Komentáře •

  • @krystianlemkowski
    @krystianlemkowski Před 9 měsíci +1

    👉 Najlepsze w Polsce kursy budowlane:
    jaksiewybudowac.pl/
    👉 Budowa domów w Warszawie i okolicach:
    quatro-domy.pl/
    👉 Serwis Sławka "Jak się wybudować i nie zwariować":
    Strona: blog.poradnik-budowlany.com/
    👉 Serwis Krystiana "Budowa w Praktyce"
    Strona: www.budowawpraktyce.pl/

  • @macm4395
    @macm4395 Před rokem +5

    Bardzo dobrze że powstał taki kanał. Super!

  • @luigi7130
    @luigi7130 Před rokem +2

    Komentarz dla zasięgu, słyszymy się na Spotify 🙋‍♂️

  • @bemorehappy9327
    @bemorehappy9327 Před měsícem

    super kanał

  • @yakuza777fishing
    @yakuza777fishing Před rokem +2

    Super

  • @kenio09
    @kenio09 Před rokem +2

    Mam dwa pytania:
    1. Czy ubytki w murze należy jakoś uszczelniać? Mam mury wymurowane z gazobetonu, i jest w nim sporo miejsc gdzie są różnego rodzaju ubytki(widoczne na zewnątrz i wewnątrz). Zdarzyło się też miejsce pomiędzy bloczkami w pionie z minimalnymi prześwitami "na wylot" i ciekawi mnie czy aby dom był szczelny należałoby je jakoś uszczelnić przed kładzeniem styropianu czy sam styropian z siatką z zaprawą i tynkiem wystarczą?
    2. Czy można położyć styropian grafitowy i zostawić go na dłuższy czas (np. rok)? Czy od razu musi być położona siatka z klejem na to i dopiero w taki sposób można zostawić całość na dłużej?

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski Před rokem +1

      Cześć!
      Ubytki w murze uzupełnai się dla bloczków gładkich lub docianych końcówek. Pióro-wpust mogą pozostać bez kleju.
      Za szczelność domu odpowiada zewnętrzna i wewnętrzn warstwa tynku więc wypełnianie małych ubytków w murze nie jest konieczne.
      Styropianu nie powinno pozostawiać się odsłoniętego natak długi czas. Tym bardziej grafitowego.
      Krystian

  • @Ridlleman
    @Ridlleman Před rokem +2

    Cześć. Czy moglibyście rozwinąć temat dotyczący hydroizolacji podłogi ? Jakie są poprawne sposoby na jej wykonanie. Z jakich materiałów najlepiej ja wykonać. Jak wykonać poprawne połączenia z papą będąca izolacja poziomą ścian nośnych parteru. Jak wykonać izolacje w miejscach w których są wszelkiego rodzaju przepusty np kanalizacja wychodząca z chudziaka na poddasze użytkowe.
    Pozdrawiam

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski Před rokem

      Cześć!
      Pewnie kiedyś poruszymy ten temat. A już teraz możesz przeczytać o hydroizolacjach na moim blogu: www.budowawpraktyce.pl/b023-hydroizolacja-fundamentow/
      Krystian

  • @damianguenther2521
    @damianguenther2521 Před 11 měsíci +1

    Moj kolega jest z Nowego Sącza i mówił że tam prawie kazdy leje skosy betonem, a to dla konfortu termicznego.

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski Před 11 měsíci +1

      Mi to podchodzi pod kolejny mit budowlany ;)
      Krystian

  • @kaja87
    @kaja87 Před 14 dny

    15:55 "(...) bo deszczów jest stosunkowo mało latem." W naszym klimacie największa ilość opadów przypada na miesiące letnie - proszę spojrzeć na klimatogram dowolnego obszaru Polski. Jak w świetle tej informacji należałoby zatem przeformułować wypowiedź p. Krystiana, by wyciągnąć właściwy wniosek? Pozdrawiam!

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski Před 14 dny +1

      Masz całkowitą rację co do statystyki. Tą wypowiedź trzeba rozumieć tak, że nawet pomimo dużego jednorazowego opadu, woda dużo szybciej wysycha latem, niż przy mniejszych opadach zimą.

  • @MiloszMazzieh
    @MiloszMazzieh Před rokem

    Cześć, mam pytanie poniekąd związane z następnym odcinkiem. W ilu warstwach najlepiej układać styropian podłogowy? Czy 20 cm izolacji zrobić z dwóch 10 cm, czy podzielić to na 3 warstwy. A co ze styropianem pod posadzki na poddaszu gdzie przewidziane jest 5 cm - tutaj już trudno robić więcej warstw. Czyli jedna musi wystarczyć, ale czy stosować styropian prosty czy frezowany na takiej małej grubości?

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski Před rokem +1

      Styropian na posadzce parteru można układać w 2 lub 3 warstwach - jak wygodniej. Przy czym najlepiej jeśli pierwsza warstwa ma około 6cm grubości bo wtedy bardzo dobrze zakrywa rurki hydrauliczne prowadzone po posadzce. Na poddaszu styropian jest tylko warstwą w której umieszczone są rurki, nieco tłumi hałas, ale nie pełni funkcji termoizolacyjnej - przecież pomieszczenia u góry też są ogrzewane. Z tego powodu nie ma potrzeby układania go w 2 warstwach na zakładkę ani stosowania styropianu frezowanwgo.
      Pozdrawiam
      Krystian

  • @paweszabat828
    @paweszabat828 Před rokem +1

    Hej, pytanie do odcinka o dachu. Co sądzicie o izolacji termicznej nakrokwiowej? Zainteresowałem się nią ze względu na większą ilość miejsca na poddaszu oraz możliwość wyeksponowania krokwi. Czy szacunkowo taka izolacja jest dużo droższa niż klasyczna? Z największych minusów myślę, że to cena i łatwopalność płyt pur. Czy jest możliwość np. pożaru od uderzania błyskawicą?

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski Před rokem

      Izolacja nakrokwiowa to bardzo ciekawe i dobre rozwiązanie. Trzeba jednak od nowa przeliczyć projekt pod kątem cieplno-wilgotnościowym i użyć właściwiej izolacji (paro przepuszczalnej lub nie).
      Cena będzie zależała przede wszystkim od wybranego materiału termoizolacyjnego, ale nie powinna być dużo droższa.
      Możliwość pożaru płyt PUR zawsze istnieje, ale jest raczej mało prawdopodobna.
      Krystian

  • @sebkotina5786
    @sebkotina5786 Před rokem

    😊

  • @von__jan
    @von__jan Před měsícem

    Skoro tynkowanie należy robić tuż po instalacjach, to prace następujące po tynkowaniu mogą taki gotowy tynk pobrudzić/zniszczyć, i wtedy trzeba jeszcze raz tynkować i znowu wszystko pobrudzone. Czy nie?

  • @laskowszczyznianin
    @laskowszczyznianin Před rokem +1

    Witam Panów. Mam pytanie odnośnie termoizolacji poddasza. Mam wątpliwości odnośnie jakości izolacji z wełny którą mam w projekcie. Ostatnio zainteresował mnie temat izolacji z mat termorefleksyjnych, np system termolock. Nawet ostatnio otrzymał jakieś wyróżnienie: [„Srebrne Filary Budownictwa” przyznano firmie FOSS DYSTRYBUCJA Sebastian Adamczyk z Moszczenicy za matę izolacyjną Termolock, którą nagrodziło też Stowarzyszenie Architektów Polskich/oddz. Bielsko-Biała]
    Czy jest to sensowne rozwiązanie? Obawiam się, że łyknę ich marketing, a fizyka budowli spowoduje że będą problemy.
    pozdrawiam

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski Před rokem +2

      Moim zdaniem tego typu produkty opierają się głównie na marketingu. Z punktu widzenia fizyki budowli idea takich mat jest bardzo prosta: pomiędzy dwoma warstwami maty zamykane jest powietrze którego współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,025, czyli mniej niż wiele typowych materiałów. Sama mata ma też pewną, niewielką izolacyjność cieplną, dzięki czemu taki zestaw uzyskuje dobre wyniki izolacyjności. Kluczem jest tutaj jednak szczelność obu warstw maty. Jeśli szczelności nie będzie, to nie ma mowy o żadnej termoizolacyjności.
      Z drugiej strony, przy każdej okazji powtarzam, że izolacja tradycyjna, np. z wełny też musi być szczelna: z jednej strony ma posiadać membranę paroprzepuszczalną a z drugiej paroizolacyjną.
      Jednym zdaniem: moim zdaniem maty to głównie marketing, tradycyjne ocieplenie (oczywiście prawidłowo i szczelnie wykonane) da taki sam lub lepszy efekt. Co więcej, tradycyjna wełna mineralna jest otwarta dyfuzyjnie i zmniejsza ryzyko zagrzybienia więźby dachowej.
      Pozdrawiam
      Krystian

  • @sellides1181
    @sellides1181 Před 11 měsíci +1

    Czasami widzę domy, które ocieplone są tylko na parterze, a ściana szczytowa dopiero po zakończeniu wszystkich prac aby była lepsza wentylacja. Czy to dobry pomysł czy lepiej zrobić pełne ocieplenie ?

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski Před 11 měsíci

      Zwykle nie ma potrzeby pozostawiania ściany szczytowej bez ocieplenia. Ale z drugiej strony wentylacja na pewno nie jest szkodliwa, a po wykonaniu tynków gipsowych wręcz wskazana. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. To zależy od innych prac i warunków pogodowych.

  • @ewaygo9668
    @ewaygo9668 Před měsícem

    Dzień dobry! Czy można zostawić SSO bez ocieplenia na zimę? Czy to jest dobre dla budynku? Pozdrawiam

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski Před měsícem

      Można, nie jest to bardzo szkodliwe. Później po prostu budynek będzie potrzebował więcej czasu na wyschnięcie.

  • @Barcioszek
    @Barcioszek Před 4 měsíci

    Czy korzenie drzew na działce w miejscu budawnia domu trzeba usunąć dużo wcześniej czy wystarczy w czasie wykonywania fundamentów?

  • @damianw9326
    @damianw9326 Před rokem +1

    Cześć,
    czy moglibyście odpowiedzieć na następujące pytania:
    1. co zrobić, jeśli mam położony już stelaż z sufitem w domu parterowym a nie mam zrobionych wylewek? Czy muszę demontować sufit przed wylewką, żeby cała wilgość nie poszła w płyty gk?
    2. jeśli dom od kilku lat nie ma zaizolowanych fundamentów od zewnątrz (brak dysperbitu, sytopianu i folii kubekłkowej) to jak długo powinienem poczekać po ich odkopaniu, żeby móc je zaizolować?
    z góry dziękuję

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski Před rokem

      Cześć,
      1. Demontaż płyt to raczej ostateczność, ale też najbezpieczniejsza opcja. Myślę, że najbezpieczniej będzie po wykonaniu wylewek zakryć je folią, a jednocześnie wietrzyć pomieszczenia. Po tygodniu folię można odkryć i kontynuować wietrzenie.
      2. Nie da się jednoznacznie określić ile czasu powinny schnąć fundamenty. Nie wiemy jak dużo wody zawierają i jaka będzie pogoda po ich odkopaniu. Można to testować za pomocą miernika wilgotności, albo użyć do wykonania hydroizolacji masy polimerowo-cementowej - ona umożliwi wysychanie zaizolowanych fundamentów.
      Pozdrawiam
      Krystian Lemkowski

    • @damianw9326
      @damianw9326 Před rokem +1

      @@krystianlemkowski dziękuję za pomoc

  • @BeezBeez-fm1gm
    @BeezBeez-fm1gm Před rokem +1

    Cześć, czy możecie rozwinąć temat pokrycia dachu deskowaniem z papą? Wiem, że jest to najbardziej skomplikowana opcja na dach, ale przez to, że papa jest odporna to można pozostawić dach z wstępnym kryciem przez całą zimę, aż do wiosny. Obawiałbym się pozostawić na pół roku, przy stosowaniu foli.

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski Před rokem

      Cześć!
      Dokładnie tak jak napisałeś: papa wierzchniego krycia może znacznie dłużej leżeć na dachu niż membrana bez żadnego uszczerbku. Temat ten szczegółowo opisałem tutaj: www.budowawpraktyce.pl/b044-wstepne-krycie-dachu-cz-1-3/
      Krystian

  • @clamgwtf
    @clamgwtf Před rokem +2

    Panowie, może następny odcinek, stan surowy od a do z?

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski Před rokem

      Robimy cały kurs na ten temat i obawiam się że nie zmieścimy całej tematyki w jednym podcaście ;)
      Krystian

    •  Před rokem +1

      Potwierdzam. :) W kursie tylko moduł dotyczący wykonania fundamentów liczy ponad 30 odcinków, a cały kurs będzie miał ich ze 150 :). W podcaście postaramy się za to udzielić wskazówek dotyczących organizacji i zarządzania budową.

  • @RobertPysiak
    @RobertPysiak Před rokem +1

    Dopytam o te instalacje na podłogach. Np LCLatos kładzie wszystko w pierwszej warstwie styropianu, elektrykę, hydraulikę, niskie prądy. Wygląda to ładnie, ale fakt że styropian jest mocno pocięty. Krystian rozumiem, że Ty tego sposobu nie polecasz?

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski Před rokem +1

      Nie polecam tego sposobu ze względu na "pocięcie" styropianu, większe ryzyko jego układania oraz utrudnienia w wykonaniu hydroizolacji posadzki. Oczywiście dla wykonawcy tak jest łatwiej.
      Krystian
      PS: teraz przejrzałem dokładniej realizacje firmy którą podałeś. Widzę, że układają oni instalacje w pierwszej warstwie styropianu licząc od góry, a nie od dołu, tak jak zrozumiałem. Takie rozwiązanie jest bardzo dobre i mogę je polecić.

    • @TomaszIgnatiuk
      @TomaszIgnatiuk Před 7 měsíci

      LC Latos układa instalację w dolnej warstwie styropianu, grubszej, bruzdują ją specjalnym nożem na gorąco (tak gdzieś do połowy grubości styropianu), a potem przykrywają całość drugą warstwą styropianu. Czyli mamy całość instalacji schowaną w dolnej warstwie i jednocześnie odizolowaną od chudziaka, a od góry przykrytą na równo pod podlogowke i/lub posadzkę.

  • @mariuszl.7662
    @mariuszl.7662 Před 4 měsíci

    Róbcie skosy lane. Wykonawca nie chciał zrobić po wiatrach ściana runeła i musiał wraca budować i lać skosy

  • @mateuszjak4645
    @mateuszjak4645 Před rokem

    Wedlug mnie idealnie by bylo niemal wszystko odwrotnie. Pewnie dlatego ze ja kieruje sie nie tym zeby wykonawcy bylo latwiej tylko zeby sie potem lepiej mieszkalo. No bo jak ten koles argumentuje:
    - skosy lane złe bo sie trudno robi
    - najpierw ocieplic dom bo potem łatwiej robic w środku
    - tynki szybciej niż poźniej bo potem łatwiej robic kolejne etapy
    Wszystko z punktu widzenia wykonawcy, zeby jemu było łatwiej...
    A moim zdaniem skosy lane są lepsze w uzyciu, ocieplenie powinno byc dlugo po tynkach i posadzkach a tynki powinny być robione na koncu, doslownie na końcu i nikt tych kabli i rurek nie uszkodzi bo przez na końcu mam na mysli po wylanych posadzkach, co sie wiekszosci w glowie nie miesci ze tak mozna

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski Před rokem

      Moje doświadczenie pokazuje, że łatwiej dla wykonawcy oznacza w tym wypadku tyle samo co mniej kłopotów dla Inwestora, mniej zamieszania, mniejsze ryzyko uszkodzeń. Ale tak jak mówiłem: każdy może robić po swojemu jeśli ma inne potrzeby.
      Pozdrawiam
      Krystian

    • @mateuszjak4645
      @mateuszjak4645 Před rokem

      @@krystianlemkowski Nieprawda. Łatwiej dla wykonawcy znaczy łatwiej dla wykonawcy, ani troche nie musi to iść w parze z "lepiej dla inwestora".
      1. skosy lane: moze i są trudne do zrobienia, ale o wiele trudniej jest zrobic skosy z GK, tak zeby nie pękaly i bylo szczelnie, wszak są przykręcona do drewna ktore pracuje. Tak wgl GK to materiał nastawiony typowo pod wykonawców, powiedzmy ze na suft sie to jeszcze jakos nadaje, chociaz jest to gips, ktory nie jest odporny na wilgoc, a ta lubi sie pojawiac blisko dachu, a wtedy mamy na poddaszu, gdzie zwykle są sypialnie, grzybki. No ale wykonawca tam mieszkal nie bedzie, on widzi swoja robote tydzien dwa a nie 30 lat. A tydzien dwa robota niemal zawsze wygląda dobrze.
      2. to samo z ociepleniem, jesli polaczyc to z pkt 3 to idąc drogą myslenia z wywiadu, tzn SSO/SSZ mamy późna jesienią. Przez zime robimy instalacje, na wiosne robimy wylewki i tynki. No dobrze, elektryk i hydraulik troche ponarzeka ze mu zimno w łapki, ale od czego są nagrzewnice, te 5-10 stopni w budynku da rade utrzymac. I nagle wszystkie problemy znikają, nie ma jakiejś nalewającej sie wody litrami przez sciany (lol). A na koniec inwestor śpi spokojnie bo wie ze izolacja domu nie jest wilgotna od prac wewnętrzych. A tak szczelnie zamknieta izolacja by schła pewnie latami, albo szybciej by zgniła, nie wiem. Nie ma tez zadnego problemu z syfem na posadzce, tynk sie słabo przylepia do posadzki, a zreszta wystarczy posypac troche piasku i sie wcale nie przyczepi. Tynki i posadzki maja tez dobrą pore do schnięcia, bo temperatury jeszcze nie są wysokie, to nie bedzie zbyt szybko schnąć a i ryzyka mrozu w zasadzie juz nie bedzie.
      3. tynki na koniec zeby nie trzeba bylo robic wystających listew przypodlogowych i nagle wszystkie meble sie dosuwają, kurz ma jedno miejsce mniej do osadzania, odkurzacz dojedzie, nie ma brzydkich szczelin, no normalnie tylko wariaci tak robią! Lepiej przeciez zrobic tak jak zawsze sie robi, bo wykonawca bedzie miał łatwiej, a nie jakieś udziwnienia!

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski Před rokem

      @@mateuszjak4645 Jeśli masz inne zdanie od mojego, może większe doświadczenie i większą wiedzę, to nie mam nic przeciwko żebyś zrobił po swojemu. Nie będę z tym polemizował.
      Pozdrawiam
      Krystian

    • @mateuszjak4645
      @mateuszjak4645 Před rokem

      @@krystianlemkowski a szkoda bo liczylem jak na inzyniera budownictwa przystalo, na jakas polemike, wypunktowanie bledow w moim mysleniu, silne wypunktowanie zalet swojego myslenia, a tu jak zwykle "kazdy robi jak uwaza".
      No nic, trudno. Pozdrawiam!

    • @krystianlemkowski
      @krystianlemkowski Před rokem +3

      @@mateuszjak4645 Doradztwem budowlanym Online zajmuję się od stycznia 2020 roku. Od tamtej pory tylko 1 (!) raz udało mi się kogoś przekonać do moich argumentów, a udzieliłem przez ten czas setki porad. Na żywo udaje mi się znacznie częściej. Moje doświadczenie mówi że jak ktoś wie lepiej to po prostu wie lepiej i robi jak uważa :) Jeśli potrzebujesz mojej pomocy to zapraszam na konsultacje. Możesz też pooglądać ten kanał na YT lub poczytać mój blog. Myślę, że po jego przeczytaniu nie będziesz miał wątpliwości, że mi również zależy na jak najlepszych rozwiązaniach dla Inwestora, a nie dla Wykonawcy. Ale na siłę nie będę nikogo przekonywał, nie taka moja rola.
      Pozdrawiam
      Krystian