Kuvasz - valóban veszélyben van ez a magyar fajta? - Podcast 9. rész

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 9. 08. 2023
  • Csupor Erik, a DogcastTv CZcams csatorna tulajdonosa és Szabó István, a Magyar Kuvasz Fajtagondozó Egyesület elnöke beszélgetése. Az én kutyám podcast sorozatának nyolcadik része a DogCast TV segítségével és támogatásával!
    A kuvasz méltán közkedvelt magyar fajta, egy igazi hungarikum. Szakértőkkel beszélgettünk a fajta jelenlegi helyzetéről és jövőjéről.
    Szabó István, a Sárréti Sinka Kuvasz Kennel tulajdonosa, Magyar Kuvasz Fajtagondozó Egyesület elnöke és a „Kuvaszok a Kárpátokban Barátikör” tagja valamint Csupor Erik, a DogcastTv CZcams csatorna tulajdonosa és Az Én Kutyám újságírója voltak Soós Andi vendégei.
    Az epizódot összefoglaló cikket itt találjátok: www.azenkutyam.hu/elet/kuvasz...

Komentáře • 17

  • @martonkovacs5590
    @martonkovacs5590 Před rokem +3

    A legjobb kutyás videós akit ismerek❤❤❤!

  • @sandordeli9143
    @sandordeli9143 Před rokem

    Erdélyi kopóról szivesen hallgatnék hasonló podcastet !!!

  • @balazskovacs2333
    @balazskovacs2333 Před 11 měsíci +2

    Üdv! Egyetértek, valóban a küllemre (főleg a CSAK küllemre) tenyésztés tette és teszi tönkre a fajtákat. Ahol van munkavonal vagy munkateszthez van kötve a tenyésztés, azokon a fajtákon belül jobb az állomány, illetve van olyan, ahol el is vált a küllem és munkavonal egymástól. A kuvaszoknál nagyon jól megszervezett volt a kihelyezési program, a komondornál sajnos ez ad hoc jelleggel történt, és a fajtagondozó szervezet be sem állt mögé. Ráadásul a fajtagondozó szervezeteken belül is a kuvaszosok jobban összetartottak, míg a komondornál több részre szakadtak, de azért hozzátenném, hogy Erdélyben ÉS Magyarországon is vannak dolgozó komondorok (tenyészet is, nem csak tartó), akik kiválóan ellátják a munkájukat, továbbá megjegyezném, hogy az Ópusztaszeri és a más helyszíneken évente megrendezett pásztorkutyás teszteken, ahol volt KÁJ, KAU, Kangal, stb. (külföldről hozott is) szép számmal, volt több olyan év is, amikor kanoknál és szukáknál is komondorok vitték el az első helyeket a keleti fajták elől. A legnagyobb probléma pedig az, ami a videóban is elhangzik, hogy a pásztorkutya falkakutya, így szerintem minimum hármat kellene együtt tartani jószágok mellett, ehelyett ugye szinte kizárólag egyedül tartják őket úgy, hogy jószágot sose látnak. Emiatt beszűkült az állomány, és míg egy kau/káj esetében van lehetőség visszanyúlni autentikus, aboriginal egyedekhez és azokkal vérfrissíteni, a kuvasz és a komondor esetében ez jóval nehezebb. Azt szomorúan, sőt, felháborodva hallom, hogy a komondor esetében a fajtagondozó szervezet el mert gondolkodni azon, hogy módosítsanak a standardon és kivegyék a munkaképességet ahelyett, hogy tennének inkább azért, hogy a fajta ismét régi fényében tündököljön. Ha ezen komolyan gondolkodik a taggyűlés, akkor fel kell oszlatni és elzavarni őket, hiszen az utóbbi 30 évben gyakorlatilag semmit nem tettek a munkaképesség megőrzése érdekében, csak szerencsére volt néhány tenyésztő, aki a saját feje után menve igyekezték megőrizni a pásztorkutyás értékeket. Szerencsére én most szombaton fogok elhozni egy kis szukát birkanyáj és lovak mellől, úgyhogy ismét három fős "falkám" lesz.

    • @maglor_
      @maglor_ Před 11 měsíci +2

      Kedves Balázs!
      Egy-két dologban pontosítanék:
      1. Ópusztaszeren soha nem nyert komondor sem munkában, sem összetettben..., csak küllemben - abban viszont többször is.
      2. A fajtagazda szervezet nem gondolkodott el azon, hogy módosítson a standardon. Ez az én felvetésem volt miután több, mint egy évtized próbálkozás után sem tudtuk elérni, hogy épkézláb karaktertesztet vezessen be a klub. Akkor mondtam, hogy akkor döntsék el, hogy küllemkutyázás van és akkor meg kell változtatni a standardet (mert abban az áll, hogy "...a ház őrzése-védése közben rendíthetetlen bátorságot mutat..."), vagy alapjaiban kell változtatni a tenyésztési rendszeren, hogy a kutyák valóban rendíthetetlenek legyenek. Ami jelenleg zajlik ugyanis az már szinte átverés...
      Üdvözlettel: Nagy András

    • @balazskovacs2333
      @balazskovacs2333 Před 11 měsíci

      @@maglor_ Kedves András!
      Lehet félreérthetően fogalmaztam az "Ópusztaszeri és a más helyszíneken évente megrendezett pásztorkutyás teszteken" dologgal. Ezt úgy értettem, hogy valamelyik ilyen teszten, ami ezeken a helyszíneken volt, de csak Ópusztaszer jutott eszembe. Most rákerestem a régi fórumokon. Egy idő után Szabadszállásra költözött ez a teszt, és ott nyertek komondorok. Nem találtam meg minden posztot, bár időhiány miatt nem is kerestem. 2013-ban 25 kutya volt, 1 kuvasz, 3 komondor, a többi ázsiai fajta. Pénzesgyőri Sanci legjobb fiatal kan küllemben és legjobb fiatal kan őrzésben. Szabóréti Balta szintén maximális pontot kapott az őrzőmunkára. A következő évben pedig úgy rémlik (posztot nem találtam még meg, de keresem), hogy kanban és szukában is komondor nyerte a munkatesztet, mintha a Balta és valamelyik kutya a Gubancos kennelből, de ez csak tipp.
      A fajtagondozó szervezet pannon bobtail tervétől ezek szerint pedig nincs miért aggódnom. Köszönöm, hogy megnyugtattál. Talán így még van remény.
      Ma megyünk a kiskutyáért, nagyon bizakodó vagyok. Birkanyáj, lovak, szamarak mellett van a falka. A kölykök sinderegnek, mégis nyugodtak és kiegyensúlyozottak. Egy szukát hozok el. Aztán meglátjuk mi lesz belőle idővel.

    • @maglor_
      @maglor_ Před 11 měsíci

      Van valakinek tippje, hogy a youtube miért nem enged bizonyos esetekben válaszolni?
      Kb. 5 választ írtam, és egy pár percig megjelennek, aztán eltűnnek... Nem volt benne egyetlen obszcén kifejezés, sem link... de még a globalista szenttehén témák sem...

    • @maglor_
      @maglor_ Před 11 měsíci

      Az általad említett eredmények számomra nem mérvadóak. De nem tudom leírni, hogy miért, mert ha leírom, akkor valaki, vagy valami azonnal törli a hozzászólást. Azóta kb. 15 módon fogalmaztam meg, de mindenhogy eltűnik. Elképesztő ez a kommentfelület.
      A fajtagondozó szervezet tevékenysége miatt "nyugodtan aggódhatsz" továbbra is... 🙂 Annak ellenére is, hogy Daninál nem tudnék jobb tenyésztésvezetőt. Nem rajta múlik...
      Egyébként a hozzászólásod lényegével egyetértek.
      Sok sikert a kiskutyákhoz!

    • @DogCastTV
      @DogCastTV  Před 11 měsíci

      Az algoritmus időnként számunkra is rejtély...

  • @KTamas27
    @KTamas27 Před rokem +1

    Köszönjük báttya❤🎉

  • @martonkovacs5590
    @martonkovacs5590 Před rokem +2

    Nagyon jó és szuper videóid vannak❤

  • @karolyrevesz3467
    @karolyrevesz3467 Před 6 měsíci +1

    A 80 as evekben volt egy kuvaszom. Fogasvolgyi Donci es Borzos Eszes kolyke (Borzos Bob).
    Bar kesobb is volt meg kuvaszunk, de olyat azota sem lattam (sem kullemre, sem viselkedeset tekintve), rosszabbal pedig nem akarok foglalkozni.

  • @balazsszilagyi7502
    @balazsszilagyi7502 Před rokem +4

    Érdekes, hogy akit kérdezek mindenkinek volt kuvasza és ismerik is őket, úgyhogy van remény.

    • @DogCastTV
      @DogCastTV  Před rokem +2

      Kedves Balázs, a megfigyelés jó, a kuvasz népszerű volt a 2000-es évek elejéig. Sajnos napjainkban a hangsúly a volt szón van (most már nincs, de egykoron volt kuvaszom).

    • @Szofikkkaa
      @Szofikkkaa Před 11 měsíci +2

      @@DogCastTV Ennek egyébként mi az oka? Mert nem gondolnám, hogy csak és kizárólag az, hogy kiskertek vannak már és nem tanyák. (Ez az előző rendszerben sem volt jellemző ugye.)
      Nekem ezzel kapcsolatosan az a gondolatom, hogy szinte bármely fajtát ha az ember megnéz, a '80-90-es években olyan tenyésztési fogások jelentek meg, hogy a leszármazási ág szinte egy körforgalom. Ugyanaz a 10-15 kutya szerepel egy ma élő kutya 5-6-7. generációjában. Sajnos ezek törzskönyvben nem látszanak, ezeket fel kell szépen fejtegetni. Akkor világosan látszik, hogy a rokonpárosítások miatt egy ős, akár 6-10 alkalommal is előfordul egy-egy ma élő kutyában, ezáltal erősebben gyakorolva a génkészletére hatást. (Jegyezzük meg, hogy a fajtatiszta tenyésztés, eleve egy homogén állományt jelent, és még ez van tovább szűkítve a tendenciózus rokonpárosításokkal.)
      És akkor jön a duma, hogy de a kutya bírja a beltenyésztést. Nem bírja, csak mivel 78 pár kromoszómával rendelkezik, sokkal nagyobb a variabilitása, és rengeteg kutya F1-F2 generációban hordozó, majd F3-F4-ben lesz adott esetben érintett egy-egy genetikai betegség, elváltozás által.
      (Míg ember esetében, már F1-es generációban is megjelenik. Lásd Habsburg-ház, SOROZATOS unokatestvér házasságok során létrehozott olyan szintű homogén génkészlete, amely eseti testvérházasság esetén sincs.) Semmi gond nincs az eseti rokontenyésztéssel, de amikor egy kutya leszármazási ágában akár 6-8-10 alkalommal megjelenik UGYANAZ a kutya (akár különböző generációban), meg még egy másik ugyanaz 4 alkalommal, az már baj.
      De, a küllem mindenek felett, az egész egy eladhatósági biznisz, mindegy hogy magyar, vagy külföldi fajta. A legtöbb tenyésztő (nevezzük így az egyszerűség kedvéért) maximum a szín vagy szőröröklésben "van otthon", abban, hogyan kell eladható, vonzó kutyát csinálni. Az, hogy régen mi volt, meg hajdan mire volt egy adott kutya, sokszor őse használva, az a modernitás korában, amikor a szelekciós tényező az eladhatóság, kár romantikázni rajta. El kellene dönteni, hogy most a régmúlton romantikázunk, hogy pásztor, terelő vagy vadászkutya, vagy modernitásban helytállást mantrázzuk? Böködhetem az eredeti munkájára való alkalmassággal azt a kutyát, amelyik a standardet csak küllembibliának tekintő szelekción esett át. Ugyanis egy tulajdonság kilúgozásához, nagyjából egy kutyaöltő kell, teljes eltűnéséhez pedig 2-3.
      Hány kutya lett az elmúlt 5 évben, tenyésztésre javasolt, vagy kiemelten javasolt? Csak tenyészthető minősítésű kutyával nem fogunk sikereket aratni, az a középszer, azzal többen vagyunk, de nem jobban. A küllemtenyésztés, önmagában nem rossz, viszont mint egyetlen tulajdonságot tekintő fő szelekciós tényezőnek nem alkalmas.
      A kedves tenyésztő sporttársak esetében az összefogás hiánya, az együttműködésre való totális képtelenség, a csatározás, piacorientált gondolkodás sokszor az oka a "terelhetetlenségnek" nem pedig az, hogy hobbiként csinálják. Rengetegen pont nem hobbisták, hanem konkrétan a kutyázásból, kutyák eladásából élnek, vagy jelentős mellékesre tesznek szert. A kutya az esetükben a jólét, jóllét záloga, és nem fogja elengedni, teret engedni a közösnek, ha az ő egyéni megélhetését veszélyezteti. Pedig az állattenyésztés társasjáték, hogy a heterogenitást megőrizve egészséges, külső-belső tulajdonságokban egyben van önmagával, elvárással. Kicsit érdemes lenne feladni a kutyák egészsége érdekében a fajtatisztaság bűvöletét, mondjuk cseppvérkeresztezéssel, vérfrissítésekkel, genetikai, biológiai alapon.

  • @szilaj1959
    @szilaj1959 Před rokem +4

    Sem kuvasz sem komondor nincs a tulajdonomban, szeretem a magyar kutyafajtákról készült videókat megnézni, követni a kutyákról alkotott véleményeket! Szivesen nézem a kuvaszok alakulását is, jó látni a székelyföldön dolgozó kuvasz falkát. Küllemében is látható már a javulás. Sanos eltünt a fiatal koromban megismert , a falumban nagy létszámban tartott kuvasz tipus. A kuvaszos videókban általában egy kicsit érintik a másik nagy fehér pásztorkutyánkat a komondort is, de csak halványan, olyan érzése van az embernek mintha ezzel az olykor komondort le degradáló véleményel a kuvaszt szeretnék emelni! Én a magam részéről mindkét pásztorkutya jobbulásáért, létszámbeli és minőségbeli felemelkedését várom!

    • @DogCastTV
      @DogCastTV  Před rokem +1

      @szilaj1959, a komondorokról szóló videókat ebben a lejátszási listában találja meg: czcams.com/users/results?search_query=komondor+lej%C3%A1tsz%C3%A1si+lista+dogcast+tv

  • @martonkovacs5590
    @martonkovacs5590 Před rokem

    Legközelebb lehet német jugász vagy harlekin tacsi ??❤????