

    Також сльзи на очах

  • @boghkoigor3168
    @boghkoigor3168 Před 15 hodinami

    Жертвами депортацій 1944-1951рр. було понад 700 тисяч українців. 1944-1946 рік понад 500 тисяч русинів Закерзоння вислали НА СХІД, в усср, за договором про обмін етносами. 28 квітня - 29 липня 1947 року, операція ВІСЛА, - переселення ще понад 150 тисяч українців на "німецькі" одзискане землі Польщі. 1951р. - вирівнювали кордон і вислали до 50 тисяч бойків.

  • @user-ox3ic9ih8t
    @user-ox3ic9ih8t Před 22 dny +3

    Це безумовно цікаво і про своє коріння треба знати .
    Але для України як держави важливо не це . Україна - це величезний котел з різними націями і їх сумішу . Найстрашніше , що держава за 30 років не виробила спільні економічні інтереси для всіх областей України , а на цьому вже мала би будуватися і спільна повноцінна оборона держави , а не те з чим Україна підійшла до повномасштабної війни . На жаль і зараз регіони живуть своїм окремим життям і схоже після війни це ще поглибиться .

  • @Emilia-p8b
    @Emilia-p8b Před 13 dny +1

    Моя бабця з дідом з Сяну. Я лемкиня

  • @zorifrank3632
    @zorifrank3632 Před 6 dny +2

    Лемки не вважали себе українцями а лемками.

  • @user-cw6vh3ip9m
    @user-cw6vh3ip9m Před 6 dny

    Чи є тут, чиї предки з селища Улюч Дрогобицької області Добромильського повіту( в 1945 територію віддали Польщі)?

  • @user-yk5fq8ej2h
    @user-yk5fq8ej2h Před 19 dny +1

    МОЇ ТАТО І МАМА З С. МЕЖИБРИДЬ БІЛЯ М. СЯНОК

    • @oleg2270
      @oleg2270 Před 18 dny

      Це не лемківське село

  • @Mivinka_top
    @Mivinka_top Před 22 dny +1

    Я типу майже лемок який якби на половину лемок який якби ніколи не був на лемківщині

  • @mariamakovyak5405
    @mariamakovyak5405 Před 18 dny +1

    Київської Русі ніколи не існувало. Була просто Русь

  • @user-xt3fc3bn5e
    @user-xt3fc3bn5e Před 24 dny +1

    Мій дід і батько з Томашова

  • @user-xs3fr9uh5f
    @user-xs3fr9uh5f Před 28 dny +1

    Ви стільки різних міст нам показали і нарешті показали звідки ви родом, шкода тільки що частина родини там не залишилася і вони не зберегли будинку і могили ваших прадідів.

  • @ЮлияБеличенко-ж3ц

    А шо це за люди білі хорвати !

  • @Sabinasurmacz
    @Sabinasurmacz Před 14 hodinami

    Panie Orest proszę pokazać to Ukraińskie budynki wypudowane po 1991 .

  • @SuperElborbah
    @SuperElborbah Před 28 dny +2

    👍

  • @liliyalistilla
    @liliyalistilla Před 23 dny +1

    Moya roduna vidnosutsya do lemkiv-moya mama,baynya i dido,yaki bylu pereselencyamu terutoriyi Polshchi na Zaxidny Ukrayiny 1945.

  • @ОксанаЖивицька

    В давнину захід України не називався Київська Русь.А просто Русь. І на старих картах так і є.

    • @Sabinasurmacz
      @Sabinasurmacz Před 10 hodinami

      A a dlaczego Ukraina nie nazywa się Ruś .?a Białoruś bo bo w słowie Ruś . Coś nie tak ?

    • @ОксанаЖивицька
      @ОксанаЖивицька Před hodinou

      @@Sabinasurmacz а це щоб ви запитали, і моє питання, а що вам до того??? Займайтеся своїми недолугими фермерами, які нищили українське зерно, а це великий гріх, чому там ви мовчали??? Щоб знати відповідь на те що ви запитали, прочитайте історію України, і подивіться всі ці старовинні карти, які є за кордоном у вільному доступі.Я не можу проводити тут уроки історії для вас.

  • @OggyRok
    @OggyRok Před 24 dny

    Додайте, будь ласка, часові коди

  • @zhannafranchuk5279
    @zhannafranchuk5279 Před 28 dny +1

    dyakuyu! vce bude Ukrayina!!!!

  • @stephaniyamamonthova4137

    Яка обл.?

  • @user-qk6ek7ib9u
    @user-qk6ek7ib9u Před dnem

    Звертаю вашу увагу на нпдзвичайне плентання в московитській термінології а саме нп карті у вас є територія із назвою Київська Русь.гвколи такого терміну не існувало.уей термін вигадав московський кабінетний історик з дуже тонким натяком що раз є київськм Русь значить є і інші русі.наприклад: рязанська русь московськп русь ,суздальська русь.тае от ніде в жодних документах інших держав такого терміну назнайдено бо його ніколи не було.БУВЬОДИН ЄДИНИЙ ТЕРМІН: РУСЬ. ВИМАГАЮ ВІД ВАС ВИПРАВИТИ НА ВАШІЙ КАРТІ ЦЕЙ ГАНЕБНИЙ ДЛЯ УКРАЇНЦІВ ТЕРМІН : КИЇВСЬКА РУСЬ

  • @nickstorm4
    @nickstorm4 Před 7 dny

    🎉

  • @user-vz3gk2jz7e
    @user-vz3gk2jz7e Před 25 dny

    Був за заході лемківщені.Та не в Криниці,чі в Машині я не чув мови лемків

    • @alexnadiy5979
      @alexnadiy5979 Před 23 dny

      треба було зайти у церкву у Криниці, там збираються лемки. Всі інші це вже поляки. Ви ж розумієте що у 1947 лемків депортували і розсіяли по західній Польщі. Їх більше у Лігниці, Ґожові, Зеленій Горі, Вроцлаві та навколишніх селах.

    • @mariuszlech9173
      @mariuszlech9173 Před 21 dnem

      @@alexnadiy5979 Nie można nikogo ''deportować '' w granicach własnego kraju . W 1956 roku Łemkowie mogli wrócić na tereny z których ich wysiedlono . Wróciło około 1500 osób . Reszta nie chciała bo żyło im się lepiej na zachodzie Polski . Nikt z Łemków nie jedzie na ukraińską watrę w Żdyni , to jest watra ukraińców a nie Łemków . Watra Łemkowska odbywa się w ''Michałowie '' województwo Dolnośląskie .

  • @Emilia-p8b
    @Emilia-p8b Před 13 dny +1

    Мої дід з бабкою католики