Optický optimista - Multifokální čočky

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 19. 02. 2021
  • Po 45. roku věku začneme mít potřebu při čtení vše oddalovat dál od obličeje. V momentě, kdy nám už ruce nevystačí, je čas na brýlovou korekci. Někteří volí tzv. čtečky, jiní multifokální čočky. V tomto díle si povíme, co to "multifokály" jsou, a vysvětlíme si, jaké základní typy máme.
    Na konci pochopíte, jak se cítí optik, když mu do optiky vtrhne zákazník, že si přeje ten nejlevnější multifokál. :)

Komentáře • 4

  • @axroth100
    @axroth100 Před 3 lety

    Dobrý den, nejdříve bych chtěl poděkovat za velmi zajímavé a poučné video. Zvažuji pořízení multifokální ch brýlí. Již jsem měl multifokální brýle před 20ti lety. Dlouho jsem si na ně zvykal, ale potom jsem brýle nesundal. Nyní řeším problém, že na blízko potřebuji 3 dioptrie a do dálky 0 dioptrie. Do tří metrů už vidím rozostřeně. To se bavíme o levém oku. Pravé oko je tupozraké s 4,5 dioptriemi, ale i s brýlemi na něj nevidím. Když jsem se před týdnem objednával na měření a popřípadě i s tím, že bych si nechal udělat multifokální brýle, bylo mi řečeno, že mi musí dát také multifokální čočku na pravé tupozraké oko, že jinak mi nelze brýle vyrobit. Nepochopil jsem proč musím mít obě skla multifokální když na pravé oko nevidím? Můžete mi prosím poradit, jak se mám zachovat, když mi nelze udělat pouze levé oko? Děkuji Lubomír Pokorný

    • @luciepatockova2218
      @luciepatockova2218  Před 3 lety

      Dobrý den pane Pokorný,
      děkuji za krásná slova. Na vaše otázky vám odpovím, pamatujte ale, že jde o odpověď člověka, který vás osobně neviděl a vychází sice z popisu, ale zároveň i z obecných předpokladů.
      V současné době máte problém s blízkou (čtecí) a střední vzdáleností. Obecně jsou tyto zóny v multifokálních čočkách nejužší. K tomu se ještě snižují s přibývajícími dioptriemi do blízka. Čím více, tím užší. Proto je dobré se zamyslet, jak často využíváte tyto pohledové vzdálenost a v jakém úhlu se na ně díváte. Dost to při výběru designu čočky pomůže.
      Nyní se přesunu k druhé části, která je opravdovým oříškem. V prvé řadě vám vysvětlím, co z optického hlediska znamená, když má jedno oko nula dioptrií a druhé čtyři. Mozek sj nedovede spojit dva rozdílné obrazy ze dvou očí a jedno potlačí. To je tupozrakost. Trošku ze znalosti neuroanatomie bych vám rozporovala, že přes něj nevidíte. Tupozrakost ve formě vjemu funguje následovně. Např. Jedno oko vidí vertikální linie, druhé (tupozraké) horizontální. Mozek si vjemy vyobrazí tak, že vidí ostré vertikální linie a těžko viditelné neostré horizontální. Dynamikou dívání se po chvíli přestanou vidět horizontální linie, ale to neznamená, že oko nepomáhá obraz dokreslovat. Tedy vidí, jen vjem není vnímán.
      Mozek dokáže přijmout rozdílnou korekci ve výši cca 2 D. Tedy kdybyste byl na vyšetření u mě, na tupozraké oko bych vám dala nejlepší korekci, jakou byste zvládl ukoukat. Takže na tupozraké oko např. +2 D. I když by vám připadalo, že se nic ne zlepšilo, horizontální čáry by byly kontrastnejsi a dopomáhaly by celkovému zrakovému vjemu.
      A teď k nutnosti mít obě čočky multifokální. Mám tam vyobrazeno, jak se paprsek láme přes různé dioptrie, vy byste s tím mohl mít v případě rozdílných čoček (multifokálni a jednoohniskova) problém.
      Jen pozor, zkuste si před sebe dát úzký proužek textu a pozorujte se, jestli ho dáváte výhradně před (ne)tupozrake oko, když ho chcete číst, nebo ho dáváte před nos (doprostřed mezi obě oči). To je velmi důležitá informace, neboť dioptrie do blízka a do střední vzdálenosti výrobce posunuje směrem k nosu (proto test konvergentniho souhybu). Pokud se ale koukáte rovnou dolů a oko nestacite k nosu, potřebujete tuto skutečnost zohlednit při výrobě čočky.
      Ve výsledku vám doporučuji objednat se k optometristovi na měření zraku a výběr čoček. Bude vám věnovat dostatek času a udělá korekci přesně pro vás. Za sebe mohu jen říct, že to bude u vás dost individuální a bude záležet na vašich subjektivních vjemech.

    • @axroth100
      @axroth100 Před 3 lety

      Moc děkuji za odpověď, máte pravdu, tupozraké oko nevnímám, ale když ho zakryji, tak mi chybí. Čtený text si dávám přímo před levé oko a ještě při tom vytáčím hlavu doprava. Jednou jsem si nechal udělat brýle na levé oko 2 D a na prvém jsem měl 0 dioptrie a nemohl jsem tyto brýle nosit.

    • @luciepatockova2218
      @luciepatockova2218  Před 3 lety

      Chápu, +2 jsou obecný předpoklad. Záleželo by, jak byste brýle snášel při zkoušení zraku a při čtení. :)
      Optikovi nezapomeňte tuto skutečnost, že si vše dáváte před jedno oko, zmínit. Dost často se na to u výběru zapomíná. Výrobce čočky tento návyk očí a hlavy musí zohlednit. :)