TAUGRES VITORIA PAOK 88-81 FINAL EUROPEAN CUP 1996

• čas přidán 17. 03. 2011
  • Τελικός Στο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ έκανε το καλύτερο δυνατό σε πολύ αντίξοες συνθήκες. Μέχρι και το 33' (όταν έγινε το 68-67) η ελληνική ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ -- στο πρώτο ημίχρονο είχε βρεθεί και στο +12. Η περιφερειακή γραμμή έκανε εξαιρετικό επιθετικό παιχνίδι, αλλά μέσα στο «ζωγραφιστό» υπήρχε πρόβλημα. Με τη διαιτησία να παίζει έδρα 100-0, οι ψηλοί του ΠΑΟΚ φορτώθηκαν με γρήγορα φάουλ. Ο Γκάρετ βγήκε τελείως εκτός ρυθμού (5 φάουλ σε 18 λεπτά) και έκανε το χειρότερο παιχνίδι της σεζόν με 0/5 δίποντα, 0 πόντους, και 3 ριμπάουντ (κατά μ.ο. είχε 13,6 πόντους και 10,1 ριμπάουντ). Ο Τσέκος 4 φάουλ σε 8 λεπτά -- ο Γιαννούλης σε 12 -- ένας 20χρονος Ρεντζιάς άντεξε επί 40 λεπτά να παλεύει με τα θηρία.
    Χειρουργική! Ο Πορτορικανός Ραμόν Ρίβας επωφελήθηκε και έκανε το ματς της ζωής του με 31 πόντους και 14 ριμπάουντ. Είχε 15/17 βολές, τη στιγμή που όλος ο ΠΑΟΚ σούταρε 18! Συνολικά, οι Βάσκοι πήγαν από το -12 στο +7. Για να γίνει αυτό χρειάστηκε σκυλίσια άμυνα για την οποία χρεώθηκαν με 19 φάουλ -- έναντι 29 του προπορευόμενου ΠΑΟΚ. Μιλάμε για τον ορισμό της σφαγής!
    ΤΑΟΥΓΚΡΕΣ (Κομάς): Νικολά 19 (2), Ρίβας 31 (14ρ), Περάσοβιτς 17 (1), Μιγέρα 9 (1), Ρέγες 7, Γκαρμπαχόσα 5, Καθόρλα, Λόπεθ Τόρρας.
    ΠΑΟΚ (Λούκαιτς): Μπουντούρης 10 (1), Πρέλεβιτς 34 (4), Στογιάκοβιτς 20 (2), Ρεντζιάς 12, Γιαννούλης 2, Μπαλογιάννης 3 (1), Γκάρετ, Νικολαϊδης.